Jaka beczka do kiszenia kapusty jest najlepsza? Wyjaśniamy
Kiszonki to świetny sposób na zapewnienie sobie dostępu do witamin i minerałów na zimę. Kiszona kapusta to klasyk, który warto zawsze mieć pod ręką. Zamiast kupować kapustę, możesz ją samodzielnie ukisić! Będziesz mieć pewność, że jest najbardziej wartościowa i najzdrowsza. Potrzebujesz tylko odpowiedniego pojemnika. Jaka beczka do kiszenia kapusty jest najlepsza?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kiszonkach.
Drewniana vs plastikowa beczka do kiszenia kapusty
Najbardziej klasycznym wyborem jest oczywiście drewniana beczka do kapusty, najlepiej dębowa. Zazwyczaj takie były wykorzystywane dawniej. Oczywiście obecnie dębowa beczka jest trudniej dostępna. Chociaż można taką zamówić i są firmy specjalizujące się tego rodzaju produktami, nie zawsze jest to dobry pomysł. Dębowe beczki są bardziej elementami dekoracyjnymi, idealnymi do rustykalnego stylu kuchni i często nie mają atestu zezwalającego do ich kontaktu z jedzeniem. Jednak nadal można zakupić beczkę drewnianą, która będzie idealna do kapusty na zimę.
Plastikowa beczka jest znacznie łatwiej dostępna. Warto jednak wiedzieć, że podczas fermentacji jedzenie może wchodzić w reakcję z plastikiem, także z folią. Nie musi tak być i nie jest to wyczuwalne w smaku. Wszystko zależy od jakości. Jeśli decydujesz się na beczkę z plastiku, koniecznie sprawdź, czy ma ona atesty i jest dopuszczona do kontaktu z żywnością. Stosowanie tworzyw sztucznych może powodować wydzielanie się mikroplastiku, który przechodzi do naszego organizmu. Chociażby ze względów ekologicznych warto zastosować drewniane beczki, tak jak wybieramy kompostownik drewniany zamiast plastikowego.
Jak ukisić kapustę?
Kiszenie kapusty nie jest trudne ani czasochłonne. Najwięcej energii i czasu zajmuje szatkowanie kapusty, ale w wielu sklepach i od wielu rolników możesz kupić już poszatkowaną kapustę, nierzadko z dodatkiem marchwi. Zazwyczaj beczka do kiszenia kapusty ma około 20 l lub więcej. Ile kg kapusty potrzebujesz do takiej objętości? Jest to najczęściej 25 kg, ale wszystko zależy od wielkości twojego naczynia. Na taką wagę potrzebne jest 400 g soli niejodowanej.
Drewniana beczka nie nadaje się od razu do użycia. Trzeba ją specjalne przygotować, wlewając wodę, by drewno napuchło. Dzięki temu będzie bardziej szczelne, a sok z kiszenia nie będzie wchłaniał się w ścianki beczki, tylko zostanie i będzie można go wypić (jest kwaśny, słony i zawiera bardzo dużo dobroczynnych bakterii dla naszego układu trawiennego). Beczka musi być także zdezynfekowana, inaczej kiszenie się nie uda. A może zainteresujesz się też tym, co to jest blanszowanie warzyw?
Dno beczki wykłada się liśćmi kapusty, by zrobić swego rodzaju ochronę. Szatkowaną kapustę układa się w beczce warstwami, obficie przesypując solą. Każdą warstwę ubija się ubijakiem, by puściła sok i dopiero nakłada się kolejną. Na koniec cała kapusta powinna być przykryta sokiem. Jeśli jest go mniej, warto dodać trochę solanki – wody z solą. Na wierzch układa się jeszcze warstwę liści i dobrze zamyka kapustę. Po 3 dniach trzeba ją odgazować, to znaczy lekko naruszyć, na przykład poprzez włożenie drewnianej łyżki aż do spodu. I już – kapusta będzie się kisić przez następne 10 dni. Po tym czasie beczkę trzeba przenieść w chłodne miejsce, do około 10 stopni Celsjusza, by się nie zepsuła i już nadaje się do jedzenia. Wybierając porcje kapusty kiszonej trzeba uważać, by nie zanieczyścić środowiska w beczce, ponieważ wtedy reszta kiszonki może się zepsuć. Sprawdź także ten artykuł: Kiszenie kapusty krok po kroku - zrób to sam!
A może kiszenie w garze lub słoiku?
Beczka to nie jest jedyne naczynie, w którym możesz kisić kapustę, ogórki, buraki czy inne warzywa. Tak naprawdę kiszonki świetnie wychodzą także w ceramicznym lub kamiennym garnku. Nasze babcie często używały właśnie takich naczyń. Także są naturalne i przepuszczają powietrze a jednocześnie są znacznie mniejsze. Ile kg kapusty tak naprawdę potrzebujesz? Cała beczka to bardzo dużo przetworów, a dla rodziny wystarczy mniejsza porcja.
Ciekawą alternatywą jest przygotowywanie kiszonek w dużych szklanych słoikach. Można je przygotowywać na bieżąco, kiedy tylko będą potrzebne. Słoiki można wyparzyć i wygotować, są więc sterylne. Do tego przez ich szklaną powierzchnię można obserwować proces fermentacji i kontrolować stan warzyw i ich wygląd.