Nalewka z mięty - sprawdzone przepisy na miętówkę na spirytusie i wódce
Miętówka, czyli nalewka z mięty przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom orzeźwiającego smaku mentolu. Zielona nalewka miętowa świetnie pasuje do ciast i kawy, może także być traktowana jako lekarstwo. Poznaj najlepszy przepis na nalewki z mięty.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykułu o nalewkach.
Nalewka z mięty – właściwości i zastosowanie
Miętówka – właściwości
Nalewka z mięty jest ceniona przede wszystkim za smak. Jest lekko słodka, a jednocześnie mentolowa i orzeźwiająca, smakuje dokładnie jak cukierek - miętówka. Można ją zrobić na kilka sposobów, używając zarówno suszonych, jak i świeżych liści i za każdym razem ma nieco inny charakter.
W każdym wypadku jednak nalewka na mięcie ma takie same właściwości lecznicze. Wspaniale działa na układ trawienny. Przejawia niewielkie właściwości bakteriobójcze, więc można stosować ją przy zatruciach lub różnego rodzaju infekcjach. Działa przy okazji rozkurczowo i likwiduje wzdęcia. Przyspiesza trawienie, więc świetnie działa na niestrawność. Okazuje się także, że nalewka ze świeżej mięty ma lekkie działanie uspokajające i kojące, obniża ciśnienie krwi. Jej działanie jest bardzo zbliżone do melisy. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na nalewkę z aronii?
Zielona nalewka miętowa na stole
Mogłoby się wydawać, że ze względu na nietypowy smak nalewka z mięty nie zawsze nadaje się do podania na stół i raczej powinna pełnić funkcję lekarstwa. Nic bardziej mylnego. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki przepis na nalewki z mięty wybierzesz, ale wersji jest bardzo dużo. Możesz zrobić coś bardziej delikatnego i słodkiego, jak i coś zdecydowanie bardziej mocnego, wszystko zależy od tego, ile alkoholu i cukru dodasz, a także od tego, czy zdecydujesz się na zastosowanie jakichś innych dodatków.
W zasadzie miętówka może być podawana tak samo jak nalewka pigwy, nalewka z aronii, nalewka z czarnej porzeczki czy nalewka cytrynowa. One też są wyraziste, a świetnie pasują do ciast, deserów, kremów. Można je zaserwować przy kawie. Dobrze sprawdzi się po obiedzie ze względu na swoje właściwości lecznicze. Nie można zapomnieć także o tym, że zielona nalewka miętowa jest niezwykle efektowna i wzbudzi zainteresowanie gości.
Przepis na nalewki z mięty
Nalewka miętowa na spirytusie
Nalewka miętowa na spirytusie nie wyróżnia się jakimś szczególnym bogactwem smakowym, raczej robi się ją ze względu na niezwykłe wartości lecznicze. Przepis jest bardzo prosty. Będziesz potrzebować jedynie:
- 100 g suszonych liści lub pęczek świeżych liści mięty pieprzowej,
- 0,5 l spirytusu,
- 0,75 l wody,
- 0,5 kg cukru.
Przygotowanie tej nalewki jest bardzo proste. W najmniej skomplikowanej wersji wystarczy, że zalejesz liście spirytusem (ewentualnie wymieszanym z wodą) i odstawisz na 7 dni. Możesz jednak pokusić się o zrobienie bardziej niezwykłego trunku. Nalewka ze świeżej mięty jest bardziej wyrazista w smaku. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na nalewkę z wiśni.
- Przełóż liście mięty do szklanego pojemnika i zalej spirytusem.
- Odstaw słoik na 8 dni.
- Zlej alkohol i przefiltruj nalewkę, używając filtrów do kawy, gazy lub gęstego sitka.
- Wymieszaj nastaw z syropem cukrowym (cukrze ugotowanym w wodzie do rozpuszczenia).
Taka nalewka z mięty nie musi leżakować. Jeśli zmagasz się z problemami trawiennymi, możesz pić ją po łyżeczce, możesz także kosztować jej niewielkie ilości. Nalewka miętowa na spirytusie najlepiej smakuje w upalne dni, świetnie gasi pragnienie.
Miętówka na wódce – przepis
Ten przepis na nalewki z mięty jest delikatniejszy. Miętówka na wódce jest bardziej kobieca i wspaniale nadaje się do deserów i kawy. Smaczna, zielona miętówka nadal jednak zachowuje swój orzeźwiający smak.
- 20 gałązek mięty,
- 1 litr wódki,
- 200 g cukru.
To nalewka ze świeżej mięty, dlatego jest bardzo wyrazista i aromatyczna. Jej słodycz możesz regulować dodając do całości mniej lub więcej cukru. Przepis można modyfikować, jeśli potrzebujesz czegoś mocniejszego, możesz wymieszać wódkę ze spirytusem w proporcji 1:1.
- Liście umyj i podziel na mniejsze części. Włóż do szklanego słoika.
- Zasyp liście cukrem i wlej alkohol.
- Odstaw słój na co najmniej 5 dni. Pamiętaj, by dwa razy dziennie im potrząsnąć.
- Przepis na nalewki z mięty wymaga przecedzania, by odizolować drobne elementy listków.
- Przelej nalewkę do słoików i odstaw na dwa tygodnie.
Miętówka na wódce może być dość długo przechowywana. Możesz nią skropić biszkopt lub dodać do kremu ciasta. A może zainteresuje cię także ten artykuł o mięcie pieprzowej?
Miętówka z niezwykłymi dodatkami
Nalewka miętowa z cytryną – przepis
Cytryna i mięta – czym może być lepsze, bardziej orzeźwiające połączenie? Nalewka miętowa z cytryną świetnie nadaje się na upalne dni, sama albo jako dodatek do drinków. Przepis na nalewki z mięty z cytryną zakłada, że potrzebujesz:
- 1 gałązkę mięty,
- 1 skórkę z cytryny,
- 1 łyżkę cukru,
- 0,4 l spirytusu,
- 0,6 l wody.
To przepis na 1 l nalewki. Jeśli zwiększysz ilość świeżej mięty, smak będzie bardziej wyrazisty, jeśli zwiększysz dawkę cukru, nalewka będzie bardziej deserowa.
- Cytrynę sparz gorącą wodą, wyszoruj i zetrzyj skórkę.
- Zrób syrop cukrowy w wodzie.
- Włóż miętę i cytrynę do szklanego pojemnika, zalej przestudzonym syropem i alkoholem.
- Odstaw nastaw na 5-6 dni.
- Przefiltruj przez gazę, sitko lub filtr do kawy.
- Rozlej do butelek.
Nalewka jest od razu gotowa do spożycia. Nie musi leżakować, jest klarowna i ma wspaniały, zielony kolor.
Nalewka z mięty i miodu
Miętówka w bardziej delikatnym, słodszym wydaniu? Nalewka z mięty i miodu jest jeszcze bardziej subtelna i zaskakuje głębokim smakiem. To właśnie ten przepis to tradycyjna miętówka, czyli nalewka z liści, miodu i pomarańczy.
- 0,5 l spirytusu,
- 1 pomarańcza,
- 10 liści mięty,
- 1 łyżka miodu.
Do całości możesz dodać jeszcze kilka rodzynek, to podkreśli smak nalewki. Pomarańcza dodaje jej słodyczy i nieco przełamuje miętowy smak, który jednak, dzięki świeżo zerwanym liściom, jest bardzo wyczuwalny.
- Pomarańczę sparz, zetrzyj skórkę i wyciśnij z niej sok.
- Podrzyj liści mięty na kawałki. Jeśli zgnieciesz je w dłoniach, puszczą olejki eteryczne, a nalewka będzie jeszcze bardziej aromatyczna.
- Miętę i skórkę pomarańczy przełóż do szklanego pojemnika.
- 2 szklanki wody wymieszaj z sokiem pomarańczowym i spirytusem.
- Wlej do słoika i dobrze zakręć.
- Zostaw nastaw na 4 tygodnie.
- Przefiltruj nalewkę, wyrzucając resztki liści, miąższu i skórki pomarańczy.
- Połącz nalewkę z miodem. Możesz dorzucić rodzynki.
- Przelej nalewkę do torebek i odstaw na kilka miesięcy.
Tak przygotowana nalewka może kusić, ale najlepiej będzie smakowała, jeśli poleżakuje chociaż 60 dni. Nie jest do końca klarowna, bardziej przypomina likier, jest jednak niezwykle smaczna i bardzo ładnie wygląda w butelkach. Idealnie pasuje do deserów, to wspaniałe połączenie słodyczy i orzeźwienia.Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu przepisy na domowe alkohole.