Rośliny nad taflę wody

Ilustracja rośliny nad taflę wody

Rośliny na taflę wody - określane również jako rośliny akwariowe pływające. Są to gatunki roślin unoszące się nad lustrem wody. Rośliny sprawdzają się głównie na oczka wodne, stawy, a także duże akwaria. Ich największą zaletą jest odprowadzanie nadmiaru składników odżywczych z wody. Ponadto są nieodłączną częścią ekosystemu wodnego, która ma korzystny wpływ na prawidłowe zarybienie akwenów wodnych. Większość gatunków roślin pływających po wodzie w stanie naturalnym występuje w klimacie tropikalnym.

Rośliny nad taflę wody - najpopularniejsze rośliny

Rośliny nad taflę wody - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny na taflę wody - gatunki, opis, wymagania, pielęgnacja

Planujesz budowę oczka wodnego lub stawu w swoim ogrodzie? Na pewno taki akwen wodny przyczyni się do powstania wyjątkowego klimatu. Warto jednak pamiętać o tym, aby wybrać odpowiednie gatunki roślin, które sprawią, iż będzie rozwijać się w zbiorniku wodnym ekosystem. Sprawdź, jakie rośliny na taflę wody będą najlepsze, a także, w jaki sposób możesz o nie dbać.

Dlaczego warto wybrać rośliny unoszące się po wodzie?

Zakładając własne oczko wodne, z pewnością zastanawiasz się, jakimi gatunkami roślin najlepiej je zasiedlić. Okazuje się, że do jednych z rodzajów wodnych roślin zaliczają się gatunki pływające po wodzie. Oczywiście zaliczają się one do jednych z najbardziej dekoracyjnych. Jednak należy mieć świadomość tego, że nie jest to jedyna zaleta, dla której warto zdecydować się na tego typu roślinność.

Jak już wspomniano, rośliny na taflę wody regulują ilość składników odżywczych znajdujących się w wodzie. Dzieje się tak, ponieważ są to gatunku, które nie ukorzeniają się na dnie stawu lub oczka. Dlatego pobierają sole mineralne znajdujące się w wodzie. Kolejną zaletą takiej roślinności jest to, iż zacieniają one wodę w akwenie. Powodem, dla którego należy zdecydować się również na rośliny na oczka, jest ich dotlenianie ekosystemu. Obecność konkretnych gatunków pozwala na uregulowanie naturalnego zarybiania stawu lub oczka wodnego.

Rośliny unoszące się na oczka wodne - popularne gatunki

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, na jakie gatunki pływające po wodzie możesz się zdecydować, aby ich uprawa nie zaliczała się do zbyt skomplikowanych, na pewno warto wymienić takie okazy jak:

  • Rzęsa drobna (Lemna minor) - określana również jako rzęsa mniejsza. Jest to bylina zaliczająca się do rodziny obrazkowatych. Rzęsa drobna ma bardzo duży wpływ na eutrofizację zbiornika. Należy pamiętać o tym, że roślina niezwykle szybko się rozrasta, przez co może okazać się zbyt ekspansywna dla roślin podwodnych. Warto mieć na uwadze, iż rzęsa drobna stanowi naturalny pokarm dla ryb. Ponadto można ją wykorzystać również jako nawóz do roślin ogrodowych. Jej zimowanie nie stanowi żadnego problemu ze względu na całkowitą mrozoodporność.
  • Osoka aloesowata (Stratiotes aloides) - bylina wodna pływająca po wodzie, która w stanie naturalnym spotykana jest głównie na terenie Azji i Europy. Jest to gatunek swobodnie pływający po tafli wody. Jej cechą charakterystyczną są liście, swoim kształtem przypominające aloes. Okres kwitnienia przypada od maja do sierpnia. W tym czasie pojawiają się drobne kwiaty o białym zabarwieniu.
  • Salwinia pływająca (Salvinia natans) - paproć wodna, którą w stanie naturalnym można spotkać nawet na polskich wodach. Roślina wyróżnia się pięknym zielonym zabarwieniem, a także charakterystyczną strukturą. Jej zaletą jest odpowiednie natlenianie wody w akwenie.

Wymagania roślin na taflę wody - prawidłowa uprawa

Jeżeli zdecydujemy się na rośliny pływające, z pewnością chcemy dowiedzieć się, jak wygląda ich uprawa, a także jakie są wymagania. Nie ma tutaj jednej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od konkretnego gatunku. Jednak najczęściej takie gatunki potrzebują słonecznego stanowiska. Ponadto wybierając rodzime okazy lub rośliny, które są spotykane w Europie, ich zimowanie nie będzie utrudnione, ponieważ będziemy mieli do czynienia z gatunkami mrozoodpornymi. Natomiast zimowanie tropikalnych gatunków może okazać się utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Uprawa roślin pływających wymaga stopniowej adaptacji w zbiorniku. Najczęściej sadzonek nie umieszcza się od razu na głębokiej wodzie, ale powinny znajdować się one początkowo przy brzegu. W tym celu można wybraną roślinę zabezpieczyć przy pomocy sznurka. Po kilku tygodniach można ją uwolnić lub w zależności od tego, jakie są wymagania konkretnego gatunku, można ją wypuścić na głębszą wodę. Należy pamiętać o tym, iż tropikalne okazy sadzić dopiero w maju, kiedy znika ryzyko przymrozków. Inaczej roślina nie poradzi sobie z niekorzystnymi dla siebie warunkami atmosferycznymi.

Rośliny na taflę wody. Zobacz, jakie gatunki roślin na oczka wodne są najlepsze, a także jakie wymagania należy spełnić, jak przebiega zimowanie, aby móc się nimi cieszyć.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto