Rośliny na obwódki rabat

Ilustracja rośliny na obwódki rabat

Najważniejszą funkcją roślin na obwódki rabat jest podkreślenie ich walorów i formy. Poza rabatami obwódki mogą też nadawać charakter innym częściom ogrodu, np. kwietnikom, trawnikom, szpalerom, klombom, ścieżkom lub innym nawierzchniom. Poszczególne rośliny tworzące obwódki należy ładnie zagęszczać, żeby utworzyły jednolity wzór lub linię. Wśród popularnych gatunków spotkać można rośliny jednoroczne i dwuletnie, byliny oraz krzewy.

Rośliny na obwódki rabat - najpopularniejsze rośliny

Rośliny na obwódki rabat - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny na obwódki rabat – rodzaje, pielęgnacja, ciekawostki

Rośliny na obwódki rabat chętnie i często sadzone są w ogrodzie. Najczęściej stawia się na niskie kwiaty, które nie przysłaniają zieleni. Warto zatroszczyć się o zwarty pokrój roślin na obwódki, a także dobre zagęszczenie. Właśnie wtedy obrzeża prezentują się naprawdę imponująco. Jakie byliny i wieloletnie krzewy wykorzystać można do obsadzenia obwódek rabat? Czy do takich nasadzeń sprawdzą się zimozielone rośliny ogrodowe? Sprawdź ważne informacje!

Czy rośliny na obwódki rabat mają jakieś zastosowanie? Dowiedz się więcej!

Czym są obwódki rabat? Jak dobierać najciekawsze rośliny?

Obwódki rabat są niskimi, jednogatunkowymi nasadzeniami linowymi, które znajdują się po ich zewnętrznej granicy. Zadaniem obwódek jest podkreślenie zakończenia rabaty. Można powiedzieć, że obwódki są ich swego rodzaju obramowaniem. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby były niskie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie przysłonią innych nasadzeń w ogrodzie. Obwódki stosuje się od wielu lat. Nie od dziś wiadomo, iż jest to jeden z najbardziej efektownych sposobów przystrajania ogrodu lub zmiany aranżacji. Ciężko wymienić wszystkie gatunki kwiatów, jakie nadają się na rabaty i obwódki. Z pewnością można jednak powiedzieć, że zieleń kwiatów wykorzystać da się w każdym ogrodzie. Do aranżacji najczęściej wykorzystywane są jednoroczne i dwuletnie rośliny, ale też byliny i krzewy. Rośliny obwódkowe sadzić można np. wzdłuż krawężników, szpalerów innych kwiatów i na obrzeżach kwietników. Wybierz dobrze rozkrzewione i obficie kwitnące rośliny na obrzeża. Rośliny obwódkowe najlepiej sprawdzą się na rabatach ogrodowych. Można też jednak sadzić je w pojemnikach lub skrzynkach balkonowych. Tam również spełnią swoją funkcję.

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób wybierać rośliny na obwódki. Ciężko powiedzieć, które z nich najlepiej sprawdzą się w ogrodzie. Każdy ma bowiem zupełnie inny typ ogrodu, możliwości i upodobania. Warto pamiętać jednak, że istnieje grupa roślin tzw. obwódkowych, które nadają się do tego typu nasadzeń. Wliczają się do niej kwiaty jednoroczne, krzewy i byliny. Niektórzy ogrodnicy doradzają też posadzenie roślin cebulowych, które wspaniale ozdabiają obwódki rabat. Niestety, mają krótki okres dekoracyjności, więc ostatecznie niewiele osób się na nie decyduje. Będąc przy okresie dekoracyjności, warto zaznaczyć, że jest to kluczowy parametr wyboru roślin na obwódki rabat. Jak widzisz, nie tylko pokrój ma znaczenie. Wśród kwiatów postawić możesz np. na obwódki wieloletnie i zimozielone. W tym przypadku genialnie sprawdzi się klasyczny bukszpan. Szukając czegoś ciekawego wyłącznie na sezon, postaw na krzewy liściaste albo niskie byliny w ogrodzie. Osoby uwielbiające zmiany powinny z kolei wybrać rośliny jednoroczne, ewentualnie dwuletnie.

Aby obwódki rabat wyglądały naprawdę ciekawie oraz pięknie, wybieraj rośliny, dzięki którym uzyskasz efekt tzw. wału. To nic innego jak ciąg o specyficznej, nieprzerwanej strukturze. Doskonale sprawdzają się m.in. rośliny o regularnym pokroju, które są niskie i kępiaste. Nie skupiaj się jednak za bardzo na ich wysokości, ponieważ to pojęcie względne. Dobór wysokości zależy od rozmiaru innych roślin na rabacie. Najważniejsza zasada to zadbać, aby rośliny na obwódki rabat były niższe niż inne kwiaty ogrodowe. Powinny też spełniać minimalne wymagania, np. zostać dopasowane pod kątem stanowiska, gleby i potrzeb nawozowych. Najlepszym i jednocześnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybrać odmianę rośliny, która rośnie powoli, lubi przycinanie i jest odporna na szkodniki. Zwróć również uwagę na jej kolor oraz fakt, czy w Polsce uda jej się obrodzić w owoce.

Jakie wybrać jednoroczne i dwuletnie rośliny na obwódki rabat?

Na świecie istnieje mnóstwo odmian roślin jednorocznych i dwuletnich, które nadają się na obwódki rabat. Niektóre są wyjątkowo piękne, np. niecierpek. Roślina może urosnąć nawet na 15 cm wysokości. Kwiaty niecierpków są pojedyncze albo pełne. Przybierać mogą różne barwy, ale też bywają dwukolorowe. Roślina kwitnie od maja do września, ciesząc oczy domowników. Jeśli planujesz obwódki rabat w miejscu nieco zacienionym, niecierpki mogą okazać się idealnymi kandydatami na takie nasadzenie. Jakie jeszcze kwiaty jednoroczne i dwuletnie warto posadzić w ogrodzie? Oto najciekawsze propozycje:

 • Fiołek trójbarwny – przepiękny bratek, który może zostać wykorzystany do obsadzenia obwódek rabat. Nie wolno jednak zapominać o tym, aby posadzić tylko jedną odmianę kolorystyczną. Wówczas fiołek będzie najlepiej się prezentować. Roślina ma niewielkie wymagania, więc każdy powinien świetnie sobie z nią poradzić. Fiołek zniesie uszkodzenia mechaniczne, nawet takie jak przypadkowe nadepnięcie. Długo też kwitnie, więc będzie cieszyć pięknymi kolorami od marca aż do końca października.
 • Aksamitka – ogrodnicy uwielbiają aksamitkę ze względu na to, że w prosty sposób można ją uprawiać. Poza tym roślina kwitnie długo i obficie. Dosłownie każdy będzie w stanie zaaranżować przestrzeń z aksamitkami, gdyż rośliny przybierają różne kolory – czerwone, żółte i pomarańczowe. Warto wybierać na obwódki takie gatunki, które są stosunkowo niskie. Aby nie zakłócać obwódek rabat, aksamitki muszą mierzyć do 30 cm wysokości.
 • Kapusta ozdobna – znana ze swoich wielobarwnych liści, które w przepiękny sposób ozdabiają ogród jesienią. Liście kapusty przybierają kolor fioletowy, purpurowy, a także czerwony. Roślina zwykle osiąga wysokość do 30 cm. Kapusta ozdobna odporna jest na czynniki zewnętrzne. Znosi na przykład przypadkowe, ale też celowe deptanie.
 • Żeniszek meksykański – rośnie maksymalnie do 30 cm wysokości, zakwitając od czerwca do października. Roślina ma biały i fioletowy kolor. Pięknie się zagęszcza, przez co ogrodnicy chętnie wykorzystują żeniszek meksykański do nasadzeń na obwódki rabat.
 • Begonia – zwykle rośnie do ok. 50 cm, jednak można wybrać odmianę niską albo poprowadzić roślinę w taki sposób, aby urosła mniejsza. Begonia kwitnie od czerwca do października. Zwykle przybiera kolor łososiowy, żółty albo biały. Świetnie prezentuje się w kompozycji z bylinami oraz innymi roślinami jednorocznymi.
 • Stokrotka pospolita – rośnie maksymalnie do 20 cm. Dwuletnia roślina kwitnie od marca do lipca. Warto uprawiać ją na obwódki rabat, zwłaszcza w wiejskim ogrodzie. Na szczególną uwagę zasługują jej liście, które zbierają się w łopatkowate rozety.
 • Szałwia błyszcząca – rośnie do ok. 40 cm. Najbardziej znana jest odmiana kwitnąca na czerwono. W sklepach ogrodniczych dostać też można roślinę o kwiatach barwy fioletowej, łososiowej i białej. Szałwia błyszcząca kwitnie od czerwca do września. Wspaniale spisze się nie tylko jako roślina na obwódki rabat, ale też w większych kwietnikach.

Najciekawsze rośliny na obwódki rabat – czy o nich słyszałeś?

Byliny i krzewy na obwódki rabat, które warto sadzić w ogrodzie

Na obwódki rabat doskonale nadają się byliny i krzewy. Dzięki nim można całkiem zmienić oblicze ogrodu. Spójrz choćby na rozchodniki okazałe. To wieloletnie rośliny, które w czasie kwitnienia rosną nawet do ok. 40 cm. Słyną z wytwarzania gęstych, mięsistych kęp pędów z owocami. Roślina zachwyca barwą, kwitnąc od sierpnia do września na kolor różowy. Oprócz niej na obwódki rabat warto sadzić też funkie – najlepiej niskie odmiany. Roślina doskonale posłużyć może do dekorowania zacienionych miejsc. Może przydać się do tworzenia zarówno obwódek, jak i szpalerów z drzew, trawnika i formowanych krzewów. Warto podkreślić, że roślin na rabaty znajdzie się o wiele więcej. Oto najciekawsze przykłady bylin i krzewów, na które należy mocno zwrócić uwagę:

 • Narcyz – jedna z najczęściej wykorzystywanych roślin do obsadzania obwódek rabat. Narcyzy dzielą się na wiele różnych gatunków i odmian, które zwykle różnią się rozmiarem i kolorem kwiatów. Maksymalnie rosną do ok. 40 cm. Wiosenna ozdoba zakwita od kwietnia do maja. Jeśli chcesz w nietypowy sposób podkreślić wygląd obwódek rabat, postaw na narcyzy.
 • Kostrzewa – bylina idealna na słoneczne stanowiska. Doskonale czuje się w miejscach osłoniętych od wiatru. Najlepsze podłoże dla kostrzewy jest obojętne albo zasadowe. Trawa jest mało wymagająca, dlatego nawet początkujący ogrodnicy mogą zająć się jej uprawą.
 • Trzmielina – płożące pnącze lub krzew, które można formować albo pozwolić mu w naturalny sposób rosnąć. Gdy zaczniesz samodzielnie przycinać trzmielinę, powinna sprawnie się zagęścić. Dzięki temu będzie doskonale współpracować z obwódkami rabat. Trzmielina sprawdzi się niemal na każdym stanowisku. Wspaniale wyglądać będzie zarówno jako samodzielna dekoracja, jak i uzupełnienie roślin kwitnących.
 • Runianka – popularny krzew, który często przycinany jest na żywopłoty. Rośnie do ok. 30 cm i wyróżnia się białymi, niepozornymi kwiatkami. Runianka ma powcinane, małe i matowe liście. Najlepsze stanowisko dla rośliny jest cieniste, koniecznie ze średnio żyzną glebą.
 • Żurawka – bylina świetnie radzi sobie niemal w każdym miejscu. Wyróżniają ją dekoracyjne liście, które przybierają różne kolory. Najpopularniejsze są jednak zielone i bordowe. Żurawki są lekkie w pokroju. Obsadzając nimi obwódki rabat, sprawiają ogromne wrażenie naturalistycznych i delikatnych.
 • Lawenda – ma przepiękny wygląd i zapach. To jeden z najpiękniejszych gatunków roślin do obsadzania obwódek rabat. Kwitnie od lipca do sierpnia, zwykle na fioletowo lub liliowo.
 • Goździk pierzasty – rośnie maksymalnie do 30 cm wysokości. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są drobne i pierzaste. Ich kolor najczęściej jest różowy albo biały. Goździk wytwarza kępy liści, które są niesamowicie atrakcyjne. Doskonale czuje się na suchym stanowisku.
 • Bukszpan wieczniezielony – roślina jest zimozielona, więc bukszpan chętnie sadzi się w ogrodzie. Jeśli chcesz prowadzić go na obwódki, przytnij bukszpan do wysokości ok. 40 cm. To roślina zimozielona, która przez cały rok może pięknie ozdabiać ogród.

Pamiętaj, że…

Zanim wybierzesz rośliny na obwódki rabat, pamiętaj o ważnych zasadach ich umieszczania. Sadzonki muszą zostać gęsto posiane. Dzięki temu nie będziesz oczekiwać momentu, aż się rozkrzewią. Rośliny będą mogły od razu stać się barierą dla rabat. Zwróć też uwagę na gatunki, które nie rosną zbyt bujne. Gdy zdecydujesz się na takie, mogą stanowić kłopot na rabacie. Będą szkodzić wielkością mniejszym okazom, zaburzając kompozycję. Całe szczęście istnieje mnóstwo rozmaitych roślin na obwódki rabat, więc z pewnością znajdziesz wśród nich idealne dla siebie.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto