Przepyszna i prosta marynata do śledzi w occie

Uwielbiasz śledzie w occie? W takim razie koniecznie musisz wypróbować ten przepis, który wyjaśni Ci jak w łatwy sposób zrobić przepyszne marynowane śledzie w occie. Zaskoczeniem może być to, że sposób ten jest banalnie prosty i wystarczy zaledwie kilka minut na ich przygotowanie. Oczywiście marynować powinno się wyłącznie świeże i ta marynata octowa jest właśnie do śledzi solonych, czyli świeżych. To jak poradzić sobie ze słonym smakiem zakonserwowanej ryby, dowiesz się na końcu artykułu.

Składniki:

  • 2 szklanki wody
  • 2 łyżki cukru
  • 5 łyżek octu
  • 2 liście laurowe
  • 2 ziarenka ziela angielskiego
  • kilka ziarenek pieprzu czarnego

Przygotowanie:

Wszystkie składniki, które są potrzebne do wykonania marynaty, łączymy ze sobą i doprowadzamy do wrzenia. Gdy zalewa zacznie się gotować, zmniejszamy ogień i gotujemy ją jeszcze przez około 2 minuty. Po tym czasie odstawiamy zalewę do całkowitego wystygnięcia. Bardzo ważne jest, aby w gorącej zalewie nie umieszczać filetów śledziowych, ponieważ wysoka temperatura prowadzi do ich rozpadania się.

Gdy zalewa śledziowa wystygnie, w słoikach układamy śledzie z cebulą i zalewamy je marynatą. Śledzie w zalewie odstawiamy do lodówki na 2 dni. Surowe śledzie w zalewie mogą stać nawet 2 tygodnie. Dopiero po tym czasie cienkie ości, które znaleźć można w śledziach, ulegną stopieniu.

Ten przepis zdecydowanie najlepiej sprawdzi się do świeżych śledzi solonych, które po zamarynowaniu w occie podawane są na Boże Narodzenie. Oczywiście to nie jedyny okres w ciągu roku, w którym możemy spożywać śledzie marynowane w ten sposób.

Banalnie prosta marynata do śledzi w oleju

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zalewa śledziowa z oleju to połączenie prostej octowej zalewy, właśnie z olejem. Dlatego, jeśli wolisz, aby na Twoim talerzu gościły śledzie w oleju z dodatkiem pysznej cebulki, zapoznaj się z poniższą recepturą i ciesz się wspaniałym smakiem śledzi. Jeśli nie wiesz jak po kolei zabrać się do obróbki śledzi surowych, to nie zapomnij przeczytać reszty artykułu, gdzie zostanie przekazany dokładny opis postępowania.

Składniki:

  • 2 szklanki wody
  • ¼ szklanki octu
  • 3 łyżki cukru
  • 3 liście laurowe
  • 5 ziaren ziela angielskiego
  • ½ szklanki oleju rzepakowego
  • 2 cebule

Przygotowanie

Wszystkie składniki na zalewę oprócz oleju łączymy ze sobą i doprowadzamy do wrzenia. Kiedy zalewa śledziowa zacznie się gotować, odstawiamy ją do wystygnięcia. W międzyczasie kroimy cebulę i posypujemy niewielką ilością soli, żeby zmiękła. Gdy zalewa wystygnie, możemy rozpocząć marynowanie śledzi. Marynatą zalewamy filety śledziowe (oczywiście używamy surowych śledzi solonych) i odstawiamy je na 5-6 godzin do lodówki. Po tym czasie odlewamy marynatę i układamy śledzie wraz z cebulą w słoikach, a następnie zalewamy je olejem i odstawiamy do lodówki na 2 dni.

Po upływie tego czasu marynowanie możemy uznać za zakończone, a śledzie będą gotowe do spożycia. Można je zjeść z dodatkiem chleba albo przygotować z nich pyszną i pożywną sałatkę. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat marynat do różnych mięs na grilla?

Dlaczego świeże śledzie są tak słone?

Kupując świeże ryby, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że do jej zakonserwowania potrzebna jest sól. Tylko dzięki niej mięso z ryby pozostanie dłużej świeże i zdatne do spożycia. Sposób ten jest znany od setek lat i działa. Dzięki temu bez chemii jesteśmy w stanie przedłużyć życie mięsa i nie tylko. Planując sprawdzić, jak działa marynata do śledzi, musisz pamiętać, aby wybierać śledzie surowe, a jeśli nie wiesz jak pozbyć się słonego smaku, to przeczytaj poniższy przepis.

Kupiłeś przesolone śledzie? Wiele osób zraziło się do śledzi po tym, jak kilka razy z rzędu otrzymali bardzo przesolone filety śledziowe. Z pewnością nie mieli pojęcia, że kupili świeże śledzie, które zostały zakonserwowane przez sól. Dlatego, jeśli po powrocie do domu zauważymy, że nasze śledzie są za słone, możemy je w bardzo prosty sposób uratować. Jak zrobić z przesolonych śledzi pyszne i pożywne danie? Wystarczy na noc namoczyć je w mleku.

Po nocy spędzonej w lodówce śledzie odcedzamy i próbujemy czy ich smak nam odpowiada. Jeśli nadal wyczuwamy zbyt dużą ilość soli, to warto zabieg moczenia powtórzyć. Jednak zazwyczaj po nocy spędzonej w zalewie mlecznej, słony smak powinien całkowicie zniknąć. Do mleka możemy dodać jeszcze pokrojoną cebulę, ale nie jest to konieczne. Z pewnością doświadczone panie domu rozpoznają w tym zabiegu sprawdzony przepis na zalewę do innej ryby. Mleko to również doskonała marynata do karpia, które pozbawia go posmaku mułu.

ikona podziel się Przekaż dalej