Rośliny na ścianę

Ilustracja rośliny na ścianę

Rośliny na ścianę - gatunki roślin, które przeznaczone są na ogród wertykalny, czyli pionową ścianę. Historia ogrodów wertykalnych sięga VII-VI wieku przed naszą erą, kiedy to taką zieloną ścianę chciał podarować Nabuchodonozor II swojej żonie. Tak właśnie powstały Wiszące Ogrody Królowej Smeiramidy w Babilonie. Jest to jeden z 7 cudów świata, którego niestety nie można podziwiać już w dniu dzisiejszym, jednak zielona ściana stała się inspiracją dla wielu architektów oraz ogrodników, która jest wykorzystywana we współczesnych aranżacjach.

Rośliny na ścianę - najpopularniejsze rośliny

Rośliny na ścianę - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny na ścianę - rodzaje, sposoby montażu, pielęgnacja, porady

Chcesz odmienić swoje wnętrze, dodając oryginalnego akcentu? Świetnym pomysłem okaże się zielona ściana, która w ostatnim czasie przeżywa największe odrodzenie. Warto zatem dowiedzieć się, jakie rośliny na ścianę sprawdzą się najlepiej, a także jak przebiega montaż takiej ściany, aby była ona solidna i doskonale spełniała swoje zadanie.

Zielona ściana - zastosowanie

W ostatnich latach zielona ściana zyskuje coraz większą popularność w nowoczesnych wnętrzach. Jednak warto mieć na uwadze, że ogród wertykalny sprawdzi się również na zewnątrz. Bardzo ważne jest jednak to, aby taki ogród był założony na pionowej ścianie. W tym celu zazwyczaj wykorzystuje się różnego rodzaju konstrukcje metalowe lub drewniane.

Ogród wertykalny posiada bardzo wiele zalet. Oczywiście najważniejszą z nich jest nowoczesny design, a także wprowadzenie zieleni do wnętrz w niebanalny sposób. Kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na zieloną ścianę w swoim wnętrzu jest dodatkowa izolacja akustyczna. Zielona ściana doskonale wytłumia hałasy dobiegające z zewnątrz lub innego pomieszczenia. Nie powinno być dla nas żadnym zaskoczeniem, iż montaż ogrodu wertykalnego pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Ponadto rośliny będą odpowiedzialne za pochłanianie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.

Rośliny na ścianę - dekoracyjne gatunki

Jeżeli jesteśmy zainteresowani montażem ogrodu wertykalnego w swoim domu, na pewno chcielibyśmy dowiedzieć się, jakie gatunki roślin sprawdzą się najlepiej. Wśród nich wymienia się takie okazy jak:

  • Chrobotek reniferowy (Cladonia rangiferina) - jest to rodzaj grzyba, który potocznie określany jest mianem mchu skandynawskiego lub islandzkiego. W naturze przybiera siny odcień. Jednak ze względów komercyjnych został zabarwiony na zielono. Bardzo często impregnuje się go przy pomocy gliceryny, przez co podlewanie takiej dekoracji nie jest już konieczne.
  • Maranta (Maranta) - zimozielone byliny, które w naturalnych warunkach występują w Ameryce Południowej i Północnej. Roślina posiada niezwykle dekoracyjne liście, które dość swobodnie opadają w dół. Ponadto maranta nie ma zbyt wielkich wymagań, jeżeli chodzi o uprawę. Ponieważ doskonale sprawdzą się w półcienistych stanowiskach. Musimy jednak zapewnić im odpowiednie nawodnienie oraz nawilżenie powietrza, ponieważ inaczej szybko wysychają.
  • Figowiec pnący (Ficus pumila) - gatunki figowca doskonale sprawdzają się we wnętrzach, natomiast figowiec pnący idealnie sprawdzi się w przypadku montażu zielonej ściany. Należy utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza, a także podłoża. Wtedy nasze sadzonki nie wysychają, ale doskonale eksponują swoje dekoracyjne, zielone liście. Chcąc uzyskać jak największe zagęszczenie tej rośliny, zaleca się regularne przycinanie pędów.
  • Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) - gatunek ten posiada wyjątkowo dekoracyjne liście o złocistych przebarwieniach. Liście są dość spore, jednak porastają one dość długie pędy. Dlatego są to świetne rośliny na ścianę. Ich dodatkową zaletą jest to, że nie są one zbyt kłopotliwe w uprawie.

Montaż zielonej ściany

Chcąc się dowiedzieć, w jaki sposób wygląda montaż zielonej ściany, warto na pewno skupić się na tym, iż nie musimy takiej konstrukcji wykonywać samodzielnie. Oczywiście jeżeli ktoś posiada chęci oraz umiejętności w majsterkowaniu, to z powodzeniem wykona taką ściankę z drewna lub aluminium. Jednak obecnie nie ma większych problemów z tym, aby zakupić gotowe konstrukcje. Jeżeli chcemy wykonać samodzielnie taką pionową ścianę, to powinniśmy koniecznie pamiętać o warstwach takich jak izolacja, warstwa nawadniania, a także moduł, na którym będziemy sadzić nasze rośliny.

Wśród nich wymienia się między innymi mobilny ogród wertykalny, który został zaprojektowany z aluminiowej ramy. Zaletą takiej konstrukcji jest łatwość jej przenoszenia w dowolne miejsce. Ponadto bardzo często gotowy ogród wertykalny posiada automatyczny system nawadniania. Dzięki temu nie musimy pamiętać o regularnym podlewaniu. Innym rozwiązaniem jest konstrukcja składająca się z plastikowych doniczek, które są ze sobą odpowiednio połączone. W ten sposób tworzą pionową ścianę, a w donicach możemy z łatwością zasadzić konkretne rośliny, które uznamy za właściwe.

Podlewanie roślin na zielonej ścianie i wilgotność powietrza

Wiemy już doskonale, że rośliny, które posadzimy na naszej zielonej ścianie, muszą być odpowiednio nawodnione. Z jednej strony powinniśmy zadbać o regularne podlewanie, ponieważ takie rośliny szczególnie tropikalne bardzo szybko wysychają. Należy również zadbać o częste zraszanie naszej zielonej ściany. W ten sposób nie tylko utrzymamy odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, ale także rośliny będą bardzo dobrze się rozwijać.

Podlewanie może z jednej strony odbywać się metodą tradycyjną, jeżeli nasza zielona ściana posiada doniczki. W innym przypadku rośliny powinny być nawadniane przez odpowiednią warstwę znajdującą się za modułem z substratem. Nie można zapomnieć również o odpływie nadmiaru wody, który powinien znajdować się na samym dole. W ten sposób nasze rośliny nie tylko nie wysychają, ale również będą oddawać wilgotność do naszego mieszkania.

Rośliny na ścianę, jakie gatunki wybrać. Zobacz, jakie zastosowanie znajduje zielona ściana, a także jakie dekoracyjne okazy się sprawdzą do jej obsadzenia.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto