Nalewka z lawendy – najprostszy przepis

Najczęściej robi się nalewkę z owoców, jednak okazuje się, że kwiaty także można wykorzystać, świetna jest na przykład nalewka z forsycji czy białych kwiatów czarnego bzu. Nalewkę z lawendy robi się na bazie jej wypełnionych nektarem i olejkami eterycznymi kwiatów. Najczęściej wykorzystuje się świeże rośliny, ale można kupić także kwiaty suszonej lawendy i je przeznaczyć do tego celu. Kwiaty zbiera się dwa razy – w lipcu i sierpniu, w czasie suchego dnia, ale tylko rano lub wieczorem. Ostre słońce zwiększa parowanie olejków eterycznych i taka nalewka może mieć mniej właściwości leczniczych. Najprostszy sposób na nalewkę na wódce pozwala na zrobienie około 1,4 l niezwykłego trunku.


  • 10 łyżek kwiatów lawendy
  • 1 l wódki
  • 0,3 l wody
  • 3 łyżki płynnego miodu

Miód dodaje trochę słodkości, a przy tym ma dodatkowe właściwości lecznicze i prozdrowotne.

  1. Kwiaty lawendy trzeba wsypać do słoika i zalać wódką i wodą.
  2. Słoik, szczelnie zakręcony, trzeba odstawić na 7-10 dni w chłodne miejsce.
  3. Nalewkę przecedzić i dodać miód. Odstawić na tydzień.
  4. Przelać do szklanych butelek.

Nalewka z lawendy powinna dojrzewać przez około 3 miesiące. To przepis na nalewkę prozdrowotną z miodem. Zaleca się wypijać mały kieliszek lub dużą łyżkę do herbaty codziennie przed snem.

Nalewka z lawendy na spirytusie z miodem i cytrusami

Przepis na nalewkę z lawendy może zawierać także innego rodzaju dodatki, które sprawią, że będzie bardziej smakowita. Oto przepis na nalewkę z cytrusami i z miodem, która ma wyjątkowy smak. Jest bardziej deserowa i świetnie sprawdza się do ciasta i kawy.


  • 8 łyżek kwiatów lawendy (może być suszonej)
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 l wody
  • 300 g miodu
  • 3 cytryny
  • 1 duża lub 2 małe pomarańcze
  • 2 cm imbiru (opcjonalnie)

Ta nalewka najlepiej sprawdza się jesienią i zimą. Jeśli chcesz, by była bardziej rozgrzewająca i korzenna, możesz dodać do niej także kilka goździków. Do przygotowania nalewki potrzebujesz dużego, szklanego słoja.

  1. Obrać cytryny i pomarańczy. Skórkę sparzyć gorącą wodą, można także umyć je w wodzie z sodą oczyszczoną.
  2. Cytryny i pomarańcze pociąć w plastry, ułożyć na dnie słoja i lekko ucisnąć dużą łyżką, by puściły sok.
  3. Wsypać lawendę i imbir.
  4. Wszystkie składniki zalać alkoholem i wodą.
  5. Słoik odkłada się w ciemne miejsce. Trzeba od czasu do czasu nim potrząsać, by wszystkie składniki się wymieszały.
  6. Po upływie dwóch tygodni dodać miodu i odstawić na tydzień.
  7. Przelać nalewkę z lawendy przez gazę lub filtr i wlać do butelek.

Czas leżakowania nalewki z lawendy z cytrusami wynosi około 3 miesięcy. Potem nadaje się do picia. Powinna mieć lekko żółtą barwę. Jeśli lubisz nietypowe połączenia, na pewno zasmakuje ci zupa krem z selera naciowego. Sprawdź także ten artykuł: Właściwości lecznicze lawendy - działanie, zastosowanie, porady.

Nalewka z lawendy – właściwości

Nalewka z lawendy ma właściwości lecznicze i jest traktowana jak lekarstwo. Dlatego nie zaleca się spożywania więcej niż 45 ml na dobę. A naprawdę warto, ponieważ jest wyjątkowo bogatym źródłem antyoksydantów. Zawiera także garbniki, które mają działanie dobroczynne na układ pokarmowych w przypadku zatrucia. To wszystko za sprawą olejku eterycznego wydzielanego przez kwiaty. Ma on działanie antyseptyczne, przeciwzapalne oraz uspokajające. Te wszystkie właściwości można znaleźć w nalewce z lawendy.

Nalewka, podobnie jak nalewka z forsycji, ma bardzo szerokie działanie. Stosuje się ją i przy problemach żołądkowych, w leczeniu biegunek czy bolesnych miesiączek. Jednak najczęściej jest polecana jako panaceum na depresję i w kryzysach psychologicznych oraz emocjonalnych, a także jako środek na leczenie migreny i napięciowych bólów głowy. Przewlekły stres, problemy z zasypianiem – lawenda koi i ułatwia relaksację, więc świetnie się sprawdza przy takich objawach. Trzeba tylko uważać, ponieważ leki na depresję najczęściej reagują z alkoholem. W takim wypadku można pozostać przy aromaterapii olejkami lawendowymi, które wykazują podobne działanie.

ikona podziel się Przekaż dalej