Kiszone buraki krok po kroku - sprawdzone przepisy na kiszenie buraków
Sałatka z buraków czy sok z buraka są bardzo popularne. Jednak niewiele osób zna kiszone buraki i sok z kiszonych buraków. Warto wiedzieć, jak zrobić kiszone buraki, a także, jakie właściwości posiada i jaki ma wpływ na nasz organizm zakwas z buraków. Poznajmy najlepsze przepisy na to, jak zrobić kiszone buraki.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o burakach.
Kiszenie buraczków - jak może wpłynąć na nasze zdrowie
Dobre właściwości i pozytywny wpływ na nasze zdrowie
Wykorzystywanie buraczków czerwonych do różnych potraw, a nawet i soków do picia, jest powszechnie znane. Jednak dlaczego buraki czerwone odgrywają aż tak ważną rolę w naszym życiu i zdrowiu oraz czemu polecane są aż przez tyle osób? Sami zobaczmy, co jest tego przyczyną.
Znając dowolny przepis na przygotowanie buraczków czerwonych, bez problemu możemy przyrządzić w domu bardzo zdrowe i pełne witamin przetwory oraz dania. Buraki czerwone zawierają w swoim składzie bakterie kwasu mlekowego, które mają bardzo korzystny wpływ na pracę naszych jelit.
Poza tym buraki działają pobudzająco, a dodatkowo zwiększają odporność organizmu i zwalczają przeziębienia, dzięki zawartej w nich betainie. Co więcej, buraki wspomagają leczenie nowotworów, ułatwiają trawienie, przez zawarte w nich pektyny, obniżają też poziom cholesterolu, hamują procesy gnilne w jelitach, a także przeciwdziałają miażdżycy. Powinniśmy też pamiętać o tym, że potas, wapń, sód i magnez, które znajdują się w burakach, odpowiedzialne są za odkwaszanie organizmu, a witamina B wspomaga rozwój czerwonych krwinek.
Kiszone buraki są doskonałe, jeśli pojawiła się u nas anemia. Dodatkowo wskazane są także przy nerwicy. Pamiętajmy jednak, że osoby, które mają podwyższony cukier, muszą bardzo uważać na ilość buraków, które spożywają, ponieważ zawarte są w nich bardzo duże ilości cukru. Kiszone buraki to także podstawa wielu wspaniałych dań. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na barszcz ukraiński.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat buraczków czerwonych
Mając dobry przepis na kiszenie buraczków, możemy być pewni, że wszelkie pozytywne właściwości kiszonych buraków zostaną zachowane, dzięki czemu, spożywając je, polepszy się niewątpliwie stan naszego zdrowia. Jeśli wiemy już, w czym pomagają i kiedy szczególnie powinny być spożywane, możemy cieszyć się ich smakiem i wartościami, jakie nam dają.
Powinniśmy wiedzieć, że buraki w stanie surowym mają bardzo niski indeks glikemiczny, a już w formie ukiszonej będą dla naszego organizmu ogromnym źródłem kwasu mlekowego i innych, cennych w naszym organizmie witamin, minerałów i bakterii. Dlatego też sok z kiszonych buraków do picia jest tak ważny w naszej diecie.
Jeśli zastanawiamy się nad tym, gdzie i w jaki sposób możemy użyć kiszonych buraków, odpowiedź jest bardzo prosta, bo możliwości jest wiele. Otóż kiszone buraki są doskonałym składnikiem głównym, ale i pobocznym przy różnych surówkach i sałatkach. Dodatkowo możemy je gotować, podawać je podobnie jak ziemniaki, czyli polane sosem albo stworzyć z nich barszcz na zakwasie, zupę z kiszonych buraków lub coraz bardziej popularny bigos z kiszonych buraków. Oczywiście sok z kiszonych buraków sprawdza się zarówno do bezpośredniego picia, jak i do gotowania.
Proste przepisy na kiszone buraki
Buraki do słoików w formie kiszonej
Przedstawimy teraz bardzo prosty i szybki przepis na przygotowanie buraczków czerwonych, z których powstanie pyszny, bardzo wartościowy i bogaty w witaminy zakwas z buraków. Aby wykonać kiszone buraki w ten sposób, nie musimy mieć żadnego doświadczania w dziedzinie kulinarnej, ponieważ przygotowanie takich buraków do słoików jest niesamowicie łatwe.
Składniki:
- 2 kg buraków,
- 2,5 l przegotowanej i ostudzonej wody,
- 2 łyżki soli,
- 4 listki laurowe,
- 6 ząbków czosnku,
- kilka ziarenek czarnego pieprzu,
- kilka ziarenek ziela angielskiego.
Jeśli nie przepadamy za smakiem czosnku, wtedy możemy użyć go o połowę mniej.
Przygotowanie:
- Buraki myjemy i obieramy ze skórki.
- Obrane buraki kroimy w plasterki i przekładamy do słoja.
- Do słoików wkładamy listki laurowe, czosnek, pieprz czarny i ziele angielskie.
- Całość zalewamy wodą wymieszaną z solą.
- Słoje zamykamy i odstawiamy na tydzień.
- Po rozpoczęciu fermentacji, zbieramy pianę z powierzchni, zakręcamy słoik i odstawiamy w chłodne miejsce.
Pamiętajmy, że przed fermentacją, buraki muszą znajdować się w temperaturze pokojowej, bo ta ułatwia im znacznie rozpoczęcie fermentacji.
Jak zrobić kiszone buraki
Kolejny przepis na kiszone buraki będzie równie prosty, co ten pierwszy. Różni się on jednak od tego pierwszego ilością i różnorodnością składników. Sami zobaczmy, jak inaczej można przygotować kiszone buraki, które sprawdzą się nam do sałatek, zup, bigosu i innych wyjątkowych potraw.
Składniki:
- 1 kg buraków czerwonych,
- 1 l wody,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 liście laurowe,
- 1 łyżeczka soli kamiennej,
- kawałek korzenia chrzanu,
- kilka ziarenek ziela angielskiego,
- kilka ziarenek pieprzu kolorowego.
Jeśli mamy taką potrzebę, zamiast pieprzu kolorowego, możemy użyć pieprzu czarnego. Wszystko zależy od nas, który smak pieprzu bardziej preferujemy.
Przygotowanie:
- Wodę wlewamy do garnka i wsypujemy do niej sól kamienną niejodowaną.
- Całość gotujemy.
- Po zagotowaniu odstawiamy do ostygnięcia.
- Buraki myjemy, obieramy ze skórki i kroimy w cienkie plasterki.
- Pokrojone już buraki wkładamy do 2/3 pojemności słoja.
- Do buraków dodajemy czosnek, liście laurowe, ziele angielskie i kolorowy lub czarny pieprz oraz pokrojony w plasterki korzeń chrzanu.
- Całość zalewamy wystudzoną solanką.
- Słój zakręcamy i odstawiamy na 8 dni.
- Po tym czasie przechowujemy w chłodnym miejscu.
Tak, jak w przypadku poprzedniego przepisu, warto pamiętać o tym, by słój był w pomieszczeniu, gdzie jest temperatura pokojowa. Dodatkowo też przed fermentacją musimy zadbać o to, by przynajmniej raz dziennie zamieszać zawartość słoika drewnianą lub też plastikową łyżką. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu wytrącą się pęcherzyki powietrza, które znalazły się między pojedynczymi płatkami buraków czerwonych. Zakwas buraczany nadaje się do przygotowania barszczu.
Bardziej skomplikowany przepis na kiszone buraki
Przepisów na kiszenie czerwonych buraczków jest wiele. Jednak to od nas zależy, który wybierzemy. Najlepszym sposobem będzie jednak przetestowanie, wybranych przez nas przepisów i właśnie w ten sposób wybranie, który najbardziej przypadł nam do gustu. Odchodząc już od tych mało skomplikowanych i bardzo prostych w przygotowaniu przepisów, przejdźmy jeszcze do jednego bardziej złożonego, lecz nie tak trudnego przepisu na kiszone buraki.
Aby przygotować buraki do słoików w ten sposób, potrzebnych nam będzie zdecydowanie więcej składników. Jednak pamiętajmy, że wszystko opiera się tutaj na bazie, która wykorzystana jest tak naprawdę w pierwszym przepisie. Zobaczmy więc, co jest nam potrzebne, by przygotować kiszone buraki.
Składniki:
- 5 kg buraczków czerwonych,
- 5 l wody,
- 2 łyżki soli morskiej,
- 1 cebula,
- 1 główka czosnku,
- 5 listków laurowych,
- skórka z 1 kromki czarnego chleba na zakwasie.
W tym przypadku nie możemy zapominać o osobach, które nie mogą spożywać glutenu. Dlatego właśnie dla nich najlepszym rozwiązaniem będzie przepis, w którym wymieniona będzie skórka z ciemnego chleba na zakwasie na sok z kapust kiszonej lub ogórków kiszonych.
Jak przygotować kiszone buraki:
- Cebulę obieramy i kroimy na talarki lub w ćwiartki.
- Główkę czosnku kroimy w poprzek na pół.
- Buraki myjemy, obieramy i na plasterki.
- Buraki, czosnek i cebulę wkładamy najlepiej do kamionkowego naczynia.
- Do cebuli, czosnku i buraczków czerwonych wlewamy zimną mineralną wodę, tak, by przykryła ona warzywa, dodajemy skórkę z czarnego chleba na zakwasie, sól, listki laurowe i mieszamy.
- Na wierzch układamy talerz i dociążamy go.
- Buraki odstawiamy na około 10 dni.
- Gdy sok jest już kwaśny, przekładamy kiszone buraki do słoików na ciasno i zalewamy sokiem z kiszenia.
Jeśli w naszej kuchni nie znajdziemy kamionkowego naczynia, bez problemu możemy użyć szklanego lub też metalowego. Zakwas z buraków, który zostanie, przelewamy do butelek.