Kiszenie ogórków krok po kroku - sprawdzony przepis dla każdego
Żadna wariacja na temat mięsa z ziemniakami nie może obyć się bez tego dodatku. Ogórek kiszony jest nie do zastąpienia zimą, kiedy nie ma dostępu do świeżych warzyw. W Polsce tradycja jedzenia kiszonek jest ciągle życia i dobrze, bo są bardzo zdrowe. Najlepsze oczywiście są te, które przygotujesz samodzielnie. Naprawdę warto – przepis na kiszone ogórki wcale nie jest trudny.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o przetworach z ogórków.
Kiszenie ogórków: wybór ogórków
Idealny ogórek kiszony to taki, który będzie dość twardy, sprężysty i pełny. Cała tajemnica tkwi więc w samym wyborze ogórków do kiszenia. Idealnie, jeśli będą to warzywa z własnej działki lub kupione od rolnika przestrzegającego zasad eko. Wtedy będą najlepsze. Mała zawartość składników nawozowych czy znajdujących się w środkach ochrony roślin nie zaburzy procesu kiszenia, więc fermentacja przebiegnie bez zarzutu.
Wybieraj te średniej wielkości ogórki, dość twarde i sprężyste. Postaraj się także, by wkładać do słoików jak najświeższe warzywa, najlepiej tuż po zerwaniu z działki. Zrezygnuj raczej z dużych ogórków – mają mocno rozwinięte nasiona, często stają się puste i miękkie po fermentacji. Z dużych ogórków lepiej zrobić pikle lub przeznaczyć je na plastry kanapkowe w curry. Jeśli chcesz ułatwić sobie ułożenie ogórków w słoikach, wybierz takie różnej wielkości – średnie i małe, którymi wypełnisz „wyższe piętro”. Niech będą w miarę możliwości proste. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ogórkach kiszonych w słoikach?
W czym kisić ogórki?
Kolejnym ważnym elementem jest zadbanie o wybór naczyń do kiszenia ogródków. Najczęściej wykorzystywane są litrowe lub trzylitrowe słoiki szklane. Po pierwsze dlatego, że łatwo je umyć i zakręcić, po drugie ze względu na to, że to jedna porcja, którą dość szybko zjesz po otwarciu.
Możesz jednak wykorzystać metodę naszych babć i zakisić większą porcję ogórków na raz. W tym wypadku sprawdzą się kamionkowe lub ceramiczne beczki czy garnki przeznaczone do kiszenia. Podobno w takich naczyniach fermentacja zachodzi lepiej, a ogórki mają niezwykły smak. Możesz początkowo zakisić ogórki w takim naczyniu, a następnie przełożyć je do szkła i przechowywać w szczelnie zamkniętych słoikach.
Obojętnie jednak, na co się zdecydujesz, musisz zadbać o to, żeby naczynia były sterylne. Umycie ich nie wystarczy. Nie używaj do nich detergentów, tylko dokładnie wyparz wrzątkiem. Jeśli zdecydujesz się na kiszenie w słoikach, najlepiej za każdym razem używaj nowych lub dokładnie sprawdź stan starszych. Nie mogą być wyszczerbione ani pęknięte. Tak stan zakrętek należy dokładnie skontrolować. Nie może być na nich rdzy ani zabrudzeń. Nie powinny także być wyszczerbione, wygięte czy wyłamane. Sprawdź także ten artykuł o ogórkach kiszonych i kwaszonych.
Przepis na kiszone ogórki
Kiszenie ogórków na zimę nie jest trudne. Należy zacząć od dokładnego wyszorowania ogórków i wysuszenia ich. Włóż je do słoików, dość mocno upychając. Aby dodać kiszonkom smaku do słoika powinien trafić jeszcze kawałek chrzanu (dzięki niemu ogórki są nieco bardziej twarde), ząbek czosnku, liść laurowy, 3-4 ziarna ziela angielskiego i pieprzu, a także kwiatostan kopru. Niektórzy do słoika dodają jeszcze liście wiśni lub czarnej porzeczki, które dodają ogórkom zapachu, a także szczyptę gorczycy, by były bardziej wytrawne w smaku. Tak naprawdę co region, to inna tradycja, jednak wydaje się, że to wszystkie najbardziej popularne i najczęściej stosowane składniki.
Teraz czas na zalewanie ogórków. Zalewa do ogórków kiszonych także jest bardzo prosta. Przelicz, ile słoików masz do zalania i przygotuj taką porcję zalewy. Przyjmuje się, że do litrowego słoika wejdzie około 0,5 l zalewy, ale jest to zależne od wielkości ogórków i tego, jak ściśle je ułożysz.
Przepis na zalewę to 1 łyżka soli na 1 l wody. Możesz użyć niegazowanej wody źródlanej lub przegotowanej kranówki. Woda nie musi być gorąca, ale powinna być ciepła, by sól mogła się rozpuścić. Zalewa powinna przykryć wszystkie składniki znajdujące się w słoikach. Potem dokładnie dokręć nakrętki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zalewie do ogórków kiszonych?
Kiszenie ogórków – fermentacja i przechowywanie
Proces kiszenia ogórków rozpoczyna się właśnie w tej chwili. To teraz zalewa do ogórków kiszonych rozpocznie proces fermentacji. Sól powinna zakonserwować warzywa i sprawić, że będą smaczne i trwałe. Fermentacja trwa około 3-4 dni. W tym czasie postaw słoiki w temperaturze pokojowej i przykryj je ściereczką. Ogórków kiszonych się nie gotuje, to proces kiszenia powinien zassać zakrętki, by się domknęły.
Przez pierwsze kilka dni kiszone ogórki puszczają powietrze. W słoikach pojawia się piana, z głośnym świstem spod nakrętek ucieka powietrze. Dopiero po tym czasie możesz wynieść ogórki do piwnicy lub innego, ciemnego pomieszczenia, gdzie będą czekać na zimę.
Po kilku dniach zakrętki powinny być domknięte, co możesz sprawdzić przechylając słoik w dół. Jeśli cieknie woda, nie możesz przechowywać słoików zbyt długo. Najlepiej wstaw je do lodówki i zjedz ogórki jako małosolne. Szczelne słoiki mogą stać w spiżarni nawet 2-3 lata. Po takim czasie dalej nadają się do jedzenia, a jeśli stracą na jędrności, możesz zużyć je do zupy. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na ogórki kwaszone.
wszystko w piwnicy mam - ale i piwnica latem się podgrzeje do ok 18C - i kiszonki są mocno ostre octowe - ocet
jak to zjeść albo jak unikać tego zoctowania ?