Ziele piołunu

Charakterystyka rośliny

Bylica piołun, znana powszechnie po prostu jako piołun, jest niezwykle ważną rośliną w medycynie naturalnej, która posiada ogromne zastosowanie lekarskie. Najczęściej roślina ta występuje na nieużytkach rolnych, zrębach czy leśnych polanach. Wyróżniają ją owłosione i wzniesione pędy oraz filcowate liście z nieco białawym kolorem pod spodem. W okresie między lipcem a wrześniem pojawiają się na roślinie drobne, jasnożółte kwiaty – skupione są zazwyczaj w zwisających koszyczkach.

Wykorzystanie piołunu a przepisy

Ziele piołunu wykorzystywane jest głównie do produkcji likierów, wódek czy domowych nalewek – a taką jest nalewka na piołunie. Często można spotkać go również jako czysty sok z piołunu dodawany np. do herbaty, choć rzadziej spotyka się taką metodę w Polsce.

Jak już wiesz, piołun wykazuje właściwości lecznicze, o których decydują zawarte w nim kwasy organiczne oraz olejki eteryczne. Domowe trunki alkoholowe z zielem piołunu to tradycyjny środek leczniczy, od wieku stosowany w medycynie ludowej. Nalewka piołunowa posiada działanie lecznicze, m.in. zwalcza bakterie i pasożyty, ale też wykazuje właściwości przeciwskurczowe. Gorycz z ziela piołunu stymuluje układ odpornościowy nie gorzej niż chociażby nalewka z aronii! Dodatkowo uwalnia ona ze śluzówki układu pokarmowego bardzo ważne przeciwciała wzmacniające organizm. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na nalewkę z wiśni.

Nalewka na piołunie

Zastosowanie lecznicze i proste wykonanie

Przepisy na nalewkę piołunową to domowa metoda na zwalczanie różnych schorzeń, np. związanych z problemami żołądkowymi. Co ważne, przygotowanie trunku nie jest wymagające i nie trzeba do jego przyrządzenia wielu składników. W zależności od potrzeby, możesz dodać do niej np. miód wielokwiatowy lub wybrany syrop owocowy by nadać alkoholowi cudownego aromatu i smaku!

Lista składników

 • liście piołunu
 • woda
 • spirytus

Liście piołunu oczywiście najlepiej jest zebrać samodzielnie. Wystarczy wybrać się na leśną polanę albo posadzić piołun w swoim… ogrodzie! A może zainteresuje cię także artykuł z przepisem na nalewkę z kaliny?

Nalewka piołunowa – sposób przygotowania wersji tradycyjnej

 1. Napełnij świeżymi liśćmi butelkę z korkiem.
 2. Zalej do pełna spirytusem (powyżej 90%) i szczelnie zamknij w możliwie ciepłym pomieszczeniu. Przechowuj ok. 10 dni.
 3. Zlej płyn do wyparzonej butelki i dodaj do niej wodę w takiej proporcji, by nalewka na piołunie nie była zbyt mocna.

Nalewka na piołunie – sposób przygotowania wersji słodkiej

 1. Zagotuj wodę i połącz ją z cukrem by zrobić syrop (w proporcji 1,5kg na 1,5l).
 2. Zalej gorącym wywarem piołun (ok. 70g młodych pędów), przestudź i dodaj spirytus (2l, 96%).
 3. Zmieszaj całość, przefiltruj i odstaw w chłodne miejsce na ok. pół roku.

Piołunówka na spirytusie i winie – sposób przygotowania

 1. Zalej ziele piołunu (50g wysuszonej rośliny) spirytusem (100ml, 70%) i odstaw na 24 godziny.
 2. Dolej wino (1l białego lub czerwonego) i odstaw na tydzień w ciepłe miejsce.
 3. Przecedź, przefiltruj i wlej do butelek – najlepiej z ciemnego szkła.
Nalewka na piołunie oraz najlepsze przepisy i zalecenia, jeśli chodzi o jej dawkowanie oraz wykonanie i składniki
Nalewka na piołunie – przepis na nalewkę z ziela piołunu – działanie, właściwości, porady

Przepisy a dawkowanie

Jak widzisz, każdy przepis jest bardzo prosty w wykonaniu. Należy jednak pamiętać o odpowiednim dawkowaniu nalewek! Jeżeli cierpisz na częste bóle żołądka i niestrawność, wypijaj codziennie po 2 łyżki stołowe wybranej nalewki. Z kolei przy biegunce warto stosować ją co kilka godzin, aż do momentu ustania dolegliwości. W celach profilaktycznych pij 1 łyżkę stołową nalewki dziennie. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę z jagód.

Piołunówka w domowej apteczce

Działanie lecznicze nalewki

Mimo, że trunek ten nie smakuje tak wybornie jak nalewka z pigwy czy słodziutka nalewka z truskawek, wykazuje ogromne właściwości lecznicze. Hamuje objawy biegunki, reguluje pracę żołądka, pobudza apetyt, likwiduje uczucie ciężkości, oczyszcza krew, a także stymuluje układ immunologiczny.

Dodatkowo, ziele piołunu ukryte w nalewce normuje zaburzenia funkcjonowania dróg żółciowych, poprawia ostrość widzenia czy wzmacnia serce. Nalewka jest również dobrym lekarstwem na reumatyzm, cukrzycę czy podwyższony poziom lipidów. Warto zażywać nalewkę zimą – błony śluzowe będą lepiej ukrwione oraz obniży się wrażliwość na białka pyłków, jeżeli cierpisz na… alergię na pyłki!

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Oczywiście, ponieważ roślina ta zawiera związki psychoaktywne i ma dość silne działanie. Dlatego wystrzegaj się nalewki w przypadku bycia w ciąży – piołun w skrajnym wypadku może doprowadzić bowiem do… poronienia! Wystrzegaj się piołunu w okresie karmienia, gdyż mogą pojawić się kłopoty z laktacją. Jeżeli jesteś osobą przewlekle chorą bądź chcesz podać piołun dziecku – skonsultuj się wcześniej z lekarzem.

Nadużywanie produktów piołunu może przyczynić się do rozwoju zaburzeń psychotycznych! A może zainteresuje cię także ten artykuł o nalewce z żywokostu?

ikona podziel się Przekaż dalej