Kwiaty ozdobne

Ilustracja kwiaty ozdobne

Kwiaty ozdobne to rośliny, które mogą w efektywny sposób przystroić każdy ogród. Wśród najbardziej popularnych wyróżniają się kwiaty jednoroczne i wieloletnie. Odmiany jednoroczne kiełkują z nasion w pojedynczym cyklu. Do sezonowych gatunków zaliczają się również rośliny zielne, drzewa i krzewy. Niezależnie od rodzaju kwiatów, mają one różne ulistnienie, owoce, zabarwienie kwiatów i pędów, a także pokrój. Część z nich wyróżnia się także bardzo interesującymi właściwościami.

Kwiaty ozdobne - najpopularniejsze rośliny

Kwiaty ozdobne - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Kwiaty ozdobne – rodzaje, wymagania, stanowiska, pielęgnacja

Kwiaty ozdobne to jedne z najbardziej popularnych roślin. Polacy uwielbiają je hodować nie tylko w ogrodzie, ale też na tarasach i balkonach. Jednoroczne i wieloletnie gatunki potrafią odmienić dosłownie każdą przestrzeń. Jakie kwiaty całoroczne najlepiej podkreślą zewnętrzną aranżację? Czy ogrodowe rośliny w doniczkach są trudne w uprawie? Jak wygląda wysiewanie kwiatów jednorocznych do ogrodu? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Te kilkuletnie i jednoroczne kwiaty ozdobne świetnie sprawdzą się w ogrodzie

Czy jednoroczne kwiaty ozdobne mają duże wymagania? Dowiedz się więcej!

Jednoroczne kwiaty ozdobne coraz częściej pojawiają się w ogrodzie, na balkonach i tarasach. Jeszcze nie tak dawno temu ludzie niechętnie sadzili jednoroczne odmiany. Wiele osób wciąż uważa, że sadzenie oraz uprawa sezonowych kwiatów jest bez sensu. Swoją postawę argumentują stwierdzeniem, że każda roślina jednoroczna po sezonie… umiera. Trzeba je zatem wymieniać na nowe, co jest czasochłonne i pochłania pieniądze. Jak jednak jest w rzeczywistości? Czy jednoroczność zawsze jest minusem? Kilkumiesięczna żywotność kwiatów wcale nie musi być wadą. Dzięki temu, że sezonowe kwiaty ozdobne żyją krótko, co roku można zmieniać aranżację ogrodu, tarasu lub balkonu. Rośliny jednoroczne to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za rutyną. Istnieje mnóstwo rodzajów sezonowych kwiatów, więc każdy znajdzie idealny dla siebie.

Różnorodność gatunkowa wśród ozdobnych kwiatów jednorocznych jest tak ogromna, że każdy z pewnością znajdzie idealne rośliny dla siebie. Niektóre odmiany sezonowe wysiewać można bezpośrednio do gruntu. Inne trzeba wysiać wcześniej, np. do szklarni. Gdy uda im się rozwinąć, dopiero wtedy można przesadzić je do wybranego miejsca w ogrodzie, na balkonie lub na tarasie. Kwiaty jednoroczne w większości wysiewa się na przełomie kwietnia i maja. Niektóre z nich sadzić można nawet co 2-3 tygodnie, dzięki czemu kwiaty kwitną przez cały sezon. Do takich roślin zaliczyć można np. nagietka. Mimo że uprawa roślin jednorocznych z siewu jest znacznie łatwiejsza od innych, większość odmian sezonowych uprawia się z rozsady. Dlaczego? Otóż sezonowe rośliny w przeważającej części nie są bowiem mrozoodporne.

Jakie rośliny ozdobne pasują do ogrodu? Ważne wskazówki

Kwiaty jednoroczne są niezwykle popularne w ogrodach na całym świecie. Zanim zdecydujesz się jednak na wybrany rodzaj, powinieneś poznać charakterystykę roślin. Oto ciekawe kwiaty ozdobne, których sadzenie przeprowadzać można nie tylko do gruntu, ale też w doniczkach:

  • Nagietek lekarski – roślina jest niska, ponieważ rośnie maksymalnie do 50 cm. Kwitnie w maju, ciesząc oczy w ogrodzie aż do września. Nagietek lekarski jest prosty w hodowli, dlatego poleca się uprawę rośliny zwłaszcza początkującym w ogrodnictwie. Nagietek najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach. Gleba, w której roślina będzie się świetnie czuć, powinna być piaszczysta, gliniasta i przepuszczalna. Nagietka należy obficie podlewać w okresie suszy. Pozbywać się też należy przekwitłych kwiatostanów. W ten sposób można naturalnie wydłużyć kwitnienie rośliny.
  • Aksamitka rozpierzchła – kwitnienie rośliny przypada na kwiecień / wrzesień. Aksamitka rozpierzchła wyróżnia się wielokolorowymi kwiatami. Można sadzić ją do doniczki, w której wspaniale się zresztą prezentuje. Idealnie nada się także do tworzenia obwódek rabat. Roślina jest łatwa w hodowli. Nie ma problemu, aby wyrosła w dowolnej glebie. Trzeba jednak zatroszczyć się o regularne odchwaszczanie aksamitki, aby prawidłowo się rozwijała.
  • Lwia paszcza – idealna roślina do ogrodu, który dzięki niej zyska wspaniałego, nietuzinkowego wyrazu. Rośnie do 100 cm, kwitnąc nieprzerwanie od lata do zimy. Kolorowe kwiaty lwiej paszczy bywają albo pojedyncze (zebrane w grona), albo pełne. Roślina nadaje się na kwiat cięty.
  • Werbena pospolita – ma śliczne, fioletowe kwiaty zebrane w baldachy. Doskonale wygląda na rabacie. Jej łodygi są bardzo delikatne, dlatego z werbeną trzeba się ostrożnie obchodzić. Kwiat kwitnie od lipca do października. Najlepsza dla niego gleba to kwaśna i próchnicza.
  • Petunia – kwiat jednoroczny, który hodować można w doniczce oraz bezpośrednio w gruncie. Petunie są pojedyncze i dostępne w kilku ciekawych kolorach. Rośliny te nie mają dużych wymagań, więc są proste w uprawie. Petunie mają niewielkie potrzeby, zwłaszcza jeśli chodzi o glebę. Trzeba jedynie zadbać o to, aby kwiaty rosły w słonecznym stanowisku.
  • Aster chiński – rośnie nawet do 100 cm, a więc podobnie jak lwia paszcza. Aster chiński może być wykorzystywany jako kwiat cięty. Można zrobić z niego uroczy bukiet, jednak kwiat sprawdzi się też na ogrodowych rabatach. Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne rośliny, pamiętaj o podlewaniu aster. Najważniejsze jest nawadnianie ich podczas suszy.

Jakie kwiaty ozdobne wybrać? Sprawdź gatunki ogrodowe

Pielęgnacja kwiatów jednorocznych, krok po kroku

Rośliny jednoroczne są mało wymagające, dlatego stanowią jedne z najprostszych w pielęgnacji. Każdy, nawet amator ogrodnictwa, powinien świetnie sobie z nimi poradzić. Kwiaty sezonowe odmienią aranżację każdego ogrodu, ale też przestrzeni należących do domu, m.in. balkonu i tarasu. Dzięki bogactwu roślin tworzyć można nieskończenie różnorodne aranżacje. Kwiaty jednoroczne nie sprawiają kłopotu w codziennej hodowli. Wysiewa się je raz, aby przez kilka następnych miesięcy można było cieszyć się kolorowym, pięknym ogrodem, balkonem lub tarasem. Będąc przy kwiatach sezonowych, nie sposób nie wspomnieć o tym, że wiele z nich jest miododajna. Sporo jednorocznych roślin nadaje się zatem np. dla zapylaczy. Sadząc je do ogrodu, robi się miejsce dla pożytecznych owadów, takich jak motyle i pszczoły. Rośliny sezonowe będą wspaniałymi elementami ogrodowych kompozycji. Doskonale prezentują się zwłaszcza w grupie, nietuzinkowo podkreślając przestrzeń. Kwiaty jednoroczne nadają się również na bukiety cięte. Dopasować je można wówczas do każdej aranżacji, niezależnie od preferowanego stylu.

Jak już wiesz, kwiaty jednoroczne nie są specjalnie wymagające. Szkoda, że mnóstwo ludzi wciąż tego nie rozumie. Niektórym wydaje się, że sezonowe rośliny są kłopotliwe w uprawie. Przecież każdego roku trzeba je posiać, a następnie zaopiekować się nimi, aby wyrosły na piękne kwiaty. Warto podkreślić, że większość roślin sezonowych nie potrzebuje specjalnej gleby. Wspaniale rozwiną się na prawie każdym podłożu. W dodatku ziemi nie trzeba będzie notorycznie podlewać lub nawozić. To, jak zachowa się roślina w fazie wzrostu, zależy głównie od jej gatunku. Większość kwiatów sezonowych mimo wszystko po prostu jest tolerancyjna na zmienne warunki, dlatego nie stwarza problemów przy uprawie. Jednoroczne rośliny naprawdę nie są kłopotliwe. Wysiewając rośliny wiosną, będą utrzymywać się w nienagannym stanie aż do pierwszych przymrozków. Inwestycja w kwiaty sezonowe jest zatem rozwiązaniem niezwykle wygodnym oraz ekonomicznym. Wystarczy zebrać nasiona roślin po upływie okresu kwitnięcia, aby za rok nie musieć już inwestować w nowe okazy. Warto dodać, że kwiaty jednoroczne najlepiej wyglądają się od czerwca do września. Są też jednak takie okazy, które doskonale prezentują się nawet do przełomu października / listopada.

Wieloletnie kwiaty gruntowe – które całoroczne pasują do ogrodu?

Wysiewanie roślin wieloletnich to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza jeśli chcesz wzbogacić krajobraz w piękne kolory. Kilkuletnie byliny o długim okresie kwitnienia mogą cieszyć oczy przez cały sezon wegetacyjny, bez konieczności ich wykopywania z ogrodu i późniejszego przechowywania. Istnieje ogromna grupa kwiatów, którym zimny nie są straszne. Wśród nich znajduje się sporo ciekawych odmian, zwłaszcza o wielobarwnych płatkach i liściach. Oto najciekawsze rodzaje, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

  • Astry wieloletnie – dawniej mocno popularne kwiaty, które często pojawiały się w przydomowych ogrodach. Dziś tak naprawdę dopiero powoli wracają do łask. Wszystko dzięki możliwości obfitego kwitnienia, które potrafi zmienić oblicze każdego ogrodu. Astry to rośliny całoroczne, które kwitną od końca sierpnia i cieszą niesamowitymi kwiatami. Rozwijają się niemal do samej zimy. Astry alpejskie kwitną z kolei w maju i czerwcu, podkreślając letnie aranżacje ogrodowe. Koniecznie zwróć uwagę na wysokie odmiany, które będą świetnym tłem dla innych roślin. Niskie kwiaty wspaniale ozdobią zaś obwódki rabat. Astry wieloletnie potrzebują do życia wapiennej, żyznej i przepuszczalnej gleby. Najlepiej czują się w słonecznych miejscach.
  • Liliowce ogrodowe – jedne z najpiękniejszych kwiatów ozdobnych. Kwitną długi czas w trakcie lata. Malownicze kwiaty pojawiają się na łodydze, która wyrasta z dużej kępy liści. Co ciekawe, jeden kwiat jest trwały zaledwie przez… jedną dobę. Rozkwita jeden po drugim, więc mimo wszystko krótka trwałość nie jest jego minusem. Kilka łodyg wyrasta z jednej dużej kępy, ciesząc oczy pąkami kwiatowymi. Rośliny doskonale rozwijają się zarówno w słonecznych miejscach, jak i tych delikatnie zacienionych. Należy jednak zatroszczyć się o to, aby ziemia pod uprawę była o lekko kwaśnym pH.
  • Lawendy i szałwie – ich wymagania glebowe są bardzo podobne, dlatego rośliny pojawiły się obok siebie. Lawendy i szałwie bardzo dobrze rosną w suchych i słonecznych miejscach, a także na zasobnej w wapń glebie. Do życia potrzebują miejsca osłoniętego od mrozów, ponieważ ostre zimy mogą im poważnie zaszkodzić. Pomyśl też o tym, aby okryć kwiaty liśćmi – mogą być te z opadłych jesienią drzew. Szałwie i lawendy wspaniale nadają się na tworzenie rabat i obwódek wokół alejek ogrodowych.
  • Jeżówki – ich kwiaty przybierają kształt koszyczków. Można zobaczyć je w połowie lata, jak swobodnie kwitną aż do późnej jesieni. Istnieje wiele odmian jeżówki, dlatego też wyróżnia się kilka barw i wysokości rośliny – od 0,5 m do nawet 1,5 m. Jeżówki najlepiej czują się na słonecznym stanowisku, koniecznie na przeciętnej glebie.
  • Piwonie – znane również jako peonie. To niesamowicie efektowne rośliny, które przez wiele lat potrafią rosnąć w tym samym miejscu. Kwiaty piwonii pojawiają się zwykle w maju i czerwcu. Miejsce wyrastania płatków zależy jednak od tego, na jakim stanowisku rosną piwonie oraz jakie to są odmiany. Najwięcej zaobserwować można peonii w różowym kolorze. Doskonale prezentują się również białe i ciemnoczerwone kwiaty. Wśród gatunku zaobserwować też można od czasu do czasu odmiany o żółtych płatkach. Peonie najlepiej czują się w przepuszczalnej, średnio żyznej glebie. Warto zestawić je z ciemnozielonym tłem, np. zimozielonymi roślinami. Kwiaty rozwiną się świetnie zarówno na słonecznym stanowisku, jak i w półcieniu.
  • Floksy – przepiękne kwiaty, które przyciągają wzrok. Nadają się do nasadzeń na rabatach, ale też można wykorzystać je jako kwiaty cięte, wsadzając do flakonów. Floksy sadzić można nawet na przeciętnej glebie, gdzie obficie kwitną w słonecznym miejscu. W cieniu urośnie znacznie mniej kwiatów. Floksy nadają się również do zadarniania miejsc między innymi kwiatami. Doskonale prezentują się na skalniakach i wokół alejek. Najciekawsze są floksy wiechowate, będące wysokie – rosną nawet do metra wysokości.
  • Ciemierniki – wieloletnie kwiaty, które nie mają problemu z zimowaniem w polskim klimacie. Kwitną zwykle wczesną wiosną, na początku wegetacji (marzec / kwiecień). Ciemierniki są pierwszymi kwiatami, które pojawiają się w ogrodzie obok przebiśniegów i krokusów. Rosną w przepuszczalnej, żyznej ziemi.

Pamiętaj, że…

Warto przygotować w ogrodzie odpowiednie miejsce dla bylin ozdobnych. Jednym z najważniejszych będzie dobrze przemyślane tło. Możesz przygotować je z zielonych roślin liściastych. Czasami są to krzewy, innym razem wysokie byliny. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują floksy wiechowate i peonie. Jeśli chcesz spędzać czas w ogrodzie głównie na wypoczynku, szukaj roślin efektownych, jednak jak najmniej wymagających. Przy takich kwiatach nie będzie konieczności ciągłego pielęgnowania i sprawdzania, czy wszystko z nimi w porządku. Byliny ozdobne jak najbardziej należą do tej grupy roślin. Wybrane rośliny muszą być też odporne na czynniki zewnętrzne (np. pogoda, szkodniki). Dzięki temu umożliwią cieszenie się nimi przez wiele kolejnych miesięcy, a nawet lat.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto