Rośliny doniczkowe

Ilustracja rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe, których uprawa możliwa jest w mieszkaniu, są popularne w naszym kraju i na całym świecie. Jest wiele gatunków kwiatów, które mają bardzo małe wymagania pielęgnacyjne. Mimo to niemal zawsze odwdzięczają się pięknym, nietuzinkowym wyglądem. Jednak nie każde kwiaty doniczkowe są proste w uprawie. Hodowla niektórych może sprawić wielu osobom sporo kłopotów, zwłaszcza niedoświadczonym w ogrodnictwie. Czasami ciężko utrzymać rośliny doniczkowe w dobrej formie i doprowadzić do tego, aby ponownie zakwitły. Rośliny doniczkowe to nie tylko te z kolorowymi płatkami, ale również niewielkie drzewka ozdobne i rośliny zielone niewydające żadnych kwiatów.

Rośliny doniczkowe - najpopularniejsze rośliny

Rośliny doniczkowe - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny doniczkowe – rodzaje, opis, zdjęcia, pielęgnacja, ciekawostki

Rośliny doniczkowe od dawna są jednymi z najciekawszych elementów aranżacji mieszkania. Jeśli domowe kwiaty zostaną odpowiednio skomponowane, mogą podkreślić styl otoczenia, a także zwiększyć jego atrakcyjność. Ozdobne rośliny w domu mogą być liściaste, duże, małe, kolorowe i jednolite. Popularne kwiaty pokojowe to m.in. storczyki, draceny i petunie. Na jakie jeszcze rośliny doniczkowe warto zwrócić uwagę? Sprawdź najciekawsze z nich!

Ciekawe, tanie rośliny doniczkowe – które warto mieć w domu?

Dlaczego warto mieć kwiaty ozdobne w mieszkaniu? Sprawdź to!

Rośliny doniczkowe od wielu lat są nie tylko kwiatami, które się podlewa i pielęgnuje. To również bardzo popularna dekoracja, która jak żadna inna nadaje wnętrzom charakteru. Dzięki roślinom doniczkowym można całkiem odmienić oblicze mieszkania, a także podkreślić konkretną aranżację. To właśnie kwiaty wnoszą życie do domu i budują klimat w poszczególnych pomieszczeniach. Domowe rośliny pozytywnie wpływają też na mikroklimat, jaki panuje w mieszkaniu. Wśród najbardziej charakterystycznych kwiatów warto zwrócić uwagę na storczyk. Nie sposób go pominąć, zwłaszcza że notorycznie pojawia się w polskich domach. Wszyscy, którym udaje się utrzymać kwiaty w nienagannym stanie, powinni być z siebie dumni. Storczyki to wbrew pozorom bardzo wymagające, wrażliwe i kapryśne rośliny. Co warto o nich wiedzieć?

  • W kwiaciarniach oraz u sprawdzonych sprzedawców dostać można storczyki o różnej wysokości, kolorach i wielkości pędów kwiatowych. Storczyki czasami pojawiają się też w dużych marketach.
  • Lepiej nie dać się skusić na podejrzanie niską cenę rośliny, ponieważ później można mieć problem z licznymi chorobami storczyków. Niedoświadczony hodowca może nie uratować kwiatu.
  • Istnieje kilkadziesiąt tysięcy odmian storczyka, a każda z nich ma inne wymagania. Zależą one od naturalnego klimatu pochodzenia storczyków – równikowego lub umiarkowanego. Zarówno jedne, jak i drugie można hodować w mieszkaniu. Najczęściej w polskich domach spotkać można jednak storczyki równikowe, czyli epifity.
  • Najpopularniejsze odmiany storczyków domowych to: Vanda, Cymbidium, Miltonia i Dendrobium.
  • Storczyki wymagają specjalnej troski, a już zwłaszcza podczas podlewania. Ten proces pielęgnacyjny przeprowadzić można za pomocą jednej z dwóch metod. Można np. wstawić doniczkę do wody na kilka minut albo obficie przelać roślinę razem z warstwą drenażu.

Bardzo ciekawym kwiatem domowym jest również guzmania, która występuje jako piękna rozeta w kilku kolorach. Na szczególną uwagę zasługują jej zielone, długie i nieco woskowane liście. Guzmania obradza w kwiaty przez cały rok, dlatego warto pomyśleć o niej jako o wieloletniej ozdobie mieszkania. Ozdobne kwiaty doniczkowe, które również zwracają uwagę swoim nietypowym wyglądem, to kalanchoe. Liściaste roślinki mają nietypowy kształt i obradzają w drobne, różowe kwiaty – wszystkie zebrane są w kępki. Kalanchoe pojawia się też czasami w pomarańczowej, białej, żółtej i czerwonej barwie. Ze względu na bogactwo kolorów można łatwo dopasować roślinę do każdej aranżacji wnętrza. Mimo że potrzebuje dużej ilości światła, lepiej nie trzymać jej blisko kaloryfera. Domowe kalanchoe nie przepadają też za obfitym podlewaniem. W okresie zimowym wystarczy podlać roślinę raz na 10-14 dni. Zdecydowanie warto zainteresować się tym kwiatem.

Rośliny zielone i drzewka w doniczce, czyli ozdobne kwiaty do domu

Wybierając rośliny doniczkowe do mieszkania, najpierw oceń swoje możliwości. Musisz wiedzieć, ile będziesz mieć czasu na ich uprawę oraz jaki jest twój poziom wiedzy na temat hodowli kwiatów domowych. Każda roślina doniczkowa ma nieco inne wymagania uprawowe. Nie daj się zwieść wyglądowi! Niektóre kwiaty wyglądają nietuzinkowo, ale ich uprawa może przysporzyć wiele kłopotów niedoświadczonej osobie. Przed wyborem rośliny oceń swoje umiejętności oraz ilość wolnego czasu na pielęgnację kwiatów. Jeśli nie wiesz zbyt dużo o roślinach, szukaj tych z małymi wymaganiami. W ten sposób kwiat doniczkowy będzie długo i pięknie rozwijać się w mieszkaniu.

Jeśli chcesz zdecydować się na konkretną roślinę doniczkową, najpierw poczytaj o jej indywidualnych preferencjach oraz warunkach uprawowych, jakie powinieneś jej zapewnić. Jeśli masz w mieszkaniu okna skierowane na południe, celuj w kwiaty preferujące słoneczne stanowiska. W domach z oknami na wschód lub zachód sprawdzą się rośliny doniczkowe o większej tolerancji dla zacienionych kątów. Całkowity cień preferują z kolei kwiaty, które przeznaczone są do uprawy w domach z oknami wychodzącymi na północną stronę. Odpowiednie stanowisko dla rośliny to połowa sukcesu!

Żyjemy w pędzie. Wielu osobom nie sprzyja to również, jeśli chodzi o pielęgnację roślin doniczkowych. Coraz mniej ludzi ma wolny czas na podlewanie i wykonywanie innych zabiegów pielęgnacyjnych przy roślinach. Jeśli też należysz do grona „szybko żyjących”, pomyśl o roślinach zielonych albo drzewkach do domu. Nie potrzebują one szczególnej opieki, aby pełnić funkcję ozdoby mieszkania. Wspaniale sprawdzi się m.in. aspidistra wyniosła, która rośnie do naprawdę sporych rozmiarów – dlatego lepiej prezentuje się w większych metrażach. Popularna roślina to również zielistka Sternberga. Można hodować ją w pobliżu innych roślin zielonych, ponieważ doskonale znosi ich towarzystwo, a także wspaniale się z nimi prezentuje. Żywe drzewko do domu może być zarówno małe, jak i duże. Warto zwrócić uwagę na okazy, takie jak juka, bonsai i drzewko oliwne.

Wszystko, co warto wiedzieć na temat ozdobnych roślin doniczkowych

Dzięki tym roślinom doniczkowym możesz zmienić wygląd mieszkania

Jeśli jesteś osobą początkującą w uprawie roślin, skup się na doborze kwiatów o małych wymaganiach pielęgnacyjnych. Właśnie takie nie powinny sprawić większych problemów, ponieważ ich uprawa polega głównie na systematycznym nawożeniu i podlewaniu. Mnóstwo prostych w uprawie kwiatów toleruje drobne pomyłki i zaniedbania, a nawet zalanie korzeni. Oczywiście tylko w przypadku, gdy nie dzieje się to notorycznie. Właśnie takie rośliny idealnie sprawdzą się w domach ludzi, którzy są zapracowani. Wśród mało wymagających roślin doniczkowych sprawdzą się m.in. kaktusy. Rośliny doskonale rosną niemal w każdym podłożu. Najlepsze stanowiska do wzrostu kaktusów są w słońcu. Jednak wiele odmian kaktusów urośnie również w cieniu. Uprawa kaktusa polega na podlewaniu go i przesadzaniu co kilka lat. Nie można jednak przesadzić z nawadnianiem rośliny. Nadmierne przelanie grozi uszkodzeniem albo całkowitym zgniciem kaktusa.

Wybierając rośliny doniczkowe, nie zawsze kierujemy się najprostszymi ich wymaganiami. Osoby mające większą styczność z uprawą kwiatów i uwielbiające pielęgnację roślin celują w okazy, które mają zupełnie inne wymagania. Niektóre są dość ciężkie w uprawie, inne odpowiednie dla średniozaawansowanych ogrodników. Wśród nich z pewnością wyróżnić warto fiołki alpejskie oraz afrykańskie. To wciąż popularne, ale wymagające już kwiaty doniczkowe. Ich liście i kwiaty są dekoracyjne, dlatego fiołki stanowić mogą wspaniały element aranżacji mieszkania. Roślina świetnie czuje się w polskim klimacie, jednak trzeba ją regularnie nawadniać i zraszać. Trzeba jednak pamiętać o tym, że fiołki nie lubią przelania! Nadmiar wody powinno się wobec tego wlewać tylko do podstawki, a po kwadransie usunąć.

Jeszcze jedna ciekawa roślina doniczkowa to skrętnik. Wśród Polaków cieszy się coraz większym powodzeniem, zwłaszcza że wcale nie ma skomplikowanych wymagań uprawowych. Kwiaty wyglądem zbliżone są nieco do storczyków. Nie mają jednak silnych pędów i nie pną się w górę tak mocno, jak storczyki. Skrętniki mają za to podłużne, równie eleganckie liście. Kwiaty rozwijają się od wiosny do jesieni, przybierając rozmaite barwy. Uprawa skrętników polega na delikatnym nawożeniu i systematycznym nawadnianiu. Trzeba jednak uważać, aby nie przelać rośliny. Gdy to zrobisz, liście staną się brązowe! Wodę wystarczy wlewać małymi strumieniami do podstawki, co pozwoli prawidłowo nawodnić roślinę. Gdy wody będzie zbyt dużo, wystarczy ją wówczas odlać.

Popularne, żywe kwiaty doniczkowe w domu – wiedziałeś o nich wcześniej?

Rośliny doniczkowe sprawdzają się znakomicie zarówno w małych mieszkaniach, jak i dużych domach jednorodzinnych. Jednym z największych walorów roślin zielonych są ich… liście! Dzięki popularnym roślinom można zyskać niesamowitą, naturalną ozdobę dowolnego pomieszczenia – niezależnie od pory roku. Jeśli tęsknisz za klimatem lata i dżungli, z pomocą roślin doniczkowych stworzyć możesz mini las tropikalny we własnym domu. Warto podkreślić, że rośliny doniczkowe mają mniejsze wymagania uprawowe niż okazy, które kwitną na zewnątrz. Właśnie dlatego istnieją kwiaty, które od lat pojawiają się w mieszkaniach ludzi. Oto kilka okazów, na które należy zwrócić szczególną uwagę:

  • Zamiokulkas zamiolistny – najbardziej ozdobne są liście zamiokulkasa. Roślina świetnie odnajduje się w zacienionych miejscach. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się wykorzystać ją jako element aranżacji ciemniejszych pomieszczeń, takich jak łazienka i przedpokój. Zamiokulkasy nie mają wielkich wymagań uprawowych. Można sadzić je niemal w każdych warunkach, bo rośliny się do nich dostosowują. Warto jednak zabezpieczyć kwiaty przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Niestety, ale może to bowiem doprowadzić do zbrązowienia liści.
  • Sansewieria gwinejska – jeden z najmodniejszych ostatnio sukulentów. Wyróżnia się charakterystycznymi pędami, które pną się do góry. Sansewieria może mieć kolor żółto-zielony albo całkiem zielony. Roślina ma minimalne wymagania hodowlane. Doskonale rośnie w większości rodzajów gleby, jednak powinno się systematycznie, a w zasadzie okresowo podlewać roślinę. Sansewieria nie ma problemu z przesuszaniem podłoża, w którym się rozwija. Wszystko dzięki grubym pędom, w których zbiera wodę. Roślina doniczkowa najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. Jednak poradzi też sobie w nieco ciemniejszych miejscach. Jako że ma dość niskie wymagania uprawowe, sansewierię spotkać można w wielu miejscach na świecie.
  • Dracena – sukulent z bardzo charakterystycznymi liśćmi, które wspaniale rozwijają się na słonecznych stanowiskach. Nie można jednak narażać rośliny na bezpośredni kontakt ze słońcem, ponieważ w ten sposób można ją przypadkowo poparzyć. W domowych warunkach kwiat rośnie do ok. 90 cm. Uprawa draceny jest niesamowicie prosta, dlatego poleca się kwiat dla osób początkujących w opiece nad roślinami domowymi. Dracenę podlewa się 1-2 razy w tygodniu. Można też od czasu do czasu zasilać roślinę dedykowanym nawozem. Warto dodać, że dracena jest odporna na szkodniki, a jej liści nie trzeba regularnie pielęgnować.
  • Palma – może rosnąć w różnych rozmiarach, uzależnionych od rodzaju palmy. Roślina jest jedną z najciekawszych w mieszkaniu. Najbardziej efektowne są jej liście, które rozkładają się szeroko i wysoko ponad pniem. Jeśli uwielbiasz klimat wakacyjnej wyspy, powinieneś zdecydować się na właśnie taką roślinę doniczkową. Palmy nie są bardzo wymagające w pielęgnacji. Należy jednak zadbać o systematyczne nawadnianie roślin i słoneczne stanowisko dla palm. Liście rośliny czasami mogą zostać zaatakowane przez szkodniki. Właśnie dlatego należy przyglądać się palmom i regularnie monitorować ich kondycję.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto