Dżem z agrestu i inne ciekawe przetwory – zobacz, co można zrobić z agrestu
W dzisiejszych czasach ludzie dla własnej wygody kupują przetwory produkowane seryjnie. Jednak kiedy przyjrzeć się bliżej ich składom, autentycznie można załamać ręce. Warto więc powrócić do przeszłości i „odkopać” skuteczne i smaczne przepisy naszych mam lub babć po to, by przygotować pyszne weki na zimę. Co powiesz na przetwory z agrestu?
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dżemach i konfiturach.
Przetwory z agrestu
Konfitura z agrestu
Posiada lekko kwaskowaty smak, jednak wyśmienicie smakuje – zwłaszcza w połączeniu z dobrym filmem, ciepłą herbatą, kocem i zimowym wieczorem. Jak ją przyrządzić?
Lista składników
- 2 kg agresty
- ½ l wody
- 1,5 kg cukru
Na samym początku starannie umyj, obierz oraz usuń szypułki owoców, najlepiej za pomocą nożyczek. Usuń także pestki poprzez nacinanie agrestu i naciskanie go.
Agrestowa konfitura – sposób przygotowania
- Zagotuj wodę cukrem w możliwie dużym garnku bądź patelni. Wsyp agrest i grzej na małym ogniu. Doprowadź niemal do wrzenia.
- Zdejmij z ognia i zostaw na około 12 godzin w chłodnym miejscu. Zaprawy z agrestu potrzebują w ten sposób „dojść do siebie”. Sprawdź także ten artykuł o konfiturze z pomarańczy.
- Kolejnego dnia podgrzewaj miksturę na małym ogniu, jednak staraj się by w pełni jej nie zagotować. Przetrzymaj na ogniu kilka godzin – owoce muszą się zeszklić i stać się miękkie. Zamieszaj co jakiś czas i usuwaj na bieżąco szumowiny.
- Jeszcze gorącą konfiturę włóż do wyparzonych słojów, szczelnie zamknij i przechowuj w chłodnym miejscu. Gotowe!
Możesz użyć do przetworu agrest zielony bądź agrest czerwony.
Ciekawostka o konfiturze agrestowej
Przetwory z agrestu w postaci konfitury były to ukochane przetwory samej… carycy Katarzyny! Kucharka gotowała jej konfiturę przez wiele lat, za co otrzymała ogromny pierścień z rubinem, zdjęty z palca carycy. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na dżem z czerwonej porzeczki.
Agrest we własnym soku
Zaprawy z agrestu
Wspaniałym nektarem na zimę jest agrest w soku… własnym! Wystarczy zalać owoce sokiem z rozgotowanego agrestu. Warto jest przyrządzić przetwory kilka miesięcy przed okresem zimowym, ponieważ wówczas nabierają swojej magicznej mocy! Owoce doskonale nadadzą się na ciastu typu skubaniec, a sok będzie doskonale smakował do każdego posiłku.
Lista składników
- 1 kg agrestu (niezbyt dojrzały)
- 300 g cukru
- 1/3 szklanki wody
Pamiętaj, żeby dokładnie umyć owoce, usunąć z nich ogonki oraz szypułki. Zaczynamy!
Przetwory z agrestu w postaci soku – sposób przygotowania
- ¾ owoców ułóż w całości w słoikach. Możesz dosypać również czarną porzeczkę.
- Pozostałe ¼ owoców zasyp połową cukru, zalej wodą i rozgotuj na małym ogniu. Możesz też przetrzeć je przez gęste sitko bądź po prostu zmiksować.
- Do otrzymanego soku dodaj pozostałą ilość cukru i mieszaj. Podgrzewaj do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuści.
- Zalej przygotowanym sokiem owoce w słojach w ten sposób, by przykryć je całe.
- Zakręć i pasteryzuj ok. 25 minut, następnie odwróć do góry dnem i daj im ostygnąć.
- Przechowuj przez kilka miesięcy w możliwie chłodnym pomieszczeniu.
Agrestowy zawrót głowy
Sok z agrestu doskonale posłuży jako rozgrzewający napój na zimę – zwłaszcza, gdy delikatnie go podgrzejesz. Powróci smak lata i energia, ale też… dobry humor! Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o przetworach z jabłek.
Dżem z agrestu
Dżem agrestowy dodatkiem do deserów
Przetwory z agrestu w postaci dżemu smakują świetnie, zwłaszcza gdy przygotujesz je z agrestu jeszcze nie w pełni dojrzałego. Taki dżem doskonale sprawdza się nie tylko jako dodatek do wszelakich ciast, naleśników czy muffinków, ale i jako nietuzinkowe połączenie z… mięsem. Jak go zrobić?
Lista składników
- 1,5 kg agrestu prawie dojrzałego (może być agrest czerwony)
- 1 kg cukru
Pamiętaj, że dżem z agrestu zawiera naprawdę dużą ilość pektyny! Przepisy na niego są zatem przydatne w profilaktyce zarówno chorób jelit, jak i w przypadku zatrucia organizmu metalami ciężkimi.
Dżem agrestowy – sposób przygotowania
- Umyj owoce i odsyp z całości ok. 1/3.
- Pozostały agrest posłódź cukrem i zmiażdż na miazgę. Doprowadź ją do wrzenia i zdejmij szumowiny.
- Dodaj do przetworu całe owoce, które zostały, a następnie zagotuj.
- Jeszcze gorący dżem przełóż do słoików i mocno zakręć.
Dżem z agrestu – lek na problemy z trawieniem
Wystarczy, że zjesz przynajmniej 2 łyżki dżemu dziennie – jest szansa, że pozbędziesz się kłopotliwych zaparć! Ważnym składnikiem agrestu jest bowiem błonnik, który ułatwia pracę przewodu pokarmowego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o przetworach z rabarbaru?
Agrest w słoiku na zimę
Agrest jako „bomba witamin”
Owoce agrestu można podawać dzieciom oraz kobietom ciąży – uzupełniają one bowiem braki wszelakich witamin i minerałów. Dzięki sporej zawartości magnezu poprawia się również pamięć, koncentracja i znika… stres!
Lista składników
- 2 kg agrestu
- cukier
Na początek dokładnie umyj i osusz owoce. Umyj je jednak przed obrywaniem ogonków po to, aby nie uciekły soki!
Weki agrestowe – sposób przygotowania
- Przełóż owoce do słoików. Wsyp do słoiczków po 4 łyżki cukru.
- Wlej wrzącą wodę tak, by przykryć owoce.
- Zakręć słoje i pasteryzuj ok. 10 minut.
Przetwory z agrestu dla… palaczy!
Agrest w słoiku zawiera dużorutyny oraz witaminy C, któreusuwają z organizmu szkodliwe wolne rodniki, zawarte w dymie papierosowym! Jak widać, przepisów na przetwory z agrestu jest bardzo dużo.