Rośliny na pergole

Ilustracja rośliny na pergole

Rośliny na pergole potrafią zbudować fantastyczny klimat w ogrodzie. Nie tylko osłonią od wiatru, ale też stworzą niebanalną kompozycję na pergoli – zwłaszcza zestawione ze sobą różne rodzaje roślin. Aby ogród stał się miejscem odpoczynku i codziennie wzbudzał zachwyt domowników, kwiaty na pergole są bardzo potrzebne. Dzięki pnącym różom wyczarować można romantyczny zakątek. Winorośl osłoni przed słońcem i umożliwi stworzenie przestrzeni do relaksu. Z kolei glicynia stać się może największą ozdobą przestrzeni poza domem, zachwycając kolorowymi kwiatostanami.

Rośliny na pergole - najpopularniejsze rośliny

Rośliny na pergole - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny na pergole – gatunki, wymagania, sadzenie, uprawa, zimowanie

Rośliny na pergole potrafią całkiem zmienić ogród, balkon lub taras. Pnącza, kwiaty lub krzewy kwitnące to idealny pomysł, aby wzbogacić pergole. Warto zadbać o to, aby były wieloletnie. Dzięki temu domownicy będą mogli przez długi czas cieszyć się piękną, obrośniętą w rośliny pergolą. Czym obsadzić pergole? Warto wykorzystać do tego kwiaty pnące? Czy rośliny szybko rosnące to dobry pomysł? Sprawdź to!

Czy rośliny na pergole to dobry pomysł? Przekonaj się!

Jakie kwiaty pnące są najlepsze na pergole?

Pergole zaczęły być popularne już w czasach starożytności. Stanowiły istotny element ozdobny, zachwycając niebanalnymi formami. Wówczas jednak znane były po prostu jako ogrodowe konstrukcje, które oplatało się wybranymi roślinami. Konstrukcje tego typu do dziś stawia się w ogrodach, ponieważ potrafią całkiem zmienić ich oblicze. Pergole, czyli konstrukcje obrośnięte najczęściej różnymi roślinami, pojawiają się też na tarasach przed domem i na balkonach. Do najpopularniejszych roślin pnących zalicza się wszelakie winorośle. Właśnie takie rośliny szybko rosnące doskonale prezentują się na pergoli. Warto też dodać, że są wieloletnie i mało wymagające – podobnie jak bluszcz.

Winorośle oraz bluszcz mogą przez wiele lat zachwycać domowników. Wbrew pozorom, wcale nie są to oczywiste rośliny, jak mogłoby się wydawać wielu osobom. Gdy nadchodzi jesień, ich liście zmieniają się na różne kolory. Są czerwone, pomarańczowe i żółte, przenikając się wzajemnie i tworząc niebanalne kompozycje na pergoli. Ogrodowa konstrukcja wspaniale wygląda również z wisterią, kobeą pnącą, powojnikiem, wiciokrzewem i aktinidią chińską. O nich pomówimy jednak w kolejnych częściach tekstu.

Czym obsadzić pergolę? Sprawdź najciekawsze rośliny

Na szczególną uwagę zasługuje bluszcz pospolity. Właśnie on pojawia się najczęściej jako roślina oplatająca pergole. Konstrukcje ogrodowe z bluszczem wyglądają doskonale! Mimo że roślina czasami rozwija się bardzo długo, równie długo oplatać będzie pergole. Bluszcz stanowić może zatem wieloletnią ozdobę ogrodu, tarasu albo balkonu. Roślina doskonale czuje się w niemal każdych warunkach. Bluszczu nie trzeba specjalnie pielęgnować, więc jest idealny dla osób zaczynających swoją przygodę z roślinami. Warto opleść pergolę bluszczem pospolitym, ponieważ może osiągnąć długość nawet do kilkunastu metrów. Dzięki temu efektywnie pokryje całość konstrukcji. Pędy rośliny mocno chwytają się podpór pergoli, dzięki czemu bluszcz idealnie uzupełni lub podkreśli aranżację każdego miejsca. Roślina da cień pergoli, dzięki czemu będzie można schować się pod nią przed słońcem. Należy pamiętać o systematycznym przycinaniu bluszczu, ponieważ rozrasta się z ogromną siłą. Niestety, bywa przez to inwazyjny i może np. wejść sąsiadom na podwórko.

Kolejną wartą omówienia rośliną na pergole jest róża pnąca. To najmniej wymagająca ze wszystkich róż, która świetnie podkreśli ogrodowe pergole. Nie trzeba wiele robić przy roślinie, ponieważ róża pnąca ma niskie wymagania uprawowe. Należy jedynie regularnie podwiązywać róże pnące, ponieważ dzięki temu pergole ogrodowe zawsze dobrze będą się prezentować. Różna kwitnie od początku lata do późnej jesieni. Wiele zależy też oczywiście od jej odmiany – to ona decyduje o terminie kwitnienia. Roślina najlepiej czuje się w żyznej, przepuszczalnej glebie. Najobficiej rosnąć będzie z kolei w półcieniu. Róże pnące wspierają się zwykle na podporach za pomocą swoich długich pędów. Najciekawsza odmiana róż na pergole to Goldstern i New Down.

Na pergole nada się także wiciokrzew. To przepiękna roślina, która rozrasta się poziomo lub pionowo. Dzięki niej można więc stworzyć ciekawe połączenie np. między ogrodem a tarasem. Wiciokrzewy muszą rosnąć w półcieniu lub całkowitym cieniu. Właśnie takie mroczne stanowisko najbardziej lubi wiciokrzew. Roślinę warto posadzić przy róży pnącej – wiciokrzew szybciej i lepiej rozwija się bowiem w towarzystwie roślin pnących. Na uwagę zasługuje też aktinidia chińska, która rośnie nawet do 10 m. Rośliny tej jednak nie zaleca się sadzić obok wiciokrzewu. Aktinidia chińska uwielbia bowiem stanowiska słoneczne, jednak osłonięte od wiatru. Mrozy poniżej -10 st. C mogą poważnie zaszkodzić roślinie. Egzotyczna aktinidia świetnie nada się na pergole. Zimą trzeba jednak przysłonić ją np. agrowłókniną. Dzięki temu na wiosnę będziesz cieszyć się niepowtarzalnym wyglądem pergoli.

Pnącza, które odmienią każdą pergolę – sprawdź je wszystkie!

Rośliny na pergole – te gatunki mogą zmienić aranżację ogrodu

Jeśli właśnie szukasz roślin, które idealnie nadawałyby się na pergole, nie masz się czym martwić. Na rynku dostępne są bowiem liczne i tak niesamowite odmiany kwiatów pnących, że z pewnością wybierzesz odpowiednie. Wśród roślin na pergole znajdziesz takie, których pnącza szybko się rozwijają i zielenią. Oto kilka najciekawszych propozycji kwiatów, dzięki którym można zmienić aranżację każdego ogrodu.

  • Akebia pięciolistkowa – bylina, która szybko rośnie. Właśnie dlatego znakomicie sprawdzi się na pergole! Liście akebii są pół-zimozielone. Rocznie roślina pnąca wzrasta mniej więcej o 2 m. Pędy akebii są fioletowe, następnie zmieniają się w brązowe. Bylina wyróżnia się dzięki swoim nietypowym liściom i pnącym kwiatostanom, które wspaniale pachną. W postaci pnączy jest to wręcz idealne uzupełnienie każdego ogrodu. Pod warunkiem że posadzisz akebię na słońcu, bo bardzo je lubi. Wieloletnie pnącze jest atrakcyjne wizualnie i łatwe w pielęgnacji. Ważne jedynie, aby było regularnie przycinane. Od tego zabiegu zależy bowiem całkowity pokrój rośliny.
  • Hortensja pnąca – nie jest wysoka, bo osiąga maksymalnie do 1,5 m. Mimo wszystko cieszy się powodzeniem w ogrodzie, pełniąc funkcję pięknej ozdoby pergoli. Kwiatostany hortensji pnącej prezentują się niebanalnie w postaci dużych kul. Dzięki tak ozdobionej pergoli każdy ogród i taras może wyglądać magicznie. Tym bardziej że kwiaty hortensji wybarwiają się m.in. na fioletowo, różowo, czerwono, biało lub niebiesko. Roślina najkorzystniej kwitnie na słonecznych stanowiskach. Dla lepszego rozwoju polecane jest im lekko wilgotne, próchnicze podłoże. Hortensja pnąca nie lubi przycinania, bo nie zawiązuje się na starych pędach. Zabezpieczaj hortensje przed mrozem, aby kwiatostany nie przemarzły.
  • Powojnik – zalicza się do odmiany wielokwiatowej. Powojnik dostojnie prezentuje się na pergolach, najczęściej je obrastając. Najlepiej rozrasta się na żyznej glebie. Warto o nią zadbać, systematycznie podlewając podłoże. Jedną z najpopularniejszych odmian jest Generał Sikorski. Powojniki można sadzić bezpośrednio przy podporach. Można je również wykorzystać jako rośliny okrywowe. Warto zorientować się, jakie odmiany sadzić można w ogrodzie. Każdy powojnik wymaga innego przycinania, a także sposobu walki ze szkodnikami.
  • Winnik tojadolistny i zmienny – warto omówić krótko obie rośliny, zwłaszcza że są pnące i wysokie. Często osiągają nawet 4 m wysokości przy 1 m przyrostu… na rok! Charakterystyczne są ich zielone listki, pojedyncze i głęboko wycięte, które jesienią barwią się na żółto. Winnik tojadolistny świetnie rozwija się w niemal każdym podłożu. Winnik zmienny rośnie szybko, wypuszczając również owoce dekoracyjne. Wieloletnie rośliny bardzo lubią słoneczne miejsca, ale półcień też im nie zaszkodzi.

Znaczenie pergoli – o tym powinieneś wiedzieć!

Warto powiedzieć jeszcze kilka słów o samych pergolach i ich znaczeniu. Mówiąc krótko, to bardzo funkcjonalna konstrukcja, która może stać się ciekawym urozmaiceniem ogrodu, tarasu lub balkonu. Dzięki niej stworzyć można niepowtarzalny klimat w jednym z wymienionych miejsc. Jeśli poza funkcją dekoracyjną pergole mają służyć też odpoczynkowi, warto zadbać o solidne podłoże oraz zadaszenie. Dzięki temu będzie można wygodnie i przyjemnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Pergola to niewątpliwie jeden z najlepszych trendów współczesnej architektury. Warto ozdobić ją kwiatami pnącymi, które każdej podobnej konstrukcji nadadzą nietuzinkowego wyrazu. Wybierając rośliny na pergole, pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji. Do lżejszych konstrukcji lepiej pasują delikatne pnącza. Masywne pergole powinny z kolei zostać urozmaicone o szybko rozrastające się pędy. Nie można też zapominać o wytrzymałości pergoli na wzrost roślin. Wybierając pergole, muszą dać radę udźwignąć ciężar rozrastających się z roku na rok roślin, zwłaszcza wieloletnich.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto