Peklosól – jaka jest azotynowa sól peklująca?

Sól peklująca stanowi podstawę mieszanki, używanej przy peklowaniu mięsa. Jej skład to:

  • 99,4 % - 99,5% chlorku sodu NaCl,
  • 0,5% - 0,6% azotyn sodu NaNO2.

W zależności od masy mięsa, jakim dysponujemy, sól peklująca powinna stanowić 2-2,5%. Większe dawkowanie będzie skutkowało przesoleniem wyrobów.

Popularnie stosowana saletra do peklowania, użyta bez dostatecznej wiedzy, może prowadzić do zatrucia azotanami. Użycie gotowej mieszanki peklującej jest bezpieczne dla zdrowia. Azotynowa sól peklująca nadaje mięsu zdrowy różowy wygląd, wzmacnia smak i aromat. Jednak najważniejszą zaletą peklosoli jest zahamowanie rozwoju bakterii jadu kiełbasianego oraz innych groźnych dla zdrowia drobnoustrojów.

Sól peklująca może być użyta do peklowania mięsa wieprzowego, wołowego, baraniego, króliczego, drobiowego oraz dziczyzny. Nie nadaje się do bezpośredniego spożycia! Na rynkudostępna jest zarówno saletra do peklowania, jaki i gotowa sól peklująca, w różnych opakowaniach – od 200 g do 25 kg. Producenci oferują także sól peklową z dodatkiem ziół. Decydując się na zastosowanie produktów, pamiętajmy, by używać ich z zachowaniem proporcji, opisanych na etykietach opakowań.

Godna polecenia jest peklosól PRYMAT. Drobnoziarnista azotynowa sól peklująca polecana jest zwłaszcza do konserwowania i peklowania mięsa wieprzowego i dziczyzny. Można przygotować z jej użyciem marynaty. Peklosól firmy PRYMAT nadaje mięsu zdrowy różowy kolor, a gotowe mięsne wyroby, dzięki zastosowaniu mieszanki peklującej, wyróżniają się wyjątkową kruchością i soczystością. Sprawdź także ten artykuł o peklowaniu szynki krok po kroku.

Sól peklująca – dawkowanie i bezpieczne stosowanie

Peklowanie mięsa znacznie wydłuża jego przydatność do spożycia. Smakosze wędzonek poddają peklowane mięso wędzeniu, uzyskując aromatyczne i smaczne wyroby. Peklowane mięso nadaje się również do gotowania i pieczenia. Podstawowymi metodami peklowania jest peklowanie na mokro oraz na sucho. Duże kawałki mięsa, przeznaczone do wędzenia, poddaje się peklowaniu na mokro, w solance, wzbogaconej o różne składniki, np. cukier, czosnek i przyprawy. Mięsa mniejsze oraz przeznaczone na kiełbasy, pekluje się na sucho, poprzez natarcie peklosolą i przyprawami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o peklowaniu boczku krok po kroku?

Peklowanie wymaga zachowania odpowiednich proporcji składników. W czasie peklowania na mokro używa się zalewy, w skład której wchodzi peklosól – 40 g na 1 kg mięsa oraz dodatkowe składniki – około 5 g przypraw i ½ łyżeczki cukru. Sól peklową rozpuszcza się w wodzie. Przy peklowaniu na sucho, wystarczy użyć od 17g do 23 g peklosoli, na 1 kg mięsa.

Niezmiernie istotnymi zabiegami, którym powinniśmy poddać peklowane mięso, zanim zostanie uwędzone, upieczone lub ugotowane, jest mycie i moczenie. Dzięki tym czynnościom z powierzchni wyrobów zostanie usunięty nadmiar soli. Mięso peklowane metodą na mokro, musi być poddane ociekaniu, aby pozbyć się niewchłoniętej solanki.

Od wielu lat toczy się dyskusja, nad szkodliwością związków azotu. Azotyny, obecne są w mieszankach, stosowanych przy peklowaniu mięsa. W termicznie obrabianych peklowanych produktach powstają N-nitrozoaminy, którym przypisuje się działanie rakotwórcze. Warzywa, za sprawą nawozów, zawierają azotany. Sprawdź także ten artykuł o peklowaniu na sucho.

Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności wykazał, że spożywanie warzyw i owoców przynosi więcej korzyści, niż zagrożeń azotanami. Azotyny, obecne w produktach mięsnych, są niebezpieczne dla zdrowia przy ich nadmiernym spożywaniu. W trosce o własne zdrowie, powinniśmy ograniczyć nadmierne jedzenie mięsa, a mięsne wyroby spożywać z dodatkiem warzyw.

ikona podziel się Przekaż dalej