Rośliny na nasadzenia grupowe - najpopularniejsze rośliny
- Hiacynt wschodnibylinybylina z cebuląbylina kwiatowa
Ponad 100 różnokolorowych odmian hiacyntów to kultywary znanego od starożytności hiacynta wschodniego. Rosnące w doniczce na parapecie okiennym hiacynty napełniają mieszkanie magicznym aromatem już zimą. Okres kwitnienia w ogrodzie zaczyna się pod koniec marca.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Hortensja bukietowakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Hortensja bukietowa jest krzewem ozdobnym, który został przywieziony z Japonii do Europy dopiero w 1830 roku. Gatunek jest rzadko spotykany w uprawie ogrodowej, ponieważ bardziej efektowne są jego odmiany, a zwłaszcza wielkokwiatowa 'Grandiflora'.
krzew Trudność uprawy: średnia - Słonecznik bulwiastybylinybylina z bulwąozdobna
Słonecznik bulwiasty zyskał swoją powszechnie używaną nazwę "topinambur" przypadkowo i przez nieporozumienie. W 1613 roku kilku Indian z brazylijskiego plemienia Topinambá zostało przywiezionych do Paryża, gdzie mieli wykonywać tańce plemienne przed królewską rodziną Ludwika XIII. Wydarzenie było bardzo głośne i zupełnie przypadkowo, bez żadnego związku, skojarzono nazwę tego plemienia z równie egzotyczną rośliną od niedawna uprawianą w dworskich ogrodach.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Kocimiętka właściwabylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Kocimiętka właściwa posiada zdolności wabienia pszczół i kotów, a jednocześnie odstraszania much, komarów i karaczanów. Ziele kocimiętki zawierające olejki eteryczne i inne substancje, stosowane jest do celów leczniczych oraz jako przyprawa w kuchni. Zebrane w kwiatostany białe do delikatnie liliowych kwiaty stanowią ozdobę ogrodowych rabat.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Hortensja ogrodowakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Typowa, dziko rosnąca forma hortensji ogrodowej jest rzadko spotykana w ogrodach. Niezwykle efektowne, ogromne kule kwiatostanów rozwijają zwykle odmiany hodowlane (kultywary).
krzew Trudność uprawy: średnia
Rośliny na nasadzenia grupowe - pozostałe rośliny
- Czosnek niedźwiedzibylinybylina z cebulądekoracyjna i jadalna
Czosnek niedźwiedzi jest od dawna znany jako roślina ozdobna, lecznicza i jadalna. W wilgotnych lasach liściastych tworzy efektowne, rozległe łany. W przypadku roślin jadalnych podobnie jak grzybów najważniejsze jest prawidłowe oznaczenie gatunku. Nie tylko w lesie, ale i w ogrodzie można pomylić czosnek niedźwiedzi z silnie trującą konwalią majową albo zimowitem jesiennym.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Śnieżyczka przebiśniegbylinybylina z cebuląbylina kwiatowa
Kwiaty śnieżyczki przebiśniegu pojawiają się często na przedwiośniu, kiedy w ogrodzie leży jeszcze śnieg. Tworzą kwiatowe dywany, dające, pokarm budzącym się pszczołom. Śnieżyczka bywa często mylona ze śnieżycą wiosenną, która ma inne kwiaty i nie jest tak popularna w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Narcyz białybylinybylina z cebuląbylina kwiatowa
Narcyz biały jest obok narcyza żonkila najbardziej popularnym przedstawicielem swojego rodzaju. Zakwita pod koniec kwietnia albo w maju, kiedy w ogrodzie kwiatowym dopiero zaczyna się sezon. Białe narcyzy pięknie komponują się na przykład z tulipanami, pierwiosnkami i szafirkami.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Frezja ogrodowabylinybylina z bulwąozdobna
Frezja ogrodowa jest ogólną nazwą grupy odmian i hybryd różnych gatunków frezji. Ich delikatne liście i pachnące kwiaty stanowią doskonałą ozdobę na rabacie i w wazonie. Urodę frezji odkryto ponad sto lat temu. Wyhodowano odmiany przystosowane do chłodniejszych temperatur.
bylina Trudność uprawy: trudna - Dynia zwyczajna kabaczekrośliny jednorocznewarzywnawarzywa owocowe
Znana powszechnie dynia zwyczajna trafiła w XVI wieku do Europy. We Włoszech ogrodnikom udało się wyhodować odmianę o podłużnych owocach, którą nazwano „zucchina”, czyli "mała dynia". Przejęliśmy tę nazwę podobnie jak Niemcy i Anglicy. Nasi wschodni sąsiedzi natomiast, którzy stykają się z turkijskimi językami, nazywają tę odmianę dyni zdrobniale „kabaczok” od „kabak” = „dynia”. Jak widać, w obu wypadkach chodzi o tę samą grupę odmian dyni zwyczajnej.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia - Glicynia chińskapnączepnącze zimoodpornepnącze ogrodowe
Glicynia chińska jest ozdobnym pnączem ze zwisającymi gronami niebieskofioletowych motylkowych kwiatów. Jest długowieczną rośliną, której pędy dorastają do ponad 10 m długości. Nazwa rodzajowa upamiętnia niemiecko-amerykańskiego lekarza Caspara Wistar'a. Etymologiczny błąd — wisteria zamiast wistaria — został jednak w oficjalnej nomenklaturze zachowany.
pnącze Trudność uprawy: średnia
- Forsycja pośredniakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Krzewy obsypane wiosną kwiatami w różnych odcieniach żółci to przeważnie forsycja pośrednia w jednej ze swoich licznych odmian. Popularna forsycja pośrednia nie jest gatunkiem botanicznym, ale mieszańcem forsycji zwisłej i forsycji zielonej. Na skutek ocieplania się klimatu, forsycja zakwita coraz wcześniej.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Brokułrośliny jednorocznewarzywnawarzywa kapustne
Brokuł jest łatwym w uprawie warzywem kapustnym o delikatnych w smaku pąkach kwiatowych. Podobnie jak u kalafiora, jadalne "róże" brokułu składają się z nierozwiniętych kwiatostanów. Uprawa we własnym ogrodzie pozwala na zbiór zawsze świeżych warzyw, ponieważ zebrane tuż przed kwitnieniem pąki nie dają się długo przechowywać.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia - Żywotnik zachodni 'Smaragd'drzewadrzewa iglastedrzewa ozdobne
Tuja szmaragd należy do najpiękniejszych iglaków spotykanych w ogrodach. Ma zwarty i gęsty pokrój, co nadaje drzewu bardzo elegancki wygląd. Świeżą, soczystą zieleń zachowuje również zimą. Efektownie wygląda w roli solitera, ale może też tworzyć gęste zasłony w formie żywopłotu.
krzew, drzewo Trudność uprawy: średnia - Klon palmowydrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Klon palmowy jest niewątpliwie najbardziej popularnym gatunkiem spośród klonów ozdobnych. Ten elegancki Azjata przybiera różne formy liści i wzrostu w zależności od odmiany. Stanowi efektowny składnik ogrodowych kompozycji. Jesienią jego liście przebarwiają się wspaniale w żółtoczerwone kolory.
drzewo Trudność uprawy: średnia - Aronia czarnakrzewykrzewy liściastekrzewy dekoracyjne i owocowe
Aronia czarna pochodzi ze wschodnich obszarów Ameryki Północnej, gdzie dla rdzennych mieszkańców od wieków była cenionym źródłem pożywienia w okresie zimowym. Na początku XX wieku została odkryta przez rosyjskiego botanika Iwana Miczurina i przewieziona do Rosji. Bardzo szybko doceniono zalety tego krzewu w całej Europie.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Bez czarnykrzewykrzewy liściastekrzewy dekoracyjne i owocowe
Liczne nazwy lokalne i zwyczajowe bzu czarnego świadczą o tym, że jest on popularną rośliną stosowaną w celach leczniczych i spożywczych od wieków. Piękne kwiatostany i efektowne owoce stanowią zalety bzu czarnego jako krzewu ozdobnego w ogrodzie.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Krokus wiosennybylinybylina z bulwąozdobna
Kwitnące krokusy pod koniec zimy są jedną z pierwszych atrakcji ogrodu i zwiastują początek nowego sezonu. Zakwitają bardzo wcześnie i tworzą kolorowy dywan na trawniku. Fascynujące widowisko powtarza się każdego roku na nowo.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Miskant chińskibylinytrawatrawa ozdobna
Egzotyczna trawa o nazwie miskant chiński jest piękną krewniaczką naszych zbóż i może stanowić efektowną ozdobę każdego ogrodu. Gęste kępy miskanta z ogromnymi wiechami kwiatów należą do najbardziej wyrazistych elementów ogrodowych kompozycji. Istnieje cala paleta odmian tego gatunku.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Amarylis nadobnybylinybylina z cebuląbylina kwiatowa
Amarylis jest prawdziwą gwiazdą pośród roślin doniczkowych. Nie bez powodu nosi imię pięknej pasterki z wierszy Wergiliusza. Na mocnej, pełnej łodydze rozwija do 12 pasteloworóżowych kielichów (są też odmiany o białych kwiatach). Często mylona z amarylisem zwartnica ma tylko 3-4 duże kwiaty na łodydze pustej w środku.
bylina Trudność uprawy: trudna - Petunia kaskadowarośliny jednoroczneogrodowaroślina kwiatowa
Petunia nie jest nazwą rodzajową roślin kwiatowych, ale zbiorczą nazwą grupy odmian petunii ogrodowej, która z kolei powstała w Anglii jako hybryda Petunia axillaris i Petunia integrifolia. Surfinie, czyli petunie o malowniczo zwisających pędach, wyhodowali pod koniec XX wieku Japończycy.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia - Selery zwyczajnerośliny dwuletniewarzywokorzeniowe
Uprawiane od dawna formy selera odznaczają się korzennym aromatem, korzystnym dla zdrowia składem chemicznym oraz różnorodnością zastosowania. Trochę dziwnie brzmiąca nazwa rośliny pochodzi od lombardzkiego "selleri", liczby mnogiej od "sellero". Istnieją odmiany botaniczne selera uprawiane jako warzywo liściowe albo korzeniowe.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia - Ogórek melonrośliny jednorocznewarzywnawarzywa owocowe
Pochodzący z obszarów tropikalnych i subtropikalnych melon jest pod względem botanicznym gatunkiem ogórka. Mimo egzotycznego pochodzenia bliżej mu do naszego zielonego ogórka niż do arbuza. Melon ma wysokie wymagania cieplne wobec stanowiska i przebiegu pogody.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: trudna - Kapusta warzywna kalafiorrośliny jednorocznewarzywnawarzywa kapustne
Kalafior jest ulubioną odmianą kapusty warzywnej, ponieważ jego białe nierozwinięte pędy kwiatowe można przyrządzać w kuchni na różne sposoby. Zadomowiony na obszarze śródziemnomorskim, od XVI wieku rozprzestrzenił się po całej Europie. W uprawie istnieje wiele kultywarów kalafiora.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia - Kapusta warzywna kalareparośliny dwuletniewarzywokapustne
Kalarepa jest łatwym w uprawie, szybo rosnącym warzywem kapustnym. W zależności od odmiany oraz z zachowaniem odpowiednich terminów sadzenia, może zapewnić zbiory aż do późnej jesieni. W odróżnieniu od innych warzyw, bulwa pędowa kalarepy tworzy się nad ziemią, a nie w glebie.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia - Werbena patagońskabylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Werbena patagońska albo argentyńska jest filigranową, efektowną rośliną rabatową. Latem kwitnie długo i obficie, wabiąc roje owadów. Zachwyca możliwością tworzenia różnorodnych kompozycji z innymi bylinami. W naszych warunkach zwykle przemarza, jednak odnawia się co roku z nasion.
bylina Trudność uprawy: średnia - Rabarbar kędzierzawybylinybyliny ogrodowebylina warzywna
Rabarbar kędzierzawy jest długowieczną byliną warzywną, która może rosnąć w tym samym miejscu przez kilkanaście lat. Atrakcyjność rabarbaru wynika z jego walorów smakowych oraz tego, że jest dostępny już wczesną wiosną. W Chinach znany od ponad tysiąca lat, do naszej części Europy trafił w XVIII wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Sosna górskakrzewykrzewy iglastekrzewy ozdobne
Mało wymagająca sosna górska staje się w ogrodzie efektownym krzewem ozdobnym. Wykazuje dużą zmienność naturalną, a poza tym wyhodowano dużą liczbę kultywarów. W zależności od formy botanicznej może być karłowym krzewem albo przybrać z wiekiem postać drzewa. Igły podwójne, utrzymują się na roślinie 4-6 lat.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Szałwia omszonabylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Chociaż jest blisko spokrewniona ze znaną w kuchni, aptece i kosmetyce szałwią lekarską, to jednak szałwia omszona jest rośliną wyłącznie ozdobną. Nie jest ani jadalna, ani lecznicza, ale jej fioletowoniebieskie kwiatostany doskonale nadają się na ogrodowe rabaty. Może stanowić podszyt dla róż albo obwódkę dla innych bylin.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Rozplenica japońskabylinytrawatrawa ozdobna
Późnym latem rozplenica japońska zachwyca swoimi pierzastymi kwiatostanami w kształcie szczotki do butelek. Aż do zimy tworzą ciekawe akcenty na słonecznych rabatach. Ozdobna trawa rośnie gęstymi kępami o wysokości do metra. Nazwa rodzajowa Pennisetum znaczy po łacinie właśnie tyle, co "pierzasta szczotka".
bylina Trudność uprawy: łatwa - Drzewo tlenowedrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Drzewo tlenowe jest pod względem botanicznym sztucznie wyhodowaną odmianą (kultywarem) hybrydy dwóch gatunków: Paulownia fortunei i Paulownia elongata. Obok oryginalnej urody - ogromnych liści i dzwonkowatych kwiatów - drzewo tlenowe należy do najszybciej rosnących drzew na świecie. Dodatkową zaletą jest zdolność wiązania dużych ilości dwutlenku węgla z atmosfery.
drzewo Trudność uprawy: łatwa - Rzodkiewkarośliny jednorocznewarzywnawarzywa rzepowate
Rzodkiewka, znana od tysięcy lat, jest odmianą botaniczną rzodkwi zwyczajnej. To popularne i lubiane powszechnie warzywo dotarło do Europy dopiero w XVI wieku. Dzięki bardzo krótkiemu okresowi wegetacji rzodkiewka zwykle sezon na warzywnej rabacie. W uprawie istnieje wiele kultywarów o różnej formie i kolorze korzenia.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa - Skrzyp polnybylinybylina z kłączemozdobna i użytkowa
Skrzyp polny jest jedną z najstarszych roślin zielnych na Ziemi. W czasach swojej świetności dorastał do 30 m, a dzisiaj osiąga zaledwie 50 cm. Chociaż przypięto mu etykietę agresywnego chwastu, który trzeba zwalczać, skrzyp polny można z powodzeniem wykorzystać do tworzenia ogrodowych kompozycji oraz w celach leczniczych.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny na nasadzenia grupowe – gatunki, wymagania, pielęgnacja
Rośliny na nasadzenia grupowe potrafią odmienić oblicze każdego ogrodu. Rodzaje kwiatów różnią się od siebie, dlatego dopasować je można dosłownie do każdej przestrzeni na zewnątrz. Roślinność np. na rabaty może być zarówno wysoka, jak i niska. Kwiaty, krzewinki i trawy na kompozycje są też kolorowe lub jednolite, a także wieloletnie i jednoroczne. Każdy znajdzie rośliny, które będą subtelnie podkreślać dowolnie zaaranżowany ogród. Popularne kwiatki na działkę nie mają dużych wymagań, więc nawet początkujący ogrodnicy powinni świetnie poradzić sobie z ich uprawą. Sprawdź rośliny na nasadzenia grupowe, które warto mieć przed domem.
Jakie rośliny na nasadzenia grupowe? Sprawdź roślinność na rabaty
Które jednoroczne i dwuletnie kwiaty rabatowe można sadzić w grupie?
Jednoroczne kwiaty ogrodowe to najlepszy z możliwych wyborów, jeśli pragniesz ozdobić ogród tylko na jeden sezon. Zwykle sadzi się je od stycznia do maja, dzięki czemu rośliny zakwitają latem. Kwiaty ogrodowe mogą być jednak nie tylko jednoroczne, ale też wieloletnie. Oba rodzaje roślin nadają się do nasadzeń grupowych. Większość dostępnych okazów w Polsce pochodzi z różnych części świata, również ze strefy tropikalnej. Takie często mają problem z tolerancją naszej zimy. Nic dziwnego, na co dzień żyją w wysokiej temperaturze. Nie ma jednak problemu, aby ułatwić im proces aklimatyzacji w polskich warunkach. Wysiewaj nasiona dwuletnich kwiatów na początku lata, najlepiej na rozsadniku. Końcem sierpnia wysadzić będzie je można do stałego miejsca. Oto jednoroczna i dwuroczna roślinność, którą warto mieć w ogrodzie. Wymienione okazy nadają się na nasadzenia w grupie.
- Fiołek ogrodowy – dwuletni kwiat ogrodowy, którego należy zabezpieczać przed mrozem jedliną lub słomianymi matami. W połowie wiosny fiołki się wykopuje i sadzi do stałych miejsc. Rośliny rosną do ok. 30 cm wysokości, wybarwiając na różne kolory. Fiołki warto komponować z gatunkami kwitnącymi w późniejszych terminach. W nasadzeniach grupowych kolorowe fiołki będą cieszyć wzrok aż do jesieni.
- Cynia wytworna – piękne kwiaty jednoroczne, które wspaniale sprawdzają się w kompozycjach grupowych. Rośliny wytwarzają kwiaty przypominające koszyczki. Cynie dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu można je komponować z innymi roślinami. Najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach. Trzeba jednak zadbać o to, aby podłoże dla cynii było zasadowe, próchnicze i wilgotne. Kwiaty rosną na wysokość ok. 10-100 cm. Dobrze wyglądają w rabatach i skalniakach. Cynie najpiękniej prezentują się w nasadzeniach wielobarwnych, zebrane w liczną grupę. W kompozycji mogą zostać uzupełnione również kwiatami cebulowymi.
Kwiaty i krzewy wieloletnie w ogrodzie – nadają się na rabaty?
Odpowiednio zaprojektowany ogród pozwala w pełni się nim cieszyć, wykorzystując jednocześnie całkowity potencjał zielonej przestrzeni. Do najciekawszych roślin ogrodowych zaliczają się m.in. wieloletnie krzewy ozdobne. Są całoroczne, więc przez cały rok mogą cieszyć oczy w grupowych nasadzeniach. Wiele z nich nadaje się bowiem do właśnie takich kompozycji. Warto zaznaczyć, że ich pielęgnacja również nie należy do specjalnie skomplikowanych. Głównym zadaniem wieloletnich krzewów ogrodowych jest stworzyć idealną bazę dla głównej kompozycji roślin. Właśnie dlatego warto zestawić krzewy ozdobne z niższymi krzewami. Trzeba jedynie pamiętać, aby nie przesadzać z sadzeniem krzewów. Może to niekorzystnie wpłynąć na ich rozwój. Większość z nich wymaga regularnego przycinania, aby zawsze pięknie prezentowały się w nasadzeniach grupowych.
Sadząc krzewy ozdobne, należy jednak zadbać o prawidłowy odczyn podłoża. Rodzaj gleby może bowiem wykluczać uprawę niektórych odmian do nasadzeń grupowych. Wszystko zależy od gatunku. Tak czy owak, odczyn gleby stanowi kluczowy parametr. Najbardziej wymagające są krzewy ogrodowe długo kwitnące, które muszą mieć kwaśny odczyn gleby, aby można je było sadzić w grupie z innymi roślinami. Właśnie takie wymagania ma np. różanecznik, magnolia, mahonia pospolita lub wierzba lanata. Zarówno niskie, jak i wysokie krzewy, które do nasadzeń grupowych wymagają kwaśnego podłoża, mają restrykcyjne wymagania. Najbardziej wymagające są m.in. azalie i wrzosy, które potrzebują odczynu gleby do 5,5 pH. Krzewy wieloletnie rosnące w innym odczynie nie będą tak trudne w pielęgnacji. Znaczna część poradzi sobie w obojętnej glebie ok. 6,5 pH.
Jeśli chodzi o wilgotność, jaką preferują krzewy wieloletnie w ogrodzie, niektóre nie potrzebują wiele wody. Do mało wymagających pod tym względem roślin zalicza się np. jałowiec sabiński, tamaryszek i berberys. Wilgoć podłoża bardzo lubi za to leszczyna pospolita, ostrokrzew kolczasty, dereń biały lub cis pospolity. Warto zapamiętać, że największa szansa, że dany krzew wieloletni przyjmie się w ogrodzie, jest wtedy, gdy podłoże będzie żyzne i próchniczne. Całe szczęście ziemię można użyźnić, stosując specjalne nawozy i preparaty na bazie kompostu. Można też wykorzystać kompostownik. Umiejętne łączenie roślin w jedną grupę to gwarancja pięknego, oryginalnego ogrodu. Zanim je dobierzesz, zastanów się, jakie dokładnie krzewy chcesz mieć w ogrodzie. Niskie krzewy rosną do ok. 1 m (np. lawenda i pigwowiec), średnie osiągają wysokość 1-3 m (np. forsycja średnia i berberys), a wysokie powyżej 3 m (np. migdałowiec i azalia).
Popularne rośliny na nasadzenia grupowe, o których warto wiedzieć
Większość właścicieli przydomowych ogrodów pragnie mieć piękne, kolorowe rośliny. Właśnie dlatego estetyka to najważniejsze, czym kierują się podczas ich doboru. Nie można jednak zawsze wybierać tylko tych gatunków, które nam się podobają. Gleba w ogrodzie nie zawsze sprzyja bowiem ich rozwojowi. Jak znaleźć równowagę? Czy warto iść na kompromis? Najlepiej miksować i łączyć rośliny na nasadzenia grupowe, np. jednoroczne z wieloletnimi. Tak nietypowe połączenia sprawią, że ogród stanie się niepowtarzalnym, wyjątkowym miejscem, w którym rośliny będą mieć zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju.
Warto zestawiać ze sobą rośliny, tworząc niebanalne kompozycje. Jednymi z najciekawszych, które można bez przeszkód ze sobą połączyć, są np. jaśminowiec wonny, berberys, róża, hortensja i bukszpan zimozielony. Należy też wspomnieć o krzewach, które cieszą się mniejszą popularnością. W dalszym ciągu można jednak zestawiać je z bardziej popularnymi kwiatami. Wśród nich wyróżnia się m.in. ognik szkarłatny, żarnowiec miotlasty i mahonia pospolita. Odpowiednia aranżacja ogrodowa to nie tylko zyskanie pięknej dekoracji. To również duża szansa na rozbudowę ekosystemu i rozwój życia przyrodniczego w ogrodzie. Niektóre rośliny na nasadzenia grupowe sprzyjają pojawieniu się np. ptaków i pożytecznych owadów. Inne w naturalny sposób uzdatniają z kolei glebę.
Trawy, krzewy i kwiaty na kompozycje. Sprawdź, które pasują na rabaty
Krzewinki ogrodowe na nasadzenia grupowe – ich pielęgnacja jest prosta!
Jednymi z najbardziej popularnych krzewinek ogrodowych, które można zestawiać z innymi roślinami, są wrzosy i wrzośce. Rośliny mają bardzo podobne warunki uprawy, dlatego można je sadzić w jednym podłożu. Są podstawowymi roślinami do grupowych nasadzeń wrzosowisk i dzielą się na wiele odmian. Wszystkie różnią się terminem kwitnienia, wybarwieniem kwiatów i liści, a także wysokością. Należy zatem pamiętać o tym, że wrzosy różnią się od wrzośców. Wśród krzewinek, które można sadzić w grupie, wyróżnia się także modrzewnica zwyczajna. Roślina może być hodowana w wilgotnej, próchniczej i kwaśnej ziemi, najlepiej na słonecznym stanowisku. Zwróć też uwagę na barwinka pospolitego, który najlepiej rozwija się w zacienionych miejscach. Nadaje się zatem do nasadzeń okrywowych. Barwinek doskonale czuje się w żyznej i próchnicznej glebie.
Kolejną ciekawą krzewinką jest runianka japońska. Roślina jest mała, ponieważ dorasta maksymalnie do 25 cm wysokości. Rozrasta się przez rozłogi podziemne, tworząc tzw. dywany, przez co doskonale sprawdza się w ogrodzie jako roślina okrywowa. Roślina najlepiej rośnie w wilgotnej, żyznej i próchniczej ziemi. Odpowiednie stanowisko dla runianki jest półcieniste. W Polsce popularne jest też sadzenie borówki brzusznicy. Bardzo często spotkać ją można w lesie. Borówka ma skórzaste, zimozielone liście i biało-różowe kwiaty. Rozwija się w słonecznych miejscach, w kwaśnej i próchniczej glebie. Świetnie komponuje się z innymi kwiatami na wrzosowisku.
Te rośliny jednoroczne pozwolą ci stworzyć ogród marzeń
Rośliny jednoroczne w dalszym ciągu są niedoceniane. Wiele osób ich nie wybiera, ponieważ kwiaty obumierają po sezonie, przez co trzeba wymieniać je na nowe. Krótki okres wegetacji nie musi być wadą! Dzięki temu, że jednoroczne rośliny można często wymieniać, ogród co sezon będzie wyglądać zupełnie inaczej. To idealne rozwiązanie dla osób uwielbiających zmiany w otoczeniu. Niektóre rośliny jednoroczne należy wysiewać bezpośrednio do gruntu, inne muszą zostać wcześniej wysiane do szklarni lub inspektu. W zależności od gatunku kwiatów, ich nasiona powinno się wysiewać na przełomie kwietnia i maja – średnio co 2 lub 3 tygodnie. Wśród roślin jednorocznych na szczególną uwagę zasługuje kilka charakterystycznych okazów. Można je wykorzystać do nasadzeń grupowych. Niektóre wyglądają lepiej w połączeniu z roślinami tego samego gatunku, a inne będą korzystniej komponować się z zupełnie odmiennymi kwiatami.
Jednym z najbardziej popularnych kwiatów jest słonecznik zwyczajny. Roślina rośnie od lipca do października. Mierzy maksymalnie do 2,5 m wysokości. Jej kwiaty są koloru żółto-brązowego. Słonecznik jest jadalny. Najlepiej prezentuje się na rabatach w grupowych nasadzeniach. Dekorować nim można ogrodzenia, mury i ściany. Słonecznik powinien mieć jednak żyzne podłoże do wzrostu, bogate w składniki pokarmowe. W większych nasadzeniach świetnie sprawdzi się też aksamitka rozpierzchła, która nadaje się do tworzenia rabat z innymi roślinami. Jest łatwa w uprawie, więc urośnie na różnych stanowiskach – nawet gdy gleba nie będzie najlepszej jakości. Warto pamiętać jednak o tym, że aksamitki należy regularnie odchwaszczać. Kolejnym wartym uwagi kwiatem jest werbena pospolita o niesamowitych, niebieskich płatkach. Roślina zdecydowanie najlepiej odnajduje się w kwaśnej i próchniczej glebie. Werbena chętnie sadzona jest w polskich ogrodach, gdzie łączy się ją na rabacie z innymi roślinami.
To nie koniec roślin nadających się do grupowych nasadzeń. Trawy i kompozycje z nich stworzone najlepiej uzupełni kocanka ogrodowa. Rośnie między 30, a nawet 100 cm wysokości i zakwita od lipca do października. Kocanka wyróżnia się kolorowymi kwiatkami, które pasują także na rabaty i skalniaki. Najlepiej będzie roślinie w miejscach ciepłych i słonecznych. Kocanki znakomicie odnajdują się w podłożach przepuszczalnych oraz piaszczysto-próchnicznych. Zwróć też uwagę na aster chiński, rosnący do 100 cm. To wspaniała roślina na rabaty, która odnajduje się na słonecznych stanowiskach. Jest też słynna lwia paszcza osiągająca wymiary podobne do aster chińskich. Roślina słynie z kolorowych kwiatów, które mogą być pełne i pojedyncze albo zebrane w grona. Lwia paszcza preferuje lekką i żyzną glebę, a także słoneczne lub półcieniste stanowiska. Wymienione rośliny warto skomponować z nagietkiem lekarskim. To prosta w uprawie roślina jednoroczna, która ma pomarańczowe i żółte kwiaty. Nagietek uwielbia słoneczne stanowiska, na których obficie kwitnie. Najlepiej mu na glebach piaszczysto-gliniastych i przepuszczanych.