Kiełbasa domowa krok po kroku. Poznaj przepisy na swojską kiełbasę
Swojska kiełbasa ma zupełnie inny smak, niż taka, którą kupisz w sklepie. Dlatego produkty domowe, od sprawdzonego rzeźnika, który robi je z dobrej jakości mięsa na niewielką skalę są tak cenione. I niestety także tak drogie. Dobrą kiełbasę domową można zrobić samodzielnie. Będzie najlepsza, bo po kilku próbach znajdziesz tę złotą proporcję przypraw i czosnku, by idealnie ci smakowała. Kiełbasa domowa krok po kroku.
Kiełbasa domowa robiona w domu
Swojską kiełbasę lubi chyba każdy. Dawniej przygotowywało się ją w domach podczas świniobicia z najlepszej jakości mięsa na każdym wiejskim podwórku, często przed świętami. Obecnie jest to prawdziwy rarytas, a swojskiej domowej kiełbasy ze świecą szukać. Możesz jednak zrobić ją w domu, chociaż nie jest to tak proste, jak robienie zwykłych klasycznych wędlin.
Aby przygotować domową kiełbasę potrzebujesz przede wszystkim dobrej jakości maszynki do mięsa, która poradzi sobie z dużą ilością produktów. Do tego powinna mieć specjalną nakładkę, która pozwala na nadziewanie jelit masą kiełbasianą. Można także zaopatrzyć się w nadziewarkę do kiełbasy, jeśli masz pewność, że często będziesz robić domowej roboty kiełbasę.
Najprościej jest zrobić białą, polską kiełbasę, która nie potrzebuje wędzenia, tylko parzenie w gorącej wodzie. Jeśli jednak masz ochotę na swojską, pachnącą drewnem i czosnkiem kiełbaskę, to niestety musisz mieć w domu także wędzarnię. Jest kilka sposobów na to, jak na przydomowym ogródku zrobić wędzarnie, która pozwoli na uzyskanie właśnie wspaniale pachnącego, smakowitego wędzonego mięsa. Taka kiełbasa jest najlepsza, a wędzarka może przydać się także do robienia domowych ryb, boczku i szynek.
Kiełbasa robiona domowym sposobem – przepis na kiełbasę wędzoną
Robienie domowej kiełbasy nie jest szybkim procesem i warto poświęcić na to większą część dnia. Ale naprawdę warto, ponieważ będzie bardzo, bardzo smaczna, o wiele bardziej zdrowa i wartościowa niż te, które możesz kupić w sklepach. Wybór kiełbasy jest ogromny, ale nie wszystkie mają tak dużo mięsa w składzie. Kiełbasa domowa jest bardzo mięsna i bardzo bogata. Przedstawiamy przepis na kiełbasę swojską, z którego wyjdzie około 5 kg kiełbasy.
- 2,5 kg chudego mięsa wieprzowego z szynki,
- 1,8 kg boczku,
- 1 kg mięsa z golonki,
- 20 g czarnego pieprzu,
- 20 g granulowanego czosnku,
- 40 g soli,
- 40 g tak zwanej peklosoli,
- 250 ml wody, najlepsza jest przegotowana ale wystudzona
- 1 m jelita wieprzowego na 1 kg masy, czyli około 5 m
Do kiełbasy można dodać surowy czosnek, ale granulowany jest łatwiejszy w zastosowaniu. Użycie peklosoli jest konieczne, by kiełbasa była trwała. Dzięki temu będzie nadawała się do suszenia i może leżeć poza lodówką. Warto zwrócić uwagę, by mięso było najwyższej jakości, świeże i ładne – w końcu zależy nam na tym, by zrobić produkt najlepszej jakości.
- Umyj mięso i pokrój na małe kawałki.
- Zmiel mięso w maszynce. Chude mięso mieli się na sitku o większych oczkach, do boczku i golonki stosuje się oczka o średnicy około 3-4 mm.
- Mięso chude przekłada się do osobnej miski i dodaje do niego połowę wszystkich przypraw i wodę.
- Rękami wyrób do uzyskania plastycznej, ale kleistej masy.
- Pozostałe mięsa miesza się z przyprawami i solami. I dodaje do masy z chudego mięsa.
- Wyrób całą masę jak ciasto, aż będzie kleista i w miarę jednolita.
- Przygotuj jelita: umyj je i dokładnie opłucz z soli w środku. Włóż do miski i namaczaj w ciepłej, ale nie gorącej wodzie przez co najmniej 30 minut.
- Nadziej jelita za pomocą maszynki. Nakłada się je na lejek i powoli napełnia przygotowaną masą, pilnując, by nie zostały żadne bąbelki z powietrza. Uważaj, by masa kiełbasiana nie przebiła jelita.
- Co jakiś czas przekręcaj jelito, by uzyskać pęta kiełbasy. Najczęściej robi się to co 30 cm, ale jeśli chcesz mieć małe kiełbaski, takie jak śląskie, to rób to co 15 cm.
Teoretycznie kiełbasa jest już gotowa, ale jest jeszcze surowa. Teraz pozostaje parzenie albo wędzenie.
Wędzenie kiełbasy domowej roboty
Swojska wędzona kiełbasa ma niezrównany zapach i wyjątkowy smak. Wszystko zależy od tego, jakiego drewna użyjesz do wędzenia. To ten element receptury na polską kiełbasę, kiedy trzeba szczególnie uważać, by nie przesadzić z ilością dymu i temperaturą. Wędzenia nie robi się w domu, konieczna jest odpowiednia wędzarka, na przykład nad grillem lub w beczce, albo po prostu osobna wędzarnia.
Zanim rozpocznie się wędzenie kiełbasy domowym sposobem, musi ona wyschnąć. Optymalna temperatura to 22 stopnie, ale można używać także wentylatora, ale takiego z zimnym powiewem. Zanim kiełbasa znajdzie się w wędzarni, musi być kompletnie sucha. Wędzenie powinno się odbywać w warunkach 45-60 minut przez mniej więcej 3 godziny. Trzeba ją wyjąć, jeśli ma charakterystyczny, brązowy kolor. Kiełbasę parzy się w wodzie o temperaturze około 75 stopni przez 15 minut. Parzenie przeprowadza się już po uwędzeniu.
Przepis na białą kiełbasę
Domowej roboty biała kiełbasa? Czemu nie, to w sam raz na święta, a jest bardzo smaczna. Przepis na białą kiełbasę nie jest trudny. Nie jest kiełbasą wędzoną, najczęściej tylko się ją parzy w gorącej wodzie.
Do przygotowania białej kiełbasy domowej wykorzystuje się także mięso dobrej jakości, z łopatki, szynki i boczku. Jeśli boczek jest mało tłusty, można użyć podgardla, które często dodaje się do pasztetów, ponieważ daje trochę wilgoci. Proporcje mięsa chudego do tłustego powinny być 1:1. Liczba jelit wieprzowych jest taka sama jak w poprzednim przepisie: 1 na 1 kg mięsa. Potrzebujesz jeszcze przypraw, na jeden kilogram mięsa:
- 1 ząbek czosnku,
- 0,5 łyżeczki pieprzu,
- 25 g soli,
- 0,5 łyżki stołowej,
- 1 liść laurowy,
- 15 g soli peklowej,
- 50 ml wody
- Zmiel kiełbasę za pomocą maszynki do mielenia. Użyj sitka o grubszych oczkach, na przykład 10 mm.
- Wodę i przyprawy dodaj do mięsa i wyrabiaj dłońmi dość długo, do uzyskania jednolitej, gładkiej i kleistej masy. Woda powinna wystarczyć, by uzyskać odpowiednią konsystencję, ale lepiej wlewać ją powoli i sprawdzać, jak wygląda masa.
- Przygotuj jelita wieprzowe: wymyj je zimną wodą od środka, opłucz i pozostaw w wodzie na około 20 minut.
- Przygotuj maszynkę z nakładką do nadziewania jelit i nadziewaj je masą kiełbasianą. Skręcaj jelita co kilkanaście centymetrów, by uzyskać małe kiełbaski. Pilnuj, by w jelitach nie było pustych przestrzeni i pęcherzyków powietrza.
- Zaparz białą kiełbasę w wodzie o temperaturze 75 stopni przez 15-20 minut.
Biała kiełbasa może być także zostawiona na surowo. Piecze się ją w piekarniku na przykład z chrzanem lub w piwie – jest naprawdę przepyszna. Dzięki zaparzeniu będzie jednak bardziej trwała, a potraktowanie jej wysoką temperaturą wyeliminuje wszystkie potencjalne bakterie. Dlatego jest to uważane za bardziej bezpieczne. Białej kiełbasy raczej się nie wędzi, żeby miała swój wyjątkowy, biały kolor. Taka jest najlepsza do żurku.