TOP 5 butelek na nalewki. Doradzamy w czym przechowywać domowe trunki
Każdy miłośnik samodzielnego przygotowywania domowego wina czy zdrowotnych nalewek prędzej czy później stanie przed dylematem: w czym przechowywać swoje wyroby? Przedstawiamy najlepsze butelki na nalewki krok po kroku!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nalewkach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przechowywanie nalewek – butelki na nalewki
Butelki na nalewki, w których przechowujesz trunek, a te, w których je podajesz mogą być całkiem inne. Rzadko robi się nalewkę w objętości 500 ml. Najczęściej w dużo większych, by mieć od razu więcej smacznego, rozgrzewającego trunku o wartościach zdrowotnych. Dlatego do zrobienia nalewki kupuje się duże słoje lub 2-, 3- albo 5-litrowe baniaczki. Kiedy nalewki już poleżakują, można rozlać je do mniejszych nalewek, ale nie jest to konieczne.
Przechowywanie nalewek w odpowiedni sposób gwarantuje, że będą trwalsze, nie zepsują się ani nie stracą koloru. Najważniejsze jest to, by butelki na nalewki miały ciemny kolor. W białym szkle trunek może tracić kolor pod wpływem światła. Dlatego ciemne szkło jest najlepsze na butelki na likier lub do nalewek. Buteleczki z jasnego szkła należy trzymać w piwnicy lub zamkniętym barku.
Optymalna temperatura do przechowywania butelek to pokojowa. Chłodne piwnice i garaże nie będą dla nich najlepszym miejscem. Pamiętaj, by szklane butelki były szczelnie zakręcone monopolową zakrętką. Dobrze sprawdzają się także butelki z korkiem. Dobrze przechowywane nalewki mogą stać nawet dwa lata. Wyjątkiem są trunki, które mają mniej niż 20% mocy, zawierają mleko lub jajka. Te powinny po otwarciu stać w lodówce i trzeba je zużyć w krótkim czasie.
Butelki na nalewki – podawanie na stół
Butelki na nalewki – TOP5
Oczywiście nie musisz podawać nalewek na stół w tych butelkach, w których je przechowujesz. Trzymanie nalewek w większych butelkach i baniaczkach ma dużo sensu – możesz odlać odpowiednią ilość do ozdobnej butelki, którą wyciągniesz na przyjście gości. Szklane butelki na nalewki do przechowywania muszą być ciemne, ale te do podawania powinny być z jasnego szkła. Inaczej nie będziesz mógł zaprezentować swoim gościom głębi koloru, który udało ci się uzyskać.
Butelek do nalewek jest mnóstwo! Wystarczy, że poszukasz ich w sklepach online – wielkości, kształty, kolory, ozdobnie cięte szkło, kryształ. Masz bardzo wiele możliwości, ale my przedstawiamy nasz TOP 5 najlepszych butelek na nalewki.
1. Butelki kwadratowe w przekroju
To jedno z najbardziej klasycznych rozwiązań. Ozdobna butelka o kwadratowym przekroju wygląda dość interesująco ze względu na ostre krawędzie. Tego rodzaju butelki mogą być dość tanie i są bardzo ładne. Możesz kupić zarówno butelki z korkiem, jak i zakręcane. Dobrze sprawdzają się do likieru.
2. Klasyczna płaska butelka o zaokrąglonych brzegach
Ta propozycja to jeden z największych trendów. Klasyka gatunku, idealna nalewka do likieru i gęstych nalewek – lekko płaska butelka z zaokrąglonymi brzegami, która świetnie eksponuje kolor nalewki. Najczęściej można kupić zakręcone na zakrętkę metalową. To kolejne tanie rozwiązanie.
3. Wysoka, smukła butelka jak do wina
Te butelki także można kupić dość tanio. Ładne butelki, smukłe, ozdobne, wspaniale się prezentują. Są bardzo ozdobne i wspaniale wyglądają na biesiadnym stole. Sprawdzają się także jako prezent dla gości. Dobrze sprawdzają się do likieru, ponieważ gęsty trunek dobrze się nalewa. Butelki o takim kształcie mogą być zarówno małe – do 200 ml, jak i większe – 500 ml – 1000 ml.
4. Buteleczki z uchwytem
Kojarzysz szklane butelki na oliwę z oliwek lub sosy różnego rodzaju we włoskich restauracjach? Mają pękaty, okrągławy kształt i specjalne uchwyty lub uszka. Są bardzo ciekawe. To zdecydowanie nie jest nudne czy sztampowe rozwiązanie. Butelki tego rodzaju są dostępne zarówno w większych, jak i mniejszych objętościach.
5. Ozdobna butelka z ciętego szkła
Ozdobna butelka ze szkła ciętego o nietypowych kształtach nie są może tanie. Ale są bardzo, bardzo dekoracyjne. Dlatego warto się zaopatrzyć w takie butelki. Małe butelki tego rodzaju nie sprawdzają się najlepiej. O wiele lepiej prezentują się większe, 500 ml lub 1000 ml. Są świetne do nalewek, jednak można zastosować je także do likieru, o ile nie jest zbyt gęsty. Sprawdź także ten artykuł z poradami, z czego zrobić nalewkę.
Butelki na nalewki 500 ml czy małe?
Szklane, ozdobne butelki na nalewki wybrane, ale nie możesz zdecydować się na objętość? Typowa wielkość dla tego rodzaju butelek do likieru albo nalewki to 500 ml. Są o wiele wygodniejsze niż większe – nawet pełne są dość lekkie, więc łatwiej jest odmierzyć odpowiednią porcję do kieliszka.
Buteleczki 200 ml także mają swoje zalety, ale nie są pozbawione wad. Małe ozdobne butelki ładnie wyglądają na stole, zwłaszcza jeśli chcesz postawić kilka różnych alkoholi w różnych kolorach. Jednak nie są ekonomiczne ani szczególnie wygodne. Pod tym względem sprawdzają się gorzej niż 500 ml. Małe butelki lepiej sprawdzą się jako prezenty dla gości weselnych lub najbliższych, których chcesz poczęstować swoimi wyrobami. Są ładne i świetnie nadają się do likieru.
Butelki na nalewki czy karafka?
Co sprawdzi się lepiej: butelki na nalewki czy karafka? Karafki zazwyczaj są o wiele bardziej ozdobne. Często są zrobione z grubego, dobrej jakości szkła lub kryształu. Cięte szkło, wyjątkowe wzornictwo – to naprawdę wspaniale wygląda. Trzeba jednak mieć na względzie to, że karafki nie są małe. Rzadko mają 500 ml lub mniej! Najczęściej mają około 1 l objętości lub więcej.
To niestety oznacza, że trzeba wlać dość dużo trunku do karafki, by dobrze to wyglądało. Niestety przechowywanie nalewek w karafce to nie jest dobry pomysł. Nie mogą być zakręcone. Duża część z nich to butelki szklane z korkiem plastikowym, który tak dobrze nie przylega do powierzchni, więc nalewki mogą się szybciej psuć. Zwykłe szklane butelki są raczej tanie, ale karafki zazwyczaj kosztują o wiele więcej.
Butelki na nalewki dla gości
Ozdobne butelki na nalewki
Nalewki to świetny pomysł na prezent! Najbliższym przyjaciołom i rodzinie możesz je bez problemu wręczyć, będą naprawdę miłym upominkiem. Jednak wręczenie własnoręcznie przygotowanego trunku w pustej butelce po wódce raczej nie jest dobrym pomysłem. To nie będzie ładnie wyglądało. Lepiej będzie sięgnąć po odpowiednie, ciekawe butelki na nalewki.
Oczywiście wszystkie ozdobne kształty z naszego zestawienia dobrze się sprawdzą, ale to nie koniec. Warto zadbać o wizualną stronę. Butelkę można przewiązać rafią lub ozdobnymi sznurkami. Możesz także kupić butelki w specjalnie przygotowanych koszyczkach lub drewnianych pudełeczkach. Wtedy prezent będzie wyglądał jeszcze ładniej.
Ozdobna butelka z nalewką lub likierem świetnie sprawdzi się jako upominek dla gości weselnych. Mogą to być zarówno butelki 500 ml jak i 200 ml. Wystarczy tylko odpowiednio je przybrać. Etykietka, wstążeczka w kolorze przewodnim wesela, naklejka z kwiatami, a nawet zestaw: specjalne „ubranka” – mucha lub welon – pomysłów jest mnóstwo!
Etykiety na nalewki
Nie zapomnij, by na nalewkach dla gości nakleić odpowiednią naklejkę! Etykiety na nalewki kojarzą się najbardziej z weselami i upominkami weselnymi, ale jeśli zamierzasz komuś podarować nalewkę, są konieczne. Etykietki powinny zawierać informację, jaki trunek jest w środku i co jest jego głównym składnikiem. Możesz jednak nadać swoim nalewkom oryginalne nazwy, które także warto umieścić na nalepce. W końcu „Małe co nieco” brzmi lepiej niż „nalewka miodowa”, a „ambrozja antyprzeziębieniowa” bije na głowę „malinówkę”.
Etykiety stanowią także dodatkową ozdobę. Są bardzo dekoracyjne. Mogą być wykonane z papieru o różnej grubości i fakturze. Ciekawym rozwiązaniem są także naklejki z napisem „nalewki domowe” lub „home made”. W końcu to twoje dzieło i warto się nim pochwalić! Na wesela także trzeba przygotować takie etykiety – cały zestaw razem z winietkami i naklejkami na ciasto dla gości kupisz tanio.
Na butelkach do przechowywania nalewek także warto nakleić etykietkę z opisem. Chociażby najprostszą naklejkę, na której umieścisz informacje, co jest w składzie trunku, jaka jest jego moc i kiedy został zrobiony. To pomoże ci uniknąć bałaganu.