Rośliny na szpalery - najpopularniejsze rośliny
-
Słonecznik bulwiastybyliny bylina z bulwą ozdobna
Słonecznik bulwiasty zyskał swoją powszechnie używaną nazwę "topinambur" przypadkowo i przez nieporozumienie. W 1613 roku kilku Indian z brazylijskiego plemienia Topinambá zostało przywiezionych do Paryża, gdzie mieli wykonywać tańce plemienne przed królewską rodziną Ludwika XIII. Wydarzenie było bardzo głośne i zupełnie przypadkowo, bez żadnego związku, skojarzono nazwę tego plemienia z równie egzotyczną rośliną od niedawna uprawianą w dworskich ogrodach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Żywotnik zachodni 'Smaragd'drzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Tuja szmaragd należy do najpiękniejszych iglaków spotykanych w ogrodach. Ma zwarty i gęsty pokrój, co nadaje drzewu bardzo elegancki wygląd. Świeżą, soczystą zieleń zachowuje również zimą. Efektownie wygląda w roli solitera, ale może też tworzyć gęste zasłony w formie żywopłotu.
krzew, drzewo Trudność uprawy: średnia -
Aronia czarnakrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Aronia czarna pochodzi ze wschodnich obszarów Ameryki Północnej, gdzie dla rdzennych mieszkańców od wieków była cenionym źródłem pożywienia w okresie zimowym. Na początku XX wieku została odkryta przez rosyjskiego botanika Iwana Miczurina i przewieziona do Rosji. Bardzo szybko doceniono zalety tego krzewu w całej Europie.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Bez czarnykrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Liczne nazwy lokalne i zwyczajowe bzu czarnego świadczą o tym, że jest on popularną rośliną stosowaną w celach leczniczych i spożywczych od wieków. Piękne kwiatostany i efektowne owoce stanowią zalety bzu czarnego jako krzewu ozdobnego w ogrodzie.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Lilak pospolitykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Bez lilak, duży krzew z pachnącymi wiechami kwiatów, trafił do Europy z Imperium Osmańskiego w XVI wieku. Szybko znalazł miejsce w wiejskich ogrodach najpierw we Francji, a potem w innych krajach Europy Środkowej. Popularność lilaka pospolitego zdecydowanie wzrosła od połowy XIX wieku, kiedy wyhodowano wiele odmian o różnych kolorach kwiatów.
krzew Trudność uprawy: średnia
Rośliny na szpalery - pozostałe rośliny
-
Drzewo tlenowedrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Drzewo tlenowe jest pod względem botanicznym sztucznie wyhodowaną odmianą (kultywarem) hybrydy dwóch gatunków: Paulownia fortunei i Paulownia elongata. Obok oryginalnej urody - ogromnych liści i dzwonkowatych kwiatów - drzewo tlenowe należy do najszybciej rosnących drzew na świecie. Dodatkową zaletą jest zdolność wiązania dużych ilości dwutlenku węgla z atmosfery.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Morwa białadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Morwa biała kojarzy się przede wszystkim z hodowlą jedwabników, których larwy żywią się liśćmi tego drzewa. Uprawiana od wieków w Chinach, również u nas stała się popularna jako roślina ozdobna, a także dostarczająca jadalnych owoców. Do ogrodu wprowadza trochę egzotycznego nastroju.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Budleja Davidakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Budleja Davida jest krzewem długo kwitnącym i prawdziwym magnesem dla owadów. Jej kwiatostany przypominające lilak pospolity wabią całe roje motyli i innych owadów. Pachnące wiechy kwiatów rozwijają się stopniowo, najpierw na pędach głównych, potem na bocznych. Nazwa gatunkowa rośliny upamiętnia francuskiego misjonarza i botanika Armanda Davida.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Żywotnik zachodni 'Brabant'drzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Tuja brabant, podobnie jak tuja szmaragd, nie jest gatunkiem ogrodowego iglaka, ale odmianą hodowlaną żywotnika zachodniego. W odróżnieniu od swojej eleganckiej i smukłej krewniaczki 'Brabant' ma bardziej rozłożysty pokrój i szybszy wzrost. dzięki czemu doskonale nadaje się na zimozielone żywopłoty. Została wyhodowana w Brabancji — stąd nazwa odmiany.
krzew, drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Dereń białykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Dereń biały jest krzewem ogrodowym, który w każdej porze roku pokazuje swoją atrakcyjną stronę. Pod koniec zimy ozdobę stanowią jaskrawo wybarwione na krwistoczerwony kolor pędy, później zielone liście i baldachogrona kwiatów i owoców, a jesienią pięknie przebarwiające się liście.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Miłorząb dwuklapowydrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Miłorząb dwuklapowy jest gatunkiem reliktowym i endemicznym. Jako przedstawiciel roślin nagonasiennych jest drzewem iglastym, jednak zamiast igieł albo łusek wytwarza pięknie uformowane wachlarzowate liście. Etymologia nazw botanicznych, często ludowa, bywa bardzo interesująca. Nazwa rodzajowa Gingko bije chyba wszelkie rekordy. Z tłumaczenia chińskiej nazwy pisanej japońskimi znakami przez niemieckiego botanika Engelberta Kaempfera wyszło słowo "gingko" = "srebrna morela". Linneusz powielił błąd i drzewo nosi nazwę naukową Ginkgo biloba.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
-
Śliwa wiśniowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pochodząca z Azji Mniejszej i Bałkanów śliwa wiśniowa jest niskim drzewem sadzonym w ogrodach często w formie szpalerów i żywopłotów. Razem z rozwojem liści albo krótko przedtem, całe drzewo pokrywa się gęstą chmurą białych kwiatów. Używana potocznie nazwa ałycza pochodzi od azerskiego słowa aluča i znaczy "mała śliwka".
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Róża dzikakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Róża dzika jest krzewem rodzimego pochodzenia o subtelnej urodzie pachnących, pięciopłatkowych kwiatów. Dojrzałe owoce są znanym od wieków, cennym surowcem zielarskim i źródłem ogromnej ilości witaminy C. Płatki kwiatowe można kandyzować albo przerabiać na konfitury i herbatki.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Grab pospolitydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Grab pospolity jest niewysokim drzewem rodzimego pochodzenia. Podobnie jak buk doskonale znosi przycinanie i jest idealną rośliną na trwałe i długowieczne żywopłoty i szpalery. W roli solitera prezentuje pofalowaną formę pnia, jasną korę i złote przebarwienie liści jesienią.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Berberys Thunbergakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Berberys Thunberga jest ciernistym krzewem sprowadzonym do Europy z Japonii przez szwedzkiego przyrodnika Carla Thunberga. Krzew stanowi w ogrodzie efektowną ozdobę, a ponadto zapewnia ptakom oraz innym małym zwierzętom zarówno pokarm, jak i schronienie w bezpiecznym gąszczu.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Świerk pospolitydrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Świerk pospolity jest naszym jedynym świerkiem rodzimego pochodzenia. Jest wrażliwy na wilgotność i czystość powietrza, dlatego źle się czuje w warunkach miejskich. Nazwa rodzajowa Picea pochodzi od łacińskiego "pix" = "smoła, żywica". W sprzyjających warunkach dorasta do ogromnych rozmiarów i jest bardzo długowieczny. W ogrodzie nadaje się również do tworzenia żywopłotów.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Świerk serbskidrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Świerk serbski, jako gatunek botaniczny, został odkryty i opisany przez serbskiego botanika zaledwie 150 lat temu. Nazwa gatunkowa omorika pochodzi od lokalnej nazwy potocznej tego drzewa. Omorika ma wąski, gęsty pokrój i dobrze znosi warunki miejsce, przez co jest chętnie sadzony w naszych ogrodach. Doskonale prezentuje się jako wysoka zasłona na granicy działki.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Pęcherznica kalinolistnakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pęcherznica kalinolistna jest szybko rosnącym krzewem o liściach podobnych do kaliny. Białe albo różowawe kwiaty są zebrane w baldachy, a owoce - mieszki z nasionami - mają formę czerwonych pęcherzyków, do czego nawiązuje nazwa rodzajowa. Oprócz formy botanicznej z zielonymi liśćmi karierę w ogrodach robią kultywary o złotych albo czerwonych liściach.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Morwa czarnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Morwa czarna uwodzi właścicieli ogrodu atrakcyjnym wyglądem oraz podobnymi do jeżyn owocami. Drzewo pochodzi prawdopodobnie z Persji i cenione było już w starożytności. Do Europy sprowadzono morwę czarną na początku XVI wieku. Jest zdecydowanie mniej mrozoodporna niż jej krewniaczka morwa biała.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Nawłoć kanadyjskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Nawłoć kanadyjska trafiła do Francji około 1644 roku. Przez długi czas pozostawała podziwianym rarytasem w ogrodach arystokratów. Do wiejskich ogrodów znalazła drogę dopiero w połowie XIX wieku, skąd szybko uciekła i stała się gatunkiem inwazyjnym. Rozrasta się w szybkim tempie i tworzy konkurencję dla rodzimych gatunków. Złotożółte wiechy kwiatów stanowią w ogrodzie ozdobę oraz źródło pokarmu dla owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wawrzynek wilczełykokrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wawrzynek wilczełyko jest odpornym na mróz niewielkim krzewem rodzimego pochodzenia. Różowe, efektowne, mocno pachnące kwiaty wawrzynka pojawiają się przed rozwojem liści i często tworzą barwne plamy na tle resztek śniegu. Latem i jesienią ozdobę rośliny stanowią liście i intensywnie czerwone owoce-pestkowce. Cała roślina jest silnie trująca.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Pigwowiec japońskikrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Pigwowiec japoński, błędnie nazywany czasem pigwą, łączy z pigwą pospolitą tylko rodzinne pokrewieństwo. Wnosi on do ogrodu jaskrawe kolory kwiatów wiosną, dekoracyjne i jadalne owoce latem, oraz wartościowe pożywienie dla owadów. Na dodatek jest mało wymagający i wszechstronny w zastosowaniu.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Miskant chiński 'Gracillimus'byliny trawa trawa ozdobna
Subtelne, pełne gracji źdźbła tej odmiany miskanta chińskiego, tworzą prawdziwą atrakcję rabaty. Gęste, zielone kępy dorastają do dwóch metrów wysokości. Niezwykłej urody trawa została wyhodowana przez niemieckiego ogrodnika i hodowcę bylin Karla Foerster'a.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Modrzew europejskidrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Modrzew europejski jest osobliwością pośród rosnących u nas drzew iglastych — jesienią tworzy wspaniałe przebarwienie swoich długich i miękkich igieł, które następnie są przed zimą zrzucane. Jest drzewem długowiecznym i szybko rosnącym, dorasta nawet do 50 m wysokości. Drewno modrzewia jest bardzo trwałe.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Głóg jednoszyjkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg jednoszyjkowy jest rodzimym gatunkiem, jego pięciopłatkowe kwiaty mają słupek z pojedynczą szyjką, a owoce zawsze pojedyncze nasiona. Owoce głogu są jadalne, kwiaty i owoce mają znane od dawna działanie lecznicze. Głóg jednoszyjkowy może z powodzeniem pełnić rolę dekoracyjną albo funkcję trudnego do przebycia żywopłotu.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jarząb pospolitydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Jarząb pospolity jest niewielkim drzewem rodzimego pochodzenia jakby stworzonym do ogrodu. Najpierw ozdobę stanowią pachnące, białe baldachogrona kwiatów, a potem czerwone korale owoców. Liście przebarwiają się jesienią na złotożółty albo żółtoczerwony kolor. Owoce nadają się do spożycia po przemrożeniu albo blanszowaniu.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Daglezja zielonadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Daglezja zielona należy do wyjątkowo wysokich i długowiecznych drzew iglastych. W swojej ojczyźnie osiąga wysokość ponad 100 m i wiek do 1300 lat. W naszych ogrodach jest sadzona jako drzewo ozdobne o smukłym pokroju i miękkich, pachnących igłach. Młode drzewa długo utrzymują dolne gałęzie, tworząc regularną, szerokostożkową koronę.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Laurowiśnia wschodniakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Laurowiśnia wschodnia jest popularnym krzewem na żywopłoty. Zimozielone liście, ciemnozielone i skórzaste, tworzą doskonałe tło dla białych albo kremowych gron pachnących kwiatów. Dobrze znosi przycinanie i suszę. Z laurem, czyli wawrzynem szlachetnym, łączy ją tylko podobieństwo liści.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Hortensja bukietowa 'Polar Bear'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Hortensja bukietowa 'Polar Bear' jest wyjątkową hybrydą odmian 'Limelight' i 'Grandiflory'. Ogromne, stożkowate kwiatostany mają najpierw odcień zielonkawy, potem długo pozostają białokremowe, aby pod koniec lata lekko się zaróżowić. Nadaje się doskonale do sadzenia pojedynczo, w szpalerach albo w pojemnikach.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Irga błyszczącakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pochodząca z azjatyckich stepów i suchych lasów irga błyszcząca jest odporna na mróz i niewrażliwa na miejskie zanieczyszczenia powietrza. Doskonale znosi suszę, jest tolerancyjna w stosunku do odczynu gleby. W ogrodzie szczególnie nadaje się do tworzenia żywopłotów.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Lilak Meyera 'Palibin'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Lilak Meyera robi wrażenie zmniejszonej wersji lilaka pospolitego, nie ustępuje mu jednak ani intensywnością przyjemnego zapachu, ani bogactwem kwiatów. Uprawiana u nas odmiana 'Palibin', będąca pomniejszonym wydaniem gatunku botanicznego, nadaje się nie tylko na ogrodowe rabaty, ale również na balkon albo taras.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Oczar wirginijskikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Oczar wirginijski zachowuje się w naszych ogrodach bardzo nietypowo: późną jesienią, kiedy inne krzewy i drzewa ozdobne szykują się do zimowego spoczynku, on dopiero rozwija swoje osobliwe kwiaty. Bardzo wąskie, niczym kawałki żółtej wstążki płatki kwiatów, utrzymują się na gałązkach nawet do stycznia. Oczar był od wieków używany w indiańskiej medycynie ludowej do leczenia różnych obrzęków i stanów zapalnych.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Jeżyna bezkolcowakrzewy krzewy liściaste krzewy owocowe
Jeżyna bezkolcowa jest zbiorową nazwą odmian hodowlanych pozbawionych genetycznie kolców, a nie gatunkiem w znaczeniu botanicznym. Na pokładających się pędach dojrzewają smaczne owoce, które można zbierać bez obawy o całość rąk i ubrania. Nowa generacja jeżyn bezkolcowych zyskała większy aromat owoców w porównaniu ze starymi odmianami i skutecznie eliminuje w ogrodzie odmiany kolczaste.
krzew Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny na szpalery – rodzaje, sadzenie, pielęgnacja, porady
Szpalery od dawna tworzą krajobraz miast. Właśnie one podkreślają niesamowite alejki w parkach miejskich, ale też zupełnie inne nasadzenia. Szpalery mogą oddzielać od siebie posesje. Posadzić je można również w ogrodzie, używając do tego niektóre drzewa i krzewy ozdobne. Jakie zimozielone, liściaste rośliny na szpalery warto mieć na swoim terenie? Które z nich są najbardziej popularne? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Popularne rośliny na szpalery – wiecznie zielone drzewa i krzewy
Co jest najważniejsze przy tworzeniu szpalerów?
Szpalery są jednorzędowymi nasadzeniami drzew i krzewów. Muszą jednak zostać posadzone w taki sposób, aby po czasie – zachowując odpowiednie cięcie – mogły stworzyć naturalną, zwartą ścianę. Poza żywopłotami szpalery są jednymi z najważniejszych nasadzeń parkowych. Często i chętnie stosuje się je również w dużych ogrodach. Rośliny na szpalery wykorzystywane są w przestrzeni miejskiej od XVIII wieku. Dzięki nim tworzyć można ciekawe zakątki, a także inne równie interesujące miejsca. Można odgradzać nimi prywatne przestrzenie, a także poprawić dzięki nim np. jakość powietrza w otoczeniu. Szpalery służą również ochronie przed zanieczyszczeniami i kurzem. Dzięki nim można też świetnie stłumić wszelakie hałasy docierające m.in. z ruchliwej drogi. Właśnie dlatego szpalery często pojawiają się w przestrzeniach miejskich, zapewniając odpoczynek od gwarnych ulic.
Tworząc szpalery, należy przede wszystkim pamiętać o prawidłowym cięciu i odpowiednim doborze roślin. Trzeba podcinać im główne pędy boczne, bo pozwala to roślinom rosnąć do góry. Dzięki takiemu cięciu ozdobne drzewa i krzewy mogą formułować koronę na odpowiedni kształt. Właśnie to sprawia, że nasadzone rośliny tworzą zieloną, zwartą ścianę. Z pomocą odpowiedniego cięcia albo przy wykorzystaniu dedykowanych stelaży można niemal dowolnie modyfikować szpalery. Można np. robić w nich okna i bramy, a także nadawać bardzo ciekawe kształty. Urozmaicając w ten sposób przestrzeń miejską lub ogród przed domem, stworzyć można niebanalne miejsce i widowiskową scenerię. Stać się może ona elementem dowolnej aranżacji, niezależnie od preferowanego stylu.
Warto pamiętać, że powinno się przycinać boczne pędy nie tylko po to, aby formowały się w kształtną koronę. Cięcie boków jest konieczne, aby w ciągu kilku lat stworzyła się zwarta ściana zieleni. Szpalery bywają też tworzone ze specjalistycznie formowanych roślin. Mogą być przygotowane do nasadzenia np. przez rozpięcie konarów na stelażu lub rusztowaniu. Łącząc to z odpowiednim cięciem, uzyskać można wymarzony kształt szpalerów. Jednym z najpopularniejszych jest kształt rozłożonych na boki konarów – ale tylko w jednej płaszczyźnie. Współcześnie stosuje się szpalery raczej do podkreślenia wyglądu ogrodu lub dodaniu zieleni w przestrzeni miejskiej. Można też jednak ustanowić rośliny na szpalery swego rodzaju ciekawym „ogrodzeniem”. Niektórzy wciąż robią w nich otwory i dekoracyjnie formują. Szpalery uważa się przez to jednym z najlepszych nasadzeń w ogrodzie, zwłaszcza zaaranżowanym na styl barokowy. Mogą posłużyć również jako zielony mur, oddzielając dwie działki lub zasłaniając mało estetyczny i nieprzyjemny dla oka widok. Szpalery stać się mogą także przydatne jako osłona przed silnymi podmuchami wiatru. Mogą też stanowić barierę chroniącą przed kurzem, pyłem i zanieczyszczeniami. W wybranych przestrzeniach mogą skutecznie osłaniać przed słońcem.
Jakie rośliny na szpalery są najlepsze? Przykładowe kompozycje
Do nasadzeń od samego początku używano wybranych drzew i krzewów. Zwykle były to rośliny liściaste i zimozielone. Chętnie używano gatunków, które nie miały problemów z cięciem. Stawiano również na rośliny wiecznie zielone o pięknych liściach, szybko się zagęszczające. Takie rośliny można bowiem niemal dowolnie przycinać, nadając im wymarzone kształty. Oczywiście w dalszym ciągu do naszych ogrodów poszukujemy roślin, które można dowolnie formować. Wśród nich są nie tylko zimozielone drzewa liściaste, ale też drzewa owocowe. Ich konary rozpinać można na prawie każdym stelażu, co ułatwia stworzenie szpalerów. Oto kilka przykładowych drzew, które nadają się do tego typu nasadzeń:
- Lipa
- Buk zwyczajny
- Kasztanowiec
- Grab pospolity
- Platan klonolistny
- Klon jesionolistny
- Wiśnia
- Jabłoń
- Grusza
- Morela
- Brzoskwinia
Szpalery stosować można również w rejonach, gdzie panuje łagodny klimat. Właśnie w takich hodować da się np. ostrokrzew. Formowane na niemal dowolny kształt, gęste szpalery mogą mieć różne wysokości. Nie ma też większego kłopotu, aby utworzyć je z różnych gatunków krzewów. Możesz połączyć np. forsycję z ognikiem szkarłatnym i stworzyć z nich ciekawe nasadzenie. Doskonałe rośliny na szpalery to również gatunki niewymagające regularnego formowania. Takie zwykle mają piramidalny, stożkowy lub kolumnowy pokrój, więc nie wymaga się ich systematycznego cięcia – zawsze wyglądają dobrze. Do takich roślin zalicza się krzewy iglaste, np. cis pospolity, cyprysik i żywotnik zachodni. Lista jest oczywiście znacznie dłuższa. Wybór roślin zależy od upodobań, a także warunków w ogrodzie lub możliwości w przestrzeni miejskiej.
Najciekawsze rośliny na szpalery – przekonaj się, co warto sadzić!
Od czego zależy ich wygląd? Tworzenie i pielęgnacja szpalerów
Wybór roślin na szpalery to podstawowa kwestia. Właśnie od nich zależy bowiem efekt całego nasadzenia. Aby szpalery prezentowały się pięknie i długo służyły, powinny dobrze znosić cięcie. Muszą być podatne na formowanie korony, a także szybko się zagęszczać. Zwróć również uwagę na to, aby były odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Rośliny na szpalery powinny być też możliwie proste w pielęgnacji. Spełniając wszystkie te warunki, szpalery będą prezentować się naprawdę ciekawie. Będą mogły pełnić też różnorodne funkcje, np. ochronne. Szczególnie polecane są zimozielone odmiany, które na zimę nie gubią liści. Właśnie taka cecha sprawia, że rośliny są doskonale wybarwione przez cały rok. Stają się więc nie tylko pożyteczną częścią ogrodu czy przestrzeni miejskiej, ale też prawdziwą jego ozdobą. Dobierając rośliny na szpalery, warto zrobić to szczególnie starannie. Wówczas uzyskamy świetną dekorację i pożyteczny element posesji.
Istnieje mnóstwo roślin, które nadają się na szpalery. Zdecydowanie najczęściej polecane są jednak gatunki, które mają specyficzny kształt i przez to nie wymagają częstego podcinania. Ogrodnicy zalecają wybór m.in. wąskostożkowych odmian żywotników, które spełniają te warunki. Doskonale sprawdzi się też klon polny i głóg jednoszyjkowy. Jeśli chodzi o drzewa owocowe, one również nadają się na szpalery – mimo że na zimę zgubią liście, wiosną i latem zachwycą dosłownie każdego. Szpalery doskonale prezentować się będą utworzone również z różnych krzewów. Wymagają jednak więcej miejsca na rozrost, bo niezbyt pozytywnie reagują na przycinanie. Wiele krzewów ma problem z tym zabiegiem pielęgnacyjnym. Ba, częste cięcie – które w przypadku krzewów jest konieczne – może zepsuć wygląd szpalerów. Przed ich posadzeniem należy więc dobrze zastanowić się, na jakim efekcie nam zależy. Czy szpalery w postaci zielonej ściany rzeczywiście są nam potrzebne? A może lepiej postawić na różnobarwne rośliny kwitnące, które na zimę zgubią liście? Ilu ludzi, tyle potrzeb.
Wybór odpowiednich roślin na szpalery to jedno. Trzeba też bowiem zadbać o posadzenie ich w dobrych odstępach od siebie. Nie mogą być zatem zbyt stłoczone w jednym miejscu. Nie powinny też rosnąć zbyt blisko siebie, ponieważ będą przeszkadzać sobie w rozwoju. Mogą tylko delikatnie stykać się koronami – nic więcej! Jeśli decydujesz się na krzewy, musisz pamiętać o tym, że młode sadzonki powinno się przycinać zaraz po posadzeniu. Możesz skrócić je nawet o połowę. Dzięki temu będą się świetnie zagęszczać od dołu. Rozrastając się, w kolejnych latach wymagać będą systematycznego przycinania i formowania. Czasem będzie to kilka razy w roku (zwykle 2 lub 3). Sprawi to, że rośliny zaczną wytwarzać dużo pędów, a także świetnie się zagęszczą. Szpalery to świetna lekcja… cierpliwości. Uzyskanie ich wymaga bowiem pilnowania zagęszczenia, szerokości, wysokości, odpowiedniego formowania i cięcia. To żmudna praca, jednak jak warta czasu i wysiłku.
W jaki sposób przycinać szpalery? Możesz się zdziwić!
Przycinanie szpalerów nie zawsze jest wymagane. Wiele zależy od gatunku, jaki zostanie przeznaczony do nasadzenia. Czasem jednak podcinanie okazuje się koniecznością – zwłaszcza gdy dana roślina jest wyjątkowo nieposłuszna. Żeby zrobić to prawidłowo, a szpalery mogły spełniać wszystkie oczekiwania, należy zgłębić techniki formowania i rozpracować wszystkie ciekawostki na temat cięcia. Gdy zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo, szpalery bujnie się rozrosną i będą się rozkrzewiać. Nie możesz też zapominać o tym, że przycinanie powinno się przeprowadzać systematycznie – inaczej rośliny stracą pokrój i zrobią się trudne do uformowania.
Pierwsze cięcie powinno się przeprowadzić wiosną. Młode rośliny tnij na wysokości 20-30 cm, aby się zagęściły i wyglądały imponująco. Kolejne cięcie przeprowadzać można raz w roku. Długość zależeć będzie od tego, jakie szpalery chcemy mieć oraz przez ile sezonów pragniemy je formować. Najlepszy termin cięcia to początek wiosny. Jeśli przypadkowo zrobisz ranę w szpalerze, szybko ją zabliźnij. W ten sposób zapobiegniesz rozwijaniu się chorób rośliny. Ostatnie przycinanie powinno nastąpić mniej więcej w połowie lata. Dzięki temu nowe przyrosty zdążą zdrewnieć przed zimą.
Aby nadać szpalerom odpowiednią formę, dostosować ją trzeba m.in. do gatunków roślin, które się na nie składają. Należy również stale je pielęgnować, przycinając odrosty w taki sposób, aby zachowały nadaną pierwotnie formę. Jeśli chcesz mieć w ogrodzie szpalery o nietypowej formie, postawić trzeba wówczas na mniej znane rośliny. Cięcie drzew i krzewów to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie. Nie zapominaj o tym, jeśli chcesz każdego dnia cieszyć się jego pięknym widokiem.