Dlaczego warto jeść kapustę kiszoną?

Nie każdy wie, że kapusta kiszona jest bardzo niskokaloryczna i ma wiele właściwości, które wpływają korzystnie na organizm. Kapusta kiszona fantastycznie wpływa na układ trawienny i pokarmowy. Pomaga wzmacniać odporność, jej systematyczne spożywanie pozwala zmniejszyć cholesterol i ma pozytywny wpływ na serce. Dodatkowym pozytywnym aspektem częstego spożywania kapusty kiszonej jest utrzymanie prawidłowego pH organizmu i szybsze usuwanie toksyn.

Kapusta kiszona jest bogata w wiele substancji odżywczych między innymi w witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę A, E i K, a także potas, magnez, żelazo i wapń. W kapuście kiszonej obecne są bakterie kwasu mlekowego, które mają ogromnie pozytywny wpływ na organizm.

Jeśli te zalety przekonały Cię do zrobienia kapusty kiszonej we własnym domu, to z tego artykułu dowiesz się jak kisić kapustę i ile soli sypiemy na kilogram kapusty kiszonej.

Ile soli do kiszenia kapusty powinniśmy wsypać?

Z pewnością wiele zależy od preferencji. Niektórzy z nas lubią mocno słone potrawy, a inni zdecydowanie stronią od tego typu dodatku. Dlatego też spora część osób zastanawia się, ile powinniśmy dodać soli do kiszenia kapusty, tak aby była dobrze zakiszona i jednocześnie, żeby nie była przesolona.

Domowa kiszona kapusta to bez wątpienia wspaniały dodatek do surówek, ale też do dań typu bigos. Warto kisić kapustę we własnym domu, ponieważ możemy stworzyć zapasy, które zawsze będą pod ręką. Sporym atutem zrobionej przez nas kapusty kiszonej jest jej cena, która jest zdecydowanie niższa niż  sklepowej kapusty kiszonej. Żeby zrobić kapustę we własnym domu, konieczne jest posiadanie dużej beczki plastikowej lub jeśli wolimy mieć kapustę w słoikach, to musimy zaopatrzyć się w duże litrowe słoiki, które oczywiście najpierw należy dokładnie umyć, a następnie wyparzyć.

Trzeba przyjąć, że na 1 kg kapusty powinniśmy dodać około 10 g soli, co oznacza, że podczas kiszenia w beczce na około 10 kg kapusty, konieczne jest dodanie 100 g soli. Osoby, które wolą mocniejsze zasolenie kapusty kiszonej, mogą dodać 50 lub 100 g soli więcej. Proporcje dodawania soli zawsze zwiększamy lub zmniejszamy w zależności od tego, ile mamy kapusty.

Ile czasu powinniśmy kisić kapustę?

Wbrew pozorom kiszenie kapusty to bardzo prosty proces, który wymaga czasu i odrobinę zaangażowania. Podczas przygotowywania kapusty z pewnością wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak długo powinniśmy kisić kapustę, aby była ona dobrze zakiszona.

Kisząc kapustę w beczce, musimy pamiętać o codziennym odgazowaniu, ponieważ w innym przypadku gromadzący się gaz, który towarzyszy fermentacji, doprowadzi do wybuchu, a nawet rozsadzenia naczynia, w którym dochodzi do kiszenia. Gdy kapusta przestanie pracować, będzie to oznaczało, że proces kiszenia dobiegł końca. Może to nastąpić po 7 lub nawet 14 dniach.

Długość kieszenie zależy od temperatury otoczenia. W im cieplejszym pomieszczeniu postawimy beczkę z naszą kapustą, tym szybciej zostanie ona zakiszona. Mimo wszystko kisząc kapustę we własnym mieszkaniu, powinniśmy założyć, że proces ten potrwa dwa tygodnie. Sprawdź także ten artykuł na temat kiszenia kapusty krok po kroku.

Kiedy najlepiej kisić kapustę?

Do kiszenia kapusty najlepsze są późne odmiany, tak zwane zimowe, które są gotowe do spożycia w okolicy listopada, dlatego to właśnie ten miesiąc jest najczęstszym miesiącem, w którym robimy przetwory z kapusty. Oczywiście kisić kapustę można przez cały rok i na bieżąco wykorzystywać do surówek i sałatek. Mimo wszystko planując zrobienie przetworów, w których kapusta ma pełnić funkcję zapasów zimowych, najlepiej jest wybrać do tego jesienne miesiące takie jak październik czy listopad, ponieważ wtedy warzywo to jest w pełni dojrzałe i twardsze niż wczesne odmiany. Taką kapustę wystarczy poszatkować, wygnieść tak, aby puściła soki, posolić, a następnie ułożyć w słoikach.

Najlepszy przepis na kapustę kiszoną

Sprawdź jak zrobić kapustę kiszoną we własnym domu i zaskocz swoich domowników pysznymi  przetworami zimowymi. Kiszenie kapusty nie zajmie Ci dużo czasu, a z pewnością da wiele satysfakcji. Poznaj doskonały przepis na kapustę kiszoną, którą zechcesz robić każdego roku. Sprawdź, czy wiedziałaś, jak kisić kapustę, żeby był smaczna i zdrowa.

Składniki:

  • 5 kg białej kapusty
  • 5 kg marchewki
  • 5 łyżek soli
  • 4 ziarenka ziela angielskiego
  • łyżka kminku
  • pieprz

Przygotowanie:

  1. Kapustę oczyszczamy z brzydkich liści i wycinamy głąb.
  2. Szatkujemy kapustę bardzo drobno nożem lub możemy użyć do tego szatkownicy.
  3. Marchewkę obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach.
  4. Składniki mieszamy w dużej misce, dodajemy kminek , pieprz i ziele angielskie w przepisie tym ogromnie ważne są proporcje, dlatego na samym końcu dodajemy odpowiednią ilość soli.
  5. Wszystko dokładnie mieszamy i ugniatamy.
  6. Myjemy i wygotowujemy słoiki, w których układać będziemy kapustę.
  7. Możemy też oczywiście kisić kapustę w ceramicznym garnku, w plastikowym wiaderku lub drewnianej beczce, ale wtedy należy zwiększyć ilość składników.
  8. Do wyparzonych wcześniej słoików nakładamy kapustę i mocno ją ubijamy. Na wierzch kładziemy całe liście i wszystko ugniatamy wieczkiem.
  9. Słoik z kapustą wkładamy do miski tak, aby fermentująca kapusta nie zanieczyściła nam blatów kuchennych ani podłogi.
  10. Po dwóch dniach będziemy mogli zaobserwować, że kapusta zwiększy swoją objętość i lekko się uniesie. Wtedy należy zdjąć wieczko i odgazować kapustę. Tę czynność należy powtarzać każdego dnia. Powinniśmy również pamiętać o odpowiednim ubijaniu kapusty, najlepiej sterylną drewnianą łyżką lub tłuczkiem.
  11. Po upływie 10 dni, kapustą możemy całkowicie zakręcić lub jeśli kisiliśmy ją w wiaderku, przekładamy ją do wyparzonych słoików i zalewamy powstałym sokiem.

Wiele osób nie wyobraża sobie kapusty kiszonej bez cebuli. Jeśli należysz do tej grupy osób, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmodyfikować przepis i wzbogacić go o kilka cebul.

Jak kisić kapustę, żeby nie stała się gorzka?

Niekiedy okazuje się, że kapusta po ukiszeniu jest gorzka i nie nadaje się do spożycia. Choć większość osób uznaje, że odpowiedzialny za ten stan jest czas kiszenia, to rzeczywistość jest zupełnie inna. To ile czasu trwa kiszenie, nie wpływa na gorzkawy posmak kapusty. Odpowiedzialna za to jest sól, a raczej brak zachowania proporcji.

Niektóre osoby starają się ograniczyć takie przyprawy jak sól czy cukier. O ile cukier podczas kiszenia nie jest potrzebny, o tyle sól odgrywa ogromną rolę. Na kilogram kapusty sypiemy łyżkę soli, tylko wtedy unikniemy błędów i strat w postaci zupełnie niesmacznej kapusty.

Ważne jest również systematyczne rozgazowanie kapusty, które pozwoli na uwolnienie gromadzącej się dużej ilości gazów.

Jak rozpoznać kapustę kiszoną?

Domowa kapusta kiszona własnej roboty będzie zawsze lepsza od tej kupowanej w sklepie. Jednak jeśli nie mamy możliwości, żeby zrobić kapustę we własnym domu, to warto zwrócić większą uwagę na produkty, które trafiają do naszego koszyka. Jeśli zależy nam na kupnie zdrowej i pysznej kapusty kiszonej, to bez wątpienia musimy nauczyć się ją rozpoznawać.

Kapustę kiszoną można pomylić z kapustą kwaszoną, która jest delikatniejsza w smaku i w jej aromacie da się bez trudu wyczuć ocet. W przypadku kapusty kiszonej nie będzie on w żadnym stopniu wyczuwalny, ponieważ kapusta kiszona powstaje w wyniku fermentacji. Do jej przygotowania wystarczą proste przyprawy i dodatki w postaci marchwi i cebuli. Oczywiście te dwie ostatnie pozycje nie są konieczne. Niektórzy wolą czystą kapustę kiszoną bez dodatku marchwi lub cebuli. Kolejną różnicą jest kolor. Kapusta kwaszona z octem jest biała, natomiast kapusta kiszona ma żółtawy kolor.

ikona podziel się Przekaż dalej