Konfitura z malin - najlepsze przepisy na pyszne przetwory krok po kroku
Bogate w witaminy i składniki mineralne maliny nie tylko świetnie smakują, lecz również działają prozdrowotnie. Świeżymi malinami cieszymy się niestety tylko latem, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby zachować ich smak na zimę i wykonać pyszne przetwory z malin. Najpopularniejszy przepis to konfitura z malin, wspaniała do kanapek czy do herbaty. W artykule pokażemy ci, jak krok po kroku zrobić powidła malinowe czy też konfiturę z malin. Dowiesz się również, jak wykonać pyszny dżem z malin oraz nalewkę z malin.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z przepisami na konfitury.
Przetwory z malin - inspirujące pomysły
Maliny zawierają bardzo mało cukru, za to ogromne ilości witaminy C. Ponadto maliny posiadają dużo potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Nie od dziś znany jest zbawienny wpływ malin na odporność. Już nasze babcie zalecały sok z malin na przeziębienie. Maliny działają przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Ponadto mają działanie uspokajające. Minerały zawarte w malinach wspomagają serce, obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają miażdżycy.
Okresem, w którym najlepiej jest zbierać maliny lub kupić je na targu, jest lipiec i sierpień. Wtedy owoce są najbardziej dorodne i również najtańsze. Owoce na przetwory powinny być dojrzałe, pozbawione skaz i larw. Na przetwory z malin powinno się przeznaczyć owoce suche zbierane w czasie słonecznej pogody. Maliny zbierane pod deszczu są mniej smaczne. Ale zaopatrując się w maliny na targu lub w markecie nie mamy na to wpływu. Warto również wiedzieć, aby nie czekać ze zrobieniem przetworów, gdyż maliny to owoce delikatne, które się szybko psują. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na konfiturę z pigwy?
Maliny są pyszne na surowo, ale możemy się nimi cieszyć tylko latem. Dlatego też warto w porę zrobić przetwory. Maliny idealnie nadają się na napoje alkoholowe, jak nalewka z malin czy wino z malin. Jednak najbardziej popularne są powidła malinowe czy też konfitury z malin. Maliny to owoce delikatne, dlatego też nie trzeba ich długo gotować czy przetwarzać. Dzięki temu przetwory z malin robi się naprawdę szybko i nie zajmują one wiele czasu.
Warto wiedzieć, że malin na przetwory nie powinno się myć, chyba że przepis wymaga gotowania. Wszelkiego rodzaju przetwory, czy to będzie marmolada malinowa czy też powidła malinowe, przygotowujemy w czystych i wyparzonych słoikach, które należy następnie pasteryzować około 20 minut. Tradycyjna metoda pasteryzacji polega na umieszczeniu słoików w dużym garnku wyłożonym na dnie ściereczką i gotowaniu na małym ogniu. Proces ten zapewnia, że wieczka słoików się zasysają i mogą być długo przechowywane. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na konfiturę z pomarańczy.
Dżem i konfitura z malin - najlepsze przepisy
Konfitura z malin - przepis na pyszne przetwory
Można powiedzieć, że konfitura malinowa, marmolada malinowa czy też powidła to prawie to samo. Tradycyjnie powidła robi się ze śliwek, zaś proces wymaga długotrwałego gotowania. Natomiast powidła malinowe nie wymagają aż tak długotrwałego gotowania. Przeciwnie, przepis na konfiturę z malin należy do łatwych do wykonania. Przeczytaj, jak powstaje konfitura malinowa krok po kroku.
Na konfitury z malin wybierz owoce dorodne, dojrzałe i czyste, tak aby nie było potrzeby ich mycia. Jeśli owoce trzeba umyć, należy je potem rozłożyć na suchej ściereczce lub papierowym ręczniku, aby dokładnie wyschły.
Jak zrobić konfiturę malinową? Potrzebne będą tylko maliny i cukier w proporcji 1 kg cukru na 1 kg owoców.
Proces wykonywania konfitury malinowej przebiega następująco:
- 1/3 cukru wsyp do dużego naczynia i zalej 2 szklankami wody, następnie ugotuj gęsty syrop i zdejmij szumowiny,
- wsyp przygotowane maliny i zagotuj,
- odstaw konfiturę do ostudzenia,
- następnie ponownie zagotuj maliny dosypując stopniowo cukier,
- przez kolejne dni powtórz dwukrotnie gotowanie i studzenie i dodaj resztę cukru,
- na zakończenie smaż jeszcze konfiturę przez 30 minut mieszając, aby pestki wypłynęły na powierzchnię,
- pestki zbierz łyżką lub sitkiem,
- odstaw konfiturę na 24 godziny,
- przełóż konfiturę do słoików, zakręć i pasteryzuj.
Domowy dżem z malin - przepisy
Bardzo podobnie robimy dżem z malin, jednak możemy do niego użyć owoców nieco gorszej jakości. Do marmolady malinowej nadadzą się owoce przejrzałe, pogniecione czy też zbyt miękkie. Ważna jest proporcja cukru i owoców, która powinna wynosić 1 kg cukru na 1 kg owoców. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat malin.
Aby powstała marmolada malinowa, wykonaj następujące kroki:
- połowę malin przetrzyj przez sito i wlej do dużego garnka,
- zagotuj dodając cukier i pozostałe, cale owoce,
- gotuj maliny do czasu, gdy masa stanie się gęsta i szklista (kropla upuszczona na zimny talerz nie rozpływa się),
- gorący dżem przełóż do słoików tak aby zostało u góry 2 cm wolnego miejsca, zakręć i pasteryzuj.
Możesz urozmaicić smak dżemu dodając sok z cytryny oraz umytą i sparzoną skórkę z cytryny. Przed włożeniem do słoików skórkę z cytryny wyjmujemy.
Dżem można wykonać również w postaci galaretki. W takim przypadku potrzebne będą 2 kg owoców i 1,5 kg cukru. Jak zrobić galaretkę z malin na zimę:
- maliny zalej 100 ml wody i gotuj 5 minut,
- wywar przecedź, aby usunąć pestki,
- dodaj cukier oraz sok z 2 cytryn,
- następnie gotuj jeszcze przez 10 minut,
- zbierz pianę, która powstała na wierzchu,
- przełóż gorącą galaretkę do słoików i pasteryzuj przez 10 minut.
Zamiast pasteryzować słoiki można obrócić je do góry dnem i odstawić w ciepłe miejsce lub owinąć kocem i odczekać 24 godziny. Jak widać, przepis na dżem z malin nie jest skomplikowany.
Przepisy na przetwory z malin dla zdrowia
Dobrze znane jest korzystne działanie malin w czasie przeziębienia. Możemy wykorzystać zarówno owoce, także suszone, jak i liście, z których robimy napar. Zalewamy je gorącą wodą i odstawiamy na 15 minut. Napar z liści przyda się do płukania gardła w czasie przeziębienia, zaś napar z owoców pomoże w chorobach górnych dróg oddechowych.
Wspaniałe działanie prozdrowotne ma sok z malin, który możemy po prostu wyciskając maliny w sokowirówce, a następnie pasteryzujemy, aby można go było przechować na zimę. Do soku malinowego możemy dodać sok wyciśnięty z cytryny.
Prozdrowotnie działa również syrop z malin, który możemy zrobić na zimę. W przypadku syropu ważna jest proporcja, czyli 1 kg cukru na pół kilograma owoców. Maliny zasypujemy połową cukru i odstawiamy, aż owoce puszczą sok. Następnie dodajemy resztę cukru i gotujemy. Po zagotowaniu gotujemy jeszcze 15 minut. Na koniec można dodać sok z cytryny. Tak przygotowany syrop przekładamy do słoików i pasteryzujemy. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na sok z malin.
Co jeszcze można zrobić z malin? Nalewka z malin krok po kroku
Z malin często robimy nalewki, które świetnie smakują i dodatkowo rozgrzewają w okresie zimowym. Nalewka z malin świetnie smakuje i stanowi atrakcję każdej rodzinnej imprezy. Przepisów na nalewkę z malin jest naprawdę sporo a wykonanie jej jest bardzo proste.
Potrzebne składniki:
- 1 litr malin,
- pół litra spirytusu,
- 1,5 kg cukru,
- 2 litry wody.
Jak zrobić nalewkę z malin? Aby wykonać nalewkę z malin, wykonujemy następujące czynności:
- rozpuść cukier w wodzie, aby zrobił się syrop,
- zalej maliny syropem cukrowym,
- dolej spirytus i odstaw na 10 dni, aby nalewka się sklarowała,
- po tym czasie przelej nalewkę do butelek i odstaw w ciemne miejsce na 6 miesięcy.
Jest to najprostszy i najłatwiejszy do wykonania przepis na nalewkę. W sieci można znaleźć najróżniejsze przepisy na nalewki z malin o różnym stopniu trudności.
Jak widać, przetwory z malin nie są trudne do wykonania i nawet osoby mniej doświadczone w przygotowywaniu przetworów na zimę mogą pokusić się o wykonanie pysznych konfitur z malin czy też nalewki, aby w zimowe wieczory delektować się wspaniałym smakiem i aromatem malin.