Rośliny na ściany zewnętrzne

Rośliny na ściany zewnętrzne

Wzbogacając przestrzeń wokół domu w różnorodne rośliny, można szybko zmienić jej wygląd. Dzięki roślinom posadzonych przy ścianach zewnętrznych stworzymy ciekawą dekorację, a także miniaturowy ogród. Doskonale wyglądać może np. zielona ściana, którą nazywa się ogrodem wertykalnym lub pionowym. Właśnie tego typu ściana umożliwia wykorzystanie wielu rodzajów kwiatów i roślin zielonych na niedużej powierzchni. Wykonanie kwiecistej ściany zewnętrznej jest na tyle proste, że samodzielne jej utworzenie nie powinno stanowić problemu nawet dla amatorów ogrodnictwa.

Rośliny na ściany zewnętrzne - najpopularniejsze rośliny

Rośliny na ściany zewnętrzne - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny na ściany zewnętrzne – rodzaje, wymagania, uprawa, porady

Rośliny na ściany zewnętrzne wspaniale sprawdzą się przy każdym domu jednorodzinnym. Pnące kwiaty, takie jak bluszcz, doskonale prezentują się jako ozdoba przy murze. Dzięki szerokiej gamie roślin w kompozycji ogrodowej zastosować można nie tylko pnącza, ale też byliny, krzewy i małe drzewka. Wszystkie sprawdzają się jako rośliny, które można sadzić przy ścianach zewnętrznych. Wiele z nich znakomicie odnajdzie się w polskim klimacie. Jakiego typu zieleń wprowadzona na elewację może poprawić wygląd budynku? Czy to prawda, że tzw. zielona ściana podbija aspekty miejskiej zabudowy? Jakie jeszcze zastosowanie mają rośliny na ściany zewnętrzne, oczywiście poza upiększeniem przestrzeni? Przekonaj się!

Najciekawsze rośliny na ściany zewnętrzne – sprawdź, które warto sadzić!

Od czego zacząć, chcąc posadzić rośliny przy ścianie?

Zielona ściana może znajdować się zarówno w środku, jak i na zewnątrz mieszkania. Niezależnie od miejsca utworzenia, ściany ozdobione roślinami zawsze prezentują się ciekawie. Przyozdobione w oryginalny sposób stają się centralną albo najbardziej zaskakującą częścią każdego budynku. Idąc po najmniejszej linii oporu, na pionowej konstrukcji przy ścianie wystarczy umieścić kilka doniczek z wybranymi roślinami. Wystarczy przymocować je do kratki, pergoli, treliażu albo płotu kratkowego. Jeśli chcesz utworzyć nieco mniejszą konstrukcję przy ścianie, użyj różniących się od siebie, małych sukulentów i zawieś je na wybranej konstrukcji. Właśnie taka możliwość minimalizuje ilość pracy, która wiąże się z mocowaniem pojedynczych doniczek do ściany. Sukulenty zawieszone np. na kratkach ułatwiają także planowanie ogrodu pionowego. Dodaj pergolę przed roślinami lub dodatkową kratkę, aby stworzyć efektowne obramowanie dla całej aranżacji. W niektórych miejscach dostępne są też ciekawe panele zewnętrzne, które przystosowane są do wieszania na nich roślin.

Jednym z najczęściej powielanych pomysłów na zbudowanie wertykalnego ogrodu jest utworzenie drewnianej ramy. Właśnie taką wypełnia się dowolną roślinnością, następnie przytwierdza do ściany zewnętrznej domu. Niektórzy ustawiają ścianę również przy elewacji od strony balkonu, upiększając również tę część mieszkania. Aby zbudować tego typu ściankę, należy wykorzystać odpowiednie elementy z drewna. Mogą to być np. drewniane części lite. Przed wykorzystaniem drewna należy je starannie zaimpregnować, ponieważ stojąc na zewnątrz, będzie narażone na kontakt z wilgocią. Warto dodać, że można też zaopatrzyć się w drewno zabezpieczone przemysłowo, a nie tylko samodzielnie je impregnować. To duże ułatwienie dla osób, które nie są pewne, jak dobrze zabezpieczyć drewno przed działaniem czynników zewnętrznych. Drewno należy połączyć w kratkę – najlepiej wkrętakami, używając wiertarko-wkrętarki. Czasami może się zdarzyć, że podczas łączenia listwy zaczną pękać. W takim przypadku należy wcześniej wywiercić otwór naprowadzający o średnicy mniejszej niż wkręt. Przymocuj osłony na doniczki do właśnie tak skonstruowanej kratki. Dzięki temu będzie można swobodnie wyjmować rośliny z konstrukcji. Stelaż pozostaje już tylko przymocować do ściany np. za pomocą wkręcanych w kołki haków. Odpowiednio przygotowana konstrukcja na czas zimowy może być zdejmowana ze ściany. Dobierając haki, dobrze zastanów się, ile będzie ważył zewnętrzny ogródek. Dzięki temu konstrukcja się nie zawali lub nie spadnie.

W jaki sposób sadzić pnącza przy ścianie? Polecane rodzaje roślin

Rośliny pnące sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny. Te, które mają odkryte korzenie, sadzi się w środku jesieni albo na początku marca.  Wczesną wiosną poleca się sadzić pnącza, które nie lubią mrozu. Aby posadzić pnącza przy ścianie, należy najpierw wykopać dół na szerokość ok. 60 x 60 cm i głębokość ok. 50 cm. Zmieszaj z kompostem wydobytą ziemię w proporcji 1:1. Następnie umieść sadzonkę, przechylając ją delikatnie w stronę ściany. Zasyp dół mieszanką ziemi,  po czym dokładnie ubij. Uformuj tzw. miskę wokół rośliny – nalej do niej dużo wody. Pędy sadzonki przymocuj na końcu do podpory. Dotyczy to również pnączy, które korzonkami lub przylgami czepiają się ścian. Zdarza się bowiem, że młode pędy takich roślin nie chcą się piąć przy murze. Właśnie z tego powodu należy im pomóc.

Jakie rośliny sprawdzą się przy tworzeniu zielonej ściany na zewnątrz domu? Ogród wertykalny składać się może z niemal każdego rodzaju roślin. Nie każdą warto jednak wykorzystywać do tego typu nasadzeń. Złym pomysłem zwykle okazuje się np. sadzenie trudnych w uprawie lub delikatnych roślin, takich jak cytrusy. Należy też odrzucić sukulenty. Niestety, rosną powoli. Sprawić to może, że reszta roślin błyskawicznie je zakryje. Oto kilka roślin, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

 • Bluszcz pospolity – jedno z najbardziej znanych na świecie pnączy, które do ściany przytwierdza się za pomocą korzeni.
 • Milin amerykański – bardzo obficie i silnie rosnące pnącze. Odpowiednio pielęgnowane może dorosnąć nawet do 10 m wysokości. Do ściany przyczepić można roślinę za pomocą korzonków. Jej dekoracyjne kwiaty z pewnością ozdobną nie jedną posesję.
 • Hortensja pnąca – fantastycznie nadaje się na roślinę, która będzie obrastać ścianę zewnętrzną. Aranżację uzupełnią jej duże, zielone i błyszczące liście. Co ciekawe, na jesień zmieniają kolor na żółty.
 • Wiciokrzewy – znakomicie wyglądają na ścianie zewnętrznej. Ich uprawa nie należy do trudnych, więc z wiciokrzewami powinni poradzić sobie nawet amatorzy ogrodnictwa.
 • Winobluszcz pięciolistkowy – bardzo silnie rosnące pnącze, którego liście przebarwiają się jesienią na jasnoczerwony kolor. Sadząc je przy ścianie, złapią się jej korzeniami, wijącymi wąsami oraz przylgami.
 • Dławisz okrągłolistny – pnącze, które charakteryzuje się niesamowicie silnym wzrostem. Pędy mogą urosnąć nawet do ok. 15 m długości. Dodatkowo jego owoce są okrągłe i pomarańczowe, a liście jesienią przebarwiają się na żółto. Pnącze genialnie wygląda od końca września do początku grudnia, wzmacniając jesienne aranżacje zewnętrzne.
 • Powojniki wielkokwiatowe – efektowne pnącza, które wyróżniają się dekoracyjnymi kwiatami. Powojniki dzielą się na wiele odmian i gatunków. Do podpór przyczepiają się ogonkami liściowymi.

Warto zaplanować rozłożenie roślin tak, aby było możliwie gęsto. Jeśli ściana zewnętrzna ma być ozdobiona w całości, nie może być na niej widać prześwitów. Co zrobić, aby uzyskać taki efekt? Należy zasadzić ok. 30 roślin na m2. Przemyśl plan ściany zewnętrznej, mając na uwadze szybkorosnące gatunki – takie mogą błyskawicznie zdominować bowiem inne rośliny. Aby uzyskać jak najlepszy efekt przy ścianie, dobrze zapoznaj się z zasadami łączenia roślin. Weź pod uwagę zarówno wymagania siedliskowe, jak i estetykę poszczególnych okazów. Nie przesadzaj z ilością rodzajów roślin. Znacznie lepiej wygląda kilka sztuk posadzonych przy sobie niż zaprezentowany cały „sklep ogrodniczy”.

Sadzenie, wymagania i uprawa roślin na ściany wewnętrzne, krok po kroku

Bluszcz ogrodowy – najlepsza roślina na ścianę zewnętrzną?

Bluszcz to jedna z najbardziej znanych roślin w polskich ogrodach. Potrafi urozmaicić każdą przestrzeń, niezależnie od odmiany. Do najpowszechniej spotykanych w Polsce zaliczamy bluszcz pospolity, ale też inne rodzaje, np. irlandzki i kolchidzki. Bardzo często w naszym kraju zauważyć można domy obrośnięte bluszczem, który efektownie wspina się po ścianach. Zanim zdecydujesz się na podobną dekorację sprawdź, czy ściany przypadkiem nie są uszkodzone. Warto wiedzieć, że dosłownie każde pęknięcie zatrzymywać będzie wilgoć, którą bluszcz spróbuje wciągnąć. Wyrosną wtedy korzenie, które wrosną się w niewielkie luki. Niestety, może to być dopiero początek poważniejszego pęknięcia, które z czasem może nawet… rozsadzić fasadę budynku. Bluszcz należy więc puszczać wyłącznie po ścianach, które nie są zniszczone. Jeśli zrobisz to poprawnie, roślina stanowić będzie nie tylko wspaniałą dekorację budynku. Ochroni też fasadę przed zniszczeniami powodowanymi np. przez zmiany klimatyczne. Bluszcz jest też w dodatku idealnym miejscem do życia wielu stworzeń, takich jak ptaki lub pożyteczne owady.

Bluszcz ogrodowy może znakomicie ozdobić ścianę dowolnego budynku. Warto szukać takich odmian, które np. przebarwiają się w momencie, gdy na dworze spadnie temperatura. Pnącza ogrodowe dzielą się na wiele rodzajów. Jedne są odporne na chłód, inne wolą rosnąć w pełnym słońcu. Bluszcz to roślina niezwykle specyficzna, więc przed posadzeniem każdy powinien dobrze przemyśleć, do czego bluszcz tak właściwie ma służyć. Jak wysoko rośnie bluszcz? Czy może piąć się po najwyższych ścianach? Wszystko zależy od odmiany oraz środowiska naturalnego, w jakim przyjdzie rozwijać się roślinie. Wiele odmian wzrasta powyżej 20 m wysokości, dożywając nawet do… 500 lat. Jeśli chcesz puścić go po ścianie zewnętrznej, nigdy nie rób tego na świeżej! Nowe ściany mają wysoki odczyn pH, czego bluszcz nie lubi. Wówczas zdecydowanie lepiej odczekać przynajmniej kilka lat, zanim puści się bluszcz po fasadzie budynku. Będzie pewność, że lepiej się na niej przyjmie.

Jak pielęgnować rośliny na ściany zewnętrzne? O czym pamiętać, mając pnącza na elewacji?

Bardzo ważne jest regularne podlewanie roślin. Przez pierwsze 2 lata po posadzeniu pnącza trzeba nawadniać – najwięcej w okresie suszy. Nie można też zapominać o nawożeniu! Wiosną można rozłożyć kompost, ewentualnie zastosować nawóz wieloskładnikowy. Bardzo ważne jest też nawożenie pnączy kwitnących (m.in. róż pnących) i przycinanie. Wiosną należy przycinać wszystkie suche pędy. Powinno się również wycinać najstarsze z nich. Niektóre silnie rosnące rośliny należy skracać również wtedy, gdy zarastają rynny, dach lub okna. Na ścianach zewnętrznych rosną róże albo powojniki wielkokwiatowe? Co roku usyp wokół nich 30 cm kopczyki ziemi. Dzięki temu ochronisz korzenie przed mrozem. Pędy okryć możesz również słomianą matą. O czym jeszcze pamiętać? Oto kilka istotnych wskazówek:

 1. Jeśli pnącze ukorzeni się zbyt blisko ściany, słabo rośnie. Najlepiej posadzić je zatem w odległości ok. metra od ściany. Dopiero wtedy wykonać można przęsło doprowadzające pędy do elewacji.
 2. Większość pnączy uwielbia stanowiska słoneczne, jednak półcień też im nie zaszkodzi. Wbrew pozorom w Polsce najpopularniejsze są pnącza rosnące… w cieniu. Zalicza się do nich słynny bluszcz, hortensja pnąca i kokornak.
 3. Należy przycinać pędy roślin, aby dobrze się rozwijały i obficie rosły. Cięcie pozwala ograniczyć też ciężar, ale i rozmiar pnączy. Dzięki przycinaniu rośliny piękniej się prezentują.
 4. Warto usuwać opadłe liście i kwiaty. Dzięki temu poprawia się wygląd posesji, ale też zmniejsza ryzyko, że rośliny pnące dopadnie choroba.
Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto