Konfitura z pomarańczy – sprawdzone przepisy na domowe wyroby z pomarańczy
Konfitura z pomarańczy to bardzo smaczny przetwór, który jest niedrogi w przygotowaniu i doskonale podkreśla smak wielu słodkich wypieków. Możesz ją bez problemu zrobić samodzielnie w domu, wypełniając mieszkanie cudownym zapachem pomarańczy. Czy przepisy na dżem z pomarańczy faktycznie są takie proste? Przekonaj się!
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o przetworach.
Konfitura z pomarańczy
Smaczny powrót do świąt
Nie da się ukryć, że pomarańcze swoim charakterystycznym zapachem przywodzą na myśl święta. Doskonale przypomnisz je sobie dzięki konfiturze pomarańczowej. Może zdążysz przyrządzić ją jeszcze przed okresem bożonarodzeniowym?
Lista składników
- 5 pomarańczy
- 1 cytryna
- 6 szklanek cukru
- 8 szklanek wody
Pamiętaj, żeby dobrze wyszorować i sparzyć pomarańcze oraz cytrynę, a także usunąć pestki. Następnie trzeba obrać je ze skórek i odłożyć. Przydadzą się! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z przepisami kulinarnymi.
Konfitura pomarańczowa – sposób przygotowania
- Skrój owoce na ćwierć-plasterki i włóż je do dużego garnka.
- Skórę z cytryny i pomarańczy obierz z gorzkiej (białej) części, pokrój ją na paseczki i włóż do garnka.
- Skórki posiadają najwięcej pektyny, a dzięki nim konfitura z pomarańczy stężeje – bez użycia cukru żelującego!
- Zalej owoce i skórki wrzącą wodą, doprowadź do wrzenia i zdejmij z palnika. Dodaj cukier, wymieszaj do rozpuszczenia i zostaw garnek do wystygnięcia na całą noc.
- Zagotuj i gotuj całość na małym ogniu ok. 4 godzin bez pokrywki – od czasu do czasu zamieszaj.
- Przelej konfiturę do słoików i odwróć do góry dnem.
Konfitura pomarańczowa – wskazówki
Jeżeli konfitura pomarańczowa będzie za rzadka, kolejnego dnia znów ją zagotuj (ok. 1,5 godziny). Przetwór idealnie smakuje z mięsem, ciastem bądź… herbatą! A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na nalewkę w pomarańczy?
Dżem z pomarańczy
Dżem pomarańczowy jako przetwór domowy
Nie jest trudny w przygotowaniu, a smakuje naprawdę doskonale. Może warto ugościć go w swojej spiżarni na dłużej?
Lista składników
- 2kg pomarańczy
- 3 cytryny
- 0,75 l wody
- 1,5 kg cukru
Dżem z pomarańczy – sposób przygotowania
- Wyszoruj owoce i obierz ze skórek. Zostaw 1 cytrynę i 3 pomarańcze w całości.
- Pokrój owoce i usuń pestki (zachowaj je). Wymieszaj ze skórką owocową (posiekaną), zalej wodą i zostaw na noc. Zamieszaj od czasu do czasu.
- Namocz pestki i biały miąższ w dwóch szklankach wody. Przełóż kolejnego dnia na patelnię, wlej wodę z pestek i zagotuj.
- Smaż wywar bez przykrycia ok. 50 minut. Dodaj cukier i usuwaj powstającą pianę.
Konfitura pomarańczowa – uwaga
Musisz sam zdecydować, w jakim momencie zdjąć z ognia dżem z pomarańczy. Według przepisu może to być ok. 1,5 godziny – jednak efekt finalny zależy od tego, jaką lubisz gęstość dżemu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o cytrusach.
Marmolada pomarańczowa
Pyszny przetwór na zimę
Marmolada smakuje wybornie nie tylko na kanapkach, ale i doskonale jest dodawać ją do ciast bądź naleśników czy twarożku. W dodatku w prosty sposób przyrządzisz ją… samodzielnie.
Lista składników
- 1,5 kg pomarańczy
- 0,5kh cytryn
- 1 grejpfrut
- 1,5 kg cukru
- 2,5 l wody
Przygotuj również kawałek gazy do zawinięcia pestek z cytryny!
Marmolada pomarańczowa – sposób przygotowania
- Wyszoruj owoce, pokrój na 4 ćwiartki i obierz ze skórki. Wyciśnij miąższ nad garnkiem, skrój na kawałki owoce i wrzucaj do środka. Skórki (oprócz grejpfruta) pokrój na cienkie paski i dołóż do garnka.
- Zwiń w gazę pestki z cytryn i włóż do garnka. Zagotuj całość i gotuj przez ok. pół godziny bez przykrycia, lekko mieszając.
- Wlej wodę, wsyp cukier i zagotuj bez przykrycia, gotując następnie ok. 2 godziny. Zbieraj wytwarzającą się pianę. Pozostaw marmoladę na całą noc po jej ugotowaniu.
- Wyjmij pestki z wywaru i zagotuj całość. Przełóż do słoików i zamykaj na gorąco. Odstaw w chłodne miejsce.
Marmolada z pomarańczy – do czego użyć?
Ze względu na wysoką zawartość cukru i konsystencję, marmoladę pomarańczową najczęściej używa się do przygotowywania domowych, słodkich wypieków. Spróbuj użyć jej jako nadzienie do piernika. Mniam! A może zainteresuje cię także ten artykuł o przetworach z rabarbaru?
Konfitura z pomarańczy z imbirem
Doskonały dodatek do śniadania
Konfitura z nutą imbirową jest dobrym zastępcą kupnych przetworów. Wybornie smakuje zarówno z owsianką, jak i kaszą jaglaną. Jeżeli lubisz słodkie śniadania, koniecznie przygotuj sobie zapas tego pysznego przetworu!
Lista składników
- 6 szt. pomarańczy
- ½ cytryny
- 80 g cukru
- ¾ szklanki wody
- 2 cm imbiru
Pamiętaj o umyciu owoców i starciu skórki pomarańczowej na tarce. Koniecznie pokrój białą część w cienkie paski, a pomarańcze pokrój na małe kawałki.
Konfitura pomarańczowa z imbirem – sposób przygotowania
- Zagotuj wodę z cukrem, dodaj sok z cytryny i kawałki pomarańczy, a także startą skórkę.
- Obierz imbir i zetrzyj na tarce. Dodaj do gotujących się owoców i mieszaj co jakiś czas. Gotuj do momentu zgęstnienia całości.
- Przelej do słoików, zakręć i zapasteryzuj. Możesz to zrobić na sucho, np. w gorącym piekarniku.
Dżem pomarańczowy – na co pomaga?
Pomarańczowy przetwór usprawnia metabolizm i przyspiesza proces przemiany materii. Dodatkowo wzmacnia układ odpornościowy, a także poprawia wygląd skóry oraz… dodaje energii! Warto więc trzymać go w swojej spiżarni i korzystać z niego, zwłaszcza gdy zdrowie nie dopisuje. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o konfiturach.