Pasztet z królika po staropolsku - przepisy, wykonanie, porady
Pasztet z królika po staropolsku to tradycyjny i bardzo smakowity przysmak, który możemy wykonać w zaciszu własnej kuchni. Prezentujemy tradycyjny, domowy przepis, który zawsze się udaje. Sprawdź, jak zrobić pasztet, które przyprawy zastosować i jak przygotować mięso z królika.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z przepisami kulinarnymi.
Pasztet z królika po staropolsku – niezbędne składniki i przyprawy
Nasz przepis na tradycyjny pasztet z królika powinien uwzględniać dobrej jakości mięso. Wyfiletowane mięso z królika wzbogacamy o wątróbkę z indyka, która zapewni dobry smak i konsystencję. Idealnie przygotowany, domowy pasztet z królika nie może być zbyt suchy, dlatego na spodzie formy umieścimy cienkie plasterki boczku. W tradycyjnym przepisie wykorzystujemy następujące składniki:
- Wyfiletowany królik (ok 1 kg),
- 300 gram wątróbki z indyka,
- 200 gram boczku,
- 2 suche bułki,
- 2 średniej wielkości kajzerki,
- 5 jajek,
- 2 średniej wielkości marchewki,
- 1 średniej wielkości pietruszka,
- 1 cebula,
- Kawałek selera
Przyprawy:
- 5 ziarenek ziela angielskiego,
- 2 liście laurowe,
- Majeranek,
- Odrobina gałki muszkatołowej,
- Pieprz i sól do smaku,
- 1 owoc jałowca,
Pieczony pasztet z królika po staropolsku – przepis w kilku prostych krokach
Krok 1 – przygotuj mięso i warzywa
Tuszkę z królika możemy kupić w wielu większych sklepach. W gotowej do porcjowania tuszce znajdziemy mięso oraz podroby, które wykorzystuje się w tradycyjnych przepisach. Jeśli możemy kupić wyłącznie mięso z królika bez podrobów, zastępujemy je wątróbką z indyka.
Mięso i podroby dokładnie płuczemy, następnie kroimy na mniejsze kawałki. W drugiej kolejności obieramy i rozdrabniamy warzywa (2 średniej wielkości marchewki, 1 średniej wielkości pietruszkę, cebulę i kawałek selera).
Krok 2 – podduś mięso i warzywa w garnku
Rozdrobnione warzywa lekko podsmażamy, następnie dodajemy mięso z królika oraz podroby. Delikatnie podsmażamy i dodajemy przyprawy (ziele angielskie, liście laurowe, majeranek, gałkę muszkatołową i jałowiec).
Całość dokładnie mieszamy i podsmażamy na bardzo wolnym ogniu. Dzięki temu nasz domowy pasztet nabierze odpowiedniego aromatu. Gdy zauważymy, że mięso jest już lekko przyrumienione, dodajemy około pół litra wody. W tym momencie rozpoczynamy proces duszenia.
Mięso i przyprawy doprowadzamy do wrzenia, a następnie dusimy na wolnym ogniu. W czasie duszenia może dojść do nadmiernego wyparowania wody. W związku z tym warto regularnie kontrolować i mieszać mięso z warzywami. W razie konieczności dolewamy odrobinę wody aby nie dopuścić do przypalenia potrawy.
Krok 3 – studzimy i mielimy mięso z podrobami i warzywami, dodajemy pozostałe składniki
Pasztet z królika po staropolsku będzie lekki i smaczny, jeśli odpowiednio ugotujemy mięso. Powinno być ono miękkie, a przyprawy muszą zapewnić odpowiedni aromat. Jeśli zauważymy, że mięso jest już odpowiednio miękkie, możemy odstawić garnek aż do wystudzenia. W czasie studzenia się wywaru namaczamy suchą bułkę w letniej, przegotowanej wodzie.
Po wystudzeniu mielimy mięso, warzywa i podroby w maszynce. Na koniec mielimy odciśniętą bulkę. Dodajemy jajka i przyprawy (sól, pieprz). Całość bardzo dokładnie mieszamy.
Krok 4 – pieczemy pasztet
W ostatnim kroku wystarczy przygotować odpowiedniej wielkości formę do pieczenia. Spód formy możemy wyłożyć papierem do pieczenia lub wysmarować masłem i obsypać bułką tartą. Na spodzie formy układamy cieniutkie plasterki boczku. W międzyczasie ustawiamy domowy piekarnik na 180 stopni.
Wyrobioną masę na pasztet wykładamy do formy. Całość delikatnie wygładzamy, by pasztet znajdował się równo na całej powierzchni formy. Dzięki temu będzie równomiernie wypieczony. Gotową formę wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Domowy pasztet powinien być pieczony przez 45 – 60 minut w zależności od piekarnika. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na pasztet z królika.
Krok 5 – wyjmujemy domowy, upieczony pasztet z piekarnika
Ostatni krok obejmuje wyjęcie pasztetu z piekarnika i odstawienie go do wystudzenia. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, domowy pasztet będzie upieczony po około 45 – 60 minutach. Jak sprawdzić, czy jest już gotowy? Wystarczy przyjrzeć się jego barwie i konsystencji. Gotowy pasztet delikatnie odchodzi od formy, a jego wierzch jest zarumieniony. Oznacza to, że produkt jest już upieczony.
Po pełnym wystudzeniu możemy już wyjąć domowy pasztet z formy. Nasz pasztet z królika po staropolsku jest gotowy do spożycia. Smacznego.
A może pasztet z królika po staropolsku w słoiku?
Co ciekawe, pasztet z królika po staropolsku można też zrobić w słoiku. W tym celu nie pieczemy potrawy w piekarniku, a pasteryzujemy na wolnym ogniu. Wystarczy przygotować garnek z letnią wodą. Wyrobiony pasztet umieszczamy w słoiku i mocno dokręcamy pokrywkę. Na dnie garnka umieszczamy ściereczkę, by szkło słoika nie dotykało bezpośrednio dna.
Pasztet w słoiku umieszczamy w garnku i gotujemy wodę. Następnie pasteryzujemy przez przynajmniej 90 minut. Po tym czasie nasz produkt jest już gotowy.
Co ciekawe, pasztet w słoiku może być też poddany tyndalizacji, która zwiększy trwałość wyrobu. Tyndalizacja przebiega tak samo, jak pasteryzacja. Inny jest jedynie czas obróbki. Pierwszego dnia gotujemy pasztet w słoiku przez 50 minut, następnego ponawiamy czynność przez 40 minut. Trzeciego dnia ponownie gotujemy wyrób przez 30 minut. Po wystudzeniu wyjmujemy pasztet w słoiku z garnka i przenosimy w chłodne miejsce.
Jeśli chcesz poznać więcej interesujących, tradycyjnych przepisów, zapoznaj się z pozostałymi artykułami. Podpowiemy Ci przepis na bigos staropolski. Ujawnimy też sprawdzone receptury na sprawdzone, staropolskie nalewki z aronii.