Rośliny na nasadzenia grupowe

Ilustracja rośliny na nasadzenia grupowe

Rośliny na nasadzenia grupowe potrafią znakomicie ozdobić każdą przestrzeń ogrodową. Wspaniale się prezentują, a także umożliwiają przyjemny wypoczynek blisko natury. Wiele z nich sprawdza się jako rośliny reprezentatywne, dlatego warto posadzić je w centralnym miejscu ogrodu. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że nawet najładniejsze okazy roślin nie mogą pełnić swoich funkcji, gdy źle posadzisz je w ziemi. Z uwagi na to ważna jest szeroka wiedza o wymaganiach poszczególnych roślin na nasadzenia grupowe – zwłaszcza wiedza o zależnościach względem siebie.

Rośliny na nasadzenia grupowe - najpopularniejsze rośliny

Rośliny na nasadzenia grupowe - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny na nasadzenia grupowe – gatunki, wymagania, pielęgnacja

Rośliny na nasadzenia grupowe potrafią odmienić oblicze każdego ogrodu. Rodzaje kwiatów różnią się od siebie, dlatego dopasować je można dosłownie do każdej przestrzeni na zewnątrz. Roślinność np. na rabaty może być zarówno wysoka, jak i niska. Kwiaty, krzewinki i trawy na kompozycje są też kolorowe lub jednolite, a także wieloletnie i jednoroczne. Każdy znajdzie rośliny, które będą subtelnie podkreślać dowolnie zaaranżowany ogród. Popularne kwiatki na działkę nie mają dużych wymagań, więc nawet początkujący ogrodnicy powinni świetnie poradzić sobie z ich uprawą. Sprawdź rośliny na nasadzenia grupowe, które warto mieć przed domem.

Jakie rośliny na nasadzenia grupowe? Sprawdź roślinność na rabaty

Które jednoroczne i dwuletnie kwiaty rabatowe można sadzić w grupie?

Jednoroczne kwiaty ogrodowe to najlepszy z możliwych wyborów, jeśli pragniesz ozdobić ogród tylko na jeden sezon. Zwykle sadzi się je od stycznia do maja, dzięki czemu rośliny zakwitają latem. Kwiaty ogrodowe mogą być jednak nie tylko jednoroczne, ale też wieloletnie. Oba rodzaje roślin nadają się do nasadzeń grupowych. Większość dostępnych okazów w Polsce pochodzi z różnych części świata, również ze strefy tropikalnej. Takie często mają problem z tolerancją naszej zimy. Nic dziwnego, na co dzień żyją w wysokiej temperaturze. Nie ma jednak problemu, aby ułatwić im proces aklimatyzacji w polskich warunkach. Wysiewaj nasiona dwuletnich kwiatów na początku lata, najlepiej na rozsadniku. Końcem sierpnia wysadzić będzie je można do stałego miejsca. Oto jednoroczna i dwuroczna roślinność, którą warto mieć w ogrodzie. Wymienione okazy nadają się na nasadzenia w grupie.

  • Fiołek ogrodowy – dwuletni kwiat ogrodowy, którego należy zabezpieczać przed mrozem jedliną lub słomianymi matami. W połowie wiosny fiołki się wykopuje i sadzi do stałych miejsc. Rośliny rosną do ok. 30 cm wysokości, wybarwiając na różne kolory. Fiołki warto komponować z gatunkami kwitnącymi w późniejszych terminach. W nasadzeniach grupowych kolorowe fiołki będą cieszyć wzrok aż do jesieni.
  • Cynia wytworna – piękne kwiaty jednoroczne, które wspaniale sprawdzają się w kompozycjach grupowych. Rośliny wytwarzają kwiaty przypominające koszyczki. Cynie dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu można je komponować z innymi roślinami. Najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach. Trzeba jednak zadbać o to, aby podłoże dla cynii było zasadowe, próchnicze i wilgotne. Kwiaty rosną na wysokość ok. 10-100 cm. Dobrze wyglądają w rabatach i skalniakach. Cynie najpiękniej prezentują się w nasadzeniach wielobarwnych, zebrane w liczną grupę. W kompozycji mogą zostać uzupełnione również kwiatami cebulowymi.

Kwiaty i krzewy wieloletnie w ogrodzie – nadają się na rabaty?

Odpowiednio zaprojektowany ogród pozwala w pełni się nim cieszyć, wykorzystując jednocześnie całkowity potencjał zielonej przestrzeni. Do najciekawszych roślin ogrodowych zaliczają się m.in. wieloletnie krzewy ozdobne. Są całoroczne, więc przez cały rok mogą cieszyć oczy w grupowych nasadzeniach. Wiele z nich nadaje się bowiem do właśnie takich kompozycji. Warto zaznaczyć, że ich pielęgnacja również nie należy do specjalnie skomplikowanych. Głównym zadaniem wieloletnich krzewów ogrodowych jest stworzyć idealną bazę dla głównej kompozycji roślin. Właśnie dlatego warto zestawić krzewy ozdobne z niższymi krzewami. Trzeba jedynie pamiętać, aby nie przesadzać z sadzeniem krzewów. Może to niekorzystnie wpłynąć na ich rozwój. Większość z nich wymaga regularnego przycinania, aby zawsze pięknie prezentowały się w nasadzeniach grupowych.

Sadząc krzewy ozdobne, należy jednak zadbać o prawidłowy odczyn podłoża. Rodzaj gleby może bowiem wykluczać uprawę niektórych odmian do nasadzeń grupowych. Wszystko zależy od gatunku. Tak czy owak, odczyn gleby stanowi kluczowy parametr. Najbardziej wymagające są krzewy ogrodowe długo kwitnące, które muszą mieć kwaśny odczyn gleby, aby można je było sadzić w grupie z innymi roślinami. Właśnie takie wymagania ma np. różanecznik, magnolia, mahonia pospolita lub wierzba lanata. Zarówno niskie, jak i wysokie krzewy, które do nasadzeń grupowych wymagają kwaśnego podłoża, mają restrykcyjne wymagania. Najbardziej wymagające są m.in. azalie i wrzosy, które potrzebują odczynu gleby do 5,5 pH. Krzewy wieloletnie rosnące w innym odczynie nie będą tak trudne w pielęgnacji. Znaczna część poradzi sobie w obojętnej glebie ok. 6,5 pH.

Jeśli chodzi o wilgotność, jaką preferują krzewy wieloletnie w ogrodzie, niektóre nie potrzebują wiele wody. Do mało wymagających pod tym względem roślin zalicza się np. jałowiec sabiński, tamaryszek i berberys. Wilgoć podłoża bardzo lubi za to leszczyna pospolita, ostrokrzew kolczasty, dereń biały lub cis pospolity. Warto zapamiętać, że największa szansa, że dany krzew wieloletni przyjmie się w ogrodzie, jest wtedy, gdy podłoże będzie żyzne i próchniczne. Całe szczęście ziemię można użyźnić, stosując specjalne nawozy i preparaty na bazie kompostu. Można też wykorzystać kompostownik. Umiejętne łączenie roślin w jedną grupę to gwarancja pięknego, oryginalnego ogrodu. Zanim je dobierzesz, zastanów się, jakie dokładnie krzewy chcesz mieć w ogrodzie. Niskie krzewy rosną do ok. 1 m (np. lawenda i pigwowiec), średnie osiągają wysokość 1-3 m (np. forsycja średnia i berberys), a wysokie powyżej 3 m (np. migdałowiec i azalia).

Popularne rośliny na nasadzenia grupowe, o których warto wiedzieć

Większość właścicieli przydomowych ogrodów pragnie mieć piękne, kolorowe rośliny. Właśnie dlatego estetyka to najważniejsze, czym kierują się podczas ich doboru. Nie można jednak zawsze wybierać tylko tych gatunków, które nam się podobają. Gleba w ogrodzie nie zawsze sprzyja bowiem ich rozwojowi. Jak znaleźć równowagę? Czy warto iść na kompromis? Najlepiej miksować i łączyć rośliny na nasadzenia grupowe, np. jednoroczne z wieloletnimi. Tak nietypowe połączenia sprawią, że ogród stanie się niepowtarzalnym, wyjątkowym miejscem, w którym rośliny będą mieć zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju.

Warto zestawiać ze sobą rośliny, tworząc niebanalne kompozycje. Jednymi z najciekawszych, które można bez przeszkód ze sobą połączyć, są np. jaśminowiec wonny, berberys, róża, hortensja i bukszpan zimozielony. Należy też wspomnieć o krzewach, które cieszą się mniejszą popularnością. W dalszym ciągu można jednak zestawiać je z bardziej popularnymi kwiatami. Wśród nich wyróżnia się m.in. ognik szkarłatny, żarnowiec miotlasty i mahonia pospolita. Odpowiednia aranżacja ogrodowa to nie tylko zyskanie pięknej dekoracji. To również duża szansa na rozbudowę ekosystemu i rozwój życia przyrodniczego w ogrodzie. Niektóre rośliny na nasadzenia grupowe sprzyjają pojawieniu się np. ptaków i pożytecznych owadów. Inne w naturalny sposób uzdatniają z kolei glebę.

Trawy, krzewy i kwiaty na kompozycje. Sprawdź, które pasują na rabaty

Krzewinki ogrodowe na nasadzenia grupowe – ich pielęgnacja jest prosta!

Jednymi z najbardziej popularnych krzewinek ogrodowych, które można zestawiać z innymi roślinami, są wrzosy i wrzośce. Rośliny mają bardzo podobne warunki uprawy, dlatego można je sadzić w jednym podłożu. Są podstawowymi roślinami do grupowych nasadzeń wrzosowisk i dzielą się na wiele odmian. Wszystkie różnią się terminem kwitnienia, wybarwieniem kwiatów i liści, a także wysokością. Należy zatem pamiętać o tym, że wrzosy różnią się od wrzośców. Wśród krzewinek, które można sadzić w grupie, wyróżnia się także modrzewnica zwyczajna. Roślina może być hodowana w wilgotnej, próchniczej i kwaśnej ziemi, najlepiej na słonecznym stanowisku. Zwróć też uwagę na barwinka pospolitego, który najlepiej rozwija się w zacienionych miejscach. Nadaje się zatem do nasadzeń okrywowych. Barwinek doskonale czuje się w żyznej i próchnicznej glebie.

Kolejną ciekawą krzewinką jest runianka japońska. Roślina jest mała, ponieważ dorasta maksymalnie do 25 cm wysokości. Rozrasta się przez rozłogi podziemne, tworząc tzw. dywany, przez co doskonale sprawdza się w ogrodzie jako roślina okrywowa. Roślina najlepiej rośnie w wilgotnej, żyznej i próchniczej ziemi. Odpowiednie stanowisko dla runianki jest półcieniste. W Polsce popularne jest też sadzenie borówki brzusznicy. Bardzo często spotkać ją można w lesie. Borówka ma skórzaste, zimozielone liście i biało-różowe kwiaty. Rozwija się w słonecznych miejscach, w kwaśnej i próchniczej glebie. Świetnie komponuje się z innymi kwiatami na wrzosowisku.

Te rośliny jednoroczne pozwolą ci stworzyć ogród marzeń

Rośliny jednoroczne w dalszym ciągu są niedoceniane. Wiele osób ich nie wybiera, ponieważ kwiaty obumierają po sezonie, przez co trzeba wymieniać je na nowe. Krótki okres wegetacji nie musi być wadą! Dzięki temu, że jednoroczne rośliny można często wymieniać, ogród co sezon będzie wyglądać zupełnie inaczej. To idealne rozwiązanie dla osób uwielbiających zmiany w otoczeniu. Niektóre rośliny jednoroczne należy wysiewać bezpośrednio do gruntu, inne muszą zostać wcześniej wysiane do szklarni lub inspektu. W zależności od gatunku kwiatów, ich nasiona powinno się wysiewać na przełomie kwietnia i maja – średnio co 2 lub 3 tygodnie. Wśród roślin jednorocznych na szczególną uwagę zasługuje kilka charakterystycznych okazów. Można je wykorzystać do nasadzeń grupowych. Niektóre wyglądają lepiej w połączeniu z roślinami tego samego gatunku, a inne będą korzystniej komponować się z zupełnie odmiennymi kwiatami.

Jednym z najbardziej popularnych kwiatów jest słonecznik zwyczajny. Roślina rośnie od lipca do października. Mierzy maksymalnie do 2,5 m wysokości. Jej kwiaty są koloru żółto-brązowego. Słonecznik jest jadalny. Najlepiej prezentuje się na rabatach w grupowych nasadzeniach. Dekorować nim można ogrodzenia, mury i ściany. Słonecznik powinien mieć jednak żyzne podłoże do wzrostu, bogate w składniki pokarmowe. W większych nasadzeniach świetnie sprawdzi się też aksamitka rozpierzchła, która nadaje się do tworzenia rabat z innymi roślinami. Jest łatwa w uprawie, więc urośnie na różnych stanowiskach – nawet gdy gleba nie będzie najlepszej jakości. Warto pamiętać jednak o tym, że aksamitki należy regularnie odchwaszczać. Kolejnym wartym uwagi kwiatem jest werbena pospolita o niesamowitych, niebieskich płatkach. Roślina zdecydowanie najlepiej odnajduje się w kwaśnej i próchniczej glebie. Werbena chętnie sadzona jest w polskich ogrodach, gdzie łączy się ją na rabacie z innymi roślinami.

To nie koniec roślin nadających się do grupowych nasadzeń. Trawy i kompozycje z nich stworzone najlepiej uzupełni kocanka ogrodowa. Rośnie między 30, a nawet 100 cm wysokości i zakwita od lipca do października. Kocanka wyróżnia się kolorowymi kwiatkami, które pasują także na rabaty i skalniaki. Najlepiej będzie roślinie w miejscach ciepłych i słonecznych. Kocanki znakomicie odnajdują się w podłożach przepuszczalnych oraz piaszczysto-próchnicznych. Zwróć też uwagę na aster chiński, rosnący do 100 cm. To wspaniała roślina na rabaty, która odnajduje się na słonecznych stanowiskach. Jest też słynna lwia paszcza osiągająca wymiary podobne do aster chińskich. Roślina słynie z kolorowych kwiatów, które mogą być pełne i pojedyncze albo zebrane w grona. Lwia paszcza preferuje lekką i żyzną glebę, a także słoneczne lub półcieniste stanowiska. Wymienione rośliny warto skomponować z nagietkiem lekarskim. To prosta w uprawie roślina jednoroczna, która ma pomarańczowe i żółte kwiaty. Nagietek uwielbia słoneczne stanowiska, na których obficie kwitnie. Najlepiej mu na glebach piaszczysto-gliniastych i przepuszczanych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto