Nalewka z pigwowca na spirytusie - przepis krok po kroku
Nalewki zawierają cenne dla naszego zdrowia składniki. Od wieków stanowiły podstawowe wyposażenie domowych apteczek, bowiem uważano, że są prawdziwym panaceum na różne dolegliwości. Do najpopularniejszych należą nalewki owocowe. W artykule zaprezentujemy przepisy na pigwówkę, czyli nalewkę na spirytusie oraz na wino z pigwy, sporządzane z owoców pigwowca japońskiego i z pigwy pospolitej.
A może zainteresuje cię także nalewka z pigwy i przepis na nią w tym artykule?
Zanim wprowadzisz w życie przepis na nalewkę
Do produkcji nalewki z owoców pigwowca lub z pigwy potrzebny będzie odpowiedni sprzęt:
- gąsior z szeroką szyjką,
- ostry nóż do rozdrabniania owoców,
- lejki i bibułki filtracyjne,
- ciemne butelki, w których nalewka będzie dojrzewać.
Najważniejszym składnikiem nalewki są, oczywiście, owoce.
- W polskich ogrodach często gości pigwa pospolita, Cydonia oblonga, charakteryzująca się jabłkowatymi dużymi owocami o żółtym zabarwieniu. Surowe pigwy mają cierpki smak, ale doskonale sprawdzają się jako surowiec domowych wyrobów.
- Do sporządzenia pigwówki nadają się owoce Chaenomeles japonica - pigwowca japońskiego, wytwarzającego duże owoce, przypominające jabłka. Owoce, mylone z pigwami, wydają przyjemny zapach. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nalewkach.
Istotną sprawą jest wybór owoców. Powinny być w pełni dojrzałe, bez jakichkolwiek śladów zepsucia. Świeże owoce będziemy zalewać spirytusem o mocy 70%. Gotowa nalewka na spirytusie, oprócz walorów smakowych, posiada właściwości lecznicze. Codzienne popijanie ½ kieliszka dobrze wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego, obniża ciśnienie krwi, wzmacnia serce i zwiększa odporność na infekcję oraz pozwala skutecznie walczyć z wolnymi rodnikami.
Przepis na nalewkę – krok po kroku
Krok 1. – nalewka z pigwowca - przygotowanie składników:
Do sporządzenia nalewki z owoców pigwy lub pigwowca japońskiego potrzebne będą następujące składniki:
- 2 kg dojrzałych owoców,
- 1 pomarańcza,
- 35 dag cukru,
- 1 litr wody dobrej jakości, np. niegazowanej wody źródlanej lub stołowej. Woda powinna zostać przegotowana i odstawiona, by wytrącił się osad. Najlepiej przefiltrować ją przez bibułę. Woda z kranu może niekorzystnie wpłynąć na smak nalewki,
- 10 ml ciemnego rumu,
- 1litr spirytusu o mocy 70%.
Krok 2. – sposób przygotowania
Owoce umyć, obrać i pokroić, usuwając pestki. Przekładamy je do naczynia, zalewamy wodą i gotujemy około 45 minut pod przykryciem. Z wystudzonych owoców wyciskamy w sokowirówce sok. A może zainteresuje cię także artykuł z przepisami na nalewkę z żurawiny?
Dodajemy cukier i podgrzewamy sok, żeby uległ rozpuszczeniu. Wlewamy rum i spirytus. Całość przelewamy do gąsiora i odstawiamy w chłodne miejsce na około 3 tygodnie. Co pewien czas potrząsamy naczyniem.
Krok 3. – dojrzewanie nalewki
Do gąsiora dorzucamy skórkę z pomarańczy i wlewamy wyciśnięty z pomarańczy sok. Nalewkę pigwową odstawiamy ponownie w chłodne miejsce, by przez miesiąc dojrzewała. Po upływie miesiąca, filtrujemy gotowy trunek i przelewamy go do ciemnych butelek. Nalewka z pigwowca lub z owoców pigwy gotowa jest do spożycia, jednak warto sięgnąć po nią po kilku miesiącach leżakowania, gdy nabędzie najlepszego smaku.
Gotowa nalewka z pigwowca i z pigwy ma złocisty kolor, bardzo przyjemny aromat i łagodny smak. Najlepiej smakuje po schłodzeniu do temperatury około 12 stopni Celsjusza. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na nalewkę z imbiru.
Wino z pigwy – domowe przepisy
Z owoców pigwy pospolitej lub pigwowca japońskiego możemy otrzymać wspaniałe aromatyczne wino, o jasnym kolorze i przyjemnym subtelnym smaku, o mocy około 13%. Do otrzymania 5. litrów wina będą potrzebne następujące składniki:
- 3 kg dojrzałych owoców,
- 2 kg cukru,
- drożdże winiarskie i 2 g pożywki dla drożdży winiarskich.
Owoce pigwowca przebieramy, odrzucając uszkodzone. Kroimy na cząstki, usuwając pestki. Przekładamy owoce do naczynia, zalewamy wrzącą wodą i chwilę gotujemy. Kiedy puszczą sok, po ostudzeniu, przelewamy otrzymany moszcz do butli, a wytłoczyny jeszcze raz zalewamy wrzątkiem. Odcedzony sok po wystudzeniu dolewamy do butli z moszczem, dosypujemy połowę cukru i dolewamy letniej wody, jeśli otrzymaliśmy mniej, niż 5 litrów zawartości. Dodajemy drożdże i pożywkę. Wszystko mieszamy, po czym odstawiamy w ciepłe miejsce, do fermentacji. Po 10. dniach dosypujemy resztę cukru i dolewamy wody. Proces będzie zachodził od 1 – 3 tygodni, w zależności od temperatury otoczenia i rodzaju użytych drożdży. Co pewien czas należy wstrząsnąć otwartą butlą. Bulgotanie i piana na powierzchni to znaki prawidłowo przebiegającego procesu. Przed dostaniem się do wnętrza zanieczyszczeń, zabezpieczamy butlę gazą i zabezpieczamy gumką lub sznurkiem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o nalewce z gruszek?
Następnym etapem fermentacji jest cicha fermentacja, w wyniku której, po ok. miesiącu przestają wydzielać się gazy, zniknie piana, a owoce opadną na dno butli. Nie wstrząsamy butlą, by osad pozostał na jej dnie. Czyste klarowne wino ściągamy znad osadu za pomocą gumowej rurki, zakończonej szklaną rurką – do gąsiora, ustawionego niżej. Wino nie powinno mieć styczności z powietrzem. Gąsior zatykamy korkiem i zostawiamy w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu. Po trzech miesiącach możemy zlać wino po raz drugi. Całość przelewamy do wyparzonych butelek, które zabezpieczamy korkami. Po roku leżakowania wino z pigwy będzie wybornie smakowało, wydzielając przyjemny aromat.