Iglaki o ozdobnych szyszkach

Ilustracja iglaki o ozdobnych szyszkach

Iglaki o ozdobnych szyszkach - jest to grupa drzew i krzewów, które zaliczają się do klasy iglastych (Pinopsida Burnett). Wszystkie gatunki w klasyfikacji ujęte są w gromadzie nagonasiennych. W zależności od gatunku drzewa dorastają nawet do 100 metrów wysokości. Iglaste drzewa i krzewy występują głównie na półkuli północnej w strefie umiarkowanej. Ponadto porastają tajgę i tundrę. Okazy z szyszkami, które uchodzą za ozdobne, możemy spotkać głównie na terenie Azji, Ameryki Północnej, a także Europy.

Iglaki o ozdobnych szyszkach - najpopularniejsze rośliny

Iglaki o ozdobnych szyszkach - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Iglaki o ozdobnych szyszkach - gatunki, wymagania, uprawa, porady

Iglaste drzewa i krzewy z szyszkami są świetną propozycją na ozdobne okazy do naszego ogrodu. Warto wybierać te gatunki, które posiadają kolorowe i wyjątkowo dekoracyjne szyszki. Zobacz, jakie drzewa i krzewy są możliwe do uprawy w naszych warunkach, a także jak należy je właściwie pielęgnować, aby doczekać się pięknych okazów.

Iglaki o ozdobnych szyszkach - charakterystyka

Iglaste drzewa i krzewy wyróżniają się najczęściej skrętoległymi liśćmi igiełkowatymi bądź łuskowatymi. Po okresie kwitnienia pojawiają się szyszki, które traktowane są jako odpowiedniki kwiatostanów. Bardzo często mylnie uważa się szyszki za owoce gatunków iglastych. Szyszki składają się łusek nasiennych. Bardzo często łuski zaczynają przybierać zdrewniałą formę. Właśnie na nich występują nasiona.

Należy mieć na uwadze, że szyszki nie są jedyną formą, którą spotyka się u iglaków. Ponieważ w przypadku niektórych gatunków mamy do czynienia z łuskami, które swoim wyglądem przypominają nibyjagody. Do tego typu gatunków drzew i krzewów iglastych zaliczają się między innymi cisy oraz jałowce.

Iglaste drzewa i krzewy - gatunki posiadające dekoracyjne szyszki

Wśród wszystkich gatunków drzew i krzewów iglastych do czynienia mamy z licznymi okazami dekoracyjnymi szyszkami. Warto zdecydować się na ich uprawę w ogrodzie, ponieważ staną się niezwykłą ozdobą przez większość sezonu letnio-jesiennego. Zobacz, które drzewo i krzew warto uprawiać w swoim ogrodzie, aby móc się doczekać kolorowych szyszek.

Popularne drzewa i krzewy iglaste z dekoracyjnymi szyszkami:

  • Jodła numidyjska ‘Glauca’ (Abies numidica ‘Glauca’) - drzewo posiadające dekoracyjne szyszki w kolorze czerwonym. Niestety w klimacie umiarkowanym, nie zawsze możemy się ich doczekać. Ze względu na niską odporność na mrozy, zaleca się uprawę jodłu numidyjskiej w cieplejszych regionach naszego kraju. Gatunek ten nie jest zbyt wysoki, ponieważ dorasta mniej więcej do 5 metrów wysokości. Jodła numidyjska wyróżnia się srebrzystoniebieskim igliwiem.
  • Jodła koreańska ‘Pancake’ (Abies koreana ‘Pancake’) - karłowy krzew z szyszkami o zabarwieniu fioletowym. Gatunek ten dorasta maksymalnie do 1 metra wysokości. Jodła koreańska wyróżnia się krótkimi i niekłującymi igłami zimozielonymi.
  • Sosna drobnokwiatowa ‘Glauca’ (Pinus parviflora ‘Glauca’) - drzewo dorastające maksymalnie do 8 metrów wysokości, wyróżniające się niebieskoszarym igliwiem. Na pędach pojawiają się kolorowe szyszki o zabarwieniu zielonkawym, które z czasem przebarwiają się na brązowo.
  • Świerk serbski (Picea omorika) - drzewo iglaste, które słynie z tego, że posiada kolorowe szyszki. Gatunek ten został odkryty w drugiej połowie XIX wieku przez serbskiego botanika. Iglaki posiadają szyszki o długości do 7 cm, które na początku są brązowe, a później przebarwiają się one na purpurowo.

Uprawa iglastych krzewów i drzew z ozdobnymi szyszkami

Chcąc uprawiać w swoim ogrodzie iglaki o ozdobnych szyszkach, nie musisz mieć specjalnego doświadczenia w ogrodnictwie. Większość gatunków uchodzi za mało wymagające. Należy oczywiście pamiętać o stworzeniu im właściwych warunków, a także regularnym przycinaniu, jeżeli to jest konieczne.

Na przykład jodła koreańska najlepiej będzie rosła na słonecznym stanowisku. Ważne jest to, aby zadbać o kwaśne podłoże, które będzie umiarkowanie wilgotne. Jest to gatunek, który doskonale radzi sobie z ujemnymi temperaturami, dlatego nie wymaga specjalnej ochrony przed zimą. Bardzo podobnymi wymaganiami wyróżnia się sosna drobnokwiatowa. Dodatkową zaletą tego gatunku jest również bardzo duże upodobanie do formowania.

Jeżeli interesuje nas uprawa świerku serbskiego, to z pewnością będzie to gatunek drzewa najmniej wymagającego. Ponieważ w warunkach naturalnych drzewo porasta górskie tereny o niezbyt żyznym podłożu. Drzewo te doskonale znosi suszę, a także doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami powietrza. Ponadto jest to gatunek wyróżniający się bardzo szybkim przyrostem rocznym, dlatego bardzo szybko doczekamy się dorosłych okazów z dekoracyjnymi szyszkami.

Iglaki o ozdobnych szyszkach w ogrodzie. Zobacz, jakie drzewa i krzewy iglaste warto uprawiać, które posiadają kolorowe i dekoracyjne szyszki, a także jakie posiadają one wymagania.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto