Rośliny doniczkowe - najpopularniejsze rośliny
-
Monstera dziurawapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Egzotyczne pnącze dorastające do bardzo dużych rozmiarów. Lubiana roślina doniczkowa do biur i mieszkań.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Hiacynt wschodnibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Ponad 100 różnokolorowych odmian hiacyntów to kultywary znanego od starożytności hiacynta wschodniego. Rosnące w doniczce na parapecie okiennym hiacynty napełniają mieszkanie magicznym aromatem już zimą. Okres kwitnienia w ogrodzie zaczyna się pod koniec marca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zamiokulkas zamiolistnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny jest idealną rośliną ozdobną dla osób bez ogrodniczego talentu. Bywa określany jako najodporniejsza roślina doniczkowa świata, ponieważ swojemu opiekunowi wybacza wiele błędów i nie stawia mu żadnych specjalnych wymagań. Jest niezwykłym odkryciem towarzyskim dwóch ostatnich dekad.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Hortensja ogrodowakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Typowa, dziko rosnąca forma hortensji ogrodowej jest rzadko spotykana w ogrodach. Niezwykle efektowne, ogromne kule kwiatostanów rozwijają zwykle odmiany hodowlane (kultywary).
krzew Trudność uprawy: średnia -
Sansewieria gwinejskabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria gwinejska zwana też wężownicą lub językami teściowej to sukulent pochodzący z Afryki. Ta niegdyś bardzo modna, a teraz powracająca do naszych domów, doniczkowa roślina nie jest wymagająca w uprawie — dobrze radzi sobie w przepuszczalnej, jednak żyznej glebie oraz na słonecznych lub jasnych stanowiskach. Nie wymaga, a nawet nie lubi częstego podlewania. Nadmiar zgromadzonej wody zatrzymuje w swoich mięsistych, jasno obrzeżonych liściach, dzięki czemu wytrzymuje dłuższe okresy suszy. Przy dobrej opiece wypuszcza pęd, na którym znajdują się kwiaty o delikatnym zapachu.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny doniczkowe - pozostałe rośliny
-
Fuksja mieszańcowakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Zarówno tysiące kultywarów fuksji mieszańcowej, która jest hybrydą o trudnym do ustalenia pochodzeniu, jak i uprawiane gatunki botaniczne łączy wspólna cecha: niezwykła forma kwiatów. Kwiaty fuksji przypominają delikatne wyroby jubilerskie, kojarzą się też z barwną spódniczką baletową — stąd "balerina". Fuksja już od dawna cieszy się opinią jednej z najpiękniejszych roślin kwiatowych na świecie.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Oleander pospolitykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Oleander pospolity jest bardzo efektowną rośliną kwiatową z regionu śródziemnomorskiego. Wnosi do mieszkania, a także na balkon i taras, powiew Południa. Ze względu na małą mrozoodporność, w naszych warunkach musi być uprawiany w doniczkach.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Areka żółtawapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Tropikalna palma areka, która swoim lekkim, powiewnym pióropuszem liści wprowadza do mieszkania wakacyjny nastrój przez cały rok. Dosyć szybko rozwija duże, pierzaste liście o soczyście zielonym kolorze. W domowych warunkach bardzo trudno jest nakłonić tę roślinę do kwitnienia.
drzewo Trudność uprawy: trudna -
Amarylis nadobnybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Amarylis jest prawdziwą gwiazdą pośród roślin doniczkowych. Nie bez powodu nosi imię pięknej pasterki z wierszy Wergiliusza. Na mocnej, pełnej łodydze rozwija do 12 pasteloworóżowych kielichów (są też odmiany o białych kwiatach). Często mylona z amarylisem zwartnica ma tylko 3-4 duże kwiaty na łodydze pustej w środku.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Grubosz jajowatybyliny sukulent roślina ozdobna
Jeśli ktoś szuka rośliny doniczkowej, która może przynieść szczęście i pieniądze, powinien rozpocząć uprawę grubosza jajowatego. W swojej afrykańskiej ojczyźnie dorasta do czterech metrów wysokości, ale w naszych domowych warunkach wygląda znacznie skromniej. Starsze drzewko szczęścia może nawet zakwitnąć.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Difenbachia Seguinybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Aktualne wyniki badań rodzaju botanicznego Dieffenbachia wykazały, że niektóre gatunki są tylko synonimami tego samego gatunku Dieffenbachia seguine. W niczym nie zmienia to jednak wyjątkowej atrakcyjności i urody hodowanej w doniczkach difenbachii. Pstre, nakrapiane i wzorzyste liście cieszą się od lat dużym zainteresowaniem miłośników roślin.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Pachira wodnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
W swojej tropikalnej środkowoamerykańskiej ojczyźnie wyrasta pachira wodna na okazałe drzewo. W uprawie doniczkowej osiąga wysokość do dwóch metrów. Urzeka urodą liści i malowniczym pokrojem, a na dodatek przynosi szczęście — tak przynajmniej twierdzą znawcy feng shui.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Szeflera drzewkowatakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
W ciepłych krajach szeflera drzewkowata od dawna jest sadzona jako krzew ozdobny w parkach i ogrodach. W naszych warunkach jest popularną rośliną doniczkową. Główną ozdobę stanowią duże, przypominające parasolki liście. W warunkach domowych szeflera rzadko kwitnie.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Hortensja krzewiastakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
W odróżnieniu od azjatyckich hortensji ogrodowej i bukietowej hortensja krzewiasta ma swoją ojczyznę na wschodzie Stanów Zjednoczonych w Appalachach. W ogrodach spotyka się zwykle nie gatunek botaniczny, ale jego kultywary.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum złocistepnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zarówno zwisające, jak i pnące się, mało wymagające epipremnum jest doskonałą rośliną zieloną do dekoracji mieszkania. W swojej tropikalnej ojczyźnie rośnie jako liana, czepiając się drzew specjalnymi korzeniami. W warunkach domowych zakwita bardzo rzadko.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Zroślicha stopowcowapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha stopowcowa jest znana jako szybko rosnące pnącze doniczkowe o pięknych liściach. Jest spokrewniona z tak popularnymi roślinami, jak epiprepnum, diffenbachia, filodendron albo cantedeskia. Kształt liści tego gatunku może się kojarzyć ze stopą gęsi albo ostrzem strzały. Odmiany hodowlane zroślichy stopowcowej mają często liście w rozmaitych, często cieniowanych kolorach.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Cantedeskia etiopskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z Afryki Południowej cantedeskia etiopska zyskała w Polsce dużą popularność już pod koniec XIX wieku. Trochę dziwna i trudna do wymówienia nazwa rodzajowa upamiętnia w włoskiego botanika, którym był Giovanni Zantedeschi. Obok formy botanicznej istnieją liczne mieszańce międzygatunkowe i bardziej kolorowe kultywary.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Dracena wonnadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena wonna wygląda jak palma, ale z tą rodziną roślin nie ma nic wspólnego. Jest łatwa w uprawie i zachwyca urodą swoich liści. W warunkach domowych spotyka się zwykle kultywary dzikiego gatunku. Epitet gatunkowy ma związek z pachnącymi kwiatami, które w domowych warunkach rzadko się rozwijają.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria cylindrycznabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria cylindryczna jest bliską krewniaczką powszechnie znanej sansewierii gwinejskiej. Odznacza się oryginalną formą liści, które wyglądają jak zielone, zaostrzone pręty wbite w ziemię doniczki. Smukłe, długie liście niektórych odmian dają się fantazyjnie zaplatać.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szlumbergera Buckleyabyliny sukulent roślina ozdobna
Cieszący się powszechną sympatią kaktus, który zimą wnosi do mieszkania wesołe kolory kwiatów, jest nazywany grudnikiem, zygokaktusem, raczkiem albo kaktusem bożonarodzeniowym. Pod względem botanicznym jest to hybryda dwóch gatunków Schlumbergera russelliana i Schlumbergera truncata. Wyhodował ją w 1840 roku angielski ogrodnik William Buckley.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Kumkwat perłowykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Kumkwat perłowy należy do tej samej rodziny botanicznej co pomarańcze i inne owoce cytrusowe, jednak do oddzielnego rodzaju. Zagadkowa nazwa rośliny wynika z jej chińskiego pochodzenia i oznacza w języku kantońskim "złotą pomarańczę". Z kolei nazwa botaniczna "Fortunella" upamiętnia szkockiego botanika Roberta Fortune'a.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Strelicja królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Efektowne i oryginalne w formie kwiaty strelicji królewskiej nawet laikowi trudno jest pomylić z inną rośliną. Nieco dziwnie i obco brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia brytyjską królową Sophie Charlotte, urodzoną księżniczkę von Mecklenburg-Strelitz, żonę króla Jerzego III. Strelicja należy do najpiękniejszych roślin kwiatowych uprawianych w mieszkaniach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Fitonia białożyłkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z tropikalnych lasów deszczowych bylina odznacza się pięknie żyłkowanymi liśćmi. Ciemnozielona blaszka liściowa ma najczęściej gęstą sieć jasnego unerwienia. W zależności od odmiany fitonii białożyłkowej subtelny rysunek na liściach może być białego, różowego, czerwonego, żółtego, pomarańczowego lub jasnozielonego koloru.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Figowiec benjaminadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec benjamina jest najbardziej popularną rośliną doniczkową tego rodzaju botanicznego. Etymologia epitetu gatunkowego nie jest jednoznaczna, jednak na pewno nie jest związana z imieniem Benjamin. Prawdopodobnie chodzi o arabską nazwę żywicy z drzew rodzaju styrak, błędnie przypisywaną przez Europejczyków temu figowcowi.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Skrzydłokwiat kwiecistybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Skrzydłokwiat kwiecisty jest egzotycznym przedstawicielem popularnej rodziny obrazkowatych, którą charakteryzują oryginalne kwiatostany w formie kolby zwykle z barwną podsadką. Duże, ciemnozielone, połyskujące liście nadają mu bardzo elegancki wygląd. Kolbiastym kwiatostanom towarzyszą śnieżnobiałe liście przykwiatkowe, tak zwane spathy.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Kaladium dwubarwnebyliny bylina z bulwą ozdobna
Ojczyzną kaladium dwubarwnego jest podszyt deszczowych lasów równikowych. Roślina jest przyzwyczajona do dużej wilgotności powietrza i stałej, wysokiej temperatury powietrza i gruntu. W naturze nigdy nie jest wystawiona na palące promienie słoneczne i dlatego w mieszkaniu również oczekuje światła mocnego, ale rozproszonego. Barwne liście kaladium doskonale nadają się do komponowania z innymi gatunkami roślin.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Dracena obrzeżonadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Na dużą popularność draceny obrzeżonej wpływa niewątpliwie jej elegancki wygląd - długi, smukły pień i efektowny pióropusz wąskich liści. Nazwę zawdzięcza natomiast wąskiej, brązowoczerwonej obwódce, otaczającej każdy ciemnozielony liść. Dodatkową zaletą jest łatwość pielęgnacji rośliny.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Mimoza wstydliwapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina doniczkowa
Mimoza wstydliwa zyskała sobie popularność i sławę nie tyle dzięki subtelnej urodzie kwiatów, o oryginalnej zdolności reagowania na dotyk. Na dotknięcie albo na szybkie ogrzanie lub ochłodzenie mimoza reaguje składaniem liści. Po ustąpieniu bodźca liście wracają do swojej pierzastej formy.
półkrzew Trudność uprawy: średnia -
Pelargonia angielskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonie wielkokwiatowe, znane też jako pelargonie angielskie, są grupą odmian i mieszańców botanicznego gatunku P. grandiflorum z innymi gatunkami. Spośród innych gatunków wyróżnia je wielkość kwiatów. Są bardziej okazałe niż u innych pelargonii i zachwycają bogactwem barw.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Palczatka cytrynowabyliny trawa trawa ozdobna
Trawa cytrynowa jest uprawiana w wielu krajach tropikalnych jako roślina przyprawowa i lecznicza. Soczyste podstawy liści są używane w kuchni, a długie, świeże źdźbła do przyrządzania orzeźwiających napojów. Wysokie, rozłożyste kępy trawy cytrynowej stanowią efektowną ozdobę ogrodów i tarasów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Scewola zwodniczabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Scewola zwodnicza, nazywana niebieską albo wachlarzowatą, jest byliną z tropikalnych obszarów Australii i Tasmanii. Na długich, płożących się pędach rozwijają się przez całe lato wachlarzykowate kwiaty. Scewola traktowana jest często jako roślina jednoroczna, może jednak zimować w pomieszczeniu i rosnąć przez wiele sezonów.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Pilea peperomiowatabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z górzystych rejonów Chin pilea peperomiowata nie przypomina wyglądem swoich kuzynek z rodziny pokrzywowatych. Duże, okrągłe liście są umieszczone na długich i cienkich ogonkach, i mogą się kojarzyć z zawieszonymi w przestrzeni spodkami UFO. Osoby bardziej pragmatyczne widzą w nich natomiast monety - stąd potoczna nazwa rośliny. Bez względu na skojarzenia, pilea jest popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aloes zwyczajnybyliny sukulent roślina ozdobna
Nazwa rodzajowa pochodzi z języka arabskiego i oznacza "gorzki", co nawiązuje do smaku liści rośliny. Już w starożytności stosowano sok z aloesu do pielęgnacji skóry i ceniono jego lecznicze właściwości. W ciągu wieku wieków aloes rozprzestrzenił się z Półwyspu Arabskiego do wszystkich tropikalnych i subtropikalnych rejonów świata, a w chłodniejszych miejscach stał się popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny doniczkowe – rodzaje, opis, zdjęcia, pielęgnacja, ciekawostki
Rośliny doniczkowe od dawna są jednymi z najciekawszych elementów aranżacji mieszkania. Jeśli domowe kwiaty zostaną odpowiednio skomponowane, mogą podkreślić styl otoczenia, a także zwiększyć jego atrakcyjność. Ozdobne rośliny w domu mogą być liściaste, duże, małe, kolorowe i jednolite. Popularne kwiaty pokojowe to m.in. storczyki, draceny i petunie. Na jakie jeszcze rośliny doniczkowe warto zwrócić uwagę? Sprawdź najciekawsze z nich!
Ciekawe, tanie rośliny doniczkowe – które warto mieć w domu?
Dlaczego warto mieć kwiaty ozdobne w mieszkaniu? Sprawdź to!
Rośliny doniczkowe od wielu lat są nie tylko kwiatami, które się podlewa i pielęgnuje. To również bardzo popularna dekoracja, która jak żadna inna nadaje wnętrzom charakteru. Dzięki roślinom doniczkowym można całkiem odmienić oblicze mieszkania, a także podkreślić konkretną aranżację. To właśnie kwiaty wnoszą życie do domu i budują klimat w poszczególnych pomieszczeniach. Domowe rośliny pozytywnie wpływają też na mikroklimat, jaki panuje w mieszkaniu. Wśród najbardziej charakterystycznych kwiatów warto zwrócić uwagę na storczyk. Nie sposób go pominąć, zwłaszcza że notorycznie pojawia się w polskich domach. Wszyscy, którym udaje się utrzymać kwiaty w nienagannym stanie, powinni być z siebie dumni. Storczyki to wbrew pozorom bardzo wymagające, wrażliwe i kapryśne rośliny. Co warto o nich wiedzieć?
- W kwiaciarniach oraz u
sprawdzonych sprzedawców dostać można storczyki o różnej wysokości, kolorach i
wielkości pędów kwiatowych. Storczyki czasami pojawiają się też w dużych
marketach.
-
Lepiej nie dać się skusić na
podejrzanie niską cenę rośliny, ponieważ później można mieć problem z licznymi
chorobami storczyków. Niedoświadczony hodowca może nie uratować kwiatu.
-
Istnieje kilkadziesiąt tysięcy
odmian storczyka, a każda z nich ma inne wymagania. Zależą one od naturalnego
klimatu pochodzenia storczyków – równikowego lub umiarkowanego. Zarówno jedne,
jak i drugie można hodować w mieszkaniu. Najczęściej w polskich domach spotkać
można jednak storczyki równikowe, czyli epifity.
-
Najpopularniejsze odmiany
storczyków domowych to: Vanda, Cymbidium, Miltonia i Dendrobium.
- Storczyki wymagają specjalnej troski, a już zwłaszcza podczas podlewania. Ten proces pielęgnacyjny przeprowadzić można za pomocą jednej z dwóch metod. Można np. wstawić doniczkę do wody na kilka minut albo obficie przelać roślinę razem z warstwą drenażu.
Bardzo ciekawym kwiatem domowym jest również guzmania, która występuje jako piękna rozeta w kilku kolorach. Na szczególną uwagę zasługują jej zielone, długie i nieco woskowane liście. Guzmania obradza w kwiaty przez cały rok, dlatego warto pomyśleć o niej jako o wieloletniej ozdobie mieszkania. Ozdobne kwiaty doniczkowe, które również zwracają uwagę swoim nietypowym wyglądem, to kalanchoe. Liściaste roślinki mają nietypowy kształt i obradzają w drobne, różowe kwiaty – wszystkie zebrane są w kępki. Kalanchoe pojawia się też czasami w pomarańczowej, białej, żółtej i czerwonej barwie. Ze względu na bogactwo kolorów można łatwo dopasować roślinę do każdej aranżacji wnętrza. Mimo że potrzebuje dużej ilości światła, lepiej nie trzymać jej blisko kaloryfera. Domowe kalanchoe nie przepadają też za obfitym podlewaniem. W okresie zimowym wystarczy podlać roślinę raz na 10-14 dni. Zdecydowanie warto zainteresować się tym kwiatem.
Rośliny zielone i drzewka w doniczce, czyli ozdobne kwiaty do domu
Wybierając rośliny doniczkowe do mieszkania, najpierw oceń swoje możliwości. Musisz wiedzieć, ile będziesz mieć czasu na ich uprawę oraz jaki jest twój poziom wiedzy na temat hodowli kwiatów domowych. Każda roślina doniczkowa ma nieco inne wymagania uprawowe. Nie daj się zwieść wyglądowi! Niektóre kwiaty wyglądają nietuzinkowo, ale ich uprawa może przysporzyć wiele kłopotów niedoświadczonej osobie. Przed wyborem rośliny oceń swoje umiejętności oraz ilość wolnego czasu na pielęgnację kwiatów. Jeśli nie wiesz zbyt dużo o roślinach, szukaj tych z małymi wymaganiami. W ten sposób kwiat doniczkowy będzie długo i pięknie rozwijać się w mieszkaniu.
Jeśli chcesz zdecydować się na konkretną roślinę doniczkową, najpierw poczytaj o jej indywidualnych preferencjach oraz warunkach uprawowych, jakie powinieneś jej zapewnić. Jeśli masz w mieszkaniu okna skierowane na południe, celuj w kwiaty preferujące słoneczne stanowiska. W domach z oknami na wschód lub zachód sprawdzą się rośliny doniczkowe o większej tolerancji dla zacienionych kątów. Całkowity cień preferują z kolei kwiaty, które przeznaczone są do uprawy w domach z oknami wychodzącymi na północną stronę. Odpowiednie stanowisko dla rośliny to połowa sukcesu!
Żyjemy w pędzie. Wielu osobom nie sprzyja to również, jeśli chodzi o pielęgnację roślin doniczkowych. Coraz mniej ludzi ma wolny czas na podlewanie i wykonywanie innych zabiegów pielęgnacyjnych przy roślinach. Jeśli też należysz do grona „szybko żyjących”, pomyśl o roślinach zielonych albo drzewkach do domu. Nie potrzebują one szczególnej opieki, aby pełnić funkcję ozdoby mieszkania. Wspaniale sprawdzi się m.in. aspidistra wyniosła, która rośnie do naprawdę sporych rozmiarów – dlatego lepiej prezentuje się w większych metrażach. Popularna roślina to również zielistka Sternberga. Można hodować ją w pobliżu innych roślin zielonych, ponieważ doskonale znosi ich towarzystwo, a także wspaniale się z nimi prezentuje. Żywe drzewko do domu może być zarówno małe, jak i duże. Warto zwrócić uwagę na okazy, takie jak juka, bonsai i drzewko oliwne.
Wszystko, co warto wiedzieć na temat ozdobnych roślin doniczkowych
Dzięki tym roślinom doniczkowym możesz zmienić wygląd mieszkania
Jeśli jesteś osobą początkującą w uprawie roślin, skup się na doborze kwiatów o małych wymaganiach pielęgnacyjnych. Właśnie takie nie powinny sprawić większych problemów, ponieważ ich uprawa polega głównie na systematycznym nawożeniu i podlewaniu. Mnóstwo prostych w uprawie kwiatów toleruje drobne pomyłki i zaniedbania, a nawet zalanie korzeni. Oczywiście tylko w przypadku, gdy nie dzieje się to notorycznie. Właśnie takie rośliny idealnie sprawdzą się w domach ludzi, którzy są zapracowani. Wśród mało wymagających roślin doniczkowych sprawdzą się m.in. kaktusy. Rośliny doskonale rosną niemal w każdym podłożu. Najlepsze stanowiska do wzrostu kaktusów są w słońcu. Jednak wiele odmian kaktusów urośnie również w cieniu. Uprawa kaktusa polega na podlewaniu go i przesadzaniu co kilka lat. Nie można jednak przesadzić z nawadnianiem rośliny. Nadmierne przelanie grozi uszkodzeniem albo całkowitym zgniciem kaktusa.
Wybierając rośliny doniczkowe, nie zawsze kierujemy się najprostszymi ich wymaganiami. Osoby mające większą styczność z uprawą kwiatów i uwielbiające pielęgnację roślin celują w okazy, które mają zupełnie inne wymagania. Niektóre są dość ciężkie w uprawie, inne odpowiednie dla średniozaawansowanych ogrodników. Wśród nich z pewnością wyróżnić warto fiołki alpejskie oraz afrykańskie. To wciąż popularne, ale wymagające już kwiaty doniczkowe. Ich liście i kwiaty są dekoracyjne, dlatego fiołki stanowić mogą wspaniały element aranżacji mieszkania. Roślina świetnie czuje się w polskim klimacie, jednak trzeba ją regularnie nawadniać i zraszać. Trzeba jednak pamiętać o tym, że fiołki nie lubią przelania! Nadmiar wody powinno się wobec tego wlewać tylko do podstawki, a po kwadransie usunąć.
Jeszcze jedna ciekawa roślina doniczkowa to skrętnik. Wśród Polaków cieszy się coraz większym powodzeniem, zwłaszcza że wcale nie ma skomplikowanych wymagań uprawowych. Kwiaty wyglądem zbliżone są nieco do storczyków. Nie mają jednak silnych pędów i nie pną się w górę tak mocno, jak storczyki. Skrętniki mają za to podłużne, równie eleganckie liście. Kwiaty rozwijają się od wiosny do jesieni, przybierając rozmaite barwy. Uprawa skrętników polega na delikatnym nawożeniu i systematycznym nawadnianiu. Trzeba jednak uważać, aby nie przelać rośliny. Gdy to zrobisz, liście staną się brązowe! Wodę wystarczy wlewać małymi strumieniami do podstawki, co pozwoli prawidłowo nawodnić roślinę. Gdy wody będzie zbyt dużo, wystarczy ją wówczas odlać.
Popularne, żywe kwiaty doniczkowe w domu – wiedziałeś o nich wcześniej?
Rośliny doniczkowe sprawdzają się znakomicie zarówno w małych mieszkaniach, jak i dużych domach jednorodzinnych. Jednym z największych walorów roślin zielonych są ich… liście! Dzięki popularnym roślinom można zyskać niesamowitą, naturalną ozdobę dowolnego pomieszczenia – niezależnie od pory roku. Jeśli tęsknisz za klimatem lata i dżungli, z pomocą roślin doniczkowych stworzyć możesz mini las tropikalny we własnym domu. Warto podkreślić, że rośliny doniczkowe mają mniejsze wymagania uprawowe niż okazy, które kwitną na zewnątrz. Właśnie dlatego istnieją kwiaty, które od lat pojawiają się w mieszkaniach ludzi. Oto kilka okazów, na które należy zwrócić szczególną uwagę:
- Zamiokulkas zamiolistny –
najbardziej ozdobne są liście zamiokulkasa. Roślina świetnie odnajduje się w
zacienionych miejscach. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się wykorzystać ją
jako element aranżacji ciemniejszych pomieszczeń, takich jak łazienka i
przedpokój. Zamiokulkasy nie mają wielkich wymagań uprawowych. Można sadzić je
niemal w każdych warunkach, bo rośliny się do nich dostosowują. Warto jednak
zabezpieczyć kwiaty przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Niestety,
ale może to bowiem doprowadzić do zbrązowienia liści.
-
Sansewieria gwinejska – jeden z
najmodniejszych ostatnio sukulentów. Wyróżnia się charakterystycznymi pędami,
które pną się do góry. Sansewieria może mieć kolor żółto-zielony albo całkiem
zielony. Roślina ma minimalne wymagania hodowlane. Doskonale rośnie w
większości rodzajów gleby, jednak powinno się systematycznie, a w zasadzie
okresowo podlewać roślinę. Sansewieria nie ma problemu z przesuszaniem podłoża,
w którym się rozwija. Wszystko dzięki grubym pędom, w których zbiera wodę.
Roślina doniczkowa najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. Jednak poradzi
też sobie w nieco ciemniejszych miejscach. Jako że ma dość niskie wymagania
uprawowe, sansewierię spotkać można w wielu miejscach na świecie.
-
Dracena – sukulent z bardzo
charakterystycznymi liśćmi, które wspaniale rozwijają się na słonecznych
stanowiskach. Nie można jednak narażać rośliny na bezpośredni kontakt ze
słońcem, ponieważ w ten sposób można ją przypadkowo poparzyć. W domowych
warunkach kwiat rośnie do ok. 90 cm. Uprawa draceny jest niesamowicie prosta,
dlatego poleca się kwiat dla osób początkujących w opiece nad roślinami
domowymi. Dracenę podlewa się 1-2 razy w tygodniu. Można też od czasu do czasu
zasilać roślinę dedykowanym nawozem. Warto dodać, że dracena jest odporna na
szkodniki, a jej liści nie trzeba regularnie pielęgnować.
- Palma – może rosnąć w różnych rozmiarach, uzależnionych od rodzaju palmy. Roślina jest jedną z najciekawszych w mieszkaniu. Najbardziej efektowne są jej liście, które rozkładają się szeroko i wysoko ponad pniem. Jeśli uwielbiasz klimat wakacyjnej wyspy, powinieneś zdecydować się na właśnie taką roślinę doniczkową. Palmy nie są bardzo wymagające w pielęgnacji. Należy jednak zadbać o systematyczne nawadnianie roślin i słoneczne stanowisko dla palm. Liście rośliny czasami mogą zostać zaatakowane przez szkodniki. Właśnie dlatego należy przyglądać się palmom i regularnie monitorować ich kondycję.