Rośliny stanowiące pokarm dla owadów

Ilustracja rośliny stanowiące pokarm dla owadów

Rośliny stanowiące pokarm dla owadów - rośliny miododajne, spadziodajne lub nektarodajne. które gwarantują owadom pyłki, nektar bądź spadź. Uprawa takich roślin pozwala na przeżycie pszczołom, a także innym owadom, które poszukują pożywienia wśród roślin. Za zapylanie roślin odpowiadają w 90% pszczoły, dlatego właśnie ten gatunek owadów jest uznawany wręcz za niezbędny w ekosystemie. Postępująca cywilizacja, a szczególnie stosowanie środków chemicznych w uprawie roślin powodują, iż pszczoły są narażone na wymieranie.

Rośliny stanowiące pokarm dla owadów - najpopularniejsze rośliny

Rośliny stanowiące pokarm dla owadów - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny stanowiące pokarm dla owadów - gatunki, opis, ciekawostki

W ostatnich latach zyskujemy coraz większą świadomość, jak bardzo ważnym elementem jest dbanie o środowisko naturalne. Duży nacisk kładzie się na ochronę pszczół, które są odpowiedzialne za zapylanie wielu gatunków roślin. Właśnie z tego powodu zaleca się, aby w miarę możliwości do ogrodu wprowadzić rośliny miododajne. Warto zatem przekonać się, jakie rodzaje roślin zapewniają owadom pożywienie.

Rośliny stanowiące pokarm dla owadów - rodzaje

Chociaż przyjmuje się, że wszystkie rośliny, które dają pożywienie owadom, a szczególnie pszczołom, określane są jako miododajne. Dobrze jest zapamiętać, że w tej grupie roślin możemy wymienić gatunki nektarodajne, pyłkodajne, a także spadziodajne. Z roślin nektarodajnych korzystają nie tylko pszczoły, czy też trzmiele, ale również motyle. Do najpopularniejszych zaliczają się rośliny pyłkodajne. Natomiast gatunki spadziodajne wyróżniają się tym, że na nich bytują m.in. mszyce, które są odpowiedzialne za produkowanie spadzi.

Ciekawe gatunki miododajne, których możliwa jest uprawa w ogrodzie lub na balkonie:

  • Rośliny pyłkodajne - wśród roślin pyłkodajnych wymienimy przede wszystkim drzewa, do których zalicza się między innymi brzoza, wierzba, czy też leszczyna.
  • Rośliny nektarodajne - do takich gatunków roślin zalicza się między innymi malina, lipa, lawenda, wrzos, kocimiętka, a nawet kapusta. Jeżeli zależy nam na ozdobnych okazach, to wśród nich wymienić można budleję Davida, jeżówki, astry, czy też werbenę patagońską.
  • Rośliny spadziodajne - wśród gatunków spadziodajnych wymienić możemy przede wszystkim gatunki iglaste, takie jak świerk, sosna, czy też jodła. Warto jednak wspomnieć także o leszczynie, klonie, buku, czy też głogu.

Uprawa roślin miododajnych

Jeżeli poszukujemy okazów, które moglibyśmy uprawiać jako miododajne, ale też ich uprawa nie będzie zbyt skomplikowana, to z pewnością wśród wcześniej wymienionych gatunków znajdziemy przynajmniej kilka ciekawych propozycji. Wśród nektarodajnych roślin warto wspomnieć o wrzosach, które świetnie nadają się nie tylko do ogrodu, ale również na taras lub balkon. Sprawdzą się zatem zarówno w uprawie w gruncie, a także pojemnikowej. Decydując się na wrzosy, powinniśmy zadbać o dość żyzne podłoże o kwaśnym odczynie. Należy pamiętać również o tym, że wrzosy po sezonie zimowym przycinamy, dzięki czemu będą się ładnie rozrastać. Jednak, aby uchronić je przed ewentualnymi przymrozkami, dobrze jest je okryć.

Patrząc na inne rośliny stanowiące pokarm dla owadów, a które są wyjątkowo łatwe w uprawie i niezwykle dekoracyjne, warto wspomnieć o lawendzie. Jest to roślina, która również jak wrzosy, świetnie sprawdza się zarówno do ogrodu, jak i również do uprawy pojemnikowej. Pięknie pachnie i kwitnie niemalże przez cały sezon. Ponadto wyróżniamy liczne rodzaje lawendy, wśród których wymienia się między innymi lawendę francuską, wełnistą, czy też wąskolistną. Jest to roślina, która z kolei powinna mieć zapewnione podłoże o odczynie zasadowym. Dodatkowo nie przepada za zbyt mokrą glebą.

Drzewem, które gwarantuje pyłki, jest wierzba. Wśród tego rodzaju można znaleźć ciekawe odmiany, wyśmienicie podkreślające charakter Twojego ogrodu. Za ciekawe odmiany wierzby uznaje się m.in. wierzbę mandżurską, czerniejącą, Flame, czy też purpurową. Należy pamiętać o tym, że wierzba jest drzewem, które najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, a także na żyznym podłożu. Ważne jest także to, aby nie doprowadzić do przesuszenia gleby.

Ciekawe kwiaty miododajne

Jeżeli marzymy o kwitnącym ogrodzie, ale jednocześnie chcemy zadbać o pożywienie dla owadów, to warto dowiedzieć się, jakie kwiaty warto wysiać lub posadzić. Wśród takich roślin wymienić możemy dalię, mak, chaber, czy też nasturcję. Pamiętajmy także, że możemy również zająć się uprawą ziół miododajnych, które będą również stanowić korzyść również dla nas. Do takich ziół zaliczymy między innymi rozmaryn, mniszek lekarski, bądź żmijowiec. Dużym ułatwieniem są gotowe mieszanki nasion, które pozwalają na stworzenie łąki przyjaznej owadom w swoim ogrodzie.

Rośliny stanowiące pokarm dla owadów. Zobacz, jakie rodzaje roślin miododajnych służą owadom za pokarm, a także jakie ciekawe okazy sprawdzą się do ogrodu.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto