Najlepsze sposoby na wędzenie kiełbasy - poradnik praktyczny
Wędzenie kiełbasy i innych mięs wraca do łask jako sposób na samodzielne wykonanie zdrowych i smacznych potraw, jakimi raczyli się nasi dziadkowie i pradziadkowie. Wędzenie kiełbasy wiejskiej wymaga sporo cierpliwości i wiedzy, lecz poświęcony czas zwraca się w postaci wędlin o niepowtarzalnym smaku. Dlatego też warto poznać najlepszy przepis na wykonanie i wędzenie domowych kiełbas. Odpowiemy na pytanie, ile wędzić i w jakiej temperaturze oraz doradzimy, jak zrobić domową, swojską kiełbasę, która swoim smakiem zachwyci domowników i gości.
Ciekawe przepisy na wędliny znajdziesz również na ProstePesto.pl
Wędzenie kiełbasy domowej roboty
Mimo że zazwyczaj kupujemy kiełbasę w sklepie, renesans przeżywają stare metody przygotowania wędlin. Coraz więcej osób powraca do metod naszych prababek i zastanawia się, jak zrobić kiełbasę swojską i jak długo wędzić kiełbasę. Zarówno przygotowanie samodzielne domowej kiełbasy, peklowanie na mokro jak i wędzenie kiełbasy wiejskiej, wymaga sporo czasu, cierpliwości i znajomości rzeczy. Jednak zainwestowany czas i wysiłek opłaci się wielokrotnie w postaci zdrowych wędlin o niepowtarzalnym smaku.
Samodzielny wyrób oraz wędzenie kiełbasy sprawia, że wiemy dokładnie, jakie składniki zostały użyte i mamy kontrolę nad procesem wykonania począwszy od zakupu mięsa, poprzez peklowanie na mokro, aż do wędzenia szynki czy kiełbasy. Nie zawsze możemy mieć zaufanie do sklepów i wędlin produkowanych przemysłowo, które mogą zawierać niepożądane dodatki. Ponadto robiąc własną, domową kiełbasę, możemy dodać ulubione przyprawy do smaku.
Ukoronowaniem wyrobu własnej kiełbasy wiejskiej jest wędzenie kiełbasy. Dlatego też warto wiedzieć jak długo wędzić kiełbasę i w jakiej temperaturze. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wędzeniu.
Jak zrobić kiełbasę swojską?
Przepis jak zrobić kiełbasę swojską nie wymaga określonego mięsa. Panuje tu całkowita dowolność. Możemy zrobić kiełbasę według własnego gustu z mięsa wieprzowego, wołowego, mięsa z indyka czy baraniny. Najlepiej połączyć różne gatunki mięs, tworząc własne kombinacje smakowe. Dużą rolę w wyrobie kiełbasy odgrywa tłuszcz, dlatego też nie może tu zabraknąć boczku lub słoniny.
Pierwszym etapem wyrobu kiełbasy swojskiej jest peklowanie na mokro lub na sucho. Peklowanie na mokro wymaga moczenia mięsa w wodnym roztworze peklosoli. Mięso przechowujemy w lodówce od 24 do 48 godzin (wołowinę przechowujemy 72 godziny).
Przygotowane mięso mielimy, dodając sól i wybrane przyprawy. Stosujemy zasadę, że chude mięso mielimy przez sito o dużych oczkach, zaś mięso tłuste przez sito o małych oczkach. Podstawowymi przyprawami dodawanymi do mięsa jest sól, pieprz i czosnek. Należy tu zachować odpowiednie proporcje, czyli na 1 kg mięsa dodaje się 15 g soli. Tradycyjny przepis na wyrób swojskiej kiełbasy zakłada, że na 3 porcje soli przypadają 2 porcje czosnku i 1 porcja pieprzu. Robimy również zaprawę z wody i wybranych przez nas przypraw. Gotujemy ją na małym ogniu 5 minut, studzimy i przecedzamy. Zmielone mięso należy dokładnie wymieszać z przyprawami. W tym celu wyrabiamy mięso ręcznie około pół godziny.
Przygotowujemy również jelito wieprzowe. Należy je wymoczyć kilkanaście godzin w wodzie zmienianej kilkakrotnie, aby usunąć sól, w której są one przechowywane. Następnie nabijamy mięso w jelita, korzystając z ręcznej nadziewarki do kiełbas lub ręcznej maszynki do mięsa z odpowiednią końcówką. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o mięsach i wędlinach.
Wędzenie kiełbasy wiejskiej
Suszenie kiełbasy przed wędzeniem
Tak wykonaną kiełbasę zawieszamy na kijach do wędzenia. Przed wędzeniem kiełbasa musi się wysuszyć, aby nie została okopcona w czasie wędzenia. W tym celu wkładamy ją na 60 minut do wędzarni, której drzwiczki są otwarte, aby wędlina wysuszyła się pod wpływem ciepłego powietrza. Temperatura suszenia powinna wynosić 55-60 stopni. Możemy również powiesić kiełbasę na 1-2 godziny w chłodnym, przewiewnym miejscu.
Wędzenie na ciepło i na zimno
Istnieją dwa sposoby wędzenia: na ciepło i na zimno. Wędzenie na ciepło odbywa się szybciej, w wyższej temperaturze i nie wymaga specjalistycznego pieca. Na zimno wędzimy w niższej temperaturze, zaś czas wędzenia jest dłuższy, nawet do kilkunastu dni. Wędzenie na zimno wymaga budowy specjalnej wędzarni, gdzie miejsce wędzenia oddalone jest od źródła ognia o około półtora metra. W przypadku kiełbasy domowej roboty najczęściej stosuje się wędzenie na ciepło, które jest łatwiejsze do wykonania a kiełbasę na obiad uzyskujemy szybciej.
Czas wędzenia i temperatura wędzenia
Robiąc swojską kiełbasę najczęściej stosuje się metodę wędzenia na ciepło. Najczęściej stosowana temperatura wędzenia to 50-80 stopni. Zagadnienie, ile wędzić również zależy od naszych upodobań smakowych. Dlatego też czas wędzenia i temperaturę wędzenia ustalamy w zależności od tego, czy lubimy mocny aromat wędzonek i od tego, jak szybko chcemy mieć kiełbasę na obiad. Najkrótszy czas wędzenia to 30 minut w temperaturze 80-90 stopni. Mając piec do wędzenia na działce, możemy wstawić tam kiełbasę i w miarę szybko przygotować sobie pyszny obiad. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wędlinach.
Jak długo wędzić kiełbasę?
Odpowiedź na pytanie, ile wędzić kiełbasę na ciepło, zależy od naszych upodobań oraz od tego, jak długo chcemy kiełbasę przechowywać. Możemy wędzić kiełbasę przez około 90 minut w temperaturze 80 stopni. W temperaturze 60-75 stopni wędzimy około 2-3 godziny. Tradycyjny przepis na wędzenie kiełbasy wymaga wędzenia 3-5 godzin w temperaturze 55-60 stopni. Ile czasu wędzi się kiełbasę na zimno? Proces ten może trwać nawet kilkanaście dni, dzięki czemu uzyskuje się kiełbasę, którą można długo przechowywać. Jednak wędzenie na zimno wymaga specjalnej wędzarni i rzadko jest stosowane w przypadku wędzenia kiełbasy.
Parzenie kiełbasy
Po uwędzeniu konieczne jest pieczenie lub parzenie kiełbasy. Proces ten ma na celu sparzenie białka, aby soki nie wypływały na zewnątrz. Dzięki temu wędlina jest bardziej soczysta.
W tym celu w ostatnim etapie wędzenia zwiększamy temperaturę do 100-110 stopni i wędzimy aż kiełbasa osiągnie temperaturę 70 stopni wewnątrz.
Innym sposobem dalszej obróbki wędzonek jest parzenie kiełbasy. Parzenie polega na moczeniu uwędzonej kiełbasy przez około 30 minut w gotowanej wodzie o temperaturze 80 stopni.
Jak widać, przepis na wędzenie kiełbasy wiejskiej nie jest trudny do wykonania w warunkach domowych. W przypadku wędzenia na zimno konieczna jest budowa specjalnej wędzarni na działce lub w ogrodzie. Natomiast wędzenie na ciepło można przeprowadzić nawet w beczce postawionej na palenisku. W handlu dostępne są nawet specjalne turystyczne urządzenia do wędzenia pozwalające na wędzenie kiełbasy nawet na wyjeździe wakacyjnym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czasie wędzenie kiełbasy?
Sam proces robienia własnej, swojskiej kiełbasy również nie nastręcza trudności, choć jest pracochłonny i wymaga sporo cierpliwości. Jednak nakład pracy zostaje wynagrodzony w postaci aromatycznej, zdrowej wędliny o niepowtarzalnym smaku.