Nalewka z kasztanów - co warto wiedzieć o wyciągu z liści lub z kwiatu kasztanowca

W pierwszej kolejności, jeszcze zanim przejdziemy do zastosowania kasztanów w spirytusie, warto dowiedzieć się, czy tak naprawdę charakteryzuje się kasztanowiec - Aesculus. Otóż kasztanowiec to rodzaj drzewa, czasem nawet krzewu, który zalicza się do rodziny mydleńcowatych - Sapindaceae. Do tego rodzaju zaliczanych jest około 25 gatunków drzew, które naturalnie występują na terenie Europy, Azji wschodniej, czy Ameryki Północnej. W samej Polsce typowym gatunkiem jest kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum.

Drzewa te dorastają do 40 m wysokości. Ich pąki są duże, kleiste albo też suche. Drzewo ma charakterystyczne, dłoniaste liście. Pojedynczy liść składa się z 5-9 listków, które rosną na długich ogonkach. Kwiaty roślin mogą być zarówno obupłciowe, jak i rozdzielnopłciowe. Zebrane są one w wyprostowane wiechy, które osiągają około 30 cm długości. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe lub czerwone.

Z kolei owocem kasztanowców są gładkie lub kolczaste torebki, które po dojrzeniu się rozpadają na trzy części. Ich nasiona są bardzo duże i ciemnobrązowe. To właśnie je nazywamy potocznie kasztanami. Nie można zapominać jednak o tym, że kasztanowce są roślinami trującymi. W ich owocach znajdują się saponiny, które powodują hemolizę czerwonych krwinek. Dodatkowo w tkankach kasztanowców znajduje się eskulina, która wykazuje właściwości fluorescencyjne.

Nalewka z kasztanów - jakie zastosowanie i właściwości ma intrakt z kasztanowca

Nalewka kasztanowa - cudowny środek na obrzęki, krwiaki, odmrożenia i usprawnienie przepływu krwi

Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób stworzyć cudowny środek do natarcia czy też picia na stawy i inne problemy, powinniśmy wiedzieć, że escyna i flawonoidy, które zawarte są w kasztanowcach, zmniejszają lepkość krwi, opóźniają jej krzepnięcie, a także rozrzedzają ją. Dzięki temu krzew w naszych żyłach płynie sprawniej i unikamy powstawania zakrzepów krwi. Dlatego bardzo często możemy usłyszeć o kasztanach na żylaki. Kasztany na żylaki mają bardzo dobry wpływ, tak samo, jak i na hemoroidy i inne zaburzenia w ukrwieniu tkanek, które są powodem mrowienia, skurczy mięśni, boleści i poczucia zimna.

Substancje czynne z kasztanowca zapobiegają wysiękom osocza z naczyń do tkanek otaczających je. Właśnie dlatego maść, czy też nalewka z kasztanowca polecana jest dla osób, które mają pracę siedzącą, czy też stojącą, ponieważ ich brak ruchu może powodować obrzęki.

Poza tym, że nalewka jest dobra na stawy, warto wiedzieć również, że kasztanowiec ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a także łagodnie ściągające, które wykorzystywane są przy leczeniu poparzeń, odmrożeń i uszkodzeń skóry. Możemy wykorzystywać je do zapalenia ścięgien, a także siniaków. Nalewką do stawów, możemy nacierać krwiaki i inne uszkodzenia, dzięki czemu zmniejszy się ich obrzęk. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o nalewce z orzechów.

Nalewka z kasztanowca - kasztany na żylaki i cellulit

Wyciąg z kasztanowca, dzięki temu, że ma silne działanie substancji aktywnych, które wpływają pozytywnie na nasze naczynia krwionośne, wykorzystywany jest również przy zwalczaniu cellulitu. Wszystkie preparaty do nacierania poprawiają krążenie i ułatwiają usuwanie toksyn z tkanki podskórnej, przez co likwidują się charakterystyczne dla cellulitu obrzęki.

Nie możemy także zapominać o tym, że escyna tłumi zapalne stany, które uszkadzają śródbłonek w naszych naczynkach krwionośnych. Co więcej, zwiększa się napięcie ścian żył w bardzo dużym stopniu, ale zmniejsza się ich pojemność, dzięki czemu nie ma tak dużego ryzyka pojawienia się żylaków.

Jak więc możemy zauważyć, maść, czy też nalewka z kasztanowca jest bardzo przydatnym w naszym domu specyfikiem, który pomoże nam w zwalczeniu wielu problemów zdrowotnych i dolegliwości różnego rodzaju. Przejdźmy więc do tego, jak przygotować nalewkę z kasztanowca.

Kasztany w spirytusie - jak prawidłowo powinna być wykonana nalewka kasztanowa

Nalewka z kasztanowca - jak przygotować leczniczy intrakt z kasztanowca

Jeśli już wiemy, jakim specyfikiem jest nalewka z kasztanowca i wiemy, do czego może nam służyć, warto również dowiedzieć się, jak możemy samodzielnie przygotować intrakt z kasztanowca. Zobaczmy więc, czego będziemy do tego potrzebować, a także, jak należy postępować.

Składniki:

  • 20 dojrzałych kasztanów,
  • 8 szklanek wódki,
  • 2 garści suszonych kwiatów kasztanowca.

Przygotowanie:

  1. Kwiaty kasztanowca delikatnie płuczemy i rozgniatamy.
  2. Kasztany myjemy i kroimy w drobne kawałki.
  3. Całość wrzucamy do dużego słoika, zalewamy wódką i odstawiamy na 14 dni.
  4. Po tym czasie przecedzamy nalewkę i wlewamy ją do wyparzonych butelek.

Pamiętajmy o tym, by co około 5 dni potrząsać słojem z nalewką. Gotową już nalewkę należy przechowywać w ciemnym miejscu.

Dawkowanie:

10-20 kropli dziennie.

Nalewka z kasztanów - prosty i dobry przepis na to, jak przygotować wyciąg z kwiatu kasztanowca

Kolejny przepis na nalewkę z kasztanowców jest równie prosty, co pierwszy. W tym przypadku wykorzystujemy jednak spirytus zamiast wódki. Warto przetestować oba przepisy i wybrać ten, który nam najbardziej odpowiada. Zobaczmy więc, jak zrobić nalewkę z kasztanów na spirytusie.

Składniki:

  • 20 kasztanów,
  • 200 ml spirytusu.

Warto przygotować sobie również butelkę, wykonaną z ciemnego szkła.

Przygotowanie:

  1. Kasztany wkładamy na cedzak i przelewamy wrzątkiem.
  2. Umyte kasztany kroimy na dość małe kawałki, które zmieszczą się do butelki.
  3. Pokrojone kasztany przekładamy do butelki i zalewamy spirytusem.
  4. Butelkę zakręcamy i odstawiamy na 14 dni w ciemne miejsce.

Warto wiedzieć, by co 2, maksymalnie 3 dni wstrząsać butelką.

Dawkowanie:

1 łyżeczka nalewki codziennie do herbaty.

ikona podziel się Przekaż dalej