Kiszona czerwona kapusta w słoikach - 3 sprawdzone przepisy
Kiszonki są bardzo zdrowe, a przy tym niskokaloryczne i smaczne. Dlatego poza kiszeniem białej kapusty i ogórków, wiele osób sięga także po inne warzywa. Okazuje się, że kapusta modra także dobrze się w kiszeniu. Można przygotować z niej pyszne surówki a nawet ciekawy, pełen warzyw kapuśniak. Dowiedz się, co dodać, by modra kapusta kiszona była smaczna.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kiszonkach.
Kiszona czerwona kapusta w słoikach – przepis podstawowy
Kapusta czerwona do słoików to nie tylko marynowana kapusta w occie z dodatkiem warzyw, na przykład marchwi i jabłek. Można ją także ukisić. Przepis jest nieco inny, ale nie jest to trudne. Kiszona czerwona kapusta jest przygotowywana podobnie jak biała głowiasta, więc nie powinna stanowić większego problemu. Na 2-litrowy słoik potrzebujesz:
- 1 mała główka czerwonej kapusty,
- 20 g soli na 1 kg kapusty
Kiszona kapusta nawet bez przypraw będzie smaczna. Naprawdę dobrze się sprawdza w wielu daniach, idealnie sprawdzi się jako surówka z kiszonej kapusty do obiadu, można dodać ją także do różnych zapiekanek, pieczonego mięsa i zup.
- Obierz kapustę z wierzchnich, zniszczonych liści.
- Poszatkuj kapustę nożem, na szatkownicy lub na tarce warzywnej.
- Ugnieć kapustę w niewielkiej misce, by puściła wodę. Przesypuj ją solą.
- Po godzinie ponownie ugnieć kapustę. Odstaw na kolejną godzinę.
- Przełóż kapustę do słoika i mocno w nim ugniataj, by wyeliminować całe powietrze. Wody powinno być tak dużo, żeby przykrywała kapustę.
- Zakręć słoiki. Po kilku dniach, jeśli chcesz przechować je na zimę, przenieś kapustę do chłodnego pomieszczenia. Możesz je także trzymać w lodówce.
Kiszenie kapusty w słoikach na zimę - przepisy
Kwaszona kapista modra sprawdzi się także, jeśli od razu przygotujesz ją w słoikach. Możesz zrobić od razu większą porcję, ale lepiej przygotować kilka osobnych słoików litrowych. Wtedy będziesz mógł zjeść od razu bezpośrednio porcję. Może bowiem okazać się, że przygotowanej w dużym słoiku kiszonej kapusty nie zdążysz zjeść i popsuje się ona po otwarciu.
- 1 główka modrej kapusty,
- 2 marchewki,
- 20 g soli na 1 kg kapusty,
- 2-3 słoiki litrowe
Kiszone przetwory na zimę to świetny sposób na zapewnienie sobie porcji witamin i zdrowia zimą, kiedy najbardziej ich potrzebujemy. Dlatego kiszenie kapusty w słoikach to strzał w dziesiątkę. Można w ten sposób zadbać o swoją odporność w okresie przeziębień i grypy.
- Obierz kapustę z wierzchnich liści.
- Poszatkuj kapustę dużym nożem lub na tarce do warzyw.
- Wymieszaj kapustę z solą, ugnieć trochę. Odstaw na kilkanaście minut.
- Zetrzyj marchew na tarce o grubych oczkach. Dodaj do kapusty, wymieszaj.
- Ułóż kapustę w słoikach, mocno dociskając. Możesz wykorzystać pałkę do makutry lub drewnianą łyżkę. Postaraj się, by kapusta puściła sok.
- Zakręć szybko słoiki i odstaw na 3-6 dni w zaciemnione miejsce.
- Kapustę w słoikach przechowuj w chłodnym pomieszczeniu lub w lodówce.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na kiszone warzywa.
Kiszona czerwona kapusta z czosnkiem
Kiszona kapusta biała jest najczęściej przygotowywana z przyprawami, które odpowiadają za jej smak i aromat. Modra kapusta kiszona także może być tak przygotowana. Z czosnkiem i ziołami ma wspaniały zapach, a na dodatek jest bardziej zdrowa i nasz układ pokarmowy lepiej sobie z nią radzi. Przetwory na zimę powinny być pełne smaku, by chętniej po nie sięgać. Jaka powinna być kapusta czerwona do słoików?
- 1 główka kapusty czerwonej,
- 4 ząbki czosnku,
- 20 g soli na 1 kg kapusty,
- 1 łyżeczka kminku,
- 2 liście laurowe,
- 1 łyżeczka ziela angielskiego,
- 1 łyżeczka ziaren pieprzu
Przygotowanie takiej kapusty nie trwa dłużej niż wykonanie innych przepisów. A odrobinka przypraw sprawi, że smak będzie zupełnie inny. Warto wypróbować, zwłaszcza jeśli marzy ci się surówka z kiszonej kapusty czerwonej. I w tym przypadku chodzi o kiszenie kapusty w słoikach od razu.
- Obierz kapustę z zewnętrznych liści. Zetrzyj ją na tarce do warzyw lub poszatkuj na szatkownicy albo pokrój szerokim nożem.
- Obierz czosnek.
- Wymieszaj kapustę z solą, kminkiem, zielem angielskim i pieprzem. Ubijaj delikatnie i odstaw na co najmniej 30 minut.
- Przełóż kapustę do słoików, mocno ubijając, by pozbyć się całego powietrza.
- Na wierzch każdego słoika włóż ząbki czosnku i kawałki liści laurowych.
- Zakręć mocno i postaw w zacienionym miejscu.
Marynowana kapusta jest mocno octowa i to nie każdemu odpowiada. Za to kwaszona z pewnością wszystkim posmakuje. Jest lekko kwaśna, ale ma posmak typowej dla siebie słodyczy. I także można przechowywać ją na zimę, chociaż pod warunkiem, że masz chłodną spiżarnię lub piwnicę, by ją przechować. Jeśli nie, możesz zostawić ją w lodówce. Nie ma obaw, że będzie zajmowała za dużo miejsca – z pewnością błyskawicznie zniknie.