Kiszone warzywa krok po kroku - 5 najpopularniejszych przepisów
Wiele osób w domu kisi ogórki i kapustę, część z nich jeszcze w swoim repertuarze ma kiszone buraki. Ale kiszone warzywa? To już nieco mniej powszechne. A to błąd, ponieważ kiszonki mają niezwykły wpływ na nasz organizm! I mogą naprawdę wpłynąć na nasze zdrowie. Dowiedz się, jak przygotować kiszone warzywa najlepszej jakości.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kiszonkach.
Kiszone warzywa – działanie
Kiszonki z warzyw – właściwości
Kiszenie było najbardziej popularnym sposobem konserwowania żywności na całej Słowiańszczyźnie. Jednakże z tej tradycji w naszej kuchni zachowało się tylko kiszenie kapusty, ogórków i czasami buraków (na zakwas do barszczu). Okazuje się jednak, że kisić można niemalże wszystko. Kiszony seler, papryka, nawet pomidory i jabłka, nawet liście i kwiaty nasturcji. I oczywiście kiszonki z warzyw mieszanych. Warto przygotowywać chociaż małe porcje kiszonek co roku. Dlaczego?
Na pewno wiesz, że kiszenie kapusty czy ogórków sprawia, że stają się one bardziej wartościowe pod względem składników odżywczych. W czasie fermentacji namnażają się bakterie, które w naszym układzie trawiennym pełnią bardzo ważne role. Dzięki temu wszelkie kiszonki (i woda z nich) dobrze wpływają na działanie układu trawiennego. Warto po nie sięgać w czasie zaparć, problemów trawiennych i zgagi. Są skuteczniejsze niż jogurt czy kefir. Warto jeść je także profilaktycznie.
Kiszonki w słoikach to także dobrodziejstwo lata zakonserwowane na zimę. Kiedy zimą owoce i warzywa są drogie i gorszej jakości, kiszonki będą jak znalazł. Mogą być wartościowym źródłem witamin i minerałów wtedy, kiedy najbardziej ich potrzebujemy. Warto także wiedzieć, że kiszone warzywa mają mniej kalorii niż surowe.
Kiszone warzywa w słoikach
Kiszone warzywa do słoików robi się na kilka sposobów. W niektórych kulturach do kiszenia dodaje się ocet winny, ale to bardziej ostra marynata warzywna niż kiszenie jako takie. Aby jednak ukisić niektóre warzywa, warto dodać do nich trochę wody z kiszenia innych produktów. Dzięki temu szybciej zajdą procesy fermentacji, które powstrzymają psucie się warzyw w wodzie.
Kiszenie warzyw, tak jak kiszenie kapusty czy ogórków można zrobić na kilka sposobów. Na przykład przygotować cały duży słoik lub ceramiczny garnek kiszonek, a potem przełożyć je do słoików. Można także przygotować od razu kiszonki w mniejszych słoikach. Po zakiszeniu przechowuje się je w chłodnym miejscu, by zatrzymać proces fermentacji i warzywa były ciągle chrupiące, twarde i smakowite. Sprawdź koniecznie ten artykuł z przepisami na kiszone buraki.
Kiszone warzywa z ogrodu
Kiszona marchewka – przepis
Kiszona marchewka rzadko przygotowywana jest sama. Często jednak daje się ją do kiszonki z warzyw mieszanych, ponieważ ma ciekawy, słodkawy smak. Kiszonkę z marchewki warto jednak przygotować także osobno, ponieważ jest naprawdę smaczna. A na dodatek bardzo, bardzo chrupiąca. I świetnie nadaje się do wielu różnych dań orientalnych, kaszotto czy smażonych makaronów. Marchewkę warto przygotować według podstawowego przepisu:
- 1 kg marchwi,
- 1 l wody,
- 1,5 łyżki soli
Można oczywiście dodać do całości nieco przypraw, jednakże w takim stanie marchew będzie najlepsza. Chrupiąca, smaczna i słodkawa. Jeśli masz ochotę na nieco ostrzejsze warzywa, możesz dodać pół papryczki chili na słoik. Możesz także dodać nieco selera. Sprawi, że kiszonka nabierze ostrości, a kiszony seler także jest smaczny. Podana powyżej proporcja jest odpowiednia na słoik o objętości 2 l.
- Umyj i obierz marchewki.
- Przekrój marchewki na słupki.
- Ułóż w słoiku.
- Wodę wymieszaj z solą.
- Zalej słoik solanką i szczelnie zakręć.
- Czas kieszenią wynosi 4-8 dni. Później przenieś słoiki w chłodne i zacienione miejsce.
Jak zrobić kiszone rzodkiewki
Smaczne, różowe kuleczki. Kiszone rzodkiewki to strzał w dziesiątkę. Są niezwykle bogatym źródłem witamin i minerałów, a woda z ich kiszenia jest idealna: kwaśna, słona, różowawa. To ta kiszonka, którą na zimę powinien zrobić każdy. Rzodkiewek nie może także zabraknąć w mieszkankach warzyw do słoików.
- 4 pęczki rzodkiewek,
- 1 l wody,
- 1,5 łyżki soli,
- 1 baldach kopru,
- 3 liście wiśni,
- 5 łyżek wody z kiszenia ogórków, jabłek lub innych kiszonek
Przygotowanie rzodkiewek nie jest trudne, w zasadzie jest to dość podobne do przygotowywania kiszonej marchwi. Rzodkiewki same w sobie są dość ostre, dlatego nie trzeba dodawać do nich chrzanu ani nic ostrego. Można za to dać liście, by cała kiszonka była bardziej aromatyczna.
- Umyj rzodkiewki, obetnij ogonki.
- Włóż rzodkiewki do słoika. Na wierzch włóż liście wiśni i koper.
- Dodaj wodę z kiszonek.
- Przygotuj solankę.
- Zalej rzodkiewki solanką, dobrze zakręć.
Kiszona cukinia na zimę
To, że kiszona cukinia jest przepyszna nie powinno nikogo dziwić. W końcu to warzywo dyniowate, bardzo zbliżone do ogórka. Jednakże w kiszeniu ma trochę inny smak – jest delikatniejsza i bardziej słodkawa. Kiszonkę można przygotować tak samo jak ogórki. Na zimę do obiadu będzie jak znalazł.
- 2 średniej wielkości cukinie,
- 1 l wody,
- 1,5 łyżeczki soli,
- 1 baldach kopru,
- ½ łyżeczki ziela angielskiego, ½ łyżeczki pieprzu w ziarnach,
- 4-centymetrowy kawałek korzenia chrzanu,
- 1 ząbek czosnku
Przygotowanie kiszonki i w tym wypadku nie sprawia żadnego problemu. Jeśli cukinia jest młoda, nie musisz nawet jej obierać – skórka będzie miękka i także się dobrze ukisi.
- Umyj cukinię i w razie potrzeb ją obierz.
- Pokrój cukinię na słupki, tak by zmieściły się na wysokość do słoika. W razie potrzeb usuń nasiona.
- Wsyp do słoika ziele angielskie i pieprz.
- Przełóż cukinię do słoika, układając słupki pionowo i dość ciasno.
- Na wierzch dodaj przyprawy: koper, chrzan i czosnek.
- Przygotuj zalewę solną. Zalej słoik i od razu zakręć.
- Po 3-4 dniach możesz spróbować już cukinii małosolnej, po 8 dniach będzie idealnie ukiszona.
Nietypowe kiszonki z warzyw – przepisy
Kiszony kalafior – przepis na zimę
Kiszony kalafior zdecydowanie jest najbardziej chrupiący z wszystkich przedstawionych tutaj warzyw. Ma nietypowy smak, bardzo charakterystyczny. Dlatego nie wszystkim przypada do gustu, ale warto spróbować. Można zakisić go razem z rzodkiewkami, wtedy nabierze ciekawego różowego koloru. Nadaje się do przygotowania różnych dań, na przykład sałatek.
- 1 główka kalafiora,
- 1 l wody,
- 1,5 łyżki soli,
- 5 łyżek wody z kiszenia ogórków, cytryn lub innych warzyw i owoców,
- ½ łyżeczki ziarenek pieprzu i ziela angielskiego,
- 1 baldach kopru
Kalafior można oczywiście także przygotować z dodatkiem czosnku. Dzięki temu będzie smaczniejszy i bardziej aromatyczny. Można dodać do niego także kawałeczek papryczki chili. To sprawi, że cała kiszonka będzie ostra i wyrazista, a do tego bardziej zdrowa.
- Kalafior obierz z liści, odkrój głąb i pokrój na różyczki.
- Dokładnie wypłucz.
- Ułóż różyczki w słoiku, dodaj przyprawy. Na wierzch połóż baldach kopru.
- Dodaj wodę z kiszonych warzyw.
- Przygotuj zalewę solankową i zalej warzywa w słoiku.
- Od razu zakręć i odstaw do ukiszenia. Czas kiszenia to 4-8 dni.
Kiszona papryka krok po kroku
Paprykę najczęściej robi się w zalewie octowej, ale warto wypróbować także wersję kiszoną. Jest to prawdziwy przysmak. Kiszona papryka jest smaczna i lekko słodkawa. Warto uważać z czasem kiszenia, by nie straciła na jędrności. Do ukiszenia nadaje się czerwona i żółta papryka. Można dodać także co nieco chili lub przygotować kiszonkę wyłącznie z ostrych papryk. Wtedy kisi się je w całości.
- 4 duże papryki,
- 1 l wody,
- 1,5 łyżeczki soli,
- 5 łyżek wody z kiszonych warzyw,
- 1 baldach kopru,
- opcjonalnie 1 ząbek czosnku,
- 3 liście wiśni
Papryka w słoikach przepięknie wygląda, ponieważ jest ładnie wybarwiona. Woda z jej kiszenia jest niezwykle smaczna i ma wartości prozdrowotne dla jelit.
- Umyj paprykę, przekrój na części i usuń gniazdo nasienne.
- Pokrój paprykę w paski o szerokości 6 centymetrów.
- Włóż paprykę do wyparzonych słoików. Dodaj koper i czosnek.
- Umyj liście wiśni, włóż do słoików na paprykę.
- Dodaj wodę z kiszonych warzyw.
- Przygotuj zalewę z wody i soli. Zalej słoiki i od razu zakręcaj.
- Czas kiszenia wynosi 4-7 dni.