Nalewka z głogu - najlepsze przepisy

Głóg - co warto wiedzieć?

Zanim przejdziemy do przepisu i przygotowania nalewki z głogu warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, czym w ogóle jest głóg i jak wygląda. Można wyróżnić dwa jego rodzaje: głóg jednoszyjkowy i głóg dwuszyjkowy. Przypomina małe czerwone jabłuszka. Ze względu na fakt, że roślina ta ma niewielkie wymagania rośnie przy drogach i w lasach, jest także chętnie uprawiana w ogrodach. Medycyna naturalna od wieków wykorzystuje jego właściwości lecznicze.

Warto mieć świadomość, że od dawien dawna głóg jest jednym ze znanych i lubianych lekarstw zielarskich w Europie, a to za sprawą obecnych w nim flawonoidów i oligomerycznych procyjanidów. Ponadto cenne właściwości mają jego kwiaty – zawierają bogactwo witaminy C, witamin z grupy B, a także soli mineralnych.

Przetwory na zimę i nie tylko - nalewka z głogu – przepis nr I

Jeśli chodzi o przepisy na nalewkę z głogu, jest ich naprawdę wiele. Kombinacji mamy tak mnóstwo, że trudno zdecydować się na coś konkretnego. Wśród propozycji można znaleźć takie, nie tylko takie, jak po prostu nalewka z głogu, ale także nalewka z kwiatostanu głogu i nalewka z kwiatów głogu. Tym razem proponujemy wam wariant tradycyjny i najbardziej rozpowszechniony.

Czego będziemy potrzebowali do jej przygotowania? Oto lista składników: 1 kg dojrzałych owoców głogu, 4 szklanki spirytusu, 50 dag cukru, od 6 do 10 goździków, odrobina cynamonu, otarta skórka z 1 cytryny oraz 4 szklanki przegotowanej wody.

Sposób przygotowania nie należy do trudnych. Zaczynamy od oczyszczenia i dokładnego umycia owoców. Następnie głóg wsypujemy do słoja i dodajemy do niego wskazaną ilość spirytusu zalanego 1 szklanką wody. Teraz szczelnie przykrywamy słój i odstawiamy na 14 dni. W tym czasie należy codziennie doglądać słój i poruszać nim. Po upływie dwóch tygodni przez kilka minut gotujemy w garnku pozostałą ilość wody, dodajemy do niej przyprawy i cukier. Teraz najpierw zlewamy spirytus z owoców znajdujących się w słoju i mieszając wlewamy do syropu. Następnie mieszaninę wlewamy do czystego słoja, zamykamy i odstawiamy jeszcze na około 3 dni. Następnie filtrujemy i przelewamy do butelek. Po napełnieniu najlepiej umieścić je w ciemnej i chłodnej piwnicy na minimum kilka miesięcy, a zaleca się nawet rok. Dopiero po tym czasie nalewka dojdzie i będzie miała wyśmienity smak.

Lecznicza nalewka z głogu – przepis nr II

Jeśli chcecie przygotować prozdrowotną nalewką z głogu jako drugi wariant proponujemy ten z miodem. Przepisy są różne, my przedstawiamy nieco dłuższą wersję przygotowania tego trunku.

Do przygotowania leczniczej nalewki z głogiem i miodem będą nam potrzebne następujące składniki: 80 dag głogu, 0,75 l spirytusu 95%, 0,5 l czystej wódki 40%, 0,5 l wody oraz 2 szklanki miodu wrzosowego.

Zaczynamy od oczyszczenia i dokładnego umycia głogu. Następnie wsypujemy owoce do dużego słoja. Wskazaną ilość wody gotujemy, studzimy i rozpuszczamy w niej miód wrzosowy – w zależności od upodobań smakowych można dodać nieco mniej lub więcej miodu. Następnie wlewamy do słoja z owocami i zalewamy wódką. Mieszamy dokładnie i szczelnie zamyjamy słój. Odstawiamy go na 2 dni – najlepiej ustawić go w ciepłym miejscu.

Nalewka z głogu – przepis, przygotowanie, zastosowanie na serce i nie tylko
Lecznicza nalewka z głogu ma bardzo dużo różnych zastosowań. Roślina wpływa na bardzo wiele czynników, między innymi na działanie serca i naczyń krwionośnych.

Po tym czasie wlewamy do słoja spirytus, dokładnie mieszamy i znów szczelnie zamykamy słój. Tym razem odstawiamy go na około 3 miesiące. W tym czasie należy regularnie doglądać naszej nalewki, a co kilka dni wstrząsamy słojem. Po upływie wskazanego czasu nalewkę filtrujemy – można użyć do tego celu nawet zwykłej gazy. Następnie nalewkę z głogu i miodu przelewamy do butelek i dobrze zakręcamy. Zaleca się umieścić ją w ciemnym i chłodnym miejscu, dobrym pomysłem będzie przydomowa piwnica. Zaleca się również, aby trunek leżakował minimum 3 miesiące, ale im dłużej, tym lepiej. Po tym czasie jest gotowa do spożywania – jest smaczna i wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości.

A może nalewka z kwiatostanu głogu?

Nalewka z owoców głogu to nie jedyny wariant, jaki mamy do wyboru, gdyż warta przygotowania jest także nalewka z kwiatów głogu. Przygotowuje się ją w proporcjach 1:2, czyli na przykład na każde 100 g kwiatów potrzebne będzie 200 g płynu, czyli odpowiednio około 200 ml mieszanki spirytusu (75 ml), gliceryny (20 ml) i wody (30 ml). Nalewka z kwiatostanu głogu wymaga jeszcze przygotowania dużego słoja, by zmieściły się w nim wszystkie składniki.

Przepis na nalewkę z kwiatostanu głogu: kwiaty przekładamy do słoika, a wymienione ciecze mieszamy ze sobą w osobnym naczyniu. Następnie zalewamy nią kwiaty tak, by wszystkie znajdowały się pod jej poziomem. Słój szczelnie zakręcamy i odstawiamy w ciemne miejsce na dwa tygodnie, nie zapominając jednak o codziennym potrząsaniu słoikiem.

Po upływie zalecanego czasu nalewka z kwiatów głodu jest już prawie gotowa. Zawartość słoja filtrujemy na przykład przez gazę, a płyn pozostawiamy na noc, by kolejnego dnia znów go przefiltrować. Nalewka z kwiatostanu głogu wymaga już tylko rozlania do butelek i odstawienia na 6, a najlepiej nawet 12 miesięcy.

Zastosowanie głogu

Napar z głogu - głóg na serce i nie tylko

Głóg słynie z pozytywnego działania na serce. Z przeprowadzonych badań wynika, że znacząco wpływa na poprawę pracy serca. Co więcej, badania mówią także o tym, że głóg nie tylko działa korzystnie na serce, ale i ma realny wpływ na nasze zdolności do ćwiczeń przy chorobach związanych z jego niewydolnością. Ponadto zwraca się uwagę, że zmniejsza on duszności i zmęczenie będące objawami chorób sercowych.

Wypróbuj także przepis na napar z kwiatów głogu, który szybko przygotujesz w zaciszu domu: napar przygotowujemy z 2 łyżeczek kwiatów głogu oraz z liści głogu zalanych szklanką wrzącej wody. Parzymy przez kwadrans. Po przecedzeniu napar jest już gotowy do picia. Zaleca się jego spożywanie 2 razy na dobę. Pomoże nie tylko na serce, ale także zmniejszy nadciśnienie czy wesprze cię w początkach miażdżycy. Taki napar to również pomoc z natury na bóle reumatyczne, mięśniowe, a także stawowe. Na wzmocnienie polecane są też produkty z dzikiej róży. Preparaty i przetwory domowe, jak na przykład nalewka z dzikiej róży wykazują dość zbliżone właściwości.

Trzeba jednak mieć na uwadze to, że problemy z sercem to bardzo poważna sprawa. Lecznicza nalewka z głogu, napar z głogu lub produkty zielarskie z zawartością głogu przed włączeniem do diety powinny być skonsultowane z lekarzem.

Głóg w preparatach leczniczych i herbata z głogu

Warto wspomnieć o tym, że głóg jest składnikiem wielu preparatów leczniczych, głównie tych nasercowych i obniżających ciśnienie. Jest też jednym z elementów mieszanek przeciwmiażdżycowych i uspokajających. Przy urazach i obrzękach grożących zakrzepowym zapaleniem żył stosowany jest jako jeden ze składników specjalistycznych preparatów, a dokładniej mówiąc, chodzi o sam wyciąg z kwiatów głogu. Owoce głogu wykorzystywane są przy produkcji mieszanek witaminowych, których zadaniem jest wzmocnienie organizmu.

Głóg w postaci herbaty może stanowić nowe doświadczenie smakowe lub wprowadzenie do codziennego jadłospisu zdrowej herbaty. Jeśli chcemy, aby mogła ona wpłynąć realnie na nasze zdrowie, należy pić ją regularnie przez trzy miesiące. Osoby, które mają problemy z sercem, powinny pamiętać, aby nie stosować jej z digoksynami (lekami kardiologicznymi) czy lekami zielarskimi, zawierającymi takie zioła, jak naparstnica czy konwalia.

Przetwory z głogu - przepis na dżem

Dżem z głogu powszechnie uznawany jest za smaczny, a do tego wykazuje wiele właściwości zdrowotnych: pomaga przy chorobach serca i układu naczyniowego, a także przy miażdżycy. Takie konfitury z owoców głogu najlepiej robić jesienią. Przepis na dżem z głogu? Oto prosty i tradycyjny przepis.

Przepis na dżem z owoców głogu: do przygotowania potrzebujesz 500 g głogu, 400 g cukru (ale zaleca się używanie cukru wedle uznania i upodobań smakowych) oraz ok. 150 ml wody mineralnej.

Zaczynamy od umycia owocu i usunięcia z niego pestek. Następnie głóg wrzucamy do garnka, zalewamy wodą i stawiamy na duży ogień. Gotujemy do momentu aż owoce zmiękną. Następnie blendujemy owoce. Zblendowany głóg przekładamy do czystego garnka, dodajemy cukier. Stawiamy garnek na ogniu i cały czas mieszając gotujemy przez ok. 10 minut do wrzenia. Kiedy garnek ostygnie, odstawiamy go w chłodne miejsce na noc. Następnego dnia czeka nas ponownie gotowanie owoców z syropem w garnku. Gotujemy aż do wrzenia i do momentu, gdy owoce głogu zrobią się szkliste. Po tym trzeba przełożyć ciepłą konfiturę do słoików – wcześniej dokładnie umytych i wyparzonych. Pozostaje nam mocno zakręcić przykrywki, odwrócić słoiki do góry dnem i poczekać do wystygnięcia. Dżem z owoców głogu zaleca wstawić się do chłodnego i ciemnego pomieszczenia, najlepiej przydomowej piwnicy. Zimą to idealny rarytas na przywoływanie wiosny i lata oraz przydatny specjał na różne dolegliwości.

ikona podziel się Przekaż dalej