Jak moczyć karpia w mleku?

Zastanawiasz się, jak i po co moczyć karpia w mleku? To bardzo proste. Wystarczy tylko podzielić rybę na mniejsze kawałki, oczywiście wcześniej pozbywamy się łusek i innych niepotrzebnych części. Karpia pokrojonego w dzwonki wkładamy do miski lub innego głębokiego naczynia i nalewamy mleka. Ryba powinna być cała zanurzona w mleku. Tak przygotowanego karpia wstawiamy na noc do lodówki i wyjmujemy go następnego dnia.

Karpia możemy upiec w naczyniu żaroodpornym lub przygotować marynatę, która nada mu zupełnie inny, charakterystyczny smak.

Powodem takiego zabiegu jest smak mułu, na który często skarżą się osoby, które mają okazję spożywać karpia. Nie każda ryba będzie miała ten przykry posmak, jednak warto się zabezpieczyć i wymoczyć ryby słodkowodne w mleku, ponieważ po obróbce termicznej nie da się w żaden sposób pozbyć mulistego posmaku.

Marynata do karpia smażonego

Lubisz, gdy ryby mają wyrazisty smak? W takim razie koniecznie musisz wypróbować oryginalną i pikantną marynatę do karpia smażonego. Przed marynowaniem karpia warto mimo wszystko wymoczyć go w mleku, żeby pozbyć się posmaku mułu. Do moczenia zawsze używamy pełnotłustego mleka krowiego lub w przypadku jego braku mleko UHT 3,2%.

Składniki:

  • sok z ½ cytryny
  • 4 łyżki oleju
  • 1 łyżeczka sosu chili
  • ⅓ łyżeczki soli
  • ⅓ łyżeczki pieprzu
  • 1 łyżeczka papryki słodkiej

Przygotowanie:

Wyciskamy sok z połowy cytryny i mieszamy go z olejem i pozostałymi przyprawami. Gdy zalewa jest już gotowa, możemy przeprowadzić macerowanie, umieszczając pokrojonego karpia w marynacie. Macerowanie powinno trwać minimum 6 godzin, dlatego najlepiej umieścić mięso z ryby na noc w lodówce.

Następnego dnia wystarczy w głębokim talerzu rozkłócić jajko i zamoczyć w nim każdy kawałek karpia, a następnie obtoczyć go w bułce tartej. Ryba przygotowana w ten sposób może zostać od razu usmażona na patelni z odrobiną tłuszczu. Smażonego karpia możemy podawać podczas Wigilii, jak i zwykłych domowych obiadów.

Marynata do karpia pieczonego

Jeśli zależy Ci na tym, aby mięso karpia zyskało delikatniejszy smak, możesz przygotować marynatę z mleka. W tym wypadku dobrze jest najpierw wymoczyć karpia w zwykłym mleku, a później przygotować świeżą marynatę, ale możesz również pominąć pierwszą część i od razu przeprowadzić macerowanie. Przygotowanie takiej marynaty nie powinno zająć zbyt wiele czasu.

Składniki:

  • 1 l mleka
  • 3 ziela angielskie
  • 3 liście laurowe
  • 3 ziarenka pieprzu
  • 1 łyżeczka soli
Karp w przyprawach przed pieczeniem
Marynata do karpia pieczonego i smażonego, czyli najlepsze sposoby na zamarynowanie karpia

Przygotowanie:

Do miski wlewamy mleko, sól i pozostałe przyprawy. Wszystko dokładnie mieszamy aż do rozpuszczenia się soli. Do tak przygotowanej marynaty wkładamy pokrojonego karpia i wkładamy go na noc do lodówki.

Po tym czasie karpia możemy upiec z dodatkiem pieczarek i odrobiny masła. Karp moczony w mleku nie tylko zyskuje delikatniejszy smak, ale też zostaje pozbawiony przykrego zapachu i posmaku mułu. W ten sposób możemy również zostać przygotowana marynata do śledzi. Wielbiciele ryb z pewnością nie raz trafili na przesolone płaty śledziowe, żeby się pozbyć nadmiaru soli, wystarczy zastosować jeden trik. Nie tylko karp powinien być moczony w mleku, śledź również może się w nim znaleźć, co sprawi, że przesolona ryba stanie się na powrót jadalna. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat marynat do różnych mięs na grilla?

Przepyszna i prosta marynata do karpia

W Twoim domu króluje karp moczony w mleku? Choć to fantastyczny sposób na pozbycie się posmaku mułu z ryby, to warto czasem postawić na niewielkie zmiany, które urozmaicą smak potrawy. Jeśli nasz karp był już przez noc moczony w mleku, to warto nadać mu ciekawszy smak przy pomocy przypraw, które każdy z nas ma w swoim domu.

Składniki:

  • pęczek koperku
  • 3 cebule
  • ½ szklanki mleka
  • 1 łyżeczka papryki wędzonej
  • 1 łyżeczka przyprawy do skrzydełek kurczaka

Przygotowanie:

Cebulę obieramy i kroimy w plastry. Koperek drobno siekamy. Do głębokiego naczynia wlewamy mleko, dodajemy pokrojoną cebulę i koperek, a także resztę przypraw. Wszystko dokładnie mieszamy i do powstałej zalewy wkładamy oczyszczone dzwonki z karpia. Ryba w zalewie powinna spędzić około 6 godzin. Po tym czasie można ją smażyć.

Karp marynowany w koperku i cebuli będzie znakomity zarówno do pieczenia, jak i smażenia. 
Z pewnością przekonałeś się już, że karpia można przyrządzić na wiele ciekawych sposobów. Jeśli jesteś tradycjonalistą, który po tę pyszną rybę sięga tylko podczas wigilijnej kolacji, to z pewnością te przepisy odmienią Twoje podejście do tego dania.

Za każdym razem wykorzystując inną marynatę, możesz przygotowywać nowe i ciekawe dania, których smak będzie podziwiać cała rodzina.

ikona podziel się Przekaż dalej