Rośliny nad taflę wody - najpopularniejsze rośliny
-
Wrotycz pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rodzimego pochodzenia wrotycz pospolity jest pozytywnym przykładem odwrotu w naszych ogrodach od nietypowych dla tutejszego klimatu roślin egzotycznych. Trudno przeoczyć tę bylinę o mocnej łodydze, podobnych do paproci liściach i jaskrawożółtych, guzikowatych kwiatach. Spłaszczone kwiatowe koszyczki tworzą efektowne, widoczne z daleka baldachy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dereń kousakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Dereń kousa jest azjatyckim gatunkiem, który w naszych warunkach wyrasta na duży krzew. Najbardziej efektownie wygląda podczas kwitnienia, dzięki dużym, czterolistkowym podsadkom w kolorze białym albo kremowym. Czerwone owoce przypominają liczi i są jadalne, chociaż mdłe w smaku.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Klon jesionolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Sprowadzony do Europy w XVII wieku klon jesionolistny zadomowił się u nas na dobre i w naturalnym środowisku wypiera nawet gatunki rodzime. Dzięki niewielkiej wysokości, rozłożystej i luźnej koronie oraz przebarwiającym się jesienią liściom, klon jesionolistny dobrze sprawdza się w roli drzewa ogrodowego.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Tojeść rozesłanabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Tojeść rozesłana jest płożącą się byliną o okrągłych liściach i gwiazdkowatych, złotych kwiatach. Nazwa rodzajowa odnosi się do Lysimachosa, starożytnego dowódcy Aleksandra Wielkiego, który według legendy był pierwszym odkrywcą tej rośliny. Epitet gatunkowy pochodzi natomiast od łacińskiego słowa "nummus" = moneta, co wskazuje na podobny do małych monet kształt liści rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Olsza czarnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Olsza czarna jest rodzimym drzewem liściastym o charakterystycznym pokroju, podobnym do drzew iglastych. Tworzy prosty pień, widoczny prawie od szczytu korony i odchodzące poziomo cienkie gałęzie. Do ogrodu wnosi element natury.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Rośliny nad taflę wody - pozostałe rośliny
-
Hortensja bukietowa 'Vanille Fraise'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Nazwę tej pięknej odmiany hortensji bukietowej można przetłumaczyć jako "lody waniliowe z truskawkami". Początkowo bukiety kwiatów przypominają kremowobiałe lody waniliowe, aby pod koniec kwitnienia zamienić się w różowe albo purpurowoczerwone. Nie tylko kwiaty, ale również liście tej hortensji przebarwiają się jesienią w odcienie czerwieni i różu.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Hortensja bukietowa 'Polar Bear'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Hortensja bukietowa 'Polar Bear' jest wyjątkową hybrydą odmian 'Limelight' i 'Grandiflory'. Ogromne, stożkowate kwiatostany mają najpierw odcień zielonkawy, potem długo pozostają białokremowe, aby pod koniec lata lekko się zaróżowić. Nadaje się doskonale do sadzenia pojedynczo, w szpalerach albo w pojemnikach.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Paciorecznik indyjskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ten gatunek paciorecznika trafił do Europy z Meksyku już w XVI wieku. Jego nazwa gatunkowa nie wynika z obszaru występowania, ale z błędnego nazwania Ameryki przez odkrywców Indiami Zachodnimi. Paciorecznik indyjski ze swoimi pięknymi kwiatami w jaskrawych kolorach wprowadza do każdego ogrodu powiew egzotyki.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Krwawnica pospolitabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Krwawnica pospolita jest rośliną rodzimego pochodzenia, spotykaną na podmokłych łąkach i brzegach wód. Jej efektowne, jaskrawe kwiatostany są ozdobą ogrodu i magicznie przyciągają roje motyli i innych owadów. Z powodzeniem może konkurować z ozdobnymi bylinami sprowadzanymi z dalekich stron.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzyp zimowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Skrzyp zimowy jest rodzimym gatunkiem spotykanym w podmokłych lasach i na wilgotnych łąkach. Należy do bardzo dekoracyjnych roślin i w ogrodzie nie tylko efektownie wygląda, ale jest też odporny i mało wymagający. Wyprostowane, metrowej wysokości łodygi, przypominają pędy bambusa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Fargezja lśniącabyliny trawa trawa ozdobna
Bambus jest zwyczajową nazwą kilkudziesięciu rodzajów traw z podrodziny bambusowych, a fargezja jest jednym z nich. Nazwa rodzajowa upamiętnia francuskiego botanika Paula Farges'a. Gatunek Fargesia nitida jest idealny do naszych ogrodów jako piękna, zielona zasłona albo w roli solitera w pojemniku.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Dereń świdwakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Dereń świdwa jest krzewem rodzimego pochodzenia, który potrafi zdobić ogród przez cały rok. Najpierw pojawia się gęsta okrywa ciemnozielonych liści, potem pachnące białe kwiaty i kuliste, granatowe owoce. Jesienią liście przebarwiają się na ciemną, winnoczerwoną barwę, a kiedy opadną, widoczne są zimą roczne pędy w kolorze brunatnoczerwonym.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Trojeść amerykańskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z Ameryki bylina o silnie pachnących kwiatach ma botaniczną nazwę Asclepias syriaca, chociaż z Syrią nie ma nic wspólnego. Trojeść amerykańska wzięta była początkowo za bliskowschodnią toinę, do której jest podobna. Linneusz odniósł ją do właściwego rodzaju, ale stary epitet gatunkowy "syriaca" pozostawił.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kruszyna pospolitakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Kruszyna pospolita jest rodzimym krzewem tworzącym podszyt w lesie i śródpolne zarośla na wilgotnych stanowiskach. Polska nazwa nawiązuje do dużej kruchości gałęzi krzewu. Kruszyna pospolita jest rośliną leczniczą i trującą. W ogrodzie z powodzeniem pełni rolę krzewu ozdobnego, zapewniając jednocześnie pożywienie owadom.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier ostrybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Jaskier ostry jest byliną często spotykaną na wilgotnych łąkach i pastwiskach. Złote kwiaty o błyszczących, jakby woskowanych płatkach, tworzą efektowny kontrast z zielenią liści. Jak wszystkie jaskry, zawiera trującą substancję ranunkulinę.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szczeć pospolitarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Szczeć pospolita jest gatunkiem rodzimym, spotykanym na skrajach lasów, w zaroślach i na brzegach rzek. Kwiaty są zebrane w główki kwiatostanów i otoczone pierścieniami kolczastych liści przysadkowych. Po zasuszeniu "szczotki" kwiatostanów były w przeszłości używane do rozczesywania wełny na przędzę (gręplowanie). Szczeć pospolita doskonale nadaje się na wysokie rabaty i do suchych bukietów.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Ziarnopłon wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Ziarnopłon wiosenny jest ciekawą byliną, która już wczesną wiosną prezentuje swoje złote, podobne do zawilców kwiaty. Z części korzeni tworzą się wrzecionowate bulwki. Również w kątach liści powstają po kwitnieniu bulwkowate rozmnóżki. Jako roślina ozdobna ziarnopłon wiosenny jest uprawiany w formie botanicznej oraz w szeregu odmian hodowlanych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wiązówka błotnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Wiązówka błotna jest rodzimym gatunkiem byliny o kremowobiałych, pachnących kwiatach zebranych w duże, nieregularne wiechy. W medycynie ludowej była ważną rośliną zielarską. Stosowaną ją również do aromatyzowania piwa i miodów pitnych. W formie botanicznej oraz kilku kultywarów jest uprawiana jako bylina ozdobna.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Języczka pomarańczowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Języczka pomarańczowa jest efektowną i łatwą w uprawie byliną ozdobną na wilgotne stanowiska. Duże liście i zebrane w wiechy pomarańczowe koszyczki kwiatów stanowią widoczne z daleka barwne akcenty kompozycji. Nadaje się szczególnie do ogrodów nadwodnych.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Mozga trzcinowatabyliny trawa trawa ozdobna
Mozga trzcinowata jest nadwodną trawą rodzimego pochodzenia, której szerokie liście i efektowne wiechy kwiatów mogą być ozdobą ogrodu. Lubi tereny wilgotne i podmokłe, ale radzi sobie też na glebie umiarkowanie wilgotnej. W ogrodowej uprawie spotyka się kultywary o paskowanych liściach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Gunnera olbrzymiabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Parzeplin brazylijski, nazywany też gunnerą olbrzymią, jest tropikalną byliną, rosnącą na podmokłych terenach południowej Brazylii. Botaniczna nazwa rodzajowa upamiętnia norweskiego botanika Johana Ernsta Gunnerus'a. Olbrzymie liście gunnery przypominają mocno wyrośnięty rabarbar, chociaż obie rośliny nie są spokrewnione.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Pióropusznik strusibyliny bylina z kłączem liściowa
Pióropusznik strusi jest krajową paprocią o silnych kłączach i podziemnych rozłogach. Nazwa rodzajowa upamiętnia włoskiego fizyka Carlo Matteucci. Bardzo duże pióropusze liści stanowią efektowną ozdobę w ogrodzie. Liście zasuszone jesienią utrzymują się do końca zimy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sadziec konopiastybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Sadziec konopiasty jest byliną rodzimego pochodzenia, co gwarantuje całkowitą mrozoodporność i łatwość uprawy. Kwiaty sadźca przyciągają do ogrodu roje pszczół, trzmieli i motyli. Nazwę rodzajową wywodzi się zwyczajowo od imienia króla Pontu Eupatora, który miał tę roślinę jako pierwszy stosować na choroby wątroby.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tojeść kropkowanabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Tojeść kropkowana jest byliną od dawna zadomowioną u nas i spotykaną w wilgotnych zaroślach i nad brzegami wód. Jest uprawiana w ogrodach ze względu na efektowne, zebrane w górnej części łodygi żółte kwiaty. Nazwa rodzajowa odnosi się do greckiego wodza Lysimachosa (Lizymacha), diadocha Aleksandra Wielkiego, który według legendy jako pierwszy odkrył tę roślinę.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pałka szerokolistnabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Pałka szerokolistna jest byliną z długim kłączem, rosnącą nad brzegami wód i tworzącą rozległe szuwary. Zarówno kłącza, jak i pędy, kwiatostany oraz nasiona tej rośliny są jadalne. Na dodatek może pełnić w ogrodzie funkcję dekoracyjną.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Jasnota plamistabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Jasnota plamista jest rodzimego pochodzenia byliną z podziemnymi rozłogami. Od niemal identycznej jasnoty białej różni się kolorem kwiatów. W przeciwieństwie do podobnej jasnoty purpurowej warga kwiatu tego gatunku jest charakterystycznie plamista - stąd epitet gatunkowy. Jest rośliną miododajną.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wiąz górski 'Camperdownii'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wiąz górski 'Camperdownii' jest niewielkim drzewem o malowniczej, parasolowatej koronie. Został znaleziony około roku 1835-1840 w lasach hrabiego Camperdown w Szkocji. Młode drzewo zostało przesadzone do ogrodów pałacowych, a zaszczepienie pędu na podkładce wiązu górskiego, dało początek znanej odmianie.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Długosz królewskibyliny bylina z kłączem liściowa
Długosz królewski jest rodzimą paprocią, chociaż rzadko spotykaną w naturze. Rośnie na bagnistych łąkach i torfowiskach, czasem w wilgotnych lasach. Należy do najpiękniejszych i najwyższych krajowych paproci. Stanowi szczególną ozdobę cienistych i podmokłych ogrodowych zakątków.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Krwiściąg lekarskibyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Naturalny wdzięk i subtelna uroda krwiściągu lekarskiego sprawiają, że roślina coraz częściej znajduje miejsce na ogrodowych rabatach. Jako gatunek rodzimy wykazuje pełną mrozoodporność i przystosowanie do naszych warunków klimatycznych. Nazwa rodzajowa botaniczna pochodzi od łacińskich słów „sangus” =„krew” i „sorbere” =„wsysanie”.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Bergenia sercowatabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z gór Ałtaju bergenia sercowata jest byliną o dużych liściach, które są odporne na mróz. Wiosenną ozdobę tworzą masywne kwiatostany z licznymi fioletoworóżowymi kwiatami. Nazwa rodzajowa rośliny upamiętnia niemieckiego botanika Karla von Bergen'a. Bergenia sercowata jest uprawiana w ogrodach od końca XVIII wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier rozłogowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jaskier rozłogowy jest rodzimym gatunkiem spotykanym na wilgotnych łąkach, rowach i podmokłych miejscach na polach. Złotożółte, duże kwiaty mogą być ozdobą również w ogrodzie. Jako bylina ozdobna często bywa uprawiana odmiana jaskra rozłogowego z pełnymi kwiatami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Oman wielkibyliny bylina z kłączem kwiatowa
Oman wielki jest jedną z najbardziej okazałych roślin zielnych o dużych, złotożółtych koszyczkach kwiatów. Jest znaną od wieków rośliną leczniczą. Nazwa gatunkowa helenium ma związek z legendami o Helenie Trojańskiej, a według innej teorii pochodzi od imienia minojskiej bogini Helénē.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szachownica kostkowatabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Szachownica kostkowata to spotykana czasem również w Polsce piękna przedstawicielka rodziny liliowatych. Duży, dzwonkowaty kwiat tego gatunku ma wzór przypominający pola na szachownicy. Linneusz, który opisał roślinę, miał widocznie inne skojarzenia, jako że meleagris znaczy "perliczka".
bylina Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny na taflę wody - gatunki, opis, wymagania, pielęgnacja
Planujesz budowę oczka wodnego lub stawu w swoim ogrodzie? Na pewno taki akwen wodny przyczyni się do powstania wyjątkowego klimatu. Warto jednak pamiętać o tym, aby wybrać odpowiednie gatunki roślin, które sprawią, iż będzie rozwijać się w zbiorniku wodnym ekosystem. Sprawdź, jakie rośliny na taflę wody będą najlepsze, a także, w jaki sposób możesz o nie dbać.
Dlaczego warto wybrać rośliny unoszące się po wodzie?
Zakładając własne oczko wodne, z pewnością zastanawiasz się, jakimi gatunkami roślin najlepiej je zasiedlić. Okazuje się, że do jednych z rodzajów wodnych roślin zaliczają się gatunki pływające po wodzie. Oczywiście zaliczają się one do jednych z najbardziej dekoracyjnych. Jednak należy mieć świadomość tego, że nie jest to jedyna zaleta, dla której warto zdecydować się na tego typu roślinność.
Jak już wspomniano, rośliny na taflę wody regulują ilość składników odżywczych znajdujących się w wodzie. Dzieje się tak, ponieważ są to gatunku, które nie ukorzeniają się na dnie stawu lub oczka. Dlatego pobierają sole mineralne znajdujące się w wodzie. Kolejną zaletą takiej roślinności jest to, iż zacieniają one wodę w akwenie. Powodem, dla którego należy zdecydować się również na rośliny na oczka, jest ich dotlenianie ekosystemu. Obecność konkretnych gatunków pozwala na uregulowanie naturalnego zarybiania stawu lub oczka wodnego.
Rośliny unoszące się na oczka wodne - popularne gatunki
Jeżeli chcesz się dowiedzieć, na jakie gatunki pływające po wodzie możesz się zdecydować, aby ich uprawa nie zaliczała się do zbyt skomplikowanych, na pewno warto wymienić takie okazy jak:
- Rzęsa drobna (Lemna minor) - określana również jako rzęsa mniejsza. Jest to bylina zaliczająca się do rodziny obrazkowatych. Rzęsa drobna ma bardzo duży wpływ na eutrofizację zbiornika. Należy pamiętać o tym, że roślina niezwykle szybko się rozrasta, przez co może okazać się zbyt ekspansywna dla roślin podwodnych. Warto mieć na uwadze, iż rzęsa drobna stanowi naturalny pokarm dla ryb. Ponadto można ją wykorzystać również jako nawóz do roślin ogrodowych. Jej zimowanie nie stanowi żadnego problemu ze względu na całkowitą mrozoodporność.
- Osoka aloesowata (Stratiotes aloides) - bylina wodna pływająca po wodzie, która w stanie naturalnym spotykana jest głównie na terenie Azji i Europy. Jest to gatunek swobodnie pływający po tafli wody. Jej cechą charakterystyczną są liście, swoim kształtem przypominające aloes. Okres kwitnienia przypada od maja do sierpnia. W tym czasie pojawiają się drobne kwiaty o białym zabarwieniu.
- Salwinia pływająca (Salvinia natans) - paproć wodna, którą w stanie naturalnym można spotkać nawet na polskich wodach. Roślina wyróżnia się pięknym zielonym zabarwieniem, a także charakterystyczną strukturą. Jej zaletą jest odpowiednie natlenianie wody w akwenie.
Wymagania roślin na taflę wody - prawidłowa uprawa
Jeżeli zdecydujemy się na rośliny pływające, z pewnością chcemy dowiedzieć się, jak wygląda ich uprawa, a także jakie są wymagania. Nie ma tutaj jednej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od konkretnego gatunku. Jednak najczęściej takie gatunki potrzebują słonecznego stanowiska. Ponadto wybierając rodzime okazy lub rośliny, które są spotykane w Europie, ich zimowanie nie będzie utrudnione, ponieważ będziemy mieli do czynienia z gatunkami mrozoodpornymi. Natomiast zimowanie tropikalnych gatunków może okazać się utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Uprawa roślin pływających wymaga stopniowej adaptacji w zbiorniku. Najczęściej sadzonek nie umieszcza się od razu na głębokiej wodzie, ale powinny znajdować się one początkowo przy brzegu. W tym celu można wybraną roślinę zabezpieczyć przy pomocy sznurka. Po kilku tygodniach można ją uwolnić lub w zależności od tego, jakie są wymagania konkretnego gatunku, można ją wypuścić na głębszą wodę. Należy pamiętać o tym, iż tropikalne okazy sadzić dopiero w maju, kiedy znika ryzyko przymrozków. Inaczej roślina nie poradzi sobie z niekorzystnymi dla siebie warunkami atmosferycznymi.
Rośliny na taflę wody. Zobacz, jakie gatunki roślin na oczka wodne są najlepsze, a także jakie wymagania należy spełnić, jak przebiega zimowanie, aby móc się nimi cieszyć.