Kwiaty ozdobne - najpopularniejsze rośliny
- Hiacynt wschodnibylinybylina z cebuląbylina kwiatowa
Ponad 100 różnokolorowych odmian hiacyntów to kultywary znanego od starożytności hiacynta wschodniego. Rosnące w doniczce na parapecie okiennym hiacynty napełniają mieszkanie magicznym aromatem już zimą. Okres kwitnienia w ogrodzie zaczyna się pod koniec marca.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Hortensja bukietowakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Hortensja bukietowa jest krzewem ozdobnym, który został przywieziony z Japonii do Europy dopiero w 1830 roku. Gatunek jest rzadko spotykany w uprawie ogrodowej, ponieważ bardziej efektowne są jego odmiany, a zwłaszcza wielkokwiatowa 'Grandiflora'.
krzew Trudność uprawy: średnia - Kocimiętka właściwabylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Kocimiętka właściwa posiada zdolności wabienia pszczół i kotów, a jednocześnie odstraszania much, komarów i karaczanów. Ziele kocimiętki zawierające olejki eteryczne i inne substancje, stosowane jest do celów leczniczych oraz jako przyprawa w kuchni. Zebrane w kwiatostany białe do delikatnie liliowych kwiaty stanowią ozdobę ogrodowych rabat.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Słonecznik bulwiastybylinybylina z bulwąozdobna
Słonecznik bulwiasty zyskał swoją powszechnie używaną nazwę "topinambur" przypadkowo i przez nieporozumienie. W 1613 roku kilku Indian z brazylijskiego plemienia Topinambá zostało przywiezionych do Paryża, gdzie mieli wykonywać tańce plemienne przed królewską rodziną Ludwika XIII. Wydarzenie było bardzo głośne i zupełnie przypadkowo, bez żadnego związku, skojarzono nazwę tego plemienia z równie egzotyczną rośliną od niedawna uprawianą w dworskich ogrodach.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Hortensja ogrodowakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Typowa, dziko rosnąca forma hortensji ogrodowej jest rzadko spotykana w ogrodach. Niezwykle efektowne, ogromne kule kwiatostanów rozwijają zwykle odmiany hodowlane (kultywary).
krzew Trudność uprawy: średnia
Kwiaty ozdobne - pozostałe rośliny
- Fuksja mieszańcowakrzewykrzewy liściasterośliny doniczkowe
Zarówno tysiące kultywarów fuksji mieszańcowej, która jest hybrydą o trudnym do ustalenia pochodzeniu, jak i uprawiane gatunki botaniczne łączy wspólna cecha: niezwykła forma kwiatów. Kwiaty fuksji przypominają delikatne wyroby jubilerskie, kojarzą się też z barwną spódniczką baletową — stąd "balerina". Fuksja już od dawna cieszy się opinią jednej z najpiękniejszych roślin kwiatowych na świecie.
krzew Trudność uprawy: średnia - Czosnek niedźwiedzibylinybylina z cebulądekoracyjna i jadalna
Czosnek niedźwiedzi jest od dawna znany jako roślina ozdobna, lecznicza i jadalna. W wilgotnych lasach liściastych tworzy efektowne, rozległe łany. W przypadku roślin jadalnych podobnie jak grzybów najważniejsze jest prawidłowe oznaczenie gatunku. Nie tylko w lesie, ale i w ogrodzie można pomylić czosnek niedźwiedzi z silnie trującą konwalią majową albo zimowitem jesiennym.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Śnieżyczka przebiśniegbylinybylina z cebuląbylina kwiatowa
Kwiaty śnieżyczki przebiśniegu pojawiają się często na przedwiośniu, kiedy w ogrodzie leży jeszcze śnieg. Tworzą kwiatowe dywany, dające, pokarm budzącym się pszczołom. Śnieżyczka bywa często mylona ze śnieżycą wiosenną, która ma inne kwiaty i nie jest tak popularna w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Narcyz białybylinybylina z cebuląbylina kwiatowa
Narcyz biały jest obok narcyza żonkila najbardziej popularnym przedstawicielem swojego rodzaju. Zakwita pod koniec kwietnia albo w maju, kiedy w ogrodzie kwiatowym dopiero zaczyna się sezon. Białe narcyzy pięknie komponują się na przykład z tulipanami, pierwiosnkami i szafirkami.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Oleander pospolitykrzewykrzewy liściasterośliny doniczkowe
Oleander pospolity jest bardzo efektowną rośliną kwiatową z regionu śródziemnomorskiego. Wnosi do mieszkania, a także na balkon i taras, powiew Południa. Ze względu na małą mrozoodporność, w naszych warunkach musi być uprawiany w doniczkach.
krzew Trudność uprawy: średnia - Frezja ogrodowabylinybylina z bulwąozdobna
Frezja ogrodowa jest ogólną nazwą grupy odmian i hybryd różnych gatunków frezji. Ich delikatne liście i pachnące kwiaty stanowią doskonałą ozdobę na rabacie i w wazonie. Urodę frezji odkryto ponad sto lat temu. Wyhodowano odmiany przystosowane do chłodniejszych temperatur.
bylina Trudność uprawy: trudna
- Dynia zwyczajna kabaczekrośliny jednorocznewarzywnawarzywa owocowe
Znana powszechnie dynia zwyczajna trafiła w XVI wieku do Europy. We Włoszech ogrodnikom udało się wyhodować odmianę o podłużnych owocach, którą nazwano „zucchina”, czyli "mała dynia". Przejęliśmy tę nazwę podobnie jak Niemcy i Anglicy. Nasi wschodni sąsiedzi natomiast, którzy stykają się z turkijskimi językami, nazywają tę odmianę dyni zdrobniale „kabaczok” od „kabak” = „dynia”. Jak widać, w obu wypadkach chodzi o tę samą grupę odmian dyni zwyczajnej.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia - Glicynia chińskapnączepnącze zimoodpornepnącze ogrodowe
Glicynia chińska jest ozdobnym pnączem ze zwisającymi gronami niebieskofioletowych motylkowych kwiatów. Jest długowieczną rośliną, której pędy dorastają do ponad 10 m długości. Nazwa rodzajowa upamiętnia niemiecko-amerykańskiego lekarza Caspara Wistar'a. Etymologiczny błąd — wisteria zamiast wistaria — został jednak w oficjalnej nomenklaturze zachowany.
pnącze Trudność uprawy: średnia - Forsycja pośredniakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Krzewy obsypane wiosną kwiatami w różnych odcieniach żółci to przeważnie forsycja pośrednia w jednej ze swoich licznych odmian. Popularna forsycja pośrednia nie jest gatunkiem botanicznym, ale mieszańcem forsycji zwisłej i forsycji zielonej. Na skutek ocieplania się klimatu, forsycja zakwita coraz wcześniej.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Aronia czarnakrzewykrzewy liściastekrzewy dekoracyjne i owocowe
Aronia czarna pochodzi ze wschodnich obszarów Ameryki Północnej, gdzie dla rdzennych mieszkańców od wieków była cenionym źródłem pożywienia w okresie zimowym. Na początku XX wieku została odkryta przez rosyjskiego botanika Iwana Miczurina i przewieziona do Rosji. Bardzo szybko doceniono zalety tego krzewu w całej Europie.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Bez czarnykrzewykrzewy liściastekrzewy dekoracyjne i owocowe
Liczne nazwy lokalne i zwyczajowe bzu czarnego świadczą o tym, że jest on popularną rośliną stosowaną w celach leczniczych i spożywczych od wieków. Piękne kwiatostany i efektowne owoce stanowią zalety bzu czarnego jako krzewu ozdobnego w ogrodzie.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Amarylis nadobnybylinybylina z cebuląbylina kwiatowa
Amarylis jest prawdziwą gwiazdą pośród roślin doniczkowych. Nie bez powodu nosi imię pięknej pasterki z wierszy Wergiliusza. Na mocnej, pełnej łodydze rozwija do 12 pasteloworóżowych kielichów (są też odmiany o białych kwiatach). Często mylona z amarylisem zwartnica ma tylko 3-4 duże kwiaty na łodydze pustej w środku.
bylina Trudność uprawy: trudna - Krokus wiosennybylinybylina z bulwąozdobna
Kwitnące krokusy pod koniec zimy są jedną z pierwszych atrakcji ogrodu i zwiastują początek nowego sezonu. Zakwitają bardzo wcześnie i tworzą kolorowy dywan na trawniku. Fascynujące widowisko powtarza się każdego roku na nowo.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Wilec ziemniaczanybylinybylina z bulwąbylina warzywna
Batat albo słodki ziemniak, noszący botaniczną nazwę wilec ziemniaczany, nie jest spokrewniony ani z ziemniakami, ani z topinamburem. Znany od tysięcy lat jest dzisiaj uprawiany na wszystkich cieplejszych obszarach. Istnieją też odmiany ozdobne o dekoracyjnych liściach.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Miskant chińskibylinytrawatrawa ozdobna
Egzotyczna trawa o nazwie miskant chiński jest piękną krewniaczką naszych zbóż i może stanowić efektowną ozdobę każdego ogrodu. Gęste kępy miskanta z ogromnymi wiechami kwiatów należą do najbardziej wyrazistych elementów ogrodowych kompozycji. Istnieje cala paleta odmian tego gatunku.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Petunia kaskadowarośliny jednoroczneogrodowaroślina kwiatowa
Petunia nie jest nazwą rodzajową roślin kwiatowych, ale zbiorczą nazwą grupy odmian petunii ogrodowej, która z kolei powstała w Anglii jako hybryda Petunia axillaris i Petunia integrifolia. Surfinie, czyli petunie o malowniczo zwisających pędach, wyhodowali pod koniec XX wieku Japończycy.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia - Ogórek melonrośliny jednorocznewarzywnawarzywa owocowe
Pochodzący z obszarów tropikalnych i subtropikalnych melon jest pod względem botanicznym gatunkiem ogórka. Mimo egzotycznego pochodzenia bliżej mu do naszego zielonego ogórka niż do arbuza. Melon ma wysokie wymagania cieplne wobec stanowiska i przebiegu pogody.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: trudna - Lilak pospolitykrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Bez lilak, duży krzew z pachnącymi wiechami kwiatów, trafił do Europy z Imperium Osmańskiego w XVI wieku. Szybko znalazł miejsce w wiejskich ogrodach najpierw we Francji, a potem w innych krajach Europy Środkowej. Popularność lilaka pospolitego zdecydowanie wzrosła od połowy XIX wieku, kiedy wyhodowano wiele odmian o różnych kolorach kwiatów.
krzew Trudność uprawy: średnia - Werbena patagońskabylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Werbena patagońska albo argentyńska jest filigranową, efektowną rośliną rabatową. Latem kwitnie długo i obficie, wabiąc roje owadów. Zachwyca możliwością tworzenia różnorodnych kompozycji z innymi bylinami. W naszych warunkach zwykle przemarza, jednak odnawia się co roku z nasion.
bylina Trudność uprawy: średnia - Rabarbar kędzierzawybylinybyliny ogrodowebylina warzywna
Rabarbar kędzierzawy jest długowieczną byliną warzywną, która może rosnąć w tym samym miejscu przez kilkanaście lat. Atrakcyjność rabarbaru wynika z jego walorów smakowych oraz tego, że jest dostępny już wczesną wiosną. W Chinach znany od ponad tysiąca lat, do naszej części Europy trafił w XVIII wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Szałwia omszonabylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Chociaż jest blisko spokrewniona ze znaną w kuchni, aptece i kosmetyce szałwią lekarską, to jednak szałwia omszona jest rośliną wyłącznie ozdobną. Nie jest ani jadalna, ani lecznicza, ale jej fioletowoniebieskie kwiatostany doskonale nadają się na ogrodowe rabaty. Może stanowić podszyt dla róż albo obwódkę dla innych bylin.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Rozplenica japońskabylinytrawatrawa ozdobna
Późnym latem rozplenica japońska zachwyca swoimi pierzastymi kwiatostanami w kształcie szczotki do butelek. Aż do zimy tworzą ciekawe akcenty na słonecznych rabatach. Ozdobna trawa rośnie gęstymi kępami o wysokości do metra. Nazwa rodzajowa Pennisetum znaczy po łacinie właśnie tyle, co "pierzasta szczotka".
bylina Trudność uprawy: łatwa - Drzewo tlenowedrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Drzewo tlenowe jest pod względem botanicznym sztucznie wyhodowaną odmianą (kultywarem) hybrydy dwóch gatunków: Paulownia fortunei i Paulownia elongata. Obok oryginalnej urody - ogromnych liści i dzwonkowatych kwiatów - drzewo tlenowe należy do najszybciej rosnących drzew na świecie. Dodatkową zaletą jest zdolność wiązania dużych ilości dwutlenku węgla z atmosfery.
drzewo Trudność uprawy: łatwa - Kapusta rzepakrośliny dwuletniedo ogroduużytkowa i ozdobna
Ze skrzyżowania w naturze kapusty warzywnej (Brassica oleracea) i kapusty właściwej (Brassica rapa) powstała kapusta rzepak, której odmiana jest jedną z najważniejszych obecnie uprawianych roślin oleistych. W ogrodzie rzepak może mieć zastosowanie jako roślina ozdobna albo zielony nawóz pod inne uprawy. W naszych warunkach sieje się przeważnie rzepak ozimy.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia - Hortensja krzewiastakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
W odróżnieniu od azjatyckich hortensji ogrodowej i bukietowej hortensja krzewiasta ma swoją ojczyznę na wschodzie Stanów Zjednoczonych w Appalachach. W ogrodach spotyka się zwykle nie gatunek botaniczny, ale jego kultywary.
krzew Trudność uprawy: średnia - Hortensja pnącapnączepnącze zimoodpornepnącze ogrodowe
Cienioznośne i odporne na mróz pnącze. Pokrywa mury i ściany, a przy tym rozwija dekoracyjne kwiatostany. Może służyć jako roślina okrywowa.
pnącze Trudność uprawy: średnia - Juka karolińskabylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Juka karolińska wnosi do ogrodu powiew egzotyki. Jako roślina wiecznie zielona stanowi ozdobę przez cały rok. Szczególnie efektownie wygląda w okresie kwitnienia. Dodatkową zaletą jest duża odporność na suszę i mróz.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Azalia japońskakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Rosnące u nas w ogrodzie azalie japońskie nie są typowym gatunkiem botanicznym, ale całą grupą odmian i mieszańców. Ich wspólną cechą są opadające na zimę liście. Cenione są ze względu na ogromne bogactwo kwiatów.
krzew Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Kwiaty ozdobne – rodzaje, wymagania, stanowiska, pielęgnacja
Kwiaty ozdobne to jedne z najbardziej popularnych roślin. Polacy uwielbiają je hodować nie tylko w ogrodzie, ale też na tarasach i balkonach. Jednoroczne i wieloletnie gatunki potrafią odmienić dosłownie każdą przestrzeń. Jakie kwiaty całoroczne najlepiej podkreślą zewnętrzną aranżację? Czy ogrodowe rośliny w doniczkach są trudne w uprawie? Jak wygląda wysiewanie kwiatów jednorocznych do ogrodu? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Te kilkuletnie i jednoroczne kwiaty ozdobne świetnie sprawdzą się w ogrodzie
Czy jednoroczne kwiaty ozdobne mają duże wymagania? Dowiedz się więcej!
Jednoroczne kwiaty ozdobne coraz częściej pojawiają się w ogrodzie, na balkonach i tarasach. Jeszcze nie tak dawno temu ludzie niechętnie sadzili jednoroczne odmiany. Wiele osób wciąż uważa, że sadzenie oraz uprawa sezonowych kwiatów jest bez sensu. Swoją postawę argumentują stwierdzeniem, że każda roślina jednoroczna po sezonie… umiera. Trzeba je zatem wymieniać na nowe, co jest czasochłonne i pochłania pieniądze. Jak jednak jest w rzeczywistości? Czy jednoroczność zawsze jest minusem? Kilkumiesięczna żywotność kwiatów wcale nie musi być wadą. Dzięki temu, że sezonowe kwiaty ozdobne żyją krótko, co roku można zmieniać aranżację ogrodu, tarasu lub balkonu. Rośliny jednoroczne to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za rutyną. Istnieje mnóstwo rodzajów sezonowych kwiatów, więc każdy znajdzie idealny dla siebie.
Różnorodność gatunkowa wśród ozdobnych kwiatów jednorocznych jest tak ogromna, że każdy z pewnością znajdzie idealne rośliny dla siebie. Niektóre odmiany sezonowe wysiewać można bezpośrednio do gruntu. Inne trzeba wysiać wcześniej, np. do szklarni. Gdy uda im się rozwinąć, dopiero wtedy można przesadzić je do wybranego miejsca w ogrodzie, na balkonie lub na tarasie. Kwiaty jednoroczne w większości wysiewa się na przełomie kwietnia i maja. Niektóre z nich sadzić można nawet co 2-3 tygodnie, dzięki czemu kwiaty kwitną przez cały sezon. Do takich roślin zaliczyć można np. nagietka. Mimo że uprawa roślin jednorocznych z siewu jest znacznie łatwiejsza od innych, większość odmian sezonowych uprawia się z rozsady. Dlaczego? Otóż sezonowe rośliny w przeważającej części nie są bowiem mrozoodporne.
Jakie rośliny ozdobne pasują do ogrodu? Ważne wskazówki
Kwiaty jednoroczne są niezwykle popularne w ogrodach na całym świecie. Zanim zdecydujesz się jednak na wybrany rodzaj, powinieneś poznać charakterystykę roślin. Oto ciekawe kwiaty ozdobne, których sadzenie przeprowadzać można nie tylko do gruntu, ale też w doniczkach:
- Nagietek lekarski – roślina jest niska, ponieważ rośnie maksymalnie do 50 cm. Kwitnie w maju, ciesząc oczy w ogrodzie aż do września. Nagietek lekarski jest prosty w hodowli, dlatego poleca się uprawę rośliny zwłaszcza początkującym w ogrodnictwie. Nagietek najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach. Gleba, w której roślina będzie się świetnie czuć, powinna być piaszczysta, gliniasta i przepuszczalna. Nagietka należy obficie podlewać w okresie suszy. Pozbywać się też należy przekwitłych kwiatostanów. W ten sposób można naturalnie wydłużyć kwitnienie rośliny.
- Aksamitka rozpierzchła – kwitnienie rośliny przypada na kwiecień / wrzesień. Aksamitka rozpierzchła wyróżnia się wielokolorowymi kwiatami. Można sadzić ją do doniczki, w której wspaniale się zresztą prezentuje. Idealnie nada się także do tworzenia obwódek rabat. Roślina jest łatwa w hodowli. Nie ma problemu, aby wyrosła w dowolnej glebie. Trzeba jednak zatroszczyć się o regularne odchwaszczanie aksamitki, aby prawidłowo się rozwijała.
- Lwia paszcza – idealna roślina do ogrodu, który dzięki niej zyska wspaniałego, nietuzinkowego wyrazu. Rośnie do 100 cm, kwitnąc nieprzerwanie od lata do zimy. Kolorowe kwiaty lwiej paszczy bywają albo pojedyncze (zebrane w grona), albo pełne. Roślina nadaje się na kwiat cięty.
- Werbena pospolita – ma śliczne, fioletowe kwiaty zebrane w baldachy. Doskonale wygląda na rabacie. Jej łodygi są bardzo delikatne, dlatego z werbeną trzeba się ostrożnie obchodzić. Kwiat kwitnie od lipca do października. Najlepsza dla niego gleba to kwaśna i próchnicza.
- Petunia – kwiat jednoroczny, który hodować można w doniczce oraz bezpośrednio w gruncie. Petunie są pojedyncze i dostępne w kilku ciekawych kolorach. Rośliny te nie mają dużych wymagań, więc są proste w uprawie. Petunie mają niewielkie potrzeby, zwłaszcza jeśli chodzi o glebę. Trzeba jedynie zadbać o to, aby kwiaty rosły w słonecznym stanowisku.
- Aster chiński – rośnie nawet do 100 cm, a więc podobnie jak lwia paszcza. Aster chiński może być wykorzystywany jako kwiat cięty. Można zrobić z niego uroczy bukiet, jednak kwiat sprawdzi się też na ogrodowych rabatach. Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne rośliny, pamiętaj o podlewaniu aster. Najważniejsze jest nawadnianie ich podczas suszy.
Jakie kwiaty ozdobne wybrać? Sprawdź gatunki ogrodowe
Pielęgnacja kwiatów jednorocznych, krok po kroku
Rośliny jednoroczne są mało wymagające, dlatego stanowią jedne z najprostszych w pielęgnacji. Każdy, nawet amator ogrodnictwa, powinien świetnie sobie z nimi poradzić. Kwiaty sezonowe odmienią aranżację każdego ogrodu, ale też przestrzeni należących do domu, m.in. balkonu i tarasu. Dzięki bogactwu roślin tworzyć można nieskończenie różnorodne aranżacje. Kwiaty jednoroczne nie sprawiają kłopotu w codziennej hodowli. Wysiewa się je raz, aby przez kilka następnych miesięcy można było cieszyć się kolorowym, pięknym ogrodem, balkonem lub tarasem. Będąc przy kwiatach sezonowych, nie sposób nie wspomnieć o tym, że wiele z nich jest miododajna. Sporo jednorocznych roślin nadaje się zatem np. dla zapylaczy. Sadząc je do ogrodu, robi się miejsce dla pożytecznych owadów, takich jak motyle i pszczoły. Rośliny sezonowe będą wspaniałymi elementami ogrodowych kompozycji. Doskonale prezentują się zwłaszcza w grupie, nietuzinkowo podkreślając przestrzeń. Kwiaty jednoroczne nadają się również na bukiety cięte. Dopasować je można wówczas do każdej aranżacji, niezależnie od preferowanego stylu.
Jak już wiesz, kwiaty jednoroczne nie są specjalnie wymagające. Szkoda, że mnóstwo ludzi wciąż tego nie rozumie. Niektórym wydaje się, że sezonowe rośliny są kłopotliwe w uprawie. Przecież każdego roku trzeba je posiać, a następnie zaopiekować się nimi, aby wyrosły na piękne kwiaty. Warto podkreślić, że większość roślin sezonowych nie potrzebuje specjalnej gleby. Wspaniale rozwiną się na prawie każdym podłożu. W dodatku ziemi nie trzeba będzie notorycznie podlewać lub nawozić. To, jak zachowa się roślina w fazie wzrostu, zależy głównie od jej gatunku. Większość kwiatów sezonowych mimo wszystko po prostu jest tolerancyjna na zmienne warunki, dlatego nie stwarza problemów przy uprawie. Jednoroczne rośliny naprawdę nie są kłopotliwe. Wysiewając rośliny wiosną, będą utrzymywać się w nienagannym stanie aż do pierwszych przymrozków. Inwestycja w kwiaty sezonowe jest zatem rozwiązaniem niezwykle wygodnym oraz ekonomicznym. Wystarczy zebrać nasiona roślin po upływie okresu kwitnięcia, aby za rok nie musieć już inwestować w nowe okazy. Warto dodać, że kwiaty jednoroczne najlepiej wyglądają się od czerwca do września. Są też jednak takie okazy, które doskonale prezentują się nawet do przełomu października / listopada.
Wieloletnie kwiaty gruntowe – które całoroczne pasują do ogrodu?
Wysiewanie roślin wieloletnich to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza jeśli chcesz wzbogacić krajobraz w piękne kolory. Kilkuletnie byliny o długim okresie kwitnienia mogą cieszyć oczy przez cały sezon wegetacyjny, bez konieczności ich wykopywania z ogrodu i późniejszego przechowywania. Istnieje ogromna grupa kwiatów, którym zimny nie są straszne. Wśród nich znajduje się sporo ciekawych odmian, zwłaszcza o wielobarwnych płatkach i liściach. Oto najciekawsze rodzaje, na które warto zwrócić szczególną uwagę:
- Astry wieloletnie – dawniej mocno popularne kwiaty, które często pojawiały się w przydomowych ogrodach. Dziś tak naprawdę dopiero powoli wracają do łask. Wszystko dzięki możliwości obfitego kwitnienia, które potrafi zmienić oblicze każdego ogrodu. Astry to rośliny całoroczne, które kwitną od końca sierpnia i cieszą niesamowitymi kwiatami. Rozwijają się niemal do samej zimy. Astry alpejskie kwitną z kolei w maju i czerwcu, podkreślając letnie aranżacje ogrodowe. Koniecznie zwróć uwagę na wysokie odmiany, które będą świetnym tłem dla innych roślin. Niskie kwiaty wspaniale ozdobią zaś obwódki rabat. Astry wieloletnie potrzebują do życia wapiennej, żyznej i przepuszczalnej gleby. Najlepiej czują się w słonecznych miejscach.
- Liliowce ogrodowe – jedne z najpiękniejszych kwiatów ozdobnych. Kwitną długi czas w trakcie lata. Malownicze kwiaty pojawiają się na łodydze, która wyrasta z dużej kępy liści. Co ciekawe, jeden kwiat jest trwały zaledwie przez… jedną dobę. Rozkwita jeden po drugim, więc mimo wszystko krótka trwałość nie jest jego minusem. Kilka łodyg wyrasta z jednej dużej kępy, ciesząc oczy pąkami kwiatowymi. Rośliny doskonale rozwijają się zarówno w słonecznych miejscach, jak i tych delikatnie zacienionych. Należy jednak zatroszczyć się o to, aby ziemia pod uprawę była o lekko kwaśnym pH.
- Lawendy i szałwie – ich wymagania glebowe są bardzo podobne, dlatego rośliny pojawiły się obok siebie. Lawendy i szałwie bardzo dobrze rosną w suchych i słonecznych miejscach, a także na zasobnej w wapń glebie. Do życia potrzebują miejsca osłoniętego od mrozów, ponieważ ostre zimy mogą im poważnie zaszkodzić. Pomyśl też o tym, aby okryć kwiaty liśćmi – mogą być te z opadłych jesienią drzew. Szałwie i lawendy wspaniale nadają się na tworzenie rabat i obwódek wokół alejek ogrodowych.
- Jeżówki – ich kwiaty przybierają kształt koszyczków. Można zobaczyć je w połowie lata, jak swobodnie kwitną aż do późnej jesieni. Istnieje wiele odmian jeżówki, dlatego też wyróżnia się kilka barw i wysokości rośliny – od 0,5 m do nawet 1,5 m. Jeżówki najlepiej czują się na słonecznym stanowisku, koniecznie na przeciętnej glebie.
- Piwonie – znane również jako peonie. To niesamowicie efektowne rośliny, które przez wiele lat potrafią rosnąć w tym samym miejscu. Kwiaty piwonii pojawiają się zwykle w maju i czerwcu. Miejsce wyrastania płatków zależy jednak od tego, na jakim stanowisku rosną piwonie oraz jakie to są odmiany. Najwięcej zaobserwować można peonii w różowym kolorze. Doskonale prezentują się również białe i ciemnoczerwone kwiaty. Wśród gatunku zaobserwować też można od czasu do czasu odmiany o żółtych płatkach. Peonie najlepiej czują się w przepuszczalnej, średnio żyznej glebie. Warto zestawić je z ciemnozielonym tłem, np. zimozielonymi roślinami. Kwiaty rozwiną się świetnie zarówno na słonecznym stanowisku, jak i w półcieniu.
- Floksy – przepiękne kwiaty, które przyciągają wzrok. Nadają się do nasadzeń na rabatach, ale też można wykorzystać je jako kwiaty cięte, wsadzając do flakonów. Floksy sadzić można nawet na przeciętnej glebie, gdzie obficie kwitną w słonecznym miejscu. W cieniu urośnie znacznie mniej kwiatów. Floksy nadają się również do zadarniania miejsc między innymi kwiatami. Doskonale prezentują się na skalniakach i wokół alejek. Najciekawsze są floksy wiechowate, będące wysokie – rosną nawet do metra wysokości.
- Ciemierniki – wieloletnie kwiaty, które nie mają problemu z zimowaniem w polskim klimacie. Kwitną zwykle wczesną wiosną, na początku wegetacji (marzec / kwiecień). Ciemierniki są pierwszymi kwiatami, które pojawiają się w ogrodzie obok przebiśniegów i krokusów. Rosną w przepuszczalnej, żyznej ziemi.
Pamiętaj, że…
Warto przygotować w ogrodzie odpowiednie miejsce dla bylin ozdobnych. Jednym z najważniejszych będzie dobrze przemyślane tło. Możesz przygotować je z zielonych roślin liściastych. Czasami są to krzewy, innym razem wysokie byliny. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują floksy wiechowate i peonie. Jeśli chcesz spędzać czas w ogrodzie głównie na wypoczynku, szukaj roślin efektownych, jednak jak najmniej wymagających. Przy takich kwiatach nie będzie konieczności ciągłego pielęgnowania i sprawdzania, czy wszystko z nimi w porządku. Byliny ozdobne jak najbardziej należą do tej grupy roślin. Wybrane rośliny muszą być też odporne na czynniki zewnętrzne (np. pogoda, szkodniki). Dzięki temu umożliwią cieszenie się nimi przez wiele kolejnych miesięcy, a nawet lat.