Rośliny na ścianę - najpopularniejsze rośliny
-
Glicynia chińskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Glicynia chińska jest ozdobnym pnączem ze zwisającymi gronami niebieskofioletowych motylkowych kwiatów. Jest długowieczną rośliną, której pędy dorastają do ponad 10 m długości. Nazwa rodzajowa upamiętnia niemiecko-amerykańskiego lekarza Caspara Wistar'a. Etymologiczny błąd — wisteria zamiast wistaria — został jednak w oficjalnej nomenklaturze zachowany.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Milin amerykańskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Duże, trąbkowate kwiaty milinu amerykańskiego w pomarańczowym kolorze wnoszą do każdego ogrodu nieco egzotyki. Pochodzące z Ameryki pnącze jest zimoodporne i przez całe lato stanowi szczególną atrakcję. W uprawie istnieje wiele odmian milinu o różnych kolorach kwiatów.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Cytryniec chińskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Cytryniec chiński jest mrozoodpornym pnączem o zastosowaniu zarówno dekoracyjnym, jak i spożywczym. Chińczycy nazywają go owocem o pięciu smakach, ponieważ okrywa owocu, miąższ i nasiona są jednocześnie słodkie, słone, gorzkie, cierpkie i kwaśne. Na Dalekim Wschodzie cytryniec chiński jest też popularną rośliną leczniczą.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Winobluszcz pięciolistkowypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Sprowadzone z Ameryki na początku XVII wieku dzikie wino jest cennym pnączem ozdobnym. Efektowny przez cały sezon dywan liści, szczególnie pięknie wygląda jesienią, kiedy przybiera bajeczne barwy czerwieni i purpury. Winobluszcz pięciolistkowy w szybkim tempie potrafi stworzyć szczelną zasłonę ścian, płotów i murów.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Rdestówka Aubertapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Rdestówka Auberta jest zdrewniałym pnączem o bardzo dużym przyroście rocznym, jest jedną z najszybciej rosnących roślin w Polsce. Ozdobę stanowią sercowate, jasnozielone liście oraz długo utrzymujące się białe, wiechowate kwiatostany. Epitet gatunkowy upamiętnia francuskiego misjonarza Georgesa Auberta, który przesłał nasiona rośliny z Tybetu do Paryża.
pnącze
Rośliny na ścianę - pozostałe rośliny
-
Winobluszcz trójklapowypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Winobluszcz trójlistkowy jest dalekowschodnim pnączem, które zyskało u nas dużą popularność. Jego ozdobę stanowią gęsto i dachówkowato ułożone liście, które jesienią przybierają intensywne odcienie czerwieni. Dzięki silnym przylgom może wspinać się bez podpór po całkiem gładkich powierzchniach.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Kobea pnącapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Kobea pnąca jest niezwykle szybko rosnącym pnączem, które w krótkim czasie potrafi stworzyć szczelną zasłonę w ogrodzie albo na tarasie. Duże, lekko pachnące dzwonki kwiatów rozwijają się przez całe lato aż do pierwszych przymrozków. Ze względu na brak odporności na mróz, kobea jest traktowana w naszych warunkach jako roślina jednoroczna.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Wiciokrzew pomorskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew pomorski jest rodzimym pnączem, jednak rzadko spotykanym w naturalnym środowisku i podlegającym ochronie. Odznacza się nieprzeciętną urodą kwiatów i owoców, a na dodatek stanowi źródło pożywienia dla owadów i ptaków. Do wzrostu potrzebuje podpory.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Trzmielina Fortune’akrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Zimozielona trzmielina Fortune’a nosi nazwisko szkockiego botanika, który przywiózł ją z Chin do Europy. Korzenie przybyszowe (jak u bluszczu pospolitego) umożliwiają roślinie wspinanie się po murach, drzewach i ścianach. Pędy płożące się po ziemi tworzą efektowne kobierce. Liczne odmiany różnią się przede wszystkim kolorem liści.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Wiciokrzew zaostrzonypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew zaostrzony jest szybkorosnącym pnączem o drobnych, zimozielonych liściach i pachnących, rurkowatych kwiatach. Po długim okresie kwitnienia dojrzewają fioletowoczarne owoce. Doskonale nadaje się na zielone parawany oraz osłony ścian i ogrodzeń.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Wiciokrzew japońskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew japoński jest pnączem z Dalekiego Wschodu o cienkich pędach i częściowo zimozielonych liściach. Białe, mocno aromatyczne kwiaty, z czasem stają się żółte. Późną jesienią ozdobę stanowią ciemnofioletowe owoce. Bez podpór może pełnić rolę rośliny okrywowej.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
-
Kokornak wielkolistnypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Kokornak wielkolistny jest amerykańskim, szybko rosnącym pnączem, które zapewnia w ogrodzie cień i osłonę. Duże liście tworzą szczelną, zieloną ścianę. Nazwa rodzajowa Aristolochia wywodzi się od starogreckich słów áristos ="bardzo dobry" i lóchos = "narodziny", i ma związek ze stosowaniem w przeszłości rośliny w położnictwie.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Przywarka japońskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Przywarka japońska jest pochodzącym z Japonii pnączem leśnym, które rosnąc bez podpory, może stać się oryginalną rośliną okrywową. Nieco dziwna nazwa gatunkowa hydrangeoides, oznaczająca „jak hortensja", została nadana roślinie, która po raz pierwszy została opisana jako należąca do rodzaju Schizophragma.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Rojnik murowybyliny sukulent roślina ozdobna
Oryginalne rozetki rojnika murowego są najczęściej wykorzystywane jako ozdoba w ogrodach skalnych albo okrycie większych powierzchni. W dawnych czasach rojnik był uważany za roślinę magiczną i sadzony na dachach i ścianach domów. Posiada również właściwości lecznicze. Jako sukulent jest bardzo odporny na suszę i mało wymagający.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Powojnik pnącypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik pnący jest wieloletnim pnączem o silnym wzroście, uprawianym w ogrodach, a także dziczejącym i osiedlającym się w dolinach rzek i w liściastych lasach. Jest szczególnie przydatny do pokrywania zielenią dużych ścian, pergoli, płotów i tworzenia zasłon dla mało atrakcyjnych obiektów w ogrodzie.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Akebia pięciolistkowapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Akebia pięciolistkowa jest dalekowschodnim pnączem, wieloletnim i szybko rosnącym. W cieplejszych regionach może być zimozielona. Doskonale nadaje się do obsadzania altan ogrodowych, pergol i rozmaitych podpór. Jadalne owoce akebii w naszych warunkach raczej nie dojrzeją.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Fasolnik chińskirośliny jednoroczne warzywna warzywa strączkowe
Fasolnik chiński jest egzotycznym warzywem strączkowym o kilkumetrowych pędach i bardzo długich strąkach. Jest uprawiany dla niedojrzałych strąków, podobnie jak popularna fasola szparagowa. Owoce fasolnika chińskiego są pozbawione włókien i bardzo smaczne. Za pewną wadę można uznać wysokie oczekiwania rośliny w stosunku do temperatury oraz nasłonecznienia.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Bluszcz irlandzkipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz irlandzki jest zimozielonym pnączem i podobnie jak bluszcz pospolity wspina się na duże wysokości - drzewa, skały i budynki - przy pomocy korzeni przybyszowych. Doskonale nadaje się do obsadzania cienistych i półcienistych miejsc w ogrodzie, jednak do kwitnienia potrzebuje dostępu do słońca. W naszych warunkach nie jest całkowicie odporny na mróz.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Wilec purpurowyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Wilec purpurowy jest jednorocznym pnączem pochodzącym z tropikalnych obszarów Ameryki. Jego ozdobą są efektowne, duże, lejkowate kwiaty przypominające nasz powój polny. Forma botaniczna tego wilca tworzy kwiaty niebieskie do purpurowofioletowych, natomiast odmiany hodowlane mają szerszą paletę barw - mogą być białe, różowe lub czerwone w różnych odcieniach i ze smugami.
roślina jednoroczna, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Kolczurka klapowanarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Kolczurka klapowana jest jednoroczną rośliną pnącą, która wytwarza bardzo oryginalne i dekoracyjne owoce. Są one pękate. pokryte miękkimi kolcami i można je wykorzystać do rozmaitych ozdób. Ze względu na łatwość rozprzestrzeniania się w środowisku naturalnym i wypieranie rodzimych gatunków, kolczurka klapowana jest uznana za roślinę inwazyjną, a jej uprawa wymaga zachowania ostrożności.
roślina jednoroczna, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Dławisz okrągłolistnypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Dławisz okrągłolistny jest ozdobnym pnączem z tropikalnej Azji, sprowadzonym do Polski pod koniec XIX wieku. Główną dekorację stanowią jaskrawoczerwone osnówki nasion w pękających żółtawych torebkach. Silnie rosnące pnącze jest w stanie całkowicie pokryć koronę małego drzewa i zdusić je, do czego nawiązuje nazwa rodzajowa.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Chmiel zwyczajnypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Chmiel zwyczajny jest bujnie rosnącym, bylinowym pnączem, którego owocostany są wykorzystywane w warzeniu piwa. Może również z powodzeniem pełnić rolę rośliny ozdobnej w ogrodzie, ponieważ wiosną, w ciągu kilku tygodni, potrafi stworzyć gęstą, zieloną zasłonę. Chmiel zwyczajny jest rośliną dwupienną - na roślinach męskich rozwijają się wiechy zielonkawych kwiatów, a na żeńskich ozdobne, szyszkowate kwiatostany.
bylina, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Róża pnąca 'New Dawn'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Róża pnąca 'New Dawn' jest znalezioną w 1930 roku w amerykańskich szkółkach samoistną mutacją. Jest to pięknie kwitnąca róża, ciesząca niezmiennie wielką popularnością od lat. Jej subtelne, jakby porcelanowe kwiaty, jasnoróżowe, a z czasem bielejące, są zebrane w luźne grona i roztaczają delikatny zapach.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Winorośl japońskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Winorośl japońska jest silnie rosnącym pnączem, które szybko oplata pergole i podpory. Ciemnozielone liście, bardzo dekoracyjne przez całe lato, przebarwiają się jesienią na efektowny szkarłat. Roślina jest mrozoodporna i nie ma specjalnych wymagań co do gleby.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Glicynia japońskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Glicynia japońska jest silnie rosnącym pnączem, które odpowiednio przycinane może rosnąć w ogrodzie w formie szerokiego krzewu. Bardzo efektowne, duże i pachnące kwiatostany rozwijają się później niż u glicynii chińskiej - zwykle po rozwinięciu liści. Jest gatunkiem bardzo długowiecznym (do kilkuset lat) i najbardziej odpornym na mróz w swoim rodzaju botanicznym.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Wiciokrzew przewiercieńpnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew przewiercień, nazywany kozilistkiem, jest pnączem sprowadzonym do Polski w XVIII wieku z południowo-wschodniej Europy. Uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna dziczeje czasem i samodzielnie rozprzestrzenia się w środowisku leśnym i pośród krzewów. Polską nazwę gatunkową tłumaczy wygląd zrośniętych górnych liści jakby przewierconych giętkim pędem.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Dławisz amerykańskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Dławisz amerykański to północnoamerykańskie pnącze, które osiąga duże rozmiary i czasem jest w stanie zadusić rośliny stanowiące dla niego podporę - stąd nazwa rodzajowa. Szczególną ozdobę dławisza stanowią owoce - okrągłe jagody, czerwone i błyszczące w żółtych łuszczynach, zebrane są w gęste grona. Długo pozostają na roślinie i sprawiają, że jest atrakcyjna nawet po opadnięciu liści.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Tunbergia oskrzydlonapnącze pnącze tropikalne pnącze do ogrodu
Tunbergia oskrzydlona rośnie w tropikalnej Afryce jako pnącze wieloletnie, jednak w naszych warunkach jest uprawiane z rozsady zwykle jako roślina jednoroczna. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwedzkiego botanika Carla Petera Thunberga. Ozdobę pnącza stanowią bardzo efektowne i oryginalne kwiaty intensywnie pomarańczowe z niemal czarną gardzielą. W niektórych językach nosi romantyczną nazwę "Czarnooka Zuzanna".
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Powojnik Jackmanapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik wielkokwiatowy jest nazwą liczącej ponad sto odmian grupy mieszańcowej wyhodowanej z gatunków dalekowschodnich. Pierwszym wielkokwiatowym mieszańcem pochodzącym z początku XIX wieku i do dzisiaj uprawianym jest powojnik Jackmana. Przez całe lato rozwija bardzo duże kwiaty w kolorze fioletu.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Bluszcz kolchidzkipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz kolchidzki jest zdrewniałym pnączem pochodzącym z Kaukazu i Azji Mniejszej, gdzie w wilgotnych lasach wspina się po drzewach. W ogrodzie może być rośliną okrywową w miejscach mocno zacienionych. W odróżnieniu od rodzimego bluszczu ten gatunek woli gleby lekko kwaśne.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Powojnik tanguckipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik tangucki jest pochodzącym z zachodnich Chin zimotrwałym pnączem ozdobnym. Jego złotego koloru zwieszone, dzwonkowate kwiaty oraz dekoracyjne owocostany stanowią atrakcję każdego ogrodu. Kwitnie w czerwcu i lipcu, a czasem powtarza kwitnienie we wrześniu.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Milin wielkokwiatowypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Milin wielkokwiatowy pochodzi z południowo-wschodnich obszarów Chin i jest pnączem o efektownych, lejkowatych kwiatach. Ich korona jest szerzej otwarta niż u północnoamerykańskiego krewniaka. Wadą milinu chińskiego jest mała mrozoodporność rośliny, która w naszych warunkach wymaga pełnego okrycia przed zimą.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Jaśmin Stefanapnącze pnącze tropikalne pnącze do ogrodu
Jaśmin Stefana jest rzadko spotykanym w naszych ogrodach pnączem o dużych, różowych, intensywnie pachnących kwiatach. W odróżnieniu od klasycznego gatunku jaśminu lekarskiego jaśmin Stefana jest naturalną hybrydą Jasminum officinale i Jasminum beesianum, która trafiła w XX wieku z Chin do Francji. Wymaga zimowej ochrony, jednak często przemarzające pędy łatwo odnawiają się z korzeni z nadejściem wiosny.
pnącze Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny na ścianę - rodzaje, sposoby montażu, pielęgnacja, porady
Chcesz odmienić swoje wnętrze, dodając oryginalnego akcentu? Świetnym pomysłem okaże się zielona ściana, która w ostatnim czasie przeżywa największe odrodzenie. Warto zatem dowiedzieć się, jakie rośliny na ścianę sprawdzą się najlepiej, a także jak przebiega montaż takiej ściany, aby była ona solidna i doskonale spełniała swoje zadanie.
Zielona ściana - zastosowanie
W ostatnich latach zielona ściana zyskuje coraz większą popularność w nowoczesnych wnętrzach. Jednak warto mieć na uwadze, że ogród wertykalny sprawdzi się również na zewnątrz. Bardzo ważne jest jednak to, aby taki ogród był założony na pionowej ścianie. W tym celu zazwyczaj wykorzystuje się różnego rodzaju konstrukcje metalowe lub drewniane.
Ogród wertykalny posiada bardzo wiele zalet. Oczywiście najważniejszą z nich jest nowoczesny design, a także wprowadzenie zieleni do wnętrz w niebanalny sposób. Kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na zieloną ścianę w swoim wnętrzu jest dodatkowa izolacja akustyczna. Zielona ściana doskonale wytłumia hałasy dobiegające z zewnątrz lub innego pomieszczenia. Nie powinno być dla nas żadnym zaskoczeniem, iż montaż ogrodu wertykalnego pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Ponadto rośliny będą odpowiedzialne za pochłanianie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.
Rośliny na ścianę - dekoracyjne gatunki
Jeżeli jesteśmy zainteresowani montażem ogrodu wertykalnego w swoim domu, na pewno chcielibyśmy dowiedzieć się, jakie gatunki roślin sprawdzą się najlepiej. Wśród nich wymienia się takie okazy jak:
- Chrobotek reniferowy (Cladonia rangiferina) - jest to rodzaj grzyba, który potocznie określany jest mianem mchu skandynawskiego lub islandzkiego. W naturze przybiera siny odcień. Jednak ze względów komercyjnych został zabarwiony na zielono. Bardzo często impregnuje się go przy pomocy gliceryny, przez co podlewanie takiej dekoracji nie jest już konieczne.
- Maranta (Maranta) - zimozielone byliny, które w naturalnych warunkach występują w Ameryce Południowej i Północnej. Roślina posiada niezwykle dekoracyjne liście, które dość swobodnie opadają w dół. Ponadto maranta nie ma zbyt wielkich wymagań, jeżeli chodzi o uprawę. Ponieważ doskonale sprawdzą się w półcienistych stanowiskach. Musimy jednak zapewnić im odpowiednie nawodnienie oraz nawilżenie powietrza, ponieważ inaczej szybko wysychają.
- Figowiec pnący (Ficus pumila) - gatunki figowca doskonale sprawdzają się we wnętrzach, natomiast figowiec pnący idealnie sprawdzi się w przypadku montażu zielonej ściany. Należy utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza, a także podłoża. Wtedy nasze sadzonki nie wysychają, ale doskonale eksponują swoje dekoracyjne, zielone liście. Chcąc uzyskać jak największe zagęszczenie tej rośliny, zaleca się regularne przycinanie pędów.
- Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) - gatunek ten posiada wyjątkowo dekoracyjne liście o złocistych przebarwieniach. Liście są dość spore, jednak porastają one dość długie pędy. Dlatego są to świetne rośliny na ścianę. Ich dodatkową zaletą jest to, że nie są one zbyt kłopotliwe w uprawie.
Montaż zielonej ściany
Chcąc się dowiedzieć, w jaki sposób wygląda montaż zielonej ściany, warto na pewno skupić się na tym, iż nie musimy takiej konstrukcji wykonywać samodzielnie. Oczywiście jeżeli ktoś posiada chęci oraz umiejętności w majsterkowaniu, to z powodzeniem wykona taką ściankę z drewna lub aluminium. Jednak obecnie nie ma większych problemów z tym, aby zakupić gotowe konstrukcje. Jeżeli chcemy wykonać samodzielnie taką pionową ścianę, to powinniśmy koniecznie pamiętać o warstwach takich jak izolacja, warstwa nawadniania, a także moduł, na którym będziemy sadzić nasze rośliny.
Wśród nich wymienia się między innymi mobilny ogród wertykalny, który został zaprojektowany z aluminiowej ramy. Zaletą takiej konstrukcji jest łatwość jej przenoszenia w dowolne miejsce. Ponadto bardzo często gotowy ogród wertykalny posiada automatyczny system nawadniania. Dzięki temu nie musimy pamiętać o regularnym podlewaniu. Innym rozwiązaniem jest konstrukcja składająca się z plastikowych doniczek, które są ze sobą odpowiednio połączone. W ten sposób tworzą pionową ścianę, a w donicach możemy z łatwością zasadzić konkretne rośliny, które uznamy za właściwe.
Podlewanie roślin na zielonej ścianie i wilgotność powietrza
Wiemy już doskonale, że rośliny, które posadzimy na naszej zielonej ścianie, muszą być odpowiednio nawodnione. Z jednej strony powinniśmy zadbać o regularne podlewanie, ponieważ takie rośliny szczególnie tropikalne bardzo szybko wysychają. Należy również zadbać o częste zraszanie naszej zielonej ściany. W ten sposób nie tylko utrzymamy odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, ale także rośliny będą bardzo dobrze się rozwijać.
Podlewanie może z jednej strony odbywać się metodą tradycyjną, jeżeli nasza zielona ściana posiada doniczki. W innym przypadku rośliny powinny być nawadniane przez odpowiednią warstwę znajdującą się za modułem z substratem. Nie można zapomnieć również o odpływie nadmiaru wody, który powinien znajdować się na samym dole. W ten sposób nasze rośliny nie tylko nie wysychają, ale również będą oddawać wilgotność do naszego mieszkania.
Rośliny na ścianę, jakie gatunki wybrać. Zobacz, jakie zastosowanie znajduje zielona ściana, a także jakie dekoracyjne okazy się sprawdzą do jej obsadzenia.