5 najsmaczniejszych przepisów na dżem z czereśni krok po kroku
Czereśnie to owoce sezonowe, na które oczekujemy z niecierpliwością, by móc cieszyć się ich smakiem w czerwcu i w lipcu. Niestety, nie zawsze do woli możemy zaspokoić swój apetyt na świeże owoce. Uprawa drzew czereśniowych udaje się najlepiej w środkowej części Polski. Obfitym plonom zagrażają niskie temperatury, obfite opady deszczu oraz choroby drzew pestkowych. Przetwory z czereśni, przygotowane nie tylko na zimę, są sposobem na całoroczne korzystanie z walorów smakowych i zdrowotnych czereśni. Poznaj najlepsze przepisy kulinarne na czereśniowe zaprawy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dżemach i konfiturach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zrobić dżem czereśniowy? Przepisy kulinarne krok po kroku
Łatwy przepis na dżem z czereśni bez żelfixu
Słodkie owoce zawierają 63 kcal w 100 g, więc osoby, dbające o niskokaloryczną dietę, mogą w pełni korzystać z ich walorów zdrowotnych i smakowych. Ponadto czereśnie wyróżniają się niskim indeksem glikemicznym, co umożliwia bezpieczne, chociaż ograniczone ich spożywanie, przez chorujących na cukrzycę. Warto również zaznaczyć, że w czereśniach występuje szereg witamin (między innymi C, A, K, E, B6 oraz kwas foliowy), a także minerałów (potas, fosfor, wapń, magnez). Dżem czereśniowy urozmaici nasz jadłospis poza sezonem na świeże owoce, dostarczając jednocześnie cennych składników odżywczych.
Składniki:
- czereśnie – 3 kg
- cukier – 60 dag
- cytryna – sok z 1 cytryny
Przygotowanie:
- Czereśnie na zaprawy muszą być dojrzałe i zdrowe. Owoce są ubogie w pektyny, więc proces uzyskiwania dżemu bez żelfixu trwa dość długo. Zanim przystąpimy do przygotowania dżemu, czereśnie przebieramy i dokładnie płuczemy. Usuwamy ogonki i pestki. Owoce przesypujemy do dużego rondla.
- Wydrylowane czereśnie zasypujemy cukrem i odstawiamy do czasu, aż puszczą sok.
- Czereśnie mieszamy i ustawiamy rondel na niewielkim ogniu.
- Owoce gotujemy, często mieszamy zawartość rondla i zdejmujemy tworzącą się pianę.
- Dodajemy sok z cytryny. Dodatek soku pozwoli czereśniom zachować kolor i przyspieszy gęstnienie dżemu.
- Dżem gotujemy tak długo, aż sok odparuje i zaprawa zacznie gęstnieć.
- Dżem z czereśni jest gotowy, gdy kropla przeniesiona na zimny talerzyk zacznie tężeć.
- Gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoików typu twist, napełniając je po same brzegi. Zakręcamy nakrętki i ustawiamy słoiki dnem do góry. Po ostygnięciu, możemy umieścić je w domowej spiżarni.
Jeśli nie chcemy smażyć czereśni przez długi czas, słoiki lub weki z czereśni pasteryzujemy przez około 15-20 minut, by pozbyć się ewentualnych drobnoustrojów. Jeśli szukasz więcej inspiracji kulinarnych, sprawdź także ten artykuł z przepisami na kompot z czereśni.
Jak zrobić dżem czereśniowy z agrestem? Przepis na dżem nie tylko na zimę
Dżem wieloowocowy przygotowujemy, zachowując proporcje owoców –1 kg czereśni i 1 kg agrestu. Czereśnie i agrest przebieramy, odrzucając owoce niedojrzałe i uszkodzone. Usuwamy ogonki i pestki, owoce płuczemy i przesypujemy do dużego rondla.
Składniki:
- czereśnie – 1 kg
- agrest – 1 kg
- cukier – 50 dag – 70 dag
Przygotowanie:
- Połowę przygotowanych owoców miażdżymy i zasypujemy cukrem. Naczynie odstawiamy na kilka godzin, by czereśnie z agrestem puściły sok.
- Owoce z sokiem mieszamy i gotujemy na niewielkim ogniu. Zawartość rondla często mieszamy.
- Do gęstniejącego dżemu dosypujemy resztę całych owoców, mieszamy z zawartością i nadal gotujemy.
- Kropla dżemu, przeniesiona na talerzyk, powinna krzepnąć, co wskaże na koniec procesu.
- Gorący dżem przelewamy do wyparzonych słoików i dokręcamy nakrętki. Słoiki odwracamy dnem do góry. Przetwory z czereśni i agrestu, po ostudzeniu, przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.
Dżem z czereśni i agrestu jest smacznym dodatkiem do pieczywa. Możemy dodać przetwory do ciasta, lodów lub naleśników, wykorzystując wyjątkowy smak dżemu przez cały rok.
Dżem z czereśni bez dodatku cukru
Nie wszyscy, niestety, mogą delektować się smacznym dżemem, przygotowanym w tradycyjny sposób. Osoby pragnące uniknąć słodzonych przetworów, mają możliwość sięgnięcia po przepis na dżem z czereśni bez cukru. Na dżem wybieramy owoce dojrzałe, słodkie, zebrane w szczycie sezonu.
Składniki:
- czereśnie – 1 kg
- szczypta soli
Przygotowanie:
- Czereśnie drylujemy i dokładnie płuczemy, po czym przesypujemy do rondla.
- Rozgniatamy je, by puściły sok – będą się w nim dusić przez około 1 – 1,5 godziny.
- Do owoców w soku dodajemy szczyptę soli, która umożliwi czereśniom uwolnienie całej słodyczy.
- Owoce dusimy na małym ogniu, co jakiś czas mieszając, do uzyskania gęstego dżemu.
- Gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoików twist lub słoików Weka, pozostawiając wolną przestrzeń kilku centymetrów od brzegów słoika. Dżem pasteryzujemy przez 20 - 30 minut.
Weki z czereśni bez cukru są naturalnie słodkie. Jeśli przetwory zapragniemy dosłodzić, możemy przed ich wykorzystaniem dodać np. łyżeczkę miodu.
Konfitura czereśniowa – smak lata przez cały rok
Domowe konfitury to wyborne przetwory, które na polskim stole znajdują wyjątkowe miejsce. Przyrządzane z dojrzałych i zdrowych owoców, są przysmakiem, wzbogacającym smak deserów oraz domowym lekiem, podnoszącym odporność organizmu. Słodka konfitura czereśniowa pięknie pachnie i zachwyca głębokim rubinowym kolorem.
Składniki:
- czereśnie – 1 kg
- cukier – 1 kg
- woda – ¼ l
Przygotowanie:
- Na konfitury przeznaczamy owoce najlepszej jakości – w pełni dojrzałe, nieuszkodzone, o intensywnym wybarwieniu. Po usunięciu ogonków i wydrylowaniu, należy je dokładnie wypłukać.
- W szerokim rondlu przygotowujemy syrop: zagotowujemy cukier z wodą, często mieszamy, aż do otrzymania gęstego syropu.
- Na gotujący się syrop wykładamy czereśnie i podgrzewamy całość na małym ogniu, przez około ½ godziny, do zagotowania się.
- W czasie gotowania się, nie mieszamy zawartości łyżką, a jedynie potrząsamy naczyniem. Delikatnie usuwamy powstająca pianę.
- Konfiturę odstawiamy z ognia i pozostawiamy w tym samym rondlu do następnego dnia, w chłodnym miejscu.
- Na drugi dzień konfiturę ponownie gotujemy, do chwili uzyskania szklistych owoców. Rondlem co pewien czas potrząsamy, aby czereśnie nie wypływały. Owoce w konfiturze powinny pozostać w całości.
Gorącą konfiturę przekładamy do małych słoiczków, dokładnie zakręcamy nakrętki i odwracamy słoiki dnem do góry. Ostudzone słoiki możemy przenieść do chłodnej i suchej domowej spiżarni.
Łatwy przepis na powidła z czereśni
Słodkie powidła czereśniowe są przysmakiem, który sprawdzi się na śniadaniowych kanapkach, w postaci masy do przełożenia ciasta lub do dekoracji deserów.
Składniki:
- czereśnie – 2 kg
- cukier – 1 kg
- woda – ½ szklanki
Przygotowanie:
- Czereśnie na powidła drylujemy i dokładnie płuczemy, po czym przesypujemy do rondla.
- Owoce miażdżymy, a do soku dolewamy wodę i całość gotujemy na małym ogniu, do rozgotowania owoców.
- Odlewamy 1 szklankę soku i dosypujemy cukier. Sok z cukrem gotujemy, do jego rozpuszczenia.
- Łączymy owoce ze słodkim sokiem. Zawartość rondla mieszamy i gotujemy, aż powidła czereśniowe staną się gęste.
Gorące przetwory przelewamy do wyparzonych słoików, zakręcamy nakrętki i odwracamy słoiki dnem do góry. Po ostygnięciu, powidła z czereśni są gotowe do wykorzystania.