Dżem z malin - przepis, jak zrobić dżem malinowy krok po kroku
Maliny Rubus idaeus, występujące w naturalnych siedliskach, porastają wilgotne próchniczne gleby na skraju lasów, zasobne w związki azotowe, o odczynie pH obojętnym i lekko kwaśnym. Bujnie rosną, rozkrzewiają się i owocują jedynie na stanowiskach słonecznych. Dorastają do 2 m wysokości. Leśne maliny kwitną w maju i w czerwcu, a owocują od końca czerwca do sierpnia. Okres zbioru dojrzałych malin jest krótki, przeważnie trwa około 10 dni. Leśne maliny dały początek malinom ogrodowym o dorodniejszych owocach, ale ustępujących dziko rosnącym aromatem i smakiem, dlatego wzbogaca się nimi przetwory – dżem malinowy, sok, powidła, galaretki czy wina. Maliny są również cenioną rośliną leczniczą.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o przetworach.
Jak zrobić dżem malinowy – łatwy przepis na pyszny domowy dżem
Dżem z malin – przepis na dżem niskosłodzony
Maliny na przetwory zbieramy ręcznie, w czasie suchej pogody. Najlepiej owoce umieszczać w koszyczkach, o pojemności do 1 kg, by maliny nie gniotły się. Dojrzalsze owoce puszczające sok najlepiej zbierać do naczyń emaliowanych i szklanych. Oczywiście rynek oferuje bogactwo malin, które wystarczy jedynie przynieść do domu i wykorzystać do przyrządzenia różnych smakołyków. Nic jednak nie zastąpi rodzinnej wyprawy na maliny - do lasu lub ogrodu.
W tradycyjnych domowych dżemach stosuje się około 70 dag cukru na 1 kg owoców. Na dżem niskosłodzony wystarczy około 20-30 dag cukru na 1 kg owoców. Nasze malinowe powidła pięknie zagęszczą się bez żelfixu.
Składniki:
- Maliny - 2 kg
- Cukier 40-60 dag
Wykonanie:
Maliny dokładnie myjemy, osączamy, przebieramy i czyścimy z szypułek. Połowę owoców miażdżymy, zasypujemy cukrem i odstawiamy na kilka godzin. Po 2-3 godzinach gotujemy masę na słabym ogniu, aż zacznie gęstnieć. Dokładamy całe owoce i dalej gotujemy, mieszając całość. Dżem z malin jest gotowy, gdy kropla przeniesiona na zimny spodek krzepnie. Gorący dżem nakładamy do wyparzonych słoiczków i dobrze zakręcamy słoiki wyparzonymi nakrętkami. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dżemach.
Dżem malinowy niskosłodzony jest zdrowy i smaczny. 1 łyżeczka dżemu (15 g) ma zaledwie 23 kalorie i nie zawiera sodu, co docenią osoby pragnące stracić nieco na wadze i zachować ładną sylwetkę. Maliny zasobne są w fosfor, niezbędny do budowy kości i zębów oraz tkanek miękkich. Spożycie 100 mg malin pokrywa zapotrzebowanie dorosłego człowieka na miedź, potrzebną do wytwarzania hemoglobiny. Smaczne owoce zawierają więcej żelaza – wchodzącego w skład hemoglobiny - niż cytryny, pomarańcze i winogrona.
Jak zrobić dżem malinowy bez cukru?
Dietetyczny dżem bez cukru wykorzystuje naturalne słodziki – ksylitom, stewię w płynie lub erytrol. Przygotowujemy go bez żelfixu.
Składniki:
- Maliny – 2 kg
- ½ szklanki wody
- Wybrany słodzik
Do zagęszczenia – do wyboru:
- 12 łyżek siemienia lnianego lub
- 7-8 łyżeczek agaru w proszku
Wykonanie:
Maliny dokładnie płuczemy, odsączamy, przebieramy i usuwamy szypułki. Do rondla na dno nalewamy wody i wkładamy maliny. Gotujemy je kilka godzin na niewielkim ogniu, często mieszając, aż owoce puszczą sok. Do tak przygotowanej masy dodajemy słodzik do smaku – w ilościach, jakie nam odpowiadają. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na dżem z pigwy?
Do rondla z malinami i słodzikiem dodajemy siemię lniane lub agar w proszku. Masa z siemieniem lnianym powinna jeszcze trochę się pogotować. Gdy uzyskamy gęstą konsystencję, przekładamy gotowy dżem z malin do wyparzonych słoików i pasteryzujemy je przez około 30 minut. Użycie agaru wymaga uprzedniego rozpuszczenia proszku w 1/3 szklanki gorącej wody. Dolewamy roztwór do masy i gotujemy. Gdy dżem zagotuje się, przekładamy go do pasteryzacji. Osiągnie właściwą gęstość po ostudzeniu. Wygodnym i praktycznym sposobem jest pasteryzacja dżemu w piekarniku, rozgrzanego do około 130 stopni Celsjusza.
Domowy dżem z malin to pyszny dodatek do wielu potraw. Docenimy malinowe przetwory zimą, kiedy niedostępne są świeże owoce. Dodajemy go do naleśników, wypieków, możemy wzbogacić smak jogurtu lub owsianki. Warto zwrócić uwagę na możliwość oszczędzenia - domowe wyroby są znacznie tańsze niż gotowe dżemy kupione w sklepie.
Przetwory z malin – dżem dobry na przeziębienie
Dodatek soku, łyżeczki dżemu lub konfitur z malin do gorącej herbaty pomaga w czasie przeziębienia i w infekcjach górnych dróg oddechowych, działając napotnie i przeciwgorączkowo. Zawarte w malinach salicylany działają podobnie jak popularne leki przeciwzapalne. Warto przygotować na zimę kilka słoików domowego dżemu, w których utrwalimy zapachy i smaki lata. Domowe przetwory można wykonać w krótkim czasie. Oto łatwy przepis na pyszny dżem malinowy, do wykonania w ciągu jednej godziny. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na dżem z truskawek.
Składniki:
Na 1 kg malin wykorzystujemy 50 dag cukru
Wykonanie:
Wypłukane, odsączone i przebrane maliny wrzucamy do rondla. Owoce zasypujemy cukrem. Gotujemy całość na małym ogniu, mieszając, aż maliny puszczą sok. Gotowy dżem przekładamy do wyparzonych słoików i dokładnie zakręcamy słoiki wyparzonymi pokrywkami. Słoiki odwracamy dnem do góry. Dżem zawiera taką ilość cukru, która zapewni naszym przetworom bezpieczne przechowanie.
Z malin uzyskamy smaczne konfitury. Ich przyrządzenie wymaga wykorzystanie składników, w proporcjach: na 1 kg malin – 1 kg cukru. Maliny zasypujemy częścią cukru i odstawiamy na 2-3 godziny. Z wody i reszty cukru przygotowujemy syrop, z dodatkiem, np. skórki pomarańczowej. Do syropu dodajemy maliny i gotujemy na małym ogniu, często mieszając, przez około 30 minut. Gorącą konfiturę przekładamy do wyparzonych słoików i dokładnie zakręcamy pokrywki. Słoiki odwracamy do góry dnem. Zimne słoiki z konfiturami z malin są gotowe do przechowania w domowej spiżarni. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na dżem z agrestu?