Nalewka i olej z dziurawca - przepis i przygotowanie krok po kroku
Zdrowotne właściwości dziurawca znane i wykorzystywane były od wieków. Tę kwitnącą na żółto roślinę można znaleźć na polach, nieużytkach czy obrzeżach lasów. Niektórzy do dziś korzystają z jej cennych walorów leczniczych, przygotowując nalewki i olej z dziurawca, które są doskonałym panaceum na wiele dolegliwości. Poznajmy bliżej tę niezwykłą roślinę.
Jeśli planujesz uprawę tej rośliny o wyjątkowych właściwościach, sprawdź także więcej informacji na temat dziurawca.
Kwiat dziurawca – właściwości
Dziurawiec to roślina traktowana przez jednych jako uporczywy chwast, a przez innych jako nieocenione źródło zbawiennych dla organizmu składników. Jej właściwości lecznicze wynikają z kilku substancji, w które kwiat dziurawca jest bogaty. Są to między innymi: hiperrycyna, hiperozyd, rutyna, garbniki, antocyjany oraz karoten i witamina C. Dzięki obecności tych substancji w kwiatach i liściach, dziurawiec ma bardzo szerokie zastosowanie i wszechstronne działanie.
Ziele dziurawca zwyczajnego w różnej postaci (oleju, naparu lub nalewki) działa regenerująco, ściągająco, przeciwbakteryjnie i stymulująco. Ma zbawienny wpływ na układ nerwowy, dzięki czemu poprawia nastrój i ogólne samopoczucie. Dzięki temu doskonale sprawdza się w łagodzeniu problemów emocjonalnych związanych z menopauzą, a także wspomaga usuwanie skutków zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jest również znakomitym lekiem na depresję.
Dziurawiec wykorzystywany jest również do łagodzenia schorzeń układu pokarmowego. Ze względu na jego działanie rozkurczające, stosuje się go w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka, biegunce i bólach brzucha. Dziurawiec suszony podany w formie herbatki to doskonały środek na przeziębienie. Jego wykrztuśne działanie sprawdza się przy problemach z odkrztuszaniem.
Dziurawiec posiada też właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne i antyseptyczne, dzięki czemu pomaga w schorzeniach dermatologicznych, gojeniu ran i oparzeń. To również świetny sposób na trądzik. Podczas kuracji dziurawcem nie należy wychodzić na słońce, gdyż u niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne. A może zainteresują cię także inne rośliny lecznicze?
Nalewka z dziurawca - kiedy zbierać kwiat dziurawca?
Kwiat dziurawca najlepiej zbierać w ciepły, słoneczny dzień. Ważne, aby nie był wilgotny od deszczu czy rosy. Ponieważ dziurawiec kwitnie na przełomie czerwca i lipca, jest to najlepsza pora na pozyskanie tego surowca, z którego można przygotować nalewkę czy olej.
Do przetworzenia najlepiej nadają się kwiaty i pąki kwiatowe, które posiadają najwięcej drogocennych substancji. W zależności od tego, na co przeznaczamy kwiaty dziurawca (olej, nalewka, susz), przystępujemy do dalszej obróbki.
Nalewka z dziurawca czy olej z dziurawca przygotowuje się ze świeżych części rośliny. Jeśli chcemy uzyskać dziurawiec suszony, zebrane kwiaty rozkładamy na gazetach w ciepłym i przewiewnym miejscu, aby wyschły. Sprawdź także więcej ziół i roślin leczniczych.
Jak przygotować wyciąg alkoholowy z dziurawca - przepis
Nalewka z dziurawca do doskonały środek na depresję i bezsenność. Zaleca się spożywanie 2 razy dziennie po łyżeczce nalewki. Poza tym nalewkę stosuje się także do łagodzenia dolegliwości związanych z bólami stawów i rwie kulszowej (w formie nacierania). Łagodzi ona również skutki dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Jaki jest przepis na nalewkę z dziurwca? Przepis na wyciąg alkoholowy nie jest skomplikowany, dlatego możemy ją wykonać samodzielnie. W tym celu zbieramy ok. 100 gram kwiatów dziurawca, które umieszczamy w czystym słoju i zalewamy 0,5 l spirytusu oraz 200 ml mody. Nalewkę odstawiamy na 2 tygodnie. Należy pamiętać, aby do czasu, do czasu wstrząsnąć słojem, w celu lepszego połączenia się składników.
Po tym czasie nalewka z dziurawca powinna zostać przecedzona. Najlepiej użyć w tym celu gazy. Gotowy płyn przelewamy do butelek i przechowujemy w ciemnym miejscu. Pamiętajmy, że nalewka z dziurawca to środek leczniczy, a nie trunek, który można degustować. A może zainteresują cię także inne przepisy na nalewki?
Olej z dziurawca – wykonanie oraz zastosowanie w kosmetyce i nie tylko
Jaki jest przepis na olej z dziurawca? Do przygotowania oleju z dziurawca, podobnie jak w przypadku nalewki, zbieramy świeże kwiaty. Można również wykorzystywać młode listki. Zebrane części roślin (ok. 100 g.) umieszczamy w słoiku i zalewamy 2 łyżeczkami wódki. Pozostawiamy na 15 minut, aby uwolnił się z nich barwnik.
Po tym czasie do słoika wlewamy podgrzany olej słonecznikowy lub lniany (0,5 l.) i zakręcamy. Naczynie wystawiamy na słońce. Co jakiś czas należy wstrząsnąć zawartością słoika. Po 10 dniach gotowy olej z dziurawca przecedzamy przez gazę i rozlewamy do ciemnych butelek.
Olej z dziurawca można wykorzystywać na wiele sposobów. Środek ten wzmacnia i wygładza skórę, pobudzając ja do regeneracji. Regularnie stosowany, poprawia kondycję skóry, eliminując objawy przesuszania i usuwając zmiany pojawiające się na jej powierzchni. Można go stosować na trądzik i do walki z wszelkimi ropnymi zmianami skórnymi, ze względu na jego działanie antybakteryjne. Dzięki tym właściwościom olej z dziurawca zyskał wszechstronne zastosowanie w kosmetyce.
Olej z dziurawca można stosować również do wykonywania masaży leczniczych i nacierania bolących miejsc. Doskonale sprawdza się również w leczeniu oparzeń słonecznych I i II stopnia. Po zastosowaniu oleju należy unikać słońca, gdyż środek może powodować fotouczulenia, w wyniku czego na skórze mogą pojawić się nieestetyczne plamy.
Warto więc wybrać się w ciepły letni dzień poza miasto, aby zebrać kwiat dziurawca. Dzięki temu nie tylko miło spędzimy czas na łonie natury, ale również zaopatrzymy się w cenny surowiec, z którego przygotujemy cudowny lek na przeziębienie i wiele innych dolegliwości.