Rośliny na ściany zewnętrzne - najpopularniejsze rośliny
-
Hortensja pnącapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Cienioznośne i odporne na mróz pnącze. Pokrywa mury i ściany, a przy tym rozwija dekoracyjne kwiatostany. Może służyć jako roślina okrywowa.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Cytryniec chińskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Cytryniec chiński jest mrozoodpornym pnączem o zastosowaniu zarówno dekoracyjnym, jak i spożywczym. Chińczycy nazywają go owocem o pięciu smakach, ponieważ okrywa owocu, miąższ i nasiona są jednocześnie słodkie, słone, gorzkie, cierpkie i kwaśne. Na Dalekim Wschodzie cytryniec chiński jest też popularną rośliną leczniczą.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Rdestówka Aubertapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Rdestówka Auberta jest zdrewniałym pnączem o bardzo dużym przyroście rocznym, jest jedną z najszybciej rosnących roślin w Polsce. Ozdobę stanowią sercowate, jasnozielone liście oraz długo utrzymujące się białe, wiechowate kwiatostany. Epitet gatunkowy upamiętnia francuskiego misjonarza Georgesa Auberta, który przesłał nasiona rośliny z Tybetu do Paryża.
pnącze -
Winobluszcz trójklapowypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Winobluszcz trójlistkowy jest dalekowschodnim pnączem, które zyskało u nas dużą popularność. Jego ozdobę stanowią gęsto i dachówkowato ułożone liście, które jesienią przybierają intensywne odcienie czerwieni. Dzięki silnym przylgom może wspinać się bez podpór po całkiem gładkich powierzchniach.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Bluszcz pospolitypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz jest zimozielonym pnączem, które przy pomocy korzeni przybyszowych bez trudu wspina się po drzewach i murach, a także ukorzenia pędy na ziemi. Bluszcz zwyczajny i jego odmiany znajdują różnorodne zastosowanie w ogrodzie — tworzą efektowną zasłonę dla fasad i powierzchni ziemi.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
Rośliny na ściany zewnętrzne - pozostałe rośliny
-
Dzwonek karpackibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Dzwonek karpacki jest górską byliną o endemicznym występowaniu we wschodnich i południowych Karpatach. Dzięki dużym, niebieskim kwiatom i kępiastemu pokrojowi doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, a także na rabaty i jako roślina okrywowa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kobea pnącapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Kobea pnąca jest niezwykle szybko rosnącym pnączem, które w krótkim czasie potrafi stworzyć szczelną zasłonę w ogrodzie albo na tarasie. Duże, lekko pachnące dzwonki kwiatów rozwijają się przez całe lato aż do pierwszych przymrozków. Ze względu na brak odporności na mróz, kobea jest traktowana w naszych warunkach jako roślina jednoroczna.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Wiciokrzew pomorskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew pomorski jest rodzimym pnączem, jednak rzadko spotykanym w naturalnym środowisku i podlegającym ochronie. Odznacza się nieprzeciętną urodą kwiatów i owoców, a na dodatek stanowi źródło pożywienia dla owadów i ptaków. Do wzrostu potrzebuje podpory.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Trzmielina Fortune’akrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Zimozielona trzmielina Fortune’a nosi nazwisko szkockiego botanika, który przywiózł ją z Chin do Europy. Korzenie przybyszowe (jak u bluszczu pospolitego) umożliwiają roślinie wspinanie się po murach, drzewach i ścianach. Pędy płożące się po ziemi tworzą efektowne kobierce. Liczne odmiany różnią się przede wszystkim kolorem liści.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Wiciokrzew zaostrzonypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew zaostrzony jest szybkorosnącym pnączem o drobnych, zimozielonych liściach i pachnących, rurkowatych kwiatach. Po długim okresie kwitnienia dojrzewają fioletowoczarne owoce. Doskonale nadaje się na zielone parawany oraz osłony ścian i ogrodzeń.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Wiciokrzew japońskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew japoński jest pnączem z Dalekiego Wschodu o cienkich pędach i częściowo zimozielonych liściach. Białe, mocno aromatyczne kwiaty, z czasem stają się żółte. Późną jesienią ozdobę stanowią ciemnofioletowe owoce. Bez podpór może pełnić rolę rośliny okrywowej.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
-
Irga Dammerakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Irga Dammera jest zimozielonym krzewem pochodzącym ze środkowych Chin. Nazwa gatunkowa upamiętnia niemieckiego botanika Carla Dammera. Należy do najniższych irg, tworzy ścielące się po ziemi kobierce, które zachowują atrakcyjny wygląd przez cały rok.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Kokornak wielkolistnypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Kokornak wielkolistny jest amerykańskim, szybko rosnącym pnączem, które zapewnia w ogrodzie cień i osłonę. Duże liście tworzą szczelną, zieloną ścianę. Nazwa rodzajowa Aristolochia wywodzi się od starogreckich słów áristos ="bardzo dobry" i lóchos = "narodziny", i ma związek ze stosowaniem w przeszłości rośliny w położnictwie.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Przywarka japońskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Przywarka japońska jest pochodzącym z Japonii pnączem leśnym, które rosnąc bez podpory, może stać się oryginalną rośliną okrywową. Nieco dziwna nazwa gatunkowa hydrangeoides, oznaczająca „jak hortensja", została nadana roślinie, która po raz pierwszy została opisana jako należąca do rodzaju Schizophragma.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Rojnik murowybyliny sukulent roślina ozdobna
Oryginalne rozetki rojnika murowego są najczęściej wykorzystywane jako ozdoba w ogrodach skalnych albo okrycie większych powierzchni. W dawnych czasach rojnik był uważany za roślinę magiczną i sadzony na dachach i ścianach domów. Posiada również właściwości lecznicze. Jako sukulent jest bardzo odporny na suszę i mało wymagający.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Fasolnik chińskirośliny jednoroczne warzywna warzywa strączkowe
Fasolnik chiński jest egzotycznym warzywem strączkowym o kilkumetrowych pędach i bardzo długich strąkach. Jest uprawiany dla niedojrzałych strąków, podobnie jak popularna fasola szparagowa. Owoce fasolnika chińskiego są pozbawione włókien i bardzo smaczne. Za pewną wadę można uznać wysokie oczekiwania rośliny w stosunku do temperatury oraz nasłonecznienia.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Kolczurka klapowanarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Kolczurka klapowana jest jednoroczną rośliną pnącą, która wytwarza bardzo oryginalne i dekoracyjne owoce. Są one pękate. pokryte miękkimi kolcami i można je wykorzystać do rozmaitych ozdób. Ze względu na łatwość rozprzestrzeniania się w środowisku naturalnym i wypieranie rodzimych gatunków, kolczurka klapowana jest uznana za roślinę inwazyjną, a jej uprawa wymaga zachowania ostrożności.
roślina jednoroczna, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Dławisz okrągłolistnypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Dławisz okrągłolistny jest ozdobnym pnączem z tropikalnej Azji, sprowadzonym do Polski pod koniec XIX wieku. Główną dekorację stanowią jaskrawoczerwone osnówki nasion w pękających żółtawych torebkach. Silnie rosnące pnącze jest w stanie całkowicie pokryć koronę małego drzewa i zdusić je, do czego nawiązuje nazwa rodzajowa.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Rozchodnik ościstybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik ościsty jest byliną sukulentową łatwą w uprawie, znajdującą różnorodne zastosowanie w ogrodzie. Występuje naturalnie w całej Europie (z wyjątkiem Wysp Brytyjskich), również w Polsce, i jest przystosowany do naszych warunków zimowych. We Francji jest używany również w kuchni jako przyprawa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Powojnik górskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Jeśli ktoś szuka szybko rosnącego pnącza, które na dodatek pięknie i obficie kwitnie, powojnik górski jest idealnym wyborem. Szybko i skutecznie potrafi zasłonić mało efektowne ściany albo mury. Oprócz białych kwiatów formy botanicznej występują kremowe i różowe odmian hodowlanych powojnika górskiego.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Szarotka alpejskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Szarotka alpejska jest byliną rosnącą w Polsce dziko w Tatrach. Kwiatostan szarotki składa się z żółtawych, niewielkich kwiatów zebranych w koszyczki, pod którymi wyrasta kilka liści przykwiatowych pokrytych szarobiałym kutnerem. Nazwa rodzajowa Leontopodium pochodzi od greckich słów leon = "lew" i podion = "stopa", i odnosi się do filcowatego, białego owłosienia przykwiatków.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Chmiel zwyczajnypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Chmiel zwyczajny jest bujnie rosnącym, bylinowym pnączem, którego owocostany są wykorzystywane w warzeniu piwa. Może również z powodzeniem pełnić rolę rośliny ozdobnej w ogrodzie, ponieważ wiosną, w ciągu kilku tygodni, potrafi stworzyć gęstą, zieloną zasłonę. Chmiel zwyczajny jest rośliną dwupienną - na roślinach męskich rozwijają się wiechy zielonkawych kwiatów, a na żeńskich ozdobne, szyszkowate kwiatostany.
bylina, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Aktinidia pstrolistnapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Aktinidia pstrolistna jest egzotycznym pnączem, bliską krewniaczką aktinidii smakowitej (Actinidia deliciosa), której owoce zrobiły furorę jako kiwi. Oprócz jadalnych i smacznych, chociaż niewielkich owoców, ozdobę tej rośliny stanowią przebarwiające się wiosną liście. Najbardziej efektownie wyglądają zielono-biało-różowe liście dobrze oświetlonych egzemplarzy męskich (roślina dwupienna).
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Glicynia japońskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Glicynia japońska jest silnie rosnącym pnączem, które odpowiednio przycinane może rosnąć w ogrodzie w formie szerokiego krzewu. Bardzo efektowne, duże i pachnące kwiatostany rozwijają się później niż u glicynii chińskiej - zwykle po rozwinięciu liści. Jest gatunkiem bardzo długowiecznym (do kilkuset lat) i najbardziej odpornym na mróz w swoim rodzaju botanicznym.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Wiciokrzew przewiercieńpnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew przewiercień, nazywany kozilistkiem, jest pnączem sprowadzonym do Polski w XVIII wieku z południowo-wschodniej Europy. Uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna dziczeje czasem i samodzielnie rozprzestrzenia się w środowisku leśnym i pośród krzewów. Polską nazwę gatunkową tłumaczy wygląd zrośniętych górnych liści jakby przewierconych giętkim pędem.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Dławisz amerykańskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Dławisz amerykański to północnoamerykańskie pnącze, które osiąga duże rozmiary i czasem jest w stanie zadusić rośliny stanowiące dla niego podporę - stąd nazwa rodzajowa. Szczególną ozdobę dławisza stanowią owoce - okrągłe jagody, czerwone i błyszczące w żółtych łuszczynach, zebrane są w gęste grona. Długo pozostają na roślinie i sprawiają, że jest atrakcyjna nawet po opadnięciu liści.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Tunbergia oskrzydlonapnącze pnącze tropikalne pnącze do ogrodu
Tunbergia oskrzydlona rośnie w tropikalnej Afryce jako pnącze wieloletnie, jednak w naszych warunkach jest uprawiane z rozsady zwykle jako roślina jednoroczna. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwedzkiego botanika Carla Petera Thunberga. Ozdobę pnącza stanowią bardzo efektowne i oryginalne kwiaty intensywnie pomarańczowe z niemal czarną gardzielą. W niektórych językach nosi romantyczną nazwę "Czarnooka Zuzanna".
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Mydlnica bazyliowatabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Mydlnica bazyliowata ma swoją ojczyznę w europejskich górach między Hiszpanią i wschodnim obszarem śródziemnomorskim. Jako roślina dekoracyjna w ogrodzie została wymieniona przez szwajcarskiego botanika Conrada Gessnera już w 1561 roku. Obecnie istnieje wiele odmian tej mydlnicy stosowanych do obsadzania ogrodów skalnych i murków.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rozchodnik białybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik biały jest sukulentową byliną, która do Polski trafiła pod koniec XIX wieku. Uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna, rozprzestrzenił się też w naturalnym środowisku, nie stanowiąc jednak zagrożenia dla gatunków rodzimych. Białe albo jasnoróżowe gwiazdki kwiatów stanowią ozdobę słonecznych i gorących zakątków ogrodu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Powojnik Jackmanapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik wielkokwiatowy jest nazwą liczącej ponad sto odmian grupy mieszańcowej wyhodowanej z gatunków dalekowschodnich. Pierwszym wielkokwiatowym mieszańcem pochodzącym z początku XIX wieku i do dzisiaj uprawianym jest powojnik Jackmana. Przez całe lato rozwija bardzo duże kwiaty w kolorze fioletu.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Powojnik włoskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik włoski pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, gdzie zadomowił się od Hiszpanii aż po Azję Mniejszą. Gatunek jest uprawiany w ogrodach już od 400 lat, a w międzyczasie wyhodowano też liczne jego odmiany. Fioletowe kwiaty są szeroko dzwonkowate i składają się z czterech płatków.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Bluszcz kolchidzkipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz kolchidzki jest zdrewniałym pnączem pochodzącym z Kaukazu i Azji Mniejszej, gdzie w wilgotnych lasach wspina się po drzewach. W ogrodzie może być rośliną okrywową w miejscach mocno zacienionych. W odróżnieniu od rodzimego bluszczu ten gatunek woli gleby lekko kwaśne.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Powojnik tanguckipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik tangucki jest pochodzącym z zachodnich Chin zimotrwałym pnączem ozdobnym. Jego złotego koloru zwieszone, dzwonkowate kwiaty oraz dekoracyjne owocostany stanowią atrakcję każdego ogrodu. Kwitnie w czerwcu i lipcu, a czasem powtarza kwitnienie we wrześniu.
pnącze Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny na ściany zewnętrzne – rodzaje, wymagania, uprawa, porady
Rośliny na ściany zewnętrzne wspaniale sprawdzą się przy każdym domu jednorodzinnym. Pnące kwiaty, takie jak bluszcz, doskonale prezentują się jako ozdoba przy murze. Dzięki szerokiej gamie roślin w kompozycji ogrodowej zastosować można nie tylko pnącza, ale też byliny, krzewy i małe drzewka. Wszystkie sprawdzają się jako rośliny, które można sadzić przy ścianach zewnętrznych. Wiele z nich znakomicie odnajdzie się w polskim klimacie. Jakiego typu zieleń wprowadzona na elewację może poprawić wygląd budynku? Czy to prawda, że tzw. zielona ściana podbija aspekty miejskiej zabudowy? Jakie jeszcze zastosowanie mają rośliny na ściany zewnętrzne, oczywiście poza upiększeniem przestrzeni? Przekonaj się!
Najciekawsze rośliny na ściany zewnętrzne – sprawdź, które warto sadzić!
Od czego zacząć, chcąc posadzić rośliny przy ścianie?
Zielona ściana może znajdować się zarówno w środku, jak i na zewnątrz mieszkania. Niezależnie od miejsca utworzenia, ściany ozdobione roślinami zawsze prezentują się ciekawie. Przyozdobione w oryginalny sposób stają się centralną albo najbardziej zaskakującą częścią każdego budynku. Idąc po najmniejszej linii oporu, na pionowej konstrukcji przy ścianie wystarczy umieścić kilka doniczek z wybranymi roślinami. Wystarczy przymocować je do kratki, pergoli, treliażu albo płotu kratkowego. Jeśli chcesz utworzyć nieco mniejszą konstrukcję przy ścianie, użyj różniących się od siebie, małych sukulentów i zawieś je na wybranej konstrukcji. Właśnie taka możliwość minimalizuje ilość pracy, która wiąże się z mocowaniem pojedynczych doniczek do ściany. Sukulenty zawieszone np. na kratkach ułatwiają także planowanie ogrodu pionowego. Dodaj pergolę przed roślinami lub dodatkową kratkę, aby stworzyć efektowne obramowanie dla całej aranżacji. W niektórych miejscach dostępne są też ciekawe panele zewnętrzne, które przystosowane są do wieszania na nich roślin.
Jednym z najczęściej powielanych pomysłów na zbudowanie wertykalnego ogrodu jest utworzenie drewnianej ramy. Właśnie taką wypełnia się dowolną roślinnością, następnie przytwierdza do ściany zewnętrznej domu. Niektórzy ustawiają ścianę również przy elewacji od strony balkonu, upiększając również tę część mieszkania. Aby zbudować tego typu ściankę, należy wykorzystać odpowiednie elementy z drewna. Mogą to być np. drewniane części lite. Przed wykorzystaniem drewna należy je starannie zaimpregnować, ponieważ stojąc na zewnątrz, będzie narażone na kontakt z wilgocią. Warto dodać, że można też zaopatrzyć się w drewno zabezpieczone przemysłowo, a nie tylko samodzielnie je impregnować. To duże ułatwienie dla osób, które nie są pewne, jak dobrze zabezpieczyć drewno przed działaniem czynników zewnętrznych. Drewno należy połączyć w kratkę – najlepiej wkrętakami, używając wiertarko-wkrętarki. Czasami może się zdarzyć, że podczas łączenia listwy zaczną pękać. W takim przypadku należy wcześniej wywiercić otwór naprowadzający o średnicy mniejszej niż wkręt. Przymocuj osłony na doniczki do właśnie tak skonstruowanej kratki. Dzięki temu będzie można swobodnie wyjmować rośliny z konstrukcji. Stelaż pozostaje już tylko przymocować do ściany np. za pomocą wkręcanych w kołki haków. Odpowiednio przygotowana konstrukcja na czas zimowy może być zdejmowana ze ściany. Dobierając haki, dobrze zastanów się, ile będzie ważył zewnętrzny ogródek. Dzięki temu konstrukcja się nie zawali lub nie spadnie.
W jaki sposób sadzić pnącza przy ścianie? Polecane rodzaje roślin
Rośliny pnące sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny. Te, które mają odkryte korzenie, sadzi się w środku jesieni albo na początku marca. Wczesną wiosną poleca się sadzić pnącza, które nie lubią mrozu. Aby posadzić pnącza przy ścianie, należy najpierw wykopać dół na szerokość ok. 60 x 60 cm i głębokość ok. 50 cm. Zmieszaj z kompostem wydobytą ziemię w proporcji 1:1. Następnie umieść sadzonkę, przechylając ją delikatnie w stronę ściany. Zasyp dół mieszanką ziemi, po czym dokładnie ubij. Uformuj tzw. miskę wokół rośliny – nalej do niej dużo wody. Pędy sadzonki przymocuj na końcu do podpory. Dotyczy to również pnączy, które korzonkami lub przylgami czepiają się ścian. Zdarza się bowiem, że młode pędy takich roślin nie chcą się piąć przy murze. Właśnie z tego powodu należy im pomóc.
Jakie rośliny sprawdzą się przy tworzeniu zielonej ściany na zewnątrz domu? Ogród wertykalny składać się może z niemal każdego rodzaju roślin. Nie każdą warto jednak wykorzystywać do tego typu nasadzeń. Złym pomysłem zwykle okazuje się np. sadzenie trudnych w uprawie lub delikatnych roślin, takich jak cytrusy. Należy też odrzucić sukulenty. Niestety, rosną powoli. Sprawić to może, że reszta roślin błyskawicznie je zakryje. Oto kilka roślin, na które warto zwrócić szczególną uwagę:
- Bluszcz pospolity – jedno z najbardziej
znanych na świecie pnączy, które do ściany przytwierdza się za pomocą korzeni.
-
Milin amerykański – bardzo obficie
i silnie rosnące pnącze. Odpowiednio pielęgnowane może dorosnąć nawet do 10 m
wysokości. Do ściany przyczepić można roślinę za pomocą korzonków. Jej
dekoracyjne kwiaty z pewnością ozdobną nie jedną posesję.
-
Hortensja pnąca – fantastycznie
nadaje się na roślinę, która będzie obrastać ścianę zewnętrzną. Aranżację
uzupełnią jej duże, zielone i błyszczące liście. Co ciekawe, na jesień zmieniają
kolor na żółty.
-
Wiciokrzewy – znakomicie wyglądają
na ścianie zewnętrznej. Ich uprawa nie należy do trudnych, więc z wiciokrzewami
powinni poradzić sobie nawet amatorzy ogrodnictwa.
-
Winobluszcz pięciolistkowy –
bardzo silnie rosnące pnącze, którego liście przebarwiają się jesienią na
jasnoczerwony kolor. Sadząc je przy ścianie, złapią się jej korzeniami,
wijącymi wąsami oraz przylgami.
-
Dławisz okrągłolistny – pnącze,
które charakteryzuje się niesamowicie silnym wzrostem. Pędy mogą urosnąć nawet do
ok. 15 m długości. Dodatkowo jego owoce są okrągłe i pomarańczowe, a liście
jesienią przebarwiają się na żółto. Pnącze genialnie wygląda od końca września
do początku grudnia, wzmacniając jesienne aranżacje zewnętrzne.
- Powojniki wielkokwiatowe – efektowne pnącza, które wyróżniają się dekoracyjnymi kwiatami. Powojniki dzielą się na wiele odmian i gatunków. Do podpór przyczepiają się ogonkami liściowymi.
Warto zaplanować rozłożenie roślin tak, aby było możliwie gęsto. Jeśli ściana zewnętrzna ma być ozdobiona w całości, nie może być na niej widać prześwitów. Co zrobić, aby uzyskać taki efekt? Należy zasadzić ok. 30 roślin na m2. Przemyśl plan ściany zewnętrznej, mając na uwadze szybkorosnące gatunki – takie mogą błyskawicznie zdominować bowiem inne rośliny. Aby uzyskać jak najlepszy efekt przy ścianie, dobrze zapoznaj się z zasadami łączenia roślin. Weź pod uwagę zarówno wymagania siedliskowe, jak i estetykę poszczególnych okazów. Nie przesadzaj z ilością rodzajów roślin. Znacznie lepiej wygląda kilka sztuk posadzonych przy sobie niż zaprezentowany cały „sklep ogrodniczy”.
Sadzenie, wymagania i uprawa roślin na ściany wewnętrzne, krok po kroku
Bluszcz ogrodowy – najlepsza roślina na ścianę zewnętrzną?
Bluszcz to jedna z najbardziej znanych roślin w polskich ogrodach. Potrafi urozmaicić każdą przestrzeń, niezależnie od odmiany. Do najpowszechniej spotykanych w Polsce zaliczamy bluszcz pospolity, ale też inne rodzaje, np. irlandzki i kolchidzki. Bardzo często w naszym kraju zauważyć można domy obrośnięte bluszczem, który efektownie wspina się po ścianach. Zanim zdecydujesz się na podobną dekorację sprawdź, czy ściany przypadkiem nie są uszkodzone. Warto wiedzieć, że dosłownie każde pęknięcie zatrzymywać będzie wilgoć, którą bluszcz spróbuje wciągnąć. Wyrosną wtedy korzenie, które wrosną się w niewielkie luki. Niestety, może to być dopiero początek poważniejszego pęknięcia, które z czasem może nawet… rozsadzić fasadę budynku. Bluszcz należy więc puszczać wyłącznie po ścianach, które nie są zniszczone. Jeśli zrobisz to poprawnie, roślina stanowić będzie nie tylko wspaniałą dekorację budynku. Ochroni też fasadę przed zniszczeniami powodowanymi np. przez zmiany klimatyczne. Bluszcz jest też w dodatku idealnym miejscem do życia wielu stworzeń, takich jak ptaki lub pożyteczne owady.
Bluszcz ogrodowy może znakomicie ozdobić ścianę dowolnego budynku. Warto szukać takich odmian, które np. przebarwiają się w momencie, gdy na dworze spadnie temperatura. Pnącza ogrodowe dzielą się na wiele rodzajów. Jedne są odporne na chłód, inne wolą rosnąć w pełnym słońcu. Bluszcz to roślina niezwykle specyficzna, więc przed posadzeniem każdy powinien dobrze przemyśleć, do czego bluszcz tak właściwie ma służyć. Jak wysoko rośnie bluszcz? Czy może piąć się po najwyższych ścianach? Wszystko zależy od odmiany oraz środowiska naturalnego, w jakim przyjdzie rozwijać się roślinie. Wiele odmian wzrasta powyżej 20 m wysokości, dożywając nawet do… 500 lat. Jeśli chcesz puścić go po ścianie zewnętrznej, nigdy nie rób tego na świeżej! Nowe ściany mają wysoki odczyn pH, czego bluszcz nie lubi. Wówczas zdecydowanie lepiej odczekać przynajmniej kilka lat, zanim puści się bluszcz po fasadzie budynku. Będzie pewność, że lepiej się na niej przyjmie.
Jak pielęgnować rośliny na ściany zewnętrzne? O czym pamiętać, mając pnącza na elewacji?
Bardzo ważne jest regularne podlewanie roślin. Przez pierwsze 2 lata po posadzeniu pnącza trzeba nawadniać – najwięcej w okresie suszy. Nie można też zapominać o nawożeniu! Wiosną można rozłożyć kompost, ewentualnie zastosować nawóz wieloskładnikowy. Bardzo ważne jest też nawożenie pnączy kwitnących (m.in. róż pnących) i przycinanie. Wiosną należy przycinać wszystkie suche pędy. Powinno się również wycinać najstarsze z nich. Niektóre silnie rosnące rośliny należy skracać również wtedy, gdy zarastają rynny, dach lub okna. Na ścianach zewnętrznych rosną róże albo powojniki wielkokwiatowe? Co roku usyp wokół nich 30 cm kopczyki ziemi. Dzięki temu ochronisz korzenie przed mrozem. Pędy okryć możesz również słomianą matą. O czym jeszcze pamiętać? Oto kilka istotnych wskazówek:
- Jeśli pnącze ukorzeni się zbyt blisko ściany, słabo rośnie. Najlepiej posadzić je zatem w odległości ok. metra od ściany. Dopiero wtedy wykonać można przęsło doprowadzające pędy do elewacji.
- Większość pnączy uwielbia stanowiska słoneczne, jednak półcień też im nie zaszkodzi. Wbrew pozorom w Polsce najpopularniejsze są pnącza rosnące… w cieniu. Zalicza się do nich słynny bluszcz, hortensja pnąca i kokornak.
- Należy przycinać pędy roślin, aby dobrze się rozwijały i obficie rosły. Cięcie pozwala ograniczyć też ciężar, ale i rozmiar pnączy. Dzięki przycinaniu rośliny piękniej się prezentują.
- Warto usuwać opadłe liście i kwiaty. Dzięki temu poprawia się wygląd posesji, ale też zmniejsza ryzyko, że rośliny pnące dopadnie choroba.