Jak wyglądać powinien dobry bigos staropolski?

Przede wszystkim bigos staropolski oprócz kapusty, to ogromne ilości różnego rodzaju mięs. Zaczynając od boczku wędzonego, po wołowinę, wieprzowinę, a na drobiu i wędzonych kiełbasach kończąc. Do bigosu staropolskiego dodać możemy również suszone grzyby, które nadadzą wspaniałego smaku. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić dobry bigos staropolski we własnym domu, to zapoznaj się z kilkoma przepisami dostępnymi na tej stronie internetowej, a z pewnością znajdziesz recepturę odpowiednią dla siebie.

Domowy bigos staropolski z jabłkiem i ze śliwkami

Wiele osób nie wyobraża sobie prawdziwego bigosu staropolskiego bez śliwek i jabłka. Stąd dzisiejszy pomysł na babciny bigos z suszonymi śliwkami i szarą renetą. Sprawdź jak zrobić ten przepyszny bigos staropolski z przepysznymi dodatkami.

Składniki:


  • 200 g wędzonego boczku
  • 200 g karkówki wieprzowej
  • 200 g wołowiny
  • 200 g filet z kurczaka
  • 1 kg kapusty kiszonej
  • 50 g suszonych grzybów
  • 1,5 l  wody
  • 2 listki laurowe
  • 2 ziela angielskie
  • 4 ziarenka pieprzu
  • sól i pieprz do smaku około
  • 10 suszonych śliwek
  • 1 jabłko typu szara reneta lub inne podobnie kwaśne.

Przygotowanie:

  1. Do gotowania bigosu powinniśmy wybrać duży garnek o grubym dnie.
  2. Boczek kroimy w kostkę i wkładamy do garnka, a następnie smażymy pod przykryciem przez około 15 minut.
  3. Każdy rodzaj mięs kroimy w kostkę około 2 cm i po usmażeniu boczku, dodajemy je również do przyrumienienia.
  4. Dodajemy pół łyżeczki soli i 1/4 łyżeczki pieprzu mielonego, a następnie smażymy na średnim ogniu około 15 minut.
  5. Kapustę odciskamy z soku, jeśli wybraliśmy kapustę kiszoną kupowaną w sklepie, to warto ją jeszcze poszatkować. Jeżeli mamy własną kapustę kiszoną i wiemy, że jest ona bardzo dobrze poszatkowana, to możemy dodawać ją do podsmażonego mięsa.
  6. Następnie dodajemy suszone grzyby, możemy je połamać na drobniejsze kawałki, listek laurowy, ziele angielskie i pieprz w ziarenkach, a na końcu wlewamy wodę.
  7. Wszystko dokładnie mieszamy i zaczynamy gotować. Bigos gotujemy przez około 1 godzinę na wolnym ogniu, w międzyczasie pamiętamy o tym, aby całość dokładnie przemieszać raz na 15 minut.
  8. Po godzinie wyłączamy kuchenkę i odstawiamy w naszą kapustę z mięsem do wystygnięcia.
  9. Następnego dnia albo już wieczorem, jeżeli wykonujemy ten przepis z samego rana, znowu gotujemy bigos na małym ogniu pod przykryciem przez około godzinę.
  10. Po tym czasie zdejmujemy bigos z palnika i odstawiamy do wystygnięcia na całą noc. Następnego dnia rano kroimy śliwki na mniejsze kawałki, obieramy jabłko i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Możemy je również pokroić na mniejsze części, pozbywając się wcześniej gniazda nasiennego.
  11. Śliwki i jabłko dodajemy do bigosu i gotujemy na małym ogniu przez kolejną godzinę. Po tym czasie nasz bigos staropolski będzie już gotowy.

Tak przygotowany bigos możemy przechowywać w lodówce nawet 2 tygodnie. Najlepiej smakować będzie podawany ze świeżo pieczonym chlebem pszennym lub razowym. Bigos możemy również zamrozić i mieć pod ręką w awaryjnych sytuacjach. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na bigos z kiszonej kapusty.

Szybki bigos staropolski

Jeśli zależy Ci na czasie i nie masz możliwości, żeby przygotowywać swój bigos po staropolsku przez 3 dni, to z pewnością ten przepis sprawi, że Twoim domu rozejdzie się fantastyczny zapach aromatycznego bigosu staropolskiego. Ten tradycyjny posiłek z pewnością sprawi wiele radości męskiej części rodziny.

Składniki:

  • 2 kg kapusty
  • 50 g grzybów suszonych
  • 300 g boczku wędzonego
  • 300 g schabu
  • 300 g łopatki wołowej
  • 300 kg łopatki wieprzowej
  • 300 g filetu z indyka
  • 300 g kiełbasy wędzonej
  • 2 cebule
  • 10 suszonych śliwek
  • 1 szklanka czerwonego wytrawnego wina
  • 3 ziarenka ziela angielskiego
  • 1 łyżeczka pieprzu
  • 3 listki laurowe
  • 1 goździk
  • 2 ziarna jałowca

Przygotowanie:

  1. Wieczorem w przeddzień gotowania bigosu moczymy grzyby w zimnej wodzie.
  2. Następnego dnia odcedzamy grzyby, pozostawiając wodę po moczeniu w miseczce.
  3. Dobrze wyciskamy kapustę kiszoną i siekamy ją najdrobniej, jak tylko potrafimy, a następnie umieszczamy ją w garnku.
  4. Wlewamy dwie szklanki wody i zaczynamy gotować kapustę.
  5. Surowe mięso kroimy na małe kawałki i smażymy na odrobinie oleju przez około 30 minut, co jakiś czas mieszając.
  6. Ugotowaną kapustę przekładamy do dużego garnka, dodajemy przyprawy w postaci ziela angielskiego, pieprzu, liści laurowych, ziaren jałowca i goździka. Wlewamy wodę pozostałą po moczeniu grzybów i dodajemy posiekane grzyby.
  7.  Całość dokładnie mieszamy. Do kapusty kiszonej dodajemy również podsmażone wcześniej mięso.
  8. Boczek wędzony kładziemy na patelni i zaczynamy smażyć, w międzyczasie kroimy drobno naszą cebulę i dodajemy ją do boczku po około 5 minutach smażenia. Całość smażymy przez około 10 minut.
  9. Boczek i cebulę przekładamy do garnka z bigosem i przystępujemy do krojenia kiełbasy wędzonej.
  10. Pamiętamy, aby bigos cały czas gotować na minimalnym ogniu. Po dodaniu ostatnich składników dodajemy szklankę wina i gotujemy bigos przez kolejną godzinę.
  11. Po tym czasie nasz staropolski bigos będzie gotowy do spożycia, jednak najlepiej będzie smakował na drugi dzień.

Ten dobry domowy bigos podajemy gorący z pieczywem lub z ugotowanymi ziemniakami. To doskonały sposób na gorące danie dla gości podczas imprezy rodzinnej, jak również na obiad, gdy nie ma czasu na przygotowanie niczego innego. Dobrym pomysłem będzie zrobienie bigosu i zamrożenie części potrawy, tak, żeby po jakimś czasie można było go tylko odmrozić i podgrzać.

Bigos po staropolsku kilka ciekawostek

Niewiele osób wie, ale bigos można robić również ze zwykłej kapusty. Oczywiście będzie się on mocno różnił smakiem, jednak warto wypróbować ten ciekawy zamiennik. Zdecydowanie  prawdziwy bigos staropolski zrobiony jest z kiszonej kapusty, jednak dodanie do niej odrobiny zwykłej kapusty mocno złagodzi smak.

Do bigosu możesz wykorzystać wcześniej pieczone mięso i zamarynowane. Dobra może okazać się marynata do jagnięciny lub marynata do baraniny, która sprawi, że upieczone mięso zyska ciekawszy smak.

Jeśli w Twoim domu często pojawia się golonka pieczona, to możesz zrobić jej odrobinę więcej, a nadwyżkę mięsa możesz zamrozić i dodać je do bigosu w odpowiednim momencie.

Bigos staropolski w misce
Staropolski bigos oraz najlepsze i sprawdzone przepisy na tradycyjny bigos po staropolsku na święta

Nie lubisz zbyt kwaśnego bigosu? Przed użyciem kapusty kiszonej spróbuj, jaki ma smak, jeśli wydaje Ci się, że jest zbyt kwaśna, dobrze odciśnij sok, jeśli nadal jej smak jest dla Ciebie zbyt wyrazisty, to możesz przepłukać ją zimną wodą. Ten zabieg zdecydowanie łagodzi kwasowość potrawy. Oczywiście kapustę płuczemy przed ugotowaniem.

Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy kapusta kwaszona nadaje się do bigosu. Bigos staropolski to tylko i wyłącznie kapusta kiszona lub zwykła kapusta. Kapusta kwaszona zrobiona jest na bazie octu, który zupełnie nie pasuje do bigosu po staropolsku.

Zastanawiasz się jak skomponować dwudaniowy obiad? Zdecydowanie do bigosu będzie odpowiednia zupka ogórkowa, która będzie wspaniałym przedsionkiem do aromatycznej podróży smakowej.

Jak zrobić najlepszy bigos staropolski?

Zabierając się do przygotowania bigosu, powinniśmy nastawić się na to, że jest to potrawa czasochłonna, a jej przygotowanie przebiega etapami. Najsmaczniejszy bigos jest zazwyczaj po 4 dniach gotowania. Dlatego, jeśli chcesz zrobić bigos dla swojej rodziny na weekend, gotowanie musisz rozpocząć najpóźniej we środę, tak aby wszystkie składniki mogły się ze sobą połączyć i żeby bigos nabrał właściwego dla siebie aromatu.

Oczywiście możesz skorzystać z szybszych przepisów, które pozwolą Ci na przygotowanie równie smacznej potrawy, jednak musisz pamiętać, że bigos gotowany każdego dnia przez określoną ilość czasu, nabiera na mocy i staje się bardziej wyrazisty, niż ten, który gotowany był krócej.

ikona podziel się Przekaż dalej