Nalewka z propolisu krok po kroku - zobacz, jak zrobić nalewkę z kitu pszczelego
Propolis to substancja, która nie jest zbyt popularna i nie wszyscy ją znają. Na uwagę zasługuje jej działanie, które często wykorzystywane jest w medycynie naturalnej. Warto zwrócić uwagę na właściwości nalewek propolisowych. Dowiedzmy się więc, jak wyglądają przepisy na nalewkę z kitu pszczelego.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu przepisy na domowe alkohole.
Co to jest propolis?
Propolis to nazwa, która opisuje kit pszczeli. Jest to żywiczna i lekka substancja, która dostępna jest w niektórych sklepach specjalistycznych. Cena jest zależna od producenta oraz sklepu. Bardzo często najkorzystniej jest kupienie tego produktu przez sklep internetowy, ponieważ tam cena jest niższa niż w sklepach stacjonarnych.
Propolis czy też kit pszczeli powstaje z roślinnych żywic zbieranych przez pszczoły, które znajdują je w pąkach kwiatowych i młodych pędach. Najczęściej jest on pobierany z kasztanowca, brzozy, topoli i świerków. Dla pszczół ma on zastosowanie uszczelniające. Barwa propolisu zależy przede wszystkim od rodzaju rośliny, z której był pobierany. Propolis żółty pobierany jest z olszy, czarny z brzozy, a brązowy z topoli.
Propolis (kit pszczeli) ma bardzo szerokie obszary działania, które wykorzystywane są w medycynie naturalnej. Zawdzięcza to zawartych w nim flawonoidach, kumarynie, kwasach fenolowych, substancjach lipidowych i woskowych, witaminach, substancjach balsamicznych i związkach białkowych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykułu o nalewkach.
Właściwości nalewki propolisowej
Propolis jest bardzo dobrze rozpuszczalne w acetonie, chloroformie, ale także alkoholu, dzięki czemu powstaje nalewka z propolisu. Właściwości nalewki propolisowej mają szerokie zastosowanie, zwłaszcza jeżeli chodzi o medycynę naturalną. Ceny propolisu w porównaniu do tego, jakie możemy mieć z niego korzyści, nie są wysokie.
Nalewka z kitu pszczelego czy też tak zwana nalewka propolisowa ma działanie bakteriobójcze, antywirusowe, przeciwzapalne, regenerujące, antygrzybiczne, znieczulające oraz przeciwpierwotniakowe. Dodatkowo ma bardzo korzystne działanie na jamę ustną, a przede wszystkim na bakterie jamy ustnej i paradontozę. Bardzo często preparaty do jamy ustnej dostępne są w specjalistycznych sklepach.
Propolis stosuje się też przy oparzeniach, przeziębieniu, chorobach układu pokarmowego, zapaleniu mózgu, a także do gojenia ran. Jego zastosowania możemy się także doszukać przy zwalczaniu paciorkowców, gronkowców i niektórych szczepów gruźlicy, a dodatkowo przy zapobieganiu rozwojowi grzybów i wirusów grypy. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na nalewkę z aronii?
Nalewka z propolisu - przepisy
W praktycznie 90% można spotkać się z przepisem na propolis ma spirytusie. Jest to bardzo dobry przepis, z którego tworzy się naprawdę dobra nalewka. Zobaczmy więc, jak wygląda przepis na propolis na spirytusie w kilku różnych wersjach. Na pewno każdy znajdzie tą odpowiednią.
Przepis na propolis na spirytusie
Jest to bardzo popularny przepis, który wykorzystywany jest najczęściej.
Składniki:
- 50 g propolisu,
- 250 ml spirytusu.
Te dwa składniki wystarczą do wykonania pysznej nalewki.
Przygotowanie:
- Propolis czyścimy z zanieczyszczeń i rozdrabniamy.
- Rozdrobniony produkt zalewamy spirytusem i odstawiamy do ciemnego i chłodnego miejsca na 2 tygodnie.
- 3 razy dziennie musimy wstrząsać mieszanką.
- Po tym czasie przelewamy nalewkę z kitu pszczelego do ciemnych butelek.
Nalewka z propolisu musi być przechowywana w ciemnym miejscu. Osad, który został, możemy wykorzystać do okładów. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na nalewkę z wiśni.
Nalewka z kitu pszczelego
Jest to inny przepis, który różni się od poprzedniego jednym dodatkowym składnikiem.
Składniki:
- 50 g propolisu,
- 200 ml spirytusu,
- 75 ml przegotowanej wody.
Dodając przegotowaną wodę, sprawiamy, że nalewka z propolisu nie będzie aż tak mocna.
Przygotowanie:
- Propolis oczyszczamy i rozdrabniamy.
- Spirytus mieszamy z wodą i zalewamy nimi propolis.
- Odstawiamy na około 14 dni w chłodne i ciemne miejsce, pamiętając, by co jakiś czas wstrząsnąć butelką.
- Po tym czasie musimy przefiltrować nalewkę przez gazę i przelać ją do ciemnych butelek.
Nalewka z kitu pszczelego przechowywana musi być w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej.
Inny przepis nie różni się składnikami od poprzedniego, ale jego proporcje są inne.
Kolejny przepis na nalewkę z kitu pszczelego
Składniki:
- 50 g propolisu,
- 100 ml spirytusu etylowego,
- 150 ml przegotowanej i letniej wody.
Jest to jeszcze słabszy alkohol od poprzedniego ze względu na małą ilość spirytusu, a dość dużą ilość wody.
Przygotowanie:
- Propolis mielimy w młynku do kawy.
- Do zmielonego kitu pszczelego dodajemy spirytus i przegotowaną letnią wodę.
- W ciemnej butelce odstawiamy na około 2 do 3 tygodni.
- Musimy pamiętać, by raz dziennie wstrząsnąć alkoholem.
- Po upływie tego czasu nalewka z propolisu musi być przelana do ciemnej butelki z kroplomierzem.
Kroplomierz pozwoli na odmierzenie dokładnych ilości nalewki, co jest bardzo ważne przy jej dawkowaniu. Zwykle wlewa się około 15-20 kropli na łyżeczkę cukru, a do płukania gardła wykorzystuje się 50 kropli na 250 ml ciepłej wody.
Jak widać, nalewka z propolisu nie jest trudna w przygotowaniu i nie trzeba na nią aż tak długo czekać. Warto wiedzieć, że im dłużej leżakuje, tym jest smaczniejsza, a jej działanie jest bardziej efektowne. Nalewka z kitu pszczelego to bardzo dobre rozwiązanie, które zapewni ochronę przed różnymi chorobami i poprawi naszą odporność. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę z miodu.