Rośliny odstraszające owady

Ilustracja rośliny odstraszające owady

Rośliny odstraszające owady - do tej grupy roślin zaliczają się zarówno kwiaty, krzewy, a nawet drzewa, które najczęściej są bogate w olejki eteryczne, które działają odstraszająco na komary. Bardzo często zapach jest wyczuwalny tylko dla much lub komarów, natomiast dla człowieka nie jest on w żaden sposób drażniący. W grupie takich roślin znajdują się gatunki, które skutecznie odstraszają nie tylko komary i muchy, ale także osy, szerszenie, meszki, mszyce, a nawet mole. Chociaż kleszcze zaliczają się do pajęczaków, to również można znaleźć rośliny, które będą działać na nie drażniąco.

Rośliny odstraszające owady - najpopularniejsze rośliny

Rośliny odstraszające owady - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny odstraszające owady - gatunki, wymagania, uprawa, pielęgnacja

Przesiadywanie na tarasie, balkonie lub w ogrodzie może być skutecznie uniemożliwione przez zbyt dużą ilość owadów, jaka pojawia się w naszym otoczeniu. Taki problem jest szczególnie znany w pobliżu lasów, pól, a także na terenach wiejskich. Jednak mamy możliwość walczyć z takim problemem w naturalny sposób, dbając o uprawę roślin, które skutecznie odstraszą niechciane owady.

Rośliny odstraszające owady - lista

Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jakie kwiaty oraz pozostałe rośliny doniczkowe możemy wybierać na balkon lub do domu, aby uporać się z niechcianymi owadami, to warto przyjrzeć się poniższej liście. To właśnie w niej zawarte są najpopularniejsze gatunki roślin, które skutecznie odstraszają muchy, komary, a także pozostałe owady. Ponadto zaletą takich kwiatów jest to, iż nie działają one w żaden sposób drażniący na ludzi oraz zwierzęta.

Zobacz, jakie rośliny odstraszające owady możesz uprawiać w domu lub na balkonie:

  • Tymianek pospolity (Thymus vulgaris) - określany również mianem maciearzanki zwyczajnej, jest rośliną zaliczającą się do rodziny jasnowatych. Ze względu na zawarty w roślinie olejek tymiankowy, tymianek jest wykorzystywany w celach leczniczych. Zapach tymianku działa drażniąco na muchy i komary.
  • Pelargonia (Pelargonium) - bylina bądź półkrzew zaliczający się do rodziny bodziszkowatych. Określana jest również mianem Geranium. Pelargonia znajduje zastosowanie jako popularna roślina ozdobna na balkon. Jednak jej dodatkową zaletą jest wydzielany przez roślinę specyficznego zapachu o nucie cytrynowej, który niekorzystnie działa na muchy.
  • Pysznogłówka (Monarda) - roślina z rodziny jasnowatych, która przybyła do nas z Ameryki Północnej. Jej ususzone liście doskonale nadają się do parzenia aromatycznej herbaty. Roślina wydziela niezwykle przyjemny dla człowieka aromat, który jednak drażniąco działa na komary. Pysznogłówkę możemy potraktować zarówno jako kwiaty doniczkowe, a także roślinę ogrodową.
  • Mirt (Myrtus) - krzewy zaliczające się do rodziny mirtowatych, które w stanie naturalnym występują w Basenie Morza Śródziemnego. Jest to roślina, którą możemy uprawiać zarówno w ogrodzie, ale i także w domu. Mirt wydziela olejek balsamiczny, który skutecznie odstrasza owady.
  • Plektrantus koleusowaty (Plectranthus coleoides) - roślina nazywana potocznie komarzycą. Wyróżnia się niezwykle dekoracyjnymi liśćmi. Komarzyca świetnie sprawdzi się jako roślina ozdobna na balkon lub do ogrodu. Jej skuteczność objawia się szczególnie po przetarciu liści, kiedy to wydzielany jest charakterystyczny zapach przypominający kadzidło. Jak sama nazwa wskazuje, roślina szczególnie radzi sobie z komarami.

Uprawa roślin działających drażniąco na owady

Oczywiście roślin odstraszających owady jest zdecydowanie więcej, niż te, które zostały zawarte w powyższej liście. Ponieważ wśród nich wymienia się również takie rośliny jak lawenda, kocimiętka, bazylia, mięta pieprzowa, wrotycz pospolity, trawa cytrynowa, aksamitka, czy też rozmaryn. Większość z tych gatunków można uprawiać jako rośliny doniczkowe na balkonie lub tarasie.

Wymienione kwiaty oraz rośliny ozdobne raczej nie są zbyt skomplikowane w uprawie. Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim stanowisku. Większość ziół oraz kwiatów takich jak lawenda preferują stanowiska słoneczne. Jednak na przykład mirt zdecydowanie lepiej rośnie w miejscach, w których nie będzie narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Rośliny owadożerne w domu

Czasami z komarami oraz muchami mamy do czynienia również w naszym domu. Wtedy warto zdecydować się na kwiaty doniczkowe owadożerne. Należy jednak pamiętać, że są to gatunki, które bardzo często wymagają specjalnych warunków uprawowych, tak aby przypominały one nieco tropikalny klimat. Wśród owadożernych gatunków wymienia się między innymi dzbaneczniki, rosiczki, muchołówki, czy też kapturnice. Dobrze jest zamawiać sadzonki takich roślin u sprawdzonego sprzedawcy, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że roślina jest odpowiednio zadbana.

Rośliny odstraszające owady na balkon i w domu. Zobacz, jakie kwiaty doniczkowe oraz ogrodowe możesz uprawiać do odstraszania komarów, much, meszek, a także moli.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto