Rośliny o ozdobnych owocach - najpopularniejsze rośliny
-
Aronia czarnakrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Aronia czarna pochodzi ze wschodnich obszarów Ameryki Północnej, gdzie dla rdzennych mieszkańców od wieków była cenionym źródłem pożywienia w okresie zimowym. Na początku XX wieku została odkryta przez rosyjskiego botanika Iwana Miczurina i przewieziona do Rosji. Bardzo szybko doceniono zalety tego krzewu w całej Europie.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Bez czarnykrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Liczne nazwy lokalne i zwyczajowe bzu czarnego świadczą o tym, że jest on popularną rośliną stosowaną w celach leczniczych i spożywczych od wieków. Piękne kwiatostany i efektowne owoce stanowią zalety bzu czarnego jako krzewu ozdobnego w ogrodzie.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Morwa białadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Morwa biała kojarzy się przede wszystkim z hodowlą jedwabników, których larwy żywią się liśćmi tego drzewa. Uprawiana od wieków w Chinach, również u nas stała się popularna jako roślina ozdobna, a także dostarczająca jadalnych owoców. Do ogrodu wprowadza trochę egzotycznego nastroju.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Trzmielina oskrzydlonakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Szczególnie dekoracyjna jesienią, kiedy liście przebarwiają się na kolor jaskrawoczerwony. Efektowne są również owoce z czerwonymi osnówkami. Odporna na mróz.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Kalina koralowakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Efektowne białe kwiatostany, dekoracyjne czerwone owoce i piękne jesienne przebarwienie liści sprawiają, że kalina koralowa jest cenionym krzewem ogrodowym. Nazwa tego pięknego krzewu brzmi podobnie we wszystkich językach słowiańskich, co świadczy o bardzo dawnej jej genezie. Poza formą botaniczną spotyka się w ogrodach liczne odmiany hodowlane kaliny koralowej.
krzew Trudność uprawy: średnia
Rośliny o ozdobnych owocach - pozostałe rośliny
-
Czosnek olbrzymibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Czosnek olbrzymi jest dekoracyjną byliną, rozwijającą kuliste kwiatostany o imponujących wymiarach powyżej 10 cm. Tym efektownym, purpurowofioletowym kulom zawdzięcza roślina swoją wielką popularność. Pochodzący ze stepów Iranu i Afganistanu czosnek zadomowił się w europejskich ogrodach pod koniec XIX wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Proso zwyczajnerośliny jednoroczne ogrodowa trawy jednoroczne
Proso zwyczajne jest jedną z najwcześniej uprawianych przez człowieka roślin. Nasiona tej trawy stanowiły źródło pokarmu już przed 10 tysiącami lat. Powszechnie siane kiedyś w Europie, straciło przez pewien czas na znaczeniu, aby ponownie odzyskiwać popularność. W ogrodzie proso zwyczajne może z powodzeniem pełnić rolę rośliny ozdobnej.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Cis pospolitydrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Zimozielone drzewo o bardzo powolnym wzroście. Rodzimy gatunek objęty ochroną już w XV wieku ze względu na nadmierne pozyskanie cennego drewna.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Dereń jadalnykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pochodzący z cieplejszych, południowych regionów Europy dereń jadalny od dawna zadomowił się również w naszych ogrodach. Już w starożytności i w średniowieczu doceniano właściwości lecznicze derenia, a obecnie uprawiany jest głównie jako roślina ozdobna. Bardzo dekoracyjne są żółte kwiaty, pojawiające się wiosną oraz czerwone, jadalne owoce.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Kumkwat perłowykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Kumkwat perłowy należy do tej samej rodziny botanicznej co pomarańcze i inne owoce cytrusowe, jednak do oddzielnego rodzaju. Zagadkowa nazwa rośliny wynika z jej chińskiego pochodzenia i oznacza w języku kantońskim "złotą pomarańczę". Z kolei nazwa botaniczna "Fortunella" upamiętnia szkockiego botanika Roberta Fortune'a.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Dereń białykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Dereń biały jest krzewem ogrodowym, który w każdej porze roku pokazuje swoją atrakcyjną stronę. Pod koniec zimy ozdobę stanowią jaskrawo wybarwione na krwistoczerwony kolor pędy, później zielone liście i baldachogrona kwiatów i owoców, a jesienią pięknie przebarwiające się liście.
krzew Trudność uprawy: łatwa
-
Róża dzikakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Róża dzika jest krzewem rodzimego pochodzenia o subtelnej urodzie pachnących, pięciopłatkowych kwiatów. Dojrzałe owoce są znanym od wieków, cennym surowcem zielarskim i źródłem ogromnej ilości witaminy C. Płatki kwiatowe można kandyzować albo przerabiać na konfitury i herbatki.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Sumak octowiecdrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Sumak octowiec jest niskim drzewem o egzotycznym wyglądzie. Szczególnie efektownie wygląda jesienią, intensywnie przebarwiając okazałe liście. Do tego dochodzi malowniczy pokrój i niepowtarzalne, piękne owocostany w mocnej czerwieni.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Grab pospolitydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Grab pospolity jest niewysokim drzewem rodzimego pochodzenia. Podobnie jak buk doskonale znosi przycinanie i jest idealną rośliną na trwałe i długowieczne żywopłoty i szpalery. W roli solitera prezentuje pofalowaną formę pnia, jasną korę i złote przebarwienie liści jesienią.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Berberys Thunbergakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Berberys Thunberga jest ciernistym krzewem sprowadzonym do Europy z Japonii przez szwedzkiego przyrodnika Carla Thunberga. Krzew stanowi w ogrodzie efektowną ozdobę, a ponadto zapewnia ptakom oraz innym małym zwierzętom zarówno pokarm, jak i schronienie w bezpiecznym gąszczu.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Pomidor koktajlowyrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Pomidor, bliski krewniak ziemniaka i papryki, trafił do Europy na początku XVI wieku. Uprawiany początkowo w celach dekoracyjnych, znalazł w końcu szerokie uznanie dla swoich smacznych i zdrowych owoców. Duże zainteresowanie ogrodników pomidorem spowodowało pojawienie się licznych odmian, które dla orientacji podzielono na grupy. Jedną z takich grup stanowią pomidory drobnoowocowe, nazywane koktajlowymi, o małych jagodach zebranych w grona.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Dereń kousakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Dereń kousa jest azjatyckim gatunkiem, który w naszych warunkach wyrasta na duży krzew. Najbardziej efektownie wygląda podczas kwitnienia, dzięki dużym, czterolistkowym podsadkom w kolorze białym albo kremowym. Czerwone owoce przypominają liczi i są jadalne, chociaż mdłe w smaku.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Męczennica błękitnapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Męczennica błękitna jest egzotycznym pnączem z lasów Ameryki Południowej uprawianym u nas w doniczkach jako roślina ozdobna. Tajemniczą nazwę zawdzięcza roślina mnichowi z Bolonii, który opisując w 1609 roku kwiat, dopatrzył się w nim różnych ewangelicznych symboli. Taka interpretacja została szybko podchwycona i rozpowszechniona, co przyniosło roślinie wielką popularność w XVII wieku.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Cytryniec chińskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Cytryniec chiński jest mrozoodpornym pnączem o zastosowaniu zarówno dekoracyjnym, jak i spożywczym. Chińczycy nazywają go owocem o pięciu smakach, ponieważ okrywa owocu, miąższ i nasiona są jednocześnie słodkie, słone, gorzkie, cierpkie i kwaśne. Na Dalekim Wschodzie cytryniec chiński jest też popularną rośliną leczniczą.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Ognik szkarłatnykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Ognik szkarłatny jest zimozielonym, szybko rosnącym krzewem, który do naszej części Europy został sprowadzony już w XVII wieku z Europy Południowej albo Azji Mniejszej. Szczególną ozdobę ognika stanowią jaskrawo wybarwione owocostany przypominające jarzębinę, długo pozostające na roślinie.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Perukowiec podolskikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Perukowiec podolski, krzew spokrewniony z sumakiem octowcem, stanowi dużą atrakcję ogrodu przez cały rok, a szczególnie jesienią. Wielką ozdobą są najpierw duże liście, a potem wielkie, wiechowate kwiatostany i owocostany przypominające rokokowe peruki. Jesienią liście przebarwiają się efektownie w jaskrawe kolory żółci, pomarańczu i czerwieni.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Klon japońskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon japoński jest niskim drzewem pochodzącym z północnej Japonii. W ogrodzie zachowuje atrakcyjny wygląd przez cały sezon. Purpurowe kwiaty rozwijają się razem z liśćmi, które jesienią przebarwiają się pięknie na czerwono.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon jesionolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Sprowadzony do Europy w XVII wieku klon jesionolistny zadomowił się u nas na dobre i w naturalnym środowisku wypiera nawet gatunki rodzime. Dzięki niewielkiej wysokości, rozłożystej i luźnej koronie oraz przebarwiającym się jesienią liściom, klon jesionolistny dobrze sprawdza się w roli drzewa ogrodowego.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Pęcherznica kalinolistnakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pęcherznica kalinolistna jest szybko rosnącym krzewem o liściach podobnych do kaliny. Białe albo różowawe kwiaty są zebrane w baldachy, a owoce - mieszki z nasionami - mają formę czerwonych pęcherzyków, do czego nawiązuje nazwa rodzajowa. Oprócz formy botanicznej z zielonymi liśćmi karierę w ogrodach robią kultywary o złotych albo czerwonych liściach.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Porzeczka czarnakrzewy krzewy liściaste krzewy owocowe
Porzeczka czarna jest uprawiana w ogrodach od kilku wieków, doczekała się też licznych odmian, różniących się wielkością owoców, smakiem i okresem dojrzewania. Krzew występuje w Polsce również w środowisku naturalnym. Porzeczka czarna jest nie tylko krzewem owocowym, ale również rośliną ozdobną.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Wawrzynek wilczełykokrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wawrzynek wilczełyko jest odpornym na mróz niewielkim krzewem rodzimego pochodzenia. Różowe, efektowne, mocno pachnące kwiaty wawrzynka pojawiają się przed rozwojem liści i często tworzą barwne plamy na tle resztek śniegu. Latem i jesienią ozdobę rośliny stanowią liście i intensywnie czerwone owoce-pestkowce. Cała roślina jest silnie trująca.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Pigwowiec japońskikrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Pigwowiec japoński, błędnie nazywany czasem pigwą, łączy z pigwą pospolitą tylko rodzinne pokrewieństwo. Wnosi on do ogrodu jaskrawe kolory kwiatów wiosną, dekoracyjne i jadalne owoce latem, oraz wartościowe pożywienie dla owadów. Na dodatek jest mało wymagający i wszechstronny w zastosowaniu.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Trzmielina pospolitakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Trzmielina pospolita jest rodzimym krzewem, co zapewnia jej całkowitą mrozoodporność i łatwość uprawy. Szczególnie dekoracyjne są czterokomorowe, różowokarminowe owoce z nasionami w pomarańczowych osnówkach. Zaletą trzmieliny pospolitej jest jej wzrost zarówno na stanowisku nasłonecznionym, jak i w cieniu pod koronami drzew.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Jesion wyniosłydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Jesion wyniosły jest rodzimym drzewem, długowiecznym i dorastającym do znacznych rozmiarów. Był kiedyś ceniony za właściwości lecznicze i drewno, z którego wyrabiano łuki i włócznie oraz liście, wykorzystywane na karmę dla domowych zwierząt. W lasach nie tworzy litych drzewostanów
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Głóg dwuszyjkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg dwuszyjkowy jest gatunkiem drzewa rodzimego pochodzenia. Łączy go pokrewieństwo nie tylko z jabłonią, gruszą, czy śliwą, ale też z poziomką, wiązówką i różą. Zebrane w baldachogrona kwiaty mają pięć płatków, wiele pręcików i jeden słupek z dwiema szyjkami — co tłumaczy nazwę gatunkową.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Mandarynkadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Mandarynka jest rośliną cytrusową uprawianą w Chinach już od kilku tysięcy lat. W naszych warunkach może rosnąć tylko w mieszkaniu, gdzie jednak ładnie kwitnie i owocuje. W odróżnieniu od innych drzew cytrusowych mandarynka nie ma na pędach kolców.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Platan klonolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Platan klonolistny jest monumentalnym drzewem liściastym i rozłożystej koronie. Pod względem botanicznym jest krzyżówką platanu wschodniego i platanu zachodniego, która powstała w XVII wieku w Europie. Dorasta do ponad 30 m wysokości, w naszych warunkach jest mrozoodporny w starszym wieku.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Opuncja figowabyliny sukulent roślina ozdobna
Opuncja figowa jest meksykańskim sukulentem, który w naszych warunkach może być uprawiany tylko jako roślina doniczkowa. Rozwija duże, żółte kwiaty, a potem słodkie i soczyste owoce. Jest jedynym gatunkiem opuncji uprawianym w regionie śródziemnomorskim.
bylina Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny o ozdobnych owocach – rodzaje, opis, wymagania, uprawa
Masz ogród przed domem, który chciałbyś zaaranżować w nietuzinkowy sposób? Chcesz wzbudzić zazdrość u sąsiadów? Wiele osób właśnie dlatego stawia na kwiaty lub krzewy o ozdobnych płatkach albo liściach. Niektórzy decydują się też na rośliny zimozielone, żeby ich ogród zawsze prezentował się pięknie. A może warto postawić na coś oryginalnego? Ogród wspaniale podkreślą rośliny o ozdobnych owocach. Właśnie takie potrafią nie tylko wyróżnić go na tle innych, ale i całkiem zmienić aranżację posesji. Jakie rośliny doniczkowe mają ciekawe owoce? Czy wśród dekoracyjnych kwiatów znajdują się łatwe w uprawie okazy? Sprawdź!
Najciekawsze rośliny o ozdobnych owocach – czy o nich słyszałeś?
Gdzie najlepiej sadzić rośliny o ozdobnych owocach?
Tworząc wymarzoną przestrzeń ogrodową, wiele osób stara się wybierać jak najpiękniejsze kwiaty. Najczęściej szuka ich wśród roślin dekoracyjnych, których płatki mają wyraziste barwy. Szukając kwiatów ogrodowych, zwracamy też uwagę m.in. na ich wielkość, zapach i okres kwitnienia. Niestety, często zapominamy przy tym o jednym fakcie. Niektóre okazy owszem, pięknie rozwijają się przez kilka tygodni. Następnie cieszą oczy kwiatami, a ogród wygląda wręcz czarująco. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy rośliny przestają być atrakcyjne. Okazuje się bowiem, że np. zmieniły charakterystyczną barwę lub po prostu skończył się ich okres kwitnienia. Zamiast zwracać więc uwagę wyłącznie na kwiaty, skup też uwagę na liściach lub owocach. Walory ostatnich docenia się najczęściej właśnie wtedy, gdy skończy się kwitnięcie. Mimo że płatki znikają, zaraz po nich pojawiają się np. ozdobne, kolorowe kulki na krzewach. To świetne uzupełnienie ogrodu, który na jesień i zimę traci swoje kolory.
Niektórzy lubią łączyć walory ozdobne roślin owocowych z ich rolą użytkową. Okazuje się bowiem, że istnieje mnóstwo kwiatów wydających różnorodne owoce, które nadają się również do jedzenia, a nie tylko ozdabiania przestrzeni. Niektóre z nich nie zawsze mają bujne i egzotyczne kwitnienie, jednak ilość i jakość pojawiających się na nich owoców jest wręcz oszałamiająca. Wiele owoców widnieje na gałęziach bardzo długo, czasami pozostając na nich przez zimę. W jakim miejscu najlepiej wyglądają rośliny o dekoracyjnych owocach? To zależy od pokroju danego okazu. Weźmy za przykład niektóre drzewa lub krzewy. Jarząb pospolity albo dereń jadalny idealnie prezentują się pod murkiem lub płotem. Jeśli rośliny te będą rosły np. symetrycznie po obu stronach furtki do ogrodu, nadadzą całości niesamowitego charakteru. Rośliny z ozdobnymi owocami stanowić mogą centrum rabat. Berberys wiązkowy i mahonia pospolita mogą rosnąć bezpośrednio pod ogrodzeniem, ale i zostać posadzone na żywopłot. A rośliny pnące? Winobluszcze z owocami idealnie komponuje się z budynkami, wspinając się po nich. Z kolei powojniki wprawią w zachwyt każdego, kto spojrzy na oplecione nimi altanki lub pergole.
Najciekawsze gatunki roślin, które mają dekoracyjne owoce
Wśród najciekawszych roślin z ozdobnymi owocami wyróżnia się papryczka roczna. Nazywana też bywa tureckim pieprzem. Roślina w formie małego krzaczka zwykle owocuje jesienią. Dorasta maksymalnie do 40 cm, dlatego świetnie sprawdzi się w większości ogrodów – również w tych niewielkich. Jej pędy mają na szczytach dekoracyjne owoce, przybierające kolor żółty, fioletowy, pomarańczowy albo czerwony. Należy pamiętać, że dojrzałe owoce mają bardzo ostry smak. Zaleca się jednak nie spożywać ich, ponieważ mogą być szkodliwe dla dzieci, a także osób o wrażliwych żołądkach. Papryczka roczna jest rośliną jednoroczną. Po owocowaniu zamiera. Nie martw się jednak, bo przez wiele tygodni cieszyć będzie oczy domowników pięknymi, kolorowymi owocami. W jaki sposób sprawić, aby długo trzymały się na pędach? Uprawiaj papryczkę w temperaturze maksymalnie do 20 st. C, ale nie mniejszej niż 18 st. C. Roślina lubi jasne stanowiska i wilgotną glebę. Oprócz papryczki istnieje wiele innych roślin z ozdobnymi owocami, które świetnie spiszą się w ogrodzie:
- Dziurawiec farbierski – wyróżnia
się fioletowymi i bordowymi owocami. Rośnie maksymalnie do 100 cm. Krzew w całości
pokrywają zielone liście. Stanowią one doskonałe tło np. dla żółtych kwiatów,
ale i owoców, które się później pojawiają na dziurawcu. Warto dodać, że
dekoracyjne gałązki rośliny można też ściąć, aby dodać je do bukietu i ustawić
na stole.
-
Mahonia pospolita – to niewysoki
krzew, który rośnie na ok. 100 cm. Jest gęsty i ma ozdobne owoce w niebieskim oraz
fioletowym kolorze. Liście rośliny są małe i ciemnozielone.
-
Ostrokrzew kolczasty – ciekawy
krzew, którego owoce to tak naprawdę śliczne… kulki! Ozdabiając ogród
czerwonymi kulkami, możesz być pewien, że nikt nie przejdzie obok niego
obojętnie. Owoce ostrokrzewu znakomicie prezentują się na tle błyszczących,
sztywnych i ciemnozielonych liści rośliny. Wiele osób doskonale to wie,
ustanawiając ostrokrzew główną dekoracją np. bożonarodzeniowego stołu. Roślina
kwitnie od maja do czerwca, obfitując w niewielkie białe kwiaty. Najlepiej
czuje się w miejscach cienistych, ewentualnie półcienistych. Najważniejsze, aby
posadzić ostrokrzew na stanowisku, gdzie nie będzie narażony na mróz.
-
Dławisz okrągłolistny – to pnącze,
które w krótkim czasie urosnąć może od 10 do nawet 15 m. Liście dławisza są
lekko zaostrzone na wierzchołku i jajowate w kształcie. Kwiaty przybierają
kolor biały, pojawiając się w maju i czerwcu. Gdy przekwitną, roślina obfituje
w żółte torebki – ukazują się w nich z czasem piękne, czerwone owoce. Roślina z
czerwonymi owocami odporna jest na zanieczyszczenia powietrza, dlatego dławisz
posadzić można nawet przy ogrodzeniach blisko ruchliwej drogi.
- Ardizja – mniej popularna ozdobna roślinna, która rośnie do ok. 50 cm. Jej pokrój porównać można do krzewu albo niewielkiego drzewka. Korona ardizji składa się ze skórzastych, dużych liści w ciemnozielonym kolorze. Latem ardizja obfituje w okrągłe owoce z rozmaitymi czerwonymi wybarwieniami. Jeśli warunki będą sprzyjające, owoce rośliny utrzymają się na pędach aż do następnego lata. Ardizja jest jednak bardzo wymagająca, o czym nie można zapominać. Aby mogła prawidłowo się rozwijać, należy hodować ją zimą w temperaturze od 12 do 15 st. C. Latem temperatura nie powinna z kolei przekroczyć 25 st. C. Roślina wymaga wówczas wysokiej wilgotności powietrza i umiarkowanego podlewania.
Zimozielone rośliny doniczkowe – które z nich mają ozdobne owoce?
Najczęściej spotykana roślina doniczkowa o ozdobnych owocach
Wśród roślin doniczkowych o dekoracyjnych owocach na pierwszy plan wysuwają się psianki. Najciekawsza z nich jest psianka koralowa oraz psianka pieprzowa. Owoce rośliny mogą być większe (psianka koralowa) i mniejsze (psianka pieprzowa). Oba rodzaje zawsze są jednak okrągłe i wielokolorowe. W zależności od odmiany mogą być pomarańczowe, czerwone lub żółte. Na pędach pojawiają się na przełomie jesieni i zimy. Właśnie dlatego psianka w sprzedaży najczęściej dostępna jest właśnie jesienią. Ze względu na specyficzną porę owocowania, roślinami można ozdobić nie tylko ogród, ale też mieszkanie.
Psianka z pewnością stanie się wspaniałym uzupełnieniem każdego wnętrza, barwnie je ozdabiając. Roślina może zdobić mieszkanie przez kilka tygodni, głównie ze względu na swoje trwałe owoce. Aby mogła jednak zachować walory ozdobne, należy osłonić ją przed działaniem promieni słonecznych. Nie może stać też zbyt blisko kaloryferów. Psianki nie przepadają za suszą, więc powinno się je systematycznie podlewać – jednak bez przesadzania z ilością wody. Po zakończonym owocowaniu warto przenieść psianki do chłodnego miejsca, aby zostawić je w spoczynku. Wiosną skróć pędy o połowę i wynieś rośliny na balkon albo do ogrodu. Tam będą mogły pozostać aż do jesieni, regenerując się i wznawiając wegetację.
Inne ciekawe rośliny o ozdobnych owocach, które warto hodować
Wśród innych ciekawych roślin o kolorowych owocach warto wymienić jarząb pospolity. W Polsce mówi się na roślinę po prostu… jarzębina. Pokrojowo jarzębina jest drzewem, jednak w naturze pojawia się również jako krzew. Rośnie nawet do kilkunastu metrów wysokości na dziko. W ogrodach osiąga maksymalnie do 5 metrów. Ozdobne owoce jarzębiny są koloru czerwonego. Kuleczki mają ok. 1 cm wielkości i nie można ich spożywać. Na surowo są bowiem cierpkie i gorzkie. Nie ma jednak większych przeciwwskazań, aby zimą zrobić z nich nalewkę albo dżem. Jakie jeszcze rośliny o ozdobnych owocach warto mieć w ogrodzie? Oto ciekawe propozycje:
- Dereń biały – duży krzew, który
dorasta nawet do 3 m wysokości. Dzięki ukorzeniającym się pędom bardzo mocno
się rozrasta. Dereń ma jajowate, zielone liście i zebrane w baldachy, żółte
kwiaty. Na przełomie września / października na krzewie pojawiają się kuliste
owoce w białym kolorze. Czasami wybarwiają się też na niebiesko, czyniąc ogród
nietuzinkowym, wręcz magicznym miejscem.
-
Dynia ozdobna – ich różnorodność
jest zadziwiająca. Odmian dyni ozdobnych jest tak dużo, że każdy z pewnością
znajdzie odpowiedni rodzaj dla siebie. Uprawa rośliny wbrew pozorom jest
naprawdę prosta. W dodatku zerwana dynia może posłużyć za świetną dekorację
mieszkania na jesień, zostając w nim świeża nawet na kilka tygodni. Dynia nie
ma może efektownych kwiatów, ale sama w sobie jest wielkim, pięknym owocem.
Warto udekorować ogród dynią, która zupełnie odmieni jego oblicze.
-
Golteria pełzająca – zimozielona
krzewinka, która ma błyszczące, ciemnozielone liście. Latem kwiaty golterii są
małe, dzwonkowate i białe. Jesienią z kolei na roślinie pojawiają się czerwone
owoce. Potrafią rosnąć na golterii nawet do… początku jesieni! Mimo że owoce są
jadalne, nie smakują zbyt dobrze
-
Nertera – popularny rodzaj rośliny
doniczkowej, która ma piękne owoce ozdobne. Mówi się o niej również „koralowy
mech”. Nertera ma zielone listki zebrane w kępki. Owoce rośliny są z kolei
liczne, okrągłe i nieduże. Na pędach pojawiają się w połowie lata i mogą
przetrwać aż do zimy. Należy jednak zadbać o odpowiednią temperaturę, która
wynosić musi od 15 do maksymalnie 18 st. C. Nertera lubi rozproszone światło i
stałą wilgotność podłoża. Należy uważać, bo roślina jest bardzo wrażliwa na suszę.
Wystarczy raz zaniedbać podlewania, aby doprowadzić nerterę do śmierci. System
korzeniowy rośliny jest płytki, dlatego powinno się sadzić ją w niskiej
doniczce. Ważne, aby wypełniona została żyznym i przepuszczalnym podłożem.
Pamiętaj, owoce nertery są bardzo piękne. Są też jednak trujące, dlatego z
uprawą roślin należy uważać, gdy ma się małe dzieci oraz zwierzęta domowe
- Ognik szkarłatny – jeśli szukasz wyjątkowo atrakcyjnej rośliny owocowej do ogrodu, zwróć uwagę na ognik szkarłatny. Owoce rośliny są koralikowate i zebrane w niewielkie grona. Mogą być pomarańczowe, żółte lub czerwone, w zależności od odmiany. Utrzymują się na krzewie od końca lata aż do końca zimy. Dzięki temu ognik szkarłatny stanowić może niesamowitą ozdobę zarówno jesiennego, jak i zimowego ogrodu. Warto dodać, że roślina może pełnić też funkcję praktyczną. Ma pędy uzbrojone w kolce, dlatego można posadzić ognika szkarłatnego jako żywopłot. Mimo że ludzie nie mogą spożywać pięknych owoców rośliny, ptaki już jak najbardziej! Będzie to dla nich niezwykle wartościowy pokarm, zwłaszcza na długie, zimowe miesiące.
Jeśli chcesz przez cały rok cieszyć się kolorami w ogrodzie, zwróć uwagę na ozdobne krzewy. Wiele z nich doceniamy za kwiaty. Warto też jednak skupić się na roślinach, które mają piękne, kolorowe owoce. Dzięki takim gatunkom można zachwycać się kolorowym ogrodem nawet w ponurym okresie jesienno-zimowym. Wiele pędów utrzymuje owoce nawet do początku wiosny. Jednymi z najpopularniejszych tego typu krzewów są berberysy, irgi, głogi, kalina koralowa, śnieguliczki, rajskie jabłonie, rokitnik lub ogniki.
Pamiętaj, że…
Owoce z krzewów są piękne, jednak nie zawsze nadają się do konsumpcji. Jeśli chcesz zatem zjeść jakiś owoc lub wykorzystać go na przetwory, zachowaj czujność! Do trujących roślin ozdobnych zalicza się np. śnieguliczki, ostrokrzewy, irgi i derenie ozdobne. Po zjedzeniu doprowadzić mogą do poważnego uszkodzenia zdrowia, a w najgorszym przypadku nawet do… śmierci.