Nalewka na piołunie – przepis na nalewkę z ziela piołunu – działanie, właściwości, porady
Nalewka na piołunie jest doskonałym sposobem na oczyszczenie organizmu bądź uregulowanie procesów trawiennych. Dodatkowo nalewka piołunowa wykazuje wysokie zastosowanie lecznicze, ale też likwiduje uczucie sytości po obfitym posiłku! Jak wykonać przepis na piołunówkę i jakie efekty wykaże przyrządzony sok z piołunu?
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź zebrane w tym miejscu przepisy na nalewki.
Ziele piołunu
Charakterystyka rośliny
Bylica piołun, znana powszechnie po prostu jako piołun, jest niezwykle ważną rośliną w medycynie naturalnej, która posiada ogromne zastosowanie lekarskie. Najczęściej roślina ta występuje na nieużytkach rolnych, zrębach czy leśnych polanach. Wyróżniają ją owłosione i wzniesione pędy oraz filcowate liście z nieco białawym kolorem pod spodem. W okresie między lipcem a wrześniem pojawiają się na roślinie drobne, jasnożółte kwiaty – skupione są zazwyczaj w zwisających koszyczkach.
Wykorzystanie piołunu a przepisy
Ziele piołunu wykorzystywane jest głównie do produkcji likierów, wódek czy domowych nalewek – a taką jest nalewka na piołunie. Często można spotkać go również jako czysty sok z piołunu dodawany np. do herbaty, choć rzadziej spotyka się taką metodę w Polsce.
Jak już wiesz, piołun wykazuje właściwości lecznicze, o których decydują zawarte w nim kwasy organiczne oraz olejki eteryczne. Domowe trunki alkoholowe z zielem piołunu to tradycyjny środek leczniczy, od wieku stosowany w medycynie ludowej. Nalewka piołunowa posiada działanie lecznicze, m.in. zwalcza bakterie i pasożyty, ale też wykazuje właściwości przeciwskurczowe. Gorycz z ziela piołunu stymuluje układ odpornościowy nie gorzej niż chociażby nalewka z aronii! Dodatkowo uwalnia ona ze śluzówki układu pokarmowego bardzo ważne przeciwciała wzmacniające organizm. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na nalewkę z wiśni.
Nalewka na piołunie
Zastosowanie lecznicze i proste wykonanie
Przepisy na nalewkę piołunową to domowa metoda na zwalczanie różnych schorzeń, np. związanych z problemami żołądkowymi. Co ważne, przygotowanie trunku nie jest wymagające i nie trzeba do jego przyrządzenia wielu składników. W zależności od potrzeby, możesz dodać do niej np. miód wielokwiatowy lub wybrany syrop owocowy by nadać alkoholowi cudownego aromatu i smaku!
Lista składników
- liście piołunu
- woda
- spirytus
Liście piołunu oczywiście najlepiej jest zebrać samodzielnie. Wystarczy wybrać się na leśną polanę albo posadzić piołun w swoim… ogrodzie! A może zainteresuje cię także artykuł z przepisem na nalewkę z kaliny?
Nalewka piołunowa – sposób przygotowania wersji tradycyjnej
- Napełnij świeżymi liśćmi butelkę z korkiem.
- Zalej do pełna spirytusem (powyżej 90%) i szczelnie zamknij w możliwie ciepłym pomieszczeniu. Przechowuj ok. 10 dni.
- Zlej płyn do wyparzonej butelki i dodaj do niej wodę w takiej proporcji, by nalewka na piołunie nie była zbyt mocna.
Nalewka na piołunie – sposób przygotowania wersji słodkiej
- Zagotuj wodę i połącz ją z cukrem by zrobić syrop (w proporcji 1,5kg na 1,5l).
- Zalej gorącym wywarem piołun (ok. 70g młodych pędów), przestudź i dodaj spirytus (2l, 96%).
- Zmieszaj całość, przefiltruj i odstaw w chłodne miejsce na ok. pół roku.
Piołunówka na spirytusie i winie – sposób przygotowania
- Zalej ziele piołunu (50g wysuszonej rośliny) spirytusem (100ml, 70%) i odstaw na 24 godziny.
- Dolej wino (1l białego lub czerwonego) i odstaw na tydzień w ciepłe miejsce.
- Przecedź, przefiltruj i wlej do butelek – najlepiej z ciemnego szkła.
Przepisy a dawkowanie
Jak widzisz, każdy przepis jest bardzo prosty w wykonaniu. Należy jednak pamiętać o odpowiednim dawkowaniu nalewek! Jeżeli cierpisz na częste bóle żołądka i niestrawność, wypijaj codziennie po 2 łyżki stołowe wybranej nalewki. Z kolei przy biegunce warto stosować ją co kilka godzin, aż do momentu ustania dolegliwości. W celach profilaktycznych pij 1 łyżkę stołową nalewki dziennie. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę z jagód.
Piołunówka w domowej apteczce
Działanie lecznicze nalewki
Mimo, że trunek ten nie smakuje tak wybornie jak nalewka z pigwy czy słodziutka nalewka z truskawek, wykazuje ogromne właściwości lecznicze. Hamuje objawy biegunki, reguluje pracę żołądka, pobudza apetyt, likwiduje uczucie ciężkości, oczyszcza krew, a także stymuluje układ immunologiczny.
Dodatkowo, ziele piołunu ukryte w nalewce normuje zaburzenia funkcjonowania dróg żółciowych, poprawia ostrość widzenia czy wzmacnia serce. Nalewka jest również dobrym lekarstwem na reumatyzm, cukrzycę czy podwyższony poziom lipidów. Warto zażywać nalewkę zimą – błony śluzowe będą lepiej ukrwione oraz obniży się wrażliwość na białka pyłków, jeżeli cierpisz na… alergię na pyłki!
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Oczywiście, ponieważ roślina ta zawiera związki psychoaktywne i ma dość silne działanie. Dlatego wystrzegaj się nalewki w przypadku bycia w ciąży – piołun w skrajnym wypadku może doprowadzić bowiem do… poronienia! Wystrzegaj się piołunu w okresie karmienia, gdyż mogą pojawić się kłopoty z laktacją. Jeżeli jesteś osobą przewlekle chorą bądź chcesz podać piołun dziecku – skonsultuj się wcześniej z lekarzem.
Nadużywanie produktów piołunu może przyczynić się do rozwoju zaburzeń psychotycznych! A może zainteresuje cię także ten artykuł o nalewce z żywokostu?