Rośliny lecznicze - najpopularniejsze rośliny
-
Kocimiętka właściwabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Kocimiętka właściwa posiada zdolności wabienia pszczół i kotów, a jednocześnie odstraszania much, komarów i karaczanów. Ziele kocimiętki zawierające olejki eteryczne i inne substancje, stosowane jest do celów leczniczych oraz jako przyprawa w kuchni. Zebrane w kwiatostany białe do delikatnie liliowych kwiaty stanowią ozdobę ogrodowych rabat.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek niedźwiedzibyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Czosnek niedźwiedzi jest od dawna znany jako roślina ozdobna, lecznicza i jadalna. W wilgotnych lasach liściastych tworzy efektowne, rozległe łany. W przypadku roślin jadalnych podobnie jak grzybów najważniejsze jest prawidłowe oznaczenie gatunku. Nie tylko w lesie, ale i w ogrodzie można pomylić czosnek niedźwiedzi z silnie trującą konwalią majową albo zimowitem jesiennym.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzyp polnybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Skrzyp polny jest jedną z najstarszych roślin zielnych na Ziemi. W czasach swojej świetności dorastał do 30 m, a dzisiaj osiąga zaledwie 50 cm. Chociaż przypięto mu etykietę agresywnego chwastu, który trzeba zwalczać, skrzyp polny można z powodzeniem wykorzystać do tworzenia ogrodowych kompozycji oraz w celach leczniczych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miodunka plamistabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Miodunka plamista zachwyca w ogrodzie pięknem swoich liści i kwiatów. Nazwa rodzajowa Pulmonaria pochodzi od łacińskiego "pulmo" = "płuca", co jest nawiązaniem do właściwości leczniczych rośliny. Kępiasta bylina z plamiastymi liśćmi zmienia w trakcie kwitnienia kolor kwiatów z czerwonych na prawie niebieskie. Jest łatwa w uprawie i mało wymagająca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aloes zwyczajnybyliny sukulent roślina ozdobna
Nazwa rodzajowa pochodzi z języka arabskiego i oznacza "gorzki", co nawiązuje do smaku liści rośliny. Już w starożytności stosowano sok z aloesu do pielęgnacji skóry i ceniono jego lecznicze właściwości. W ciągu wieku wieków aloes rozprzestrzenił się z Półwyspu Arabskiego do wszystkich tropikalnych i subtropikalnych rejonów świata, a w chłodniejszych miejscach stał się popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny lecznicze - pozostałe rośliny
-
Bylica pospolitabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Trudno dzisiaj uwierzyć, że spotykana pospolicie na przydrożach, rowach i nieużytkach bylica pospolita była kiedyś uważana za "matkę wszystkich ziół" kuchennych i leczniczych. W średniowieczu uprawiano ją w każdym wiejskim i klasztornym ogrodzie. Służyła jako aromatyczna przyprawa oraz środek leczniczy o szerokim działaniu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krwawnik pospolitybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Krwawnik pospolity jest nie tylko atrakcyjną byliną rodzimego pochodzenia na rabaty, ale również znanym od starożytności ziołem leczniczym. Nazwa rodzajowa Achillea wywodzi się od imienia legendarnego bohatera wojny trojańskiej, który tę roślinę stosował do leczenia ran. Wyhodowano wiele odmian krwawnika o kwiatach czerwonych i różowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Chaber bławatekrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Chaber bławatek jest rośliną o naturalnej, ponadczasowej urodzie. Latem tworzy całe łany niepowtarzalnego błękitu. W ogrodach spotyka się też odmiany chabra o kwiatach pełnych, nie tylko niebieskich. ale również w innych romantycznych odcieniach.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Głóg dwuszyjkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg dwuszyjkowy jest gatunkiem drzewa rodzimego pochodzenia. Łączy go pokrewieństwo nie tylko z jabłonią, gruszą, czy śliwą, ale też z poziomką, wiązówką i różą. Zebrane w baldachogrona kwiaty mają pięć płatków, wiele pręcików i jeden słupek z dwiema szyjkami — co tłumaczy nazwę gatunkową.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Bylica piołunbyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Bylica piołun jest ziołem leczniczym znanym od starożytności. O popularności rośliny świadczą liczne nazwy ludowe i regionalne w językach zarówno słowiańskich, jak i germańskich. Nazwa rodzajowa nawiązuje do Artemidy, bogini przyrody i łowów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aloes drzewiastybyliny sukulent roślina ozdobna
Aloes drzewiasty, rosnący dziko w południowej Afryce, jest jednym z najbardziej znanych gatunków tego rodzaju. Oprócz wartości dekoracyjnej liści i kwiatów ma właściwości lecznicze. Jest jedną z najstarszych roślin leczniczych, szczególnie skuteczną w leczeniu oparzeń. Latem aloes drzewiasty może stanowić ozdobę tarasu lub balkonu.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Rdest ptasirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Rdest ptasi jest rodzimym gatunkiem, który doskonale przystosował się do lokalnych warunków i bez trudu wygrywa konkurencję z roślinami obcego pochodzenia. Chociaż z rabat kwiatowych i trawników bywa usuwany, to jednak warto docenić subtelną urodę rdestu ptasiego oraz jego właściwości lecznicze.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Głóg jednoszyjkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg jednoszyjkowy jest rodzimym gatunkiem, jego pięciopłatkowe kwiaty mają słupek z pojedynczą szyjką, a owoce zawsze pojedyncze nasiona. Owoce głogu są jadalne, kwiaty i owoce mają znane od dawna działanie lecznicze. Głóg jednoszyjkowy może z powodzeniem pełnić rolę dekoracyjną albo funkcję trudnego do przebycia żywopłotu.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Lipa szerokolistnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pachnące intensywnie i przyjemnie kwiaty lipy szerokolistnej sygnalizują pełnię lata. Lecznicze działanie kwiatostanów lipy jest znane od bardzo dawna. Lipa szerokolistna należy do naszych najpiękniejszych drzew liściastych, jest długowieczna i miododajna.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Macierzanka piaskowakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Macierzanka piaskowa jest bardzo niską krzewinką rodzimego pochodzenia. W naturze spotyka się ją w widnych lasach sosnowych i na wrzosowiskach. Jest nie tylko efektowną rośliną okrywową, ale też aromatycznym ziołem i przyprawą.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Bluszczyk kurdybanekbyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Bluszczyk kurdybanek jest rodzimą byliną o różnorodnym zastosowaniu. Jest rośliną ozdobną, leczniczą, przyprawową i miododajną. Epitet gatunkowy zawdzięcza podobieństwu liści do specjalnie garbowanej skóry — kurdybanu. Może być uprawiany w gruncie albo w pojemnikach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krwawnica pospolitabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Krwawnica pospolita jest rośliną rodzimego pochodzenia, spotykaną na podmokłych łąkach i brzegach wód. Jej efektowne, jaskrawe kwiatostany są ozdobą ogrodu i magicznie przyciągają roje motyli i innych owadów. Z powodzeniem może konkurować z ozdobnymi bylinami sprowadzanymi z dalekich stron.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Oczar wirginijskikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Oczar wirginijski zachowuje się w naszych ogrodach bardzo nietypowo: późną jesienią, kiedy inne krzewy i drzewa ozdobne szykują się do zimowego spoczynku, on dopiero rozwija swoje osobliwe kwiaty. Bardzo wąskie, niczym kawałki żółtej wstążki płatki kwiatów, utrzymują się na gałązkach nawet do stycznia. Oczar był od wieków używany w indiańskiej medycynie ludowej do leczenia różnych obrzęków i stanów zapalnych.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Lipa drobnolistnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Lipa drobnolistna jest długowiecznym drzewem o cennym drewnie i znanych od wieków właściwościach leczniczych swoich kwiatów. Zakwita dwa tygodnie później niż lipa szerokolistna. Żółtozielone, aromatyczne kwiaty przyciągają roje pszczół. Z powodzeniem może pełnić rolę drzewa dekoracyjnego w ogrodzie.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Fiołek wonnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Fiołek wonny jest nie tylko mało wymagający i łatwy w uprawie, ale należy też do pięknych i uroczych roślin okrywowych w półcienistych zakątkach ogrodu. Od czasów starożytnych do dzisiaj pozostaje cenioną i lubianą rośliną ozdobną i leczniczą. Subtelne, wonne kwiaty fiołka pojawiają się już w marcu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jasnota białabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Jasnota biała przypomina ogólnym wyglądem i kształtem liści pokrzywę, jednak z tą parzącą rośliną łączy ją tylko pokrewieństwo w ramach botanicznej rodziny. Jako bylina rodzimego pochodzenia jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Jasnota biała zalicza się do ziół jadalnych, ma właściwości lecznicze, a jej kwiaty stanowią źródło pokarmu dla wielu owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mikołajek nadmorskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnący dziko na wydmowym wybrzeżu mikołajek nadmorski znajduje się pod ochroną. Uprawiany w ogrodzie stanowi oryginalną ozdobę i doskonale radzi sobie na suchych i słonecznych rabatach. Kolczaste liście, główkowate kwiatostany i przysadki efektownie wyróżniają mikołajka pośród innych ogrodowych bylin.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Fiołek trójbarwnyrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Fiołek trójbarwny jest rośliną często spotykaną na łąkach i ugorach. Znany w ogromnej liczbie odmian bratek ogrodowy jest hybrydą właśnie fiołka trójbarwnego i dwóch innych gatunków. Mimo niewielkich rozmiarów, jego subtelne, wyraziste kwiatki mogą stanowić ozdobę trawnika, rabaty albo tarasu lub balkonu. Fiołek trójbarwny znany jest też od wieków z właściwości leczniczych.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Kruszyna pospolitakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Kruszyna pospolita jest rodzimym krzewem tworzącym podszyt w lesie i śródpolne zarośla na wilgotnych stanowiskach. Polska nazwa nawiązuje do dużej kruchości gałęzi krzewu. Kruszyna pospolita jest rośliną leczniczą i trującą. W ogrodzie z powodzeniem pełni rolę krzewu ozdobnego, zapewniając jednocześnie pożywienie owadom.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Dąbrówka rozłogowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ważną zaletą dąbrówki rozłogowej jest jej rodzime pochodzenie. Chociaż wyhodowano liczne odmiany o różnych kolorach liści i kwiatów, to niezmienna pozostaje odporność na mróz i łatwość uprawy tej rośliny. Jako roślina leśna, radzi sobie nawet na stanowiskach ocienionych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dziurawiec zwyczajnybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Dziurawiec zwyczajny jest znaną i cenioną od starożytności rośliną leczniczą. Ponieważ kwitnie około dnia św. Jana, czyli 24 czerwca, wiele nazw ludowych nawiązuje właśnie do tego świętego. Dziurawiec zwyczajny rozwija baldachogrona jaskrawożółtych kwiatów i z powodzeniem sprawdza się w ogrodzie również w roli byliny ozdobnej.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pierwiosnek lekarskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Złocistożółte kwiaty pierwiosnka lekarskiego zwiastują w ogrodzie nadejście wiosny. Poza subtelną urodą posiada on jeszcze jedną ważną zaletę: jest rośliną rodzimego pochodzenia. Pierwiosnek lekarski jest byliną o skromnych wymaganiach i łatwą w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rumianek pospolityrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Rumianek pospolity jest znaną od wieków rośliną leczniczą, o działaniu uspokajającym i łagodzącym ból. Stosowany jest też zewnętrznie na różne stany chorobowe skóry. Biało-złote koszyczki kwiatów rumianku pozwalają mu z powodzeniem odgrywać w ogrodzie rolę rośliny ozdobnej. Rodzime pochodzenie rośliny znakomicie ułatwia jej uprawę.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Wiązówka błotnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Wiązówka błotna jest rodzimym gatunkiem byliny o kremowobiałych, pachnących kwiatach zebranych w duże, nieregularne wiechy. W medycynie ludowej była ważną rośliną zielarską. Stosowaną ją również do aromatyzowania piwa i miodów pitnych. W formie botanicznej oraz kilku kultywarów jest uprawiana jako bylina ozdobna.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Kocanki piaskowebyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kocanki piaskowe to niewielka bylina rodzimego pochodzenia, która preferuje gleby suche i piaszczyste, a zbyt żyzne i wilgotne stanowiska wręcz jej szkodzą. Popielatoszara, pokryta srebrzystymi włoskami roślina, rozwija żółtozłociste koszyczki kwiatów zebranych w wiechę. Kocanki piaskowe są rośliną dekoracyjną oraz zielarską.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kocanki włoskiepółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Kocanki włoskie są śródziemnomorskim półkrzewem, który w naszych warunkach jest narażony na przemarzanie. Rośliny uprawiane na rabacie muszą być na zimę, zabezpieczone przed mrozem, a posadzonym w pojemnikach trzeba zapewnić zimowanie w pomieszczeniu. Mocny aromat kwiatów kocanek włoskich przypomina zapach przyprawy curry.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Sadziec konopiastybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Sadziec konopiasty jest byliną rodzimego pochodzenia, co gwarantuje całkowitą mrozoodporność i łatwość uprawy. Kwiaty sadźca przyciągają do ogrodu roje pszczół, trzmieli i motyli. Nazwę rodzajową wywodzi się zwyczajowo od imienia króla Pontu Eupatora, który miał tę roślinę jako pierwszy stosować na choroby wątroby.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia afrykańskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonia afrykańska, podobnie jak wiele jej kuzynek, posiada dekoracyjne kwiaty i liście. Spośród innych pelargonii wyróżnia się właściwościami leczniczymi. Mieszkańcy Afryki Południowej od wieków stosują tę roślinę w medycynie ludowej na liczne choroby i dolegliwości.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny lecznicze - lista roślin, opisy, właściwości, uprawa, porady
Ziołolecznictwo, a także naturalna medycyna w Polsce zaczyna znowu cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Warto zainteresować się, jakie rośliny polskie polne, łąkowe, czy też dzikie kwiaty posiadają właściwości lecznicze. Należy jednak pamiętać o tym, aby wszystkie zioła spożywać z umiarem, a najlepiej pod kontrolą specjalisty.
Rośliny lecznicze w Polsce - lista
Znajomość wszystkich ziół oraz pozostałych roślin o właściwościach leczniczych jest niezwykle przydatną wiedzą. Należy jednak pamiętać, że samodzielna nauka ziołolecznictwa niesie ze sobą pewne ryzyko nieumiejętnego posługiwania się leczniczymi roślinami. Właśnie dlatego należy do takiej wiedzy podchodzić z bardzo dużą ostrożnością. W końcu osoby, które prowadzą sklepy zielarskie lub doradzają jako specjaliści, muszą zdobyć w tym kierunku odpowiednie kwalifikacje. Najczęściej są to studia na kierunku zielarstwo oraz fitoterapia.
Poniżej możemy zapoznać się z listą ziół oraz roślin wykazującymi się właściwościami leczniczymi, które można spotkać jako dzikie kwiaty na łące, w lesie, a także w pobliżu pól:
- Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea)
- Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)
- Arnika górska (Arnica montana)
- Aronia czarna (Aronia melanocarpa)
- Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)
- Melisa (Melissa)
- Babka zwyczajna (Plantago major)
- Bagno zwyczajne (Rhododendron tomentosum)
- Barwinek pospolity (Vinca minor)
- Bluszcz pospolity (Hedera helix)
- Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea)
- Rumianek (Matricaria)
- Ostropest plamisty (Silybum marianum)
- Borówka czarna (Vaccinium myrtillus)
- Brzoza brodawkowata (Betula pendula)
- Lipa drobnolistna (Tilia cordata)
- Babka lancetowata (Plantago lancelota)
- Buk zwyczajny (Fagus sylvatica)
- Bylica piołun (Artemisia absinthium)
- Chaber bławatek (Centaurea cyanus)
- Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)
- Chrzan pospolity (Armoracia rusticana)
- Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)
- Czeremcha zwyczajna (Padus avium)
- Dereń jadalny (Cornus mas)
- Dziewanna drobnokwiatowa (Verbascum thapsus)
- Fenkuł włoski (Foeniculum vulgare)
- Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus)
- Głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata)
- Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis)
- Jałowiec pospolity (Juniperus communis)
- Janowiec ciernisty (Genista germanica)
- Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)
- Jemioła pospolita (Viscum album)
- Jeżyna fałdowana (Rubus plicatus)
- Jodła pospolita (Abies alba)
- Kalina koralowa (Viburnum opulus)
- Kąkol polny (Agrostemma githago)
- Kminek zwyczajny (Carum carvi)
- Komosa biała (Chenopodium album)
- Koniczyna biała (Trifolium repens)
- Konwalia majowa (Convallaria majalis)
- Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum)
- Kozłek lekarski (Valeriana officinalis)
- Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)
- Lebiodka majeranek (Origanum majorana)
- Len zwyczajny (Linum usitatissimum)
- Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale)
- Łopian mniejszy (Arctium minus)
- Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum)
- Mak lekarski (Papaver somniferum)
- Malwa różowa (Alcea rosea)
- Miodownik melisowaty (Melittis melissophyllum)
- Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis)
- Modrzew polski (Larix polonica)
- Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis)
- Nagietek polny (Calendula arvensis)
- Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea)
- Nawłoć pospolita (Solidago virgaurea)
- Niepokalanek pospolity (Vitex agnus-castus)
- Ogórecznik lekarski (Borago officinalis)
- Ożanka właściwa (Teucrium chamaedrys)
- Perz właściwy (Elymus repens)
- Pierwiosnek lekarski (Primula veris)
- Podbiał pospolity (Tussilago farfara)
- Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)
- Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis)
- Przetacznik leśny (Veronica officinalis)
- Przywrotnik pasterski (Alchemilla monticola)
- Rdest ostrogorzki (Persicaria hydropiper)
- Róża dzika (Rosa canina)
- Rutwica lekarska (Galega officinalis)
- Skrzyp polny (Equisetum arvense)
- Stokrotka pospolita (Bellis parennis)
- Szczaw lancetowaty (Rumex hydrolapathum)
- Szelężnik większy (Rhinanthus serotinus)
- Śliwa tarnina (Prunus spinosa)
- Tatarak zwyczajny (Acorus calamus)
- Tojeść pospolita (Lysimachia vulgaris)
- Turówka wonna (Hierochloe odorata)
- Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis)
- Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare)
- Zimowit jesienny (Colchicum autumnale)
- Żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius)
- Żywokost lekarski (Symphytum officinale)
Właściwości lecznicze popularnych roślin polnych i łąkowych
Powyższa lista roślin, które porastają polskie obszary łąkowe i polne, nadal nie zawiera wszystkich gatunków posiadających właściwości lecznicze. Lista wszystkich okazów byłaby znacznie dłuższa. Warto jednak zapoznać się z niektórymi z nich, aby sprawdzić, jakie posiadają walory zdrowotne i dlaczego są traktowane jako zioła lub rośliny leczniczne w Polsce.
Sprawdź najważniejsze właściwości popularnych roślin leczniczych w Polsce:
- Dziurawiec zwyczajny - roślina porastająca dzikie tereny w Polsce, szczególnie stanowiska polne. W okresie od czerwca do sierpnia pojawiają się żółte kwiaty osiągające do 3 cm średnicy. Tego typu zioła posiadają właściwości lecznicze, które są wykorzystywane między innymi w leczeniu depresji, stanów lękowych, a także bezsenności. Ponadto dziurawiec zwyczajny posiada właściwości bakteriobójcze. Roślina jest bogatym źródłem witaminy A i C. Należy pamiętać, że jest to roślina, którą można przedawkować. Ponadto stosowanie naturalnego leczenia przy użyciu dziurawca zwyczajnego może wchodzić w interakcję z innymi lekami, przynosząc wiele skutków ubocznych.
- Prawoślaz lekarski - roślina porastająca głównie stanowiska łąkowe oraz polne w obszarze nizinnym w Polsce. Gatunek ten dorasta maksymalnie do 1,5 metra wysokości, a jego kwiaty są nieduże o różowym zabarwieniu. Zioła te są wykorzystywane w leczeniu chorób układu oddechowego, szczególnie w przypadku mokrego kaszlu. Ponadto prawoślaz lekarski łagodzi stany zapalne układu trawiennego.
- Nagietek polny - roślina porastająca polskie stanowiska polne i łąkowe. Dzikie kwiaty jednoroczne wykorzystywane są w leczeniu oparzeń, a także jako preparat przeciwgorączkowy. Ponadto zbierany na łące wykorzystywany jest w profilaktyce przeciwnowotworowej.
Zioła i rośliny lecznicze - uprawa
Wiemy już, że polskie rośliny lecznicze porastają dzikie stanowiska na łące lub wśród pól. Jeżeli nie chcemy się ograniczać do zbiorów w warunkach naturalnych, ale interesuje nas uprawa roślin zielarskich w ogrodzie lub donicach, należy wiedzieć, jakie stworzyć konkretnym gatunkom warunki do wzrostu. W przypadku większości gatunków nie będziemy mieli z tym problemu, ponieważ są to rośliny, które bardzo szybko się rozplewiają.
Na polanach lub na łące z powodzeniem powinniśmy znaleźć polskie rośliny lecznicze, które będziemy mogli spróbować przenieść do naszego ogrodu lub doniczek. Jeżeli będzie nam zależeć. O wiele łatwiejszym rozwiązaniem niż szukanie roślin na łące, jest ich uprawa z nasion kupionych w certyfikowanych sklepach ogrodniczych lub zielarskich. Należy jednak mieć na uwadze, że nie zawsze dostaniemy nasiona tych roślin, które występują w stanie dzikim. Jednak z drugiej strony taka oferta i tak jest wyjątkowo imponująca. Ponieważ w ten sposób możemy wysiać między innymi hyzop lekarski, bazylię, czosnek niedźwiedzi, kminek, kozłek lekarski, czy też rumianek pospolity.
Rośliny lecznicze w Polsce. Zobacz, jakie polskie rośliny łąkowe oraz polne posiadają właściwości lecznicze, a także w jaki sposób możemy zdecydować się na ich uprawę.