Nalewka z pokrzywy - jakie wartości znajdziemy w roślinie?

Pokrzywa to roślina rosnąca dziko w praktycznie każdym terenie. Bardzo często wykorzystywana jest do nalewek. Popularnością cieszy się nalewka z korzenia pokrzywy i liści pokrzywy. Nalewka z pokrzywy staje się tak samo popularna, jak nalewka z pigwy i nalewka z czarnego bzu.

Nalewka z pokrzywy ma bardzo dużo właściwości leczniczych, dzięki temu, że w jej składzie znajdują się mikroelementy, makroelementy, witaminy i inne substancje odpowiedzialne za poprawienie funkcjonowania organizmu. Jest ona doskonałym środkiem na odporność tak jak nalewka z pigwy.

Mikro- i makroelementami, które znajdują się w pokrzywie, są: krzem, jod, sód, wapń, magnez, potas, żelazo, siarka i fosfor. Jest tam też bardzo dużo witamin A, C, K, B2 oraz B5. Dodatkowo pokrzywa bogata jest w kwasy organiczne, olejki eteryczne, garbniki, sole mineralne, serotoninę, związki aminowe, flawonoidy i inne. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na nalewkę z aronii?

Nalewka z pokrzywy - jakie ma działanie?

Zarówno sama nalewka, jak i sok z pokrzywy, czy też miód z pokrzywy są bardzo zdrowe. Dzięki swoim właściwościom często stosowane są przy schorzeniach. Pokrzywa obniża cholesterol, poziom moczu i chlorku sodu, a także zmniejsza alergie, łagodzi ból i stany zapalne.

Jest bardzo dobrym środkiem na włosy. Stosując ją regularnie na włosy, przestają one wypadać, pozbawiamy się łupieżu oraz łojotoków. Dodatkowo rozszerza naczynia krwionośne, obniża ciśnienie krwi, oczyszcza układ trawienny, ułatwia przemianę materii oraz korzystnie wpływa na żołądek, wątrobę i trzustkę, wzmaga apetyt, obniża poziom cukru we krwi, a także używany jest przy ropnych schorzeniach skóry, czyrakach oraz trądziku.

Dzięki moczopędnym działaniu jest stosowana przy leczeniach kamicy nerkowej i innych schorzeń związanych z układem moczowym. Tak jak nalewki z pigwy, tak nalewki i sok z pokrzywy wykorzystywane są przy osłabieniach organizmu. Wielkim atutem przy spożywaniu pokrzywy (np. w postaci miodów z pokrzywy), jest zwiększenie produkcji czerwonych krwinek. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na nalewkę z wiśni.

Przepisy na nalewkę z pokrzywy i nie tylko

Przepisy na nalewkę z pokrzywy są różnorodne i zależą od tego, czy będzie to nalewka z korzenia pokrzywy, czy z jej liści, dodatkowo czy będzie ona z miodem, czy bez, na spirytusie, czy też na wódce. Poznajmy więc przepisy na nalewki lecznicze z popularnej dziko rosnącej rośliny.

Przepis na nalewkę z korzenia pokrzywy

Ta nalewka lecznicza jest bardzo prosta w przygotowaniu. Niestety nie jest ona aż tak popularna, jak ta, w której wykorzystujemy liście pokrzywy. Zobaczmy, jak wygląda cały proces przygotowania.

Składniki:

 • 0,5 kg korzeni pokrzywy,
 • 0,5 l wódki.

Można dodać do nalewki miodu. Poprawi to smak i sprawi, że nalewka będzie słodsza.

Przygotowanie:

 • Młode korzenie zbieramy wiosną lub jesienią.
 • Korzenie myjemy, osuszamy i kroimy w drobne kawałki.
 • Kawałki wrzucamy do butelek i zalewamy wódką.
 • Zostawiamy na miesiąc w chłodnym miejscu.

Po tym czasie nalewka jest gotowa do spożycia.

Jak zrobić sok z pokrzywy?

 • Liście pokrzywy myjemy i osuszamy.
 • Blendujemy lub korzystamy z sokowirówki.
 • Gotowy sok przelewamy do butelki i przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.

W ten sposób powstanie sok, który używamy do produkcji nalewek.  Bardzo często jest on używany do herbat. Sprawdź także ten artykuł o właściwościach pokrzywy.

Przepis na nalewkę z pokrzywy na spirytusie

Cały proces przebiega bardzo szybko i jest on bardzo prosty.

Sok z pokrzywy w szklance wyciśnięty w sokowirówce oraz najlepszy przepis na nalewkę z pokrzywy i jej właściwości lecznicze
Nalewka z pokrzywy - sprawdzone przepisy, przygotowanie krok po kroku, zastosowanie, właściwości

Składniki:

 • Sok z pokrzywy,
 • Spirytus,

Można zrobić tę nalewkę z miodem, co korzystnie wpłynie na jej smak. Ilość składników zależy od tego, ile soku posiadamy.

Przygotowanie:

 • Sok z pokrzywy mieszamy ze spirytusem w stosunku 3:1.
 • Nalewkę przelewamy do butelek i zostawiamy w ciemnym i chłodnym miejscu.

Nalewka jest gotowa do spożycia od razu, ale im dłużej leżakuje, tym lepiej.

Przepis na nalewkę z pokrzywy na wódce

Proces przebiega tak jak w poprzednim przypadku, różnią się tylko proporcje.

Składniki:

 • 0,5 l soku z pokrzywy,
 • 0,5 l wódki.

Proporcje są bardzo ważne, by nalewka nie była zbyt słaba ani zbyt mocna.

Przygotowanie:

 • Sok z pokrzywy mieszamy z wódką.
 • Wlewamy do butelek i przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.

Warto dla lepszego smaku odczekać minimum 2 tygodnie przed spożyciem. Te 2 tygodnie robią naprawdę dużą różnicę, dlatego, że im dłużej nalewka stoi, tym bardziej składniki przenikają przez siebie i tworzą niepowtarzalny efekt.

Jak widać, naturalnie i dziko rosnąca pokrzywa może nieść za sobą wiele korzyści. Jej właściwości i korzystne działanie na organizm, sprawiają, że jest ona bardzo cenna, a nalewki z niej robione nazywane są nalewkami leczniczymi, które pomogą na wiele schorzeń i chorób. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu przepisy na domowe alkohole.

ikona podziel się Przekaż dalej