Rośliny na taras

Ilustracja rośliny na taras

Wśród roślin znajduje się wiele gatunków, które można uprawiać na tarasie. Miejsce to już dawno przestało służyć do wystawiania prania i ewentualnie rzeczy niemieszczących się w domu. Taras dziś to przede wszystkim strefa wypoczynku, zatem powinno się o nią odpowiednio zadbać. Wśród najbardziej popularnych roślin na taras wymienia się m.in. bratki, wrzosy, pelargonie i petunie. Jest jednak znacznie więcej kwiatów, które wspaniale ozdobią każdą tego typu przestrzeń przed domem.

Rośliny na taras - najpopularniejsze rośliny

Rośliny na taras - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny na taras – rodzaje, stanowisko, uprawa, zimowanie

Rośliny na taras to najpiękniejsze dekoracje, jakie można mieć w tej strefie domowej. Kwiaty balkonowe mogą być różnorodne. Wiele zależy od warunków, jakie można zapewnić im do wzrostu, a także aranżacji i osobistych preferencji. Wśród roślin na taras i balkon wyróżnia się m.in. wieloletnie krzewy zielone, byliny, jednoroczne kwiaty do donic oraz inne okazy tarasowe. Jakie rośliny na taras wybrać? Na które zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź to!

Te rośliny na taras warto mieć! Polecane gatunki całoroczne

Wieloletnie rośliny doniczkowe – można je sadzić na tarasie!

Mnóstwo osób kojarzy rośliny wieloletnie z uprawą w pojemnikach. Zalicza się do nich byliny, karłowe drzewa oraz iglaste i liściaste krzewy. Rośliny sadzone do pojemników są bardzo ciekawe, jednak nie wyglądają tak pięknie, jak doniczkowe. Kwiaty w doniczkach znakomicie podkreślą dosłownie każdą przestrzeń. Najlepiej sadzić jednak do nich rośliny całoroczne, które prezentują się doskonale nie tylko w okresie kwitnienia. Dzięki ozdobnym liściom można podziwiać je przez cały okres wegetacji. W szczególny zachwyt wprawiają zwłaszcza rośliny zimozielone, które przez cały rok nie tracą walorów dekoracyjnych. Wiosną wystarczy uzupełnić zielone kompozycje w pojemnikach, siejąc do nich dodatkowe rośliny jednoroczne w innym kolorze. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kwiaty całoroczne, czy sezonowe, zawsze stawiaj na ciekawe odmiany. Mogą to być np. rośliny pachnące, które sprawią, że chwile spędzone na tarasie będą naprawdę przyjemne.

Rośliny na taras mogą być różnorodne. Warto wystawić na balkon zarówno niewielkie drzewa, jak i krzewy. Należy pamiętać, że nie mogą być jednak zbyt duże. W przeciwnym wypadku mogą przysłaniać inne rośliny, jeśli będziemy chcieli takie wyeksponować. Odpowiednio wyważony rozmiar drzewek czy krzewów na taras sprawi, że staną się one świetnym tłem dla innych okazów. Rośliny balkonowe nie są trudne w uprawie. Wiele z nich nie ma problemu z przetrwaniem zimy. Trzeba jednak dowiedzieć się, w jaki sposób zabezpieczyć ich pojemniki lub doniczki – ewentualnie przenieść je do miejsca, w których przezimują, nie tracąc walorów dekoracyjnych. Wśród polecanych roślin na balkon wymienia się byliny. Oto najciekawsze odmiany, które spotkać można na tarasach Polaków:

 • Żurawki – dzielą się liczne odmiany, które rozpoznać można po dekoracyjnych liściach. Najczęściej są one w kolorze bordowym, rudym, złotym lub zielonym. Wiele żurawek jest też w liczne wzorki. Żurawki bardzo lubią półcień, jednak najlepiej czują się na słońcu. Zadbaj o przepuszczalną, żyzną glebę. Plusem roślin jest, że dość dobrze znoszą suszę – pod warunkiem jednak, że jest krótkotrwała.
 • Bluszczyk kurdybanek – ma długie pędy, które łatwo się ukorzeniają. Nie ma dużych oczekiwań co do ilości słońca, jednak w przypadku bluszczyku im więcej, tym lepiej. Trzeba przy tym pamiętać, aby systematycznie nawadniać roślinę.
 • Funkie – doskonale czują się w półcieniu i cieniu. W jaśniejszym stanowisku funkie obficie kwitną. W cienistym ich liście są z kolei lepiej ubarwione – przybierają wówczas więcej żywiołowych kolorów. Funkie wymagają żyznego i możliwie wilgotnego podłoża. Ich liście są piękne. Mają żółte i białe smugi, a także naznaczone są licznymi paskami.
 • Bergenia sercowata – charakteryzuje się mięsistymi liśćmi i różowymi kwiatami, które rozwijają się na początku maja. Bergenie najlepiej czują się w miejscach, gdzie światło jest rozproszone. Rośliny bardzo dobrze znoszą suszę.
 • Podagrycznik pospolity – roślina ekspansywna, która świetnie odnajduje się w cienistych i półcienistych stanowiskach. Dobrze jej w żyznym i wilgotnym podłożu.

Czy wszystkie rośliny można sadzić do donic? Powinieneś to wiedzieć!

Na balkonie wspaniale sprawdzą się krzewy i drzewa karłowate. Mogą być zarówno iglaste, jak i liściaste. Doskonałe rośliny tarasowe to także krzewy szczepione na podkładkach (małe drzewa) i niewielkie drzewka owocowe. Na balkonie sprawdzą się rośliny rabatowe, pnące i szczepione na pniu, np. róże w jednej z wymienionych form. Można też pokusić się o zimozielony bukszpan albo ostrokrzewy. Do kompozycji z kwiatów na balkonie wspaniale pasują azalie japońskie, trzmieliny oraz krzewuszki. Świetnie sprawdzą się też berberysy, klony palmowe, bukszpany i pięciornik krzewiasty. Zanim posadzisz rośliny do pojemników, zwłaszcza te wieloletnie, powinieneś dowiedzieć się więcej na ten temat.

 1. Pojemniki, w które posadzić chcesz rośliny wieloletnie na tarasie, powinny mieć funkcję dekoracyjną oraz użytkową. Pamiętaj, że rośliny muszą mieć zapewnione w nich dobre warunki rozwojowe.
 2. Kształt i materiał pojemników oraz donic zwykle decydują o tym, jak zaaranżowana będzie przestrzeń wokół. Zadbaj o to, aby harmonizowały z otoczeniem – elewacją domu, a także architekturą ogrodową.
 3. Wśród najczęściej wybieranych doniczek na rośliny tarasowe rządzą wysokie, duże i smukłe. Polacy uwielbiają stawiać na balkonie również metalowe i ceramiczne pojemniki. Niezwykle efektowne są donice i osłonki na kształt walców oraz prostopadłościanów. Wspaniale wyglądają też kompozycje z roślin o wielobarwnych liściach, które sadzi się w stonowanej, ewentualnie kontrastującej doniczce.

Ciekawe rośliny na taras – sprawdź, dlaczego warto je hodować

Rośliny kwitnące na tarasie, którymi można ozdobić przestrzeń przed domem

Dzięki sezonowym dekoracjom w postaci roślin taras może zyskać atrakcyjny, ciekawy wygląd. Zmieniając kwiaty np. sezonowe, balkon nigdy nie powinien się nam znudzić. Na rynku ogrodniczym znaleźć można wiele ciekawych gatunków roślin, których cykl życia zamyka się w jednym roku – są to kwiaty sezonowe. Z ich pomocą tworzyć można bardzo ciekawe aranżacje na rok, a następnie zmieniać je w zależności od upodobania. Rośliny jednoroczne są przydatne również na poszczególne okazje, np. na święta czy inne okoliczności. Sezonowość kwiatów z pewnością pokochają wszyscy – szczególnie ci, którzy często lubią zmieniać aranżacje ogrodowe.

Wśród jednorocznych roślin warto postawić na stokrotki i bratki. Są w jasnych kolorach, więc mogą efektownie rozświetlić przestrzeń tarasową. Wiosną posadzić w doniczkach można np. tulipany, szafirki i hiacynty. Dzięki nim utworzyć można naprawdę ciekawe dekoracje z roślin cebulowych. Zanim jednak zaczniesz je sadzić, zaplanuj prace już jesienią. Latem warto pokusić się o kolorowe kwiaty, takie jak nieśmiertelne pelargonie, niecierpki, begonie i werbeny. Całość uzupełnić możesz roślinami z kolorowymi liśćmi, takimi jak wilec purpurowy, starce i komarzyce. Na tarasie świetnie spisze się maciejka, która ma delikatne kwiaty i słodki zapach. Tradycjonaliści na pewno polubią się z ziołami na balkonie. To klasyczna i bardzo praktyczna dekoracja. Zioła nie tylko dobrze wyglądają i pięknie pachną, ale też wykorzystać je można do okraszenia dowolnej potrawy.

Pelargonia to roślina, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę. Niektórzy nazywają ją „królową polskich balkonów i tarasów”. Pelargonia wyróżnia się bujnymi kwiatami. Najpiękniej prezentuje się w wiszących, podłużnych skrzynkach. Niektórzy chętnie sadzą pelargonie do dużych, stojących donic. To roślina przykuwająca spojrzenia. Nic w tym dziwnego, zwłaszcza że ciężko innym kwiatom tarasowym konkurować z pelargonią. Roślina może stać się główną dekoracją tarasu. Najpiękniejsze są czerwone i koralowe pelargonie. Jeśli chcesz mieć kilka różnorodnych kwiatów, które zachwycać będą wielobarwną aranżacją, zdecyduj się na kilka odmian pelargonii. Do czerwonych i koralowych dorzuć białe, fioletowe i różowe. Pelargonią udekorować możesz nie tylko balkon i taras, ale też wykonać z nich piękny, pachnący bukiet, który następnie postawisz na stole.

Jakie gatunki roślin wybrać do doniczki na taras?

Szukając roślin na taras, zwróć uwagę na ich dekoracyjność. Doniczki nieco ograniczają możliwość zestawiania ze sobą wielogatunkowych okazów lub rabat. Właśnie dlatego najlepiej zdecydować się na rośliny, które są ozdobne. Dzięki takim taras lub balkon na pewno będą przyciągać spojrzenia. Preferujesz piękne liście roślin? Wybierz surmię bignoniową albo klony palmowe. Warto pomyśleć również o brzozach – zwłaszcza o płaczącym pokroju, które świetnie sprawdzają się na większych tarasach. Doskonale spisują się też krzewy liściaste z wielobarwnymi liśćmi, takie jak tawuły, bukszpany zimozielone albo pęcherznice. A może wolisz gatunki o pięknie pachnących kwiatach? Wówczas znakomicie spiszą się róże, jaśminowiec oraz bez lilak. Wyjątkowe kwiaty gwarantuje też hortensja bukietowa i ogrodowa. Możesz również pokusić się o drzewka i krzewy owocowe, takie jak grusze i jabłonie. Wśród iglastych roślin sprawdzą się zwłaszcza te miniaturowe, tj. sosny, żywotniki, świerki, cisy i jałowce. Co jeszcze warto sadzić na tarasie? Oto kilka roślin, o których warto pamiętać:

 • Petunia i surfinia – klasyczne kwiaty doniczkowe na taras. Oba wyróżniają się sporej wielkości kwiatami w różowym, czerwonym, kremowym, fioletowym i białym kolorze. Można też dostać paskowane i plamiste odmiany. Petunie i surfinie kwitną obficie, bujnie się rozrastając. Dodatkową zaletą kwiatów jest ich słodki zapach, który wieczorem robi się naprawdę intensywny. Kolorowe rośliny świetnie prezentują się w wiszących kwietnikach.
 • Dalia – doskonała roślina do hodowli doniczkowej, która najlepiej będzie się czuć na dobrze nasłonecznionych stanowiskach. Wyróżnia się gęstymi, dużymi płatkami w wielu barwach. Jeśli szukasz niezbyt wymagających kwiatów pod względem pielęgnacji, wybierz odmianę heliotropium. To piękna, pachnąca wanilią roślina, która utworzy magiczny klimat na tarasie.
 • Hortensja ogrodowa – uniwersalny krzew kwitnący, który cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju. Za jego posadzeniem w doniczce przemawiają wielkie, kuliste kwiatostany w wielu kolorach. Należy pamiętać, że hortensja uwielbia słońce. Aby uniknąć poparzenia liści, nie wolno jednak zbyt długo narażać jej na działanie promieni słonecznych.
 • Powojnik tangucki – mrozoodporna roślina, którą często spotyka się w Polsce. Pnącza doskonale nadają się na balkon, zwłaszcza że są wytrzymałe. Po przekwitnięciu kwiatostany zmieniają się w białe, puszyste owoce. Na pędach potrafią utrzymać się nawet do zimy.

Zwróć też uwagę na rośliny w stylu śródziemnomorskim. Właśnie takie potrafią świetnie podkreślić aranżację każdego tarasu lub balkonu. Tworząc dekoracje, zainspiruj się ulubionym kierunkiem wakacyjnym. Jeśli taras jest mocno zielony, skomponuj zieleń z np. oleandrem. Mając więcej szczęścia, roślina zakwitnie na różowo lub biało. Zimą najlepiej schować oleander do domu, żeby mógł spokojnie w nim przezimować. Ze stylem śródziemnomorskim kojarzą się greckie klimaty. Dekorując taras, warto postawić zatem na drzewka oliwne. Mimo że oliwki rosną powoli, świetnie sprawdzą się jako rośliny doniczkowe. Podobnie jak oleandry powinieneś jednak zabierać je zimą do domu, aby w nim przezimowały. Drzewka oliwne należy nawozić wczesną wiosną, uważając, aby ich nie przelać. Nie zapominaj również o tym, że oliwki… kochają słońce!

Doniczki na taras – sprawdź, które będą najlepsze

Donice ogrodowe stanowią ważny element aranżacji tarasu. Dzięki nim można lepiej zorganizować całą przestrzeń, sadząc wybrane rośliny. Najważniejsze, aby prawidłowo dobrać donice do kwiatów, jakie chcemy hodować na tarasie. Wybierając doniczki, zwróć przede wszystkim uwagę na materiał wykonania. Doniczki muszą być odporne na czynniki atmosferyczne. Jak wiadomo, wahania temperatur, nasłonecznienie i wilgoć mają ogromny wpływ na degradację tworzywa, z jakiego stworzone są doniczki. Warto pamiętać o wszystkich parametrach, zwłaszcza gdy zamierzasz hodować rośliny wieloletnie. Jaki materiał donic sprawdzi się na tarasie? Mamy kilka typów, na które warto zwrócić uwagę:

 • Donice z tworzywa sztucznego – najlepiej sprawdzają się wzmocnione szklanym włóknem. Właśnie takiego materiału używa się do budowy m.in. samochodów i jachtów. Doniczka wzmocniona tworzywem będzie odporna na zmienne warunki pogodowe, a także uszkodzenia mechaniczne. Jest przy tym niesamowicie lekka, a jej żywotność wydłużona.
 • Donice z betonu – to niezwykle unikatowe doniczki, które najczęściej wykonuje się ręcznie. Wystarczy połączyć modny szary kolor z surową fakturą betonu, aby stworzyć stabilną i mocną donicę na rośliny. Nie straszne będą jej uszkodzenia mechaniczne lub zmienna pogoda. Betonowa doniczka sprawdzi się w modernistycznych, loftowych aranżacjach.

Chcesz wprowadzić niesamowitą atmosferę na tarasie? A może pragniesz zaskoczyć gości, którzy będą na nim wypoczywać? Postaw na doniczki z podświetleniem! Dzięki nim można w bardzo prosty sposób wyeksponować rośliny wieczorem. Światła doniczek będą stanowić niesamowitą dekorację, podkreślając atmosferę miejsca. Warto pomyśleć o doniczkach z możliwością regulowania ostrości światła i wyborem koloru. Wówczas będzie można idealnie dopasować je do oczekiwań.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto