Sok i nalewka z żyworódki pierzastej – krok po kroku – przygotowanie, właściwości i zastosowanie
Bardzo często można spotkać się z określeniem żyworódki pierzastej (Kalanchoe Pinnata) jako rośliny magicznej na wszelkie dolegliwości. Nic dziwnego, bo między innymi stabilizuje poziom cukru, stosuje się ją na bóle głowy, zgagę i trądzik, ma także niezwykle korzystny wpływ przy leczeniu zapalenia spojówek. Można ją stosować podczas anginy i kataru, a miejscowo na stłuczenia. Z tych powodów ma swoich zwolenników w postaci soków i nalewek.
Jeśli interesuje cię także uprawa żyworódki, w tym artykule znajdziesz szereg porad na ten temat.
Sok i nalewka z żyworódki pierzastej - najlepsze przepisy
Sok z żyworódki pierzastej - przepis na sok
Jak zrobić sok z żyworódki pierzastej? Jeśli nie chcecie skorzystać z gotowych formuł, które oferuje niemal każda apteka, sok z żyworódki pierzastej jest dziecinnie prosty do wykonania.
Co trzeba przygotować? Przepis na sok z żyworódki wymaga przygotowania tylko jednego składnika - są nim liście żyworódki.
- Krok 1: Dokładnie umyj i osusz liście żyworódki pierzastej. Następnie owiń je w papier i włóż do lodówki na kilka dni.
- Krok 2: Po tym czasie wyjmij schłodzone liście z lodówki, połóż je na desce i dokładnie pokrój. Przesyp do szklanego naczynia i dobrze wygnieć. Przydatny może się okazać także duży moździerz.
- Krok 3: Po wygnieceniu powstanie miazga z sokiem - wstaw ją w naczyniu do lodówki. Znowu musi tam postać przez kilka dni.
- Krok 4: Po upłynięciu wskazanego czasu wyjmij naczynie z miazgą i sokiem oraz odcedź płyn od miazgi. Najlepiej użyj do tego celu sitka.
- Krok 5: Przelej sok z żyworódki pierzastej do butelki i postaw w ciemnym miejscu. Powinien tak leżakować przez minimum 7 dni. Po tym czasie jest już gotowy do degustacji.
Nalewka z żyworódki pierzastej, czyli żyworódka do picia
Nalewka z żyworódki lekarskiej to jeden z tych przepisów leczniczych, z których korzystały nasze babcie. Jak ją przygotować? Potrzebne będą nam następujące składniki: świeży sok z żyworódki i spirytus. W przepisie trzeba zachować następujące proporcje: na 1 część miazgi z żyworódki dodajemy 3 części spirytusu.
- Krok 1: Sok z żyworódki pierzastej wraz z miazgą mieszamy ze spirytusem. Wkładamy mieszankę do słoja i zostawiamy w ciemnym miejscu na około 2 tygodnie.
- Krok 2: Po upływie wskazanego czasu przecedzamy ją i wlewamy do butelki.
- Krok 3: Umieszczamy ją w piwnicy, gdzie powinna leżakować przez kilka miesięcy.
Uwaga: nalewka z żyworódki pierzastej wymaga odpowiedniego rozcieńczenia wodą – na 1 łyżeczkę nalewki potrzebna jest 1 szklanka wody.
Zewnętrzne i wewnętrzne zastosowanie żyworódki
Przepis na żyworódkę do stosowania zewnętrznego i właściwości
Nalewka z żyworódki pierzastej działa od wewnątrz, ale żyworódkę stosuje się ją w wielu wypadkach zewnętrznie, na przykład na stłuczenia. Jak zrobić taki płyn? Uzyskamy go, łącząc 1 szklankę soku z żyworódki z 1/5 szklanki spirytusu.
Zdawaliście sobie sprawę z tego, że żyworódka pierzasta ma większe zastosowanie lecznicze niż cieszący się ogromną popularnością aloes? Jest to roślina, której liczne właściwości lecznicze mogą pomóc w naprawdę wielu dolegliwościach i problemach: od bólu głowy, przez trądzik, aż po sprawy kobiecie czy nieprzyjemny zapach stóp.
Do tego wykazuje działanie przeciwzapalne, m.in. zmniejsza obrzęki i przekrwienia. Nie można zapomnieć, że działa regenerująco. Co ciekawe sprawia, że blizny są mniej widoczne lub przyspiesza gojenie się uszkodzonego naskórka.
Co daje żyworódka do picia?
Przede wszystkim trzeba powiedzieć o tym, że ta roślina jest skarbnicą mikro- i makroelementów. Występuje w niej m.in. cynk, miedź, mangan czy wapń i żelazo. Zawiera też wiele witamin – bogata jest, np. w witaminę C. Poza tym ma działanie bakteriobójcze i wirusobójcze – szczególnie warto wspomnieć tu o tym, że niszczy bakterie ropotwórcze.
Warto dodać jeszcze, że zwiększa ogólną odporność organizmu. A może zainteresuje cię także nalewka z malin?
Zastosowanie żyworódki pierzastej
Angina, bóle głowy, katar i inne problemy zdrowotne
Żyworódka pierzasta ma liczne właściwości lecznicze i szerokie zastosowanie. Nie na darmo nazywa się ją magiczną rośliną na wszelkie dolegliwości. Na pewno działa i jest pomocna podczas anginy. Wystarczy trzy razy dziennie pić sok z niej, a dodatkowo smarować nim okolicę migdałków, aby zobaczyć efekt w postaci poprawy zdrowia.
Działa również na bóle głowy. Zaleca się smarowanie miejsca, w którym odczuwamy ból, kilka razy dziennie. Pomoże nam także z uprzykrzającym życie katarem. Należy smarować nią rejon zatok czołowych i nosowych, najlepiej czynność powtarzać kilka razy dziennie.
Sok z żyworódki pierzastej pity trzy razy dziennie pomoże ustabilizować poziom cukru we krwi. Pomaga on także na problemy trawienne. Wystarczy napić się odrobinę soku z żyworódki pierzastej i zgaga mija niemal natychmiast. Zaleca się stosować ją maksymalnie przez 2 tygodnie w dawkach po 3 razy dziennie w ilości około 3 ml.
Stłuczenia, swędzenie skóry, rany
Żyworódka pierzasta pomaga także zregenerować ciało po stłuczeniach. Stłuczone miejsce należy nią smarować nawet kilka razy dziennie smarować lub namoczyć w niej gazę i zrobić opatrunek. Jest skuteczna także zarówno w przypadku ukąszeń owadów, jak i swędzenia alergicznego. Miejscowo należy posmarować ciało sokiem. Efekt jest niemal natychmiastowy.
Żyworódka lekarska pomoże nam również w problemie słabego gojenia się ran. Zaleca się polewanie sokiem od 2 do 3 razy dziennie trudno gojących się ran. Co ciekawe, żyworódka lekarska pomoże nam także w problemie zmęczonych stóp. Należy dokładnie wysmarować sokiem wierzch i spód kończyn – najlepiej wykonać dokładny masaż. Zmęczenie ustępuje po kilkunastu minutach.
Z zaufaniem można wykonać.
Bardzo dziękuję , długo szukałam przepisów i zastosowań żyworódki
Gratuluję opracowania.