Kiszenie kapusty w słoikach na zimę - 4 sprawdzone przepisy
Kapustę na zimę tradycyjnie kisi się w beczkach. Najlepiej oczywiście dębowych, z zachowaniem wszystkich tradycyjnych receptur. Nie znaczy to jednak, że osoby, które nie mają miejsca na beczkę, nie mogą przygotować sobie kiszonej kapusty. Oczywiście, że mogą! Poznaj sposoby na zakiszenie kapusty w słojach!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kiszonej kapuście.
Domowe kiszenie kapusty w słoikach
Kiszoną kapustę warto jeść niezależnie od pory roku. Warzywo dobrej jakości można dostać na rynku czy od rolników przez cały rok. I przez cały rok jest naprawdę dobre, chociaż kiszenie najlepiej zrobić jesienią, kiedy pojawiają się tegoroczne, smaczne i soczyste główki. Chociaż kiszenie młodej kapusty świetnie się sprawdza, wiosenne główki lepiej przeznaczyć na inne dania. Jesienna kiszona kapusta będzie bardziej zasobna w składniki odżywcze.
Ale zawsze ma ich bardzo wiele. Najważniejsza jest oczywiście witamina C, której szczególnie potrzebujemy jesienią, zimą i wczesną wiosną. Na dodatek kiszonki mają wyjątkowe właściwości probiotyczne, świetnie wpływają na działanie układu trawiennego i usprawniają perystaltykę jelit. Dlatego warto mieć pod ręką zawsze trochę kiszonej kapusty. Najlepiej takiej przygotowanej domowym sposobem.
Kiszona kapusta w sklepach często bywa zakwaszana kwasem i tak naprawdę nie ma tylu właściwości co ta prawdziwa, domowa, z beczki. Więc jeśli nie masz zaprzyjaźnionego rolnika, który co roku przeprowadza domowe kiszenie kapusty naturalnymi metodami, od którego możesz kupować ten specjał, lepiej zajmij się przygotowaniem własnej kiszonej kapusty. Taka w słoikach się świetnie udaje. Możesz robić ją sukcesywnie i zjadać na bieżąco, możesz jednakże przygotować także większą porcję i zapasteryzować ją na zimę.
Jak ukisić kapustę w słoikach – przepis
Kiszenie kapusty w słojach – przygotowanie
Domowe kiszenie kapusty oczywiście zaczyna się od wybrania odpowiednich elementów. Tak naprawdę nie potrzebujesz tego wiele. Aby zrobić naprawdę smaczną kapustę musisz mieć:
- około 2 kg kapusty białej (nieduża główka)
- 40 g soli kamiennej niejodowanej.
Pozostaje jednak pytanie – jaką kapustę wybrać? Kupuj zawsze zwarte, twarde i świeże główki. Powinny być soczyste, ponieważ od tego zależy ilość wytrąconego soku – tak zwanej kapuśnicy, która jest bardzo zdrowa i nadaje się do przygotowania różnych zup. Można kisić różne gatunki kapusty, łącznie z pekińską i pak choi, jednakże to właśnie biała kapusta głowiasta jest najsmaczniejsza i najbardziej tradycyjna.
Znajdź także odpowiednie pojemniki dla kapusty. Może to być kamionkowy garnek, jednakże dobrze sprawdzi się także po prostu słoik. Najlepiej od razu taki 2-3 litrowy, ponieważ na pewno chętnie wykorzystasz więcej kapusty. A nawet ta przygotowywana do bezpośredniego zjedzenia, jak w tym przepisie, szybko znika. Sprawdź także ten artykuł o kiszeniu kapusty krok po kroku.
Jak ukisić kapustę – wykonanie
Kiszenie kapusty nie jest trudne. Tak naprawdę przepis może wykorzystać nawet osoba, która nie ma wielkiego obycia z kuchnią. Należy zacząć od opłukania kapusty i usunięcia uszkodzonych liści. Można także kupić już poszatkowaną kapustę – to znacznie przyspiesza całą sprawę.
- Rozkrój główkę na ćwiartki i poszatkuj na cienkie paseczki. Możesz użyć noża lub specjalnej szatkownicy.
- Przełóż kapustę do dużej miski. Posyp ją solą.
- Wymieszaj rękami kapustę, by puściła sok.
- Odstaw na 30 minut.
- Wkładaj kapustę do słoików warstwami, ubijając ją. Możesz wykorzystać tłuczek do makutry lub drewnianą łyżkę. Ubijaj mocno, by usunąć wszystkie pęcherzyki powietrza w słoiku. Dzięki temu kapusta szybciej puści sok. Podczas ubijania może pojawić się piana, ale to normalne i nie trzeba jej odlewać.
- Zakręć słoiki i odstaw na 5-6 dni.
Czas kiszenia jest różny w zależności od temperatury kiszenia. Kapusta może wypuszczać gaz, więc jest możliwe syczenie i wyciekanie soku spod zakrętki. W takim wypadku można rozkręcić słoik i ponownie ubić kapustę, by pozbyć się gazu. Niestety, ale warzywo w trakcie kiszenia nie zawsze dobrze pachnie.
Kiszenie kapusty w słoikach na zimę – pasteryzacja
Drugi przepis dotyczy domowego kiszenia kapusty w wekach. Robi się to nieco inaczej – przepis bazuje na soku kapuścianym. Jeśli kapusta podczas ugniatania i odstawienia nie puści wystarczająco dużo soku, trzeba przygotować zalewę
- 20 dag soli,
- 1 l wody
Kapusta w słoiku musi być w stu procentach przykryta sokiem. Jeśli tak nie jest, pasteryzacja może się nie udać, a jest to naprawdę bardzo ważne. Należy także pamiętać, by kapusta znajdowała się około 2 cm poniżej krawędzi słoika.
- Ułóż posoloną kapustę w słoikach, mocno ją ubijając.
- Dolej do kapusty zalewy tak, by cała była przykryta.
- Zakręć zakrętkę i wstaw słoiki do kąpieli wodnej. Pasteryzuj w 80 stopniach przez 20 minut. Wyjmij z wody i ostudź. Tak przygotowana kapusta może być przechowywana przez dłuższy czas w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.
Kiszenie kapusty domowym sposobem – inspiracje
Kiszenie kapusty z przyprawami – przepisy
W wekach możesz także przygotować kiszoną kapustę z różnego rodzaju przyprawami. Wiele ludzi woli przygotować porcję saute, tylko z solą, ponieważ dzięki temu kapusta jest bardziej uniwersalna i nadaje się do bardzo wielu różnych dań i zastosowań. Jednakże nie będzie błędem dodanie także co nieco przypraw. Na 2 kg kapusty potrzebujesz:
- 2 łyżeczki ziarenek gorczycy,
- 1 łyżeczkę kminku,
- 2-3 małe marchewki,
- liść laurowy.
Nasiona należy rozetrzeć w moździerzu, aby były drobniejsze. Dzięki temu kapusta będzie bardziej aromatyczna. Dodatek kminku sprawia, że jest ona delikatniejsza dla osób, które mają problem z nadreaktywnym żołądkiem. Możesz swobodnie eksperymentować z zapachami i aromatami – tak naprawdę niemalże każda przyprawa się do tego nadaje. A może czosnek albo kawałek korzenia chrzanu? To doda kiszonce ostrości.
Surówka z kiszonej kapusty – kiszenie w domu
W wekach możesz przygotować także przystawkę do obiadu. Surówka z kiszonej kapusty, jabłka i marchwi – niedzielnoobiadowy standard. Możesz od razu zakisić taką surówkę w słoiku. Kiszone jabłka i marchewki są przepyszne, a do tego zdrowe dla układu trawiennego i dobrze wpływają na odporność organizmu.
- 2 kg kapusty,
- ½ kg marchwi,
- ½ kg jabłek,
- ¼ szklanki soli.
Przepis na taką surówkę jest bardzo prosty. W ciągu kilku dni powstanie niskokaloryczna przystawka, która pasuje niemalże do każdego obiadu. Do kiszenia wybieraj twarde, winne jabłka – puszczą mniej soku i zachowają swoją strukturę.
- Kapustę oczyść, pokrój na ćwiartki, usuń głąb i poszatkuj lub posiekaj nożem.
- Jabłka obierz, usuń gniazda nasienne i zetrzyj na tarce.
- Marchew obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
- Wymieszaj warzywa, dosyp soli i odstaw na 30 minut do puszczenia soku.
- Układaj w słoiku, ciągle ubijając drewnianym narzędziem, jak standardową kiszoną kapustę.
- Odstaw na 5-6 dni w zacienione miejsce. W razie potrzeb odkręć słoik i poubijaj kiszonkę, by usunąć powietrze.
I już – wartościowy i przepyszny dodatek do obiadu (i każdego innego posiłku) gotowy!