Biała i czerwona fasola – jak ją dobrze ugotować?

Fasola – odmiany i wartości odżywcze

Fasola Phaseolus vulgaris jest cenną rośliną uprawną, której strąki i jadalne ziarna zawierają, między innymi, witaminy C, B oraz E, kwasy organiczne, sole mineralne, cukry, skrobię i błonnik. W 100 g fasoli znajduje się ponad 8 g białka roślinnego, co czyni warzywo najbogatszym jego źródłem, po soi i grochu. Warto zaznaczyć, że fasola jest niskokaloryczna (127 kcal/100g), więc sprzyja zachowaniu smukłej sylwetki.

Spożywanie nasion fasoli korzystnie wpływa na utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu i obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia krwi oraz wysokiego cukru. Jednak nie wszyscy mogą cieszyć się dobroczynnym działaniem potraw z fasoli. Nie powinny spożywać ich osoby z problemami trawiennymi oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią, bowiem jedzenie ciężkostrawnego warzywa powoduje wzdęcia i wydzielanie gazów.

Fasolka po bretońsku może być przyrządzona z wielu odmian, uprawianych na tzw. suche ziarno. Do najczęściej wykorzystywanych w kuchni należą odmiany:

  • ‘Piękny Jaś’ – odmiana wyróżniająca się spłaszczonymi, bardzo dużymi białymi i smacznymi nasionami, o nerkowatym kształcie; biała fasola jest bogata w wartości odżywcze,
  • ‘Jaś karłowy’ – o nasionach podobnych do odmiany ‘Piękny Jaś’, ale znacznie mniejszych,
  • czerwona fasola ‘Kreacja’ – o smacznych nasionach barwy czerwonej, charakteryzujących się błyszczącą skórką - bogata w wartości odżywcze. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na potrawy z jarmużu?

Jak ugotować nasiona fasoli? Prosty przepis

Fasola jest ciężkostrawna, więc właściwe przygotowanie jej nasion to kluczowa sprawa, by nie dokuczały nam kłopotliwe i bolesne problemy trawienne, po zjedzeniu porcji ulubionej potrawy.

Prosty przepis na ugotowanie fasoli:

  • suche nasiona moczymy, by nadać im miękkość, dzięki której będą szybciej się gotować i dzięki temu zachowają więcej wartości odżywczych,
  • w ten sposób zostaną również wypłukane szkodliwe substancje, odpowiedzialne za wzdęcia.

Nasiona fasoli płuczemy i przekładamy do dużego garnka (około 5 l). Zalewamy je do pełna wodą, tak, by zostały przykryte. Najlepiej moczyć nasiona przez noc i ugotować je dopiero następnego dnia. Można wymienić wodę po kilku godzinach moczenia, ale nie jest to konieczne. Nasiona fasoli płuczemy powtórnie przed jej ugotowaniem.

Gotowanie fasoli przebiega dwuetapowo:

  1. Fasolę gotujemy na niewielkim ogniu. Po 30 minutach odsączamy ją i ponownie zalewamy gotującą się wodą. Garnka nie przykrywamy pokrywką.
  2. Nasiona fasoli gotujemy do miękkości, około 1 –2 godziny, zbierając powstającą w czasie gotowania pianę.
  3. Do gotującej się fasoli warto dodać nasiona kminku i kopru włoskiego, co pomoże uniknąć ewentualnych problemów trawiennych.
  4. Pod koniec gotowania fasolę solimy. Dodatek octu winnego dodatkowo ułatwi trawienie.

Ugotowana fasola jest podstawą wielu znanych w Polsce dań. Wysoko ceniona jest pyszna zupa fasolowa, fasolka po bretońsku, zarówno z mięsem, jak i wegetariańska, a także pasztet z fasoli. Sprawdź także ten artykuł o uprawie fasoli w ogrodzie.

Fasola po bretońsku z kiełbasą – tradycyjny przepis

Najlepsza fasolka po bretońsku z kiełbasą i białą fasolą – prosty przepis krok po kroku

Potrawę najlepiej zacząć przygotowywać wcześniej, biorąc pod uwagę potrzebę namoczenia fasoli. Najwygodniej namoczyć nasiona na noc i przystąpić do gotowania następnego dnia. Tradycyjny przepis na fasolkę przewiduje użycie dużych nasion fasoli, odmiany ‘Piękny Jaś’. Potrzebny nam będzie również 5-litrowy garnek, w którym ugotujemy danie.

Składniki:

  • fasola - ½ kg
  • kiełbasa – ½ kg
  • wędzony boczek – 30 dag
  • cebula – 1 szt
  • świeże pomidory – 8 sztuk (ewentualnie 2 puszki krojonych pomidorów)
  • koncentrat pomidorowy – 3 łyżki stołowe
  • czosnek – 4-5 ząbków
  • przyprawy – sól i pieprz, liście laurowe – 3 listki, majeranek – 2 łyżeczki, papryka mielona – 1 łyżeczka, ziele angielskie – 3 ziarenka
  • olej do smażenia
  • mąka pszenna – 1 łyżka stołowa
  • masło na zasmażkę
  • woda
Fasola na w garnku i na talerzu, czyli fasolka po bretońsku i jak ją przygotować, najlepsze i szybkie przepisy
Fasolka po bretońsku - 3 najlepsze przepisy, które łatwo wykonasz

Przygotowanie:

  1. Fasolę, namoczoną przez całą noc, gotujemy do miękkości, razem z przyprawami.
  2. Kiełbasę i wędzony boczek kroimy w dość drobną kostkę i podsmażamy całość na patelni,  bez oleju, bowiem tłuszcz wytopi się z boczku i kiełbasy.
  3. Do kiełbasy i boczku dodajemy pokrojoną w kosteczkę cebulę – jeśli będzie potrzebny olej – dodajemy 1- 2 łyżki, a gdy cebula nabierze złocistego koloru – wrzucamy pokrojone drobno ząbki czosnku i wszystko razem jeszcze przez chwilę podsmażamy.
  4. Zasmażka pozwoli zagęścić fasolkę po bretońsku -  1 łyżkę mąki szklimy na maśle i podlewamy wodą, dokładnie mieszając. Zasmażkę i zawartość patelni przekładamy do garnka z ugotowaną fasolą, mieszamy i gotujemy, nie przykrywając garnka pokrywką, na małym ogniu, przez około 10 minut.
  5. Dodajemy pokrojone w kostkę pomidory, obrane ze skórki oraz koncentrat pomidorowy. Mieszamy zawartość garnka. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Dokładnie mieszamy.
  6. Ile gotować fasolkę po bretońsku, zanim trafi na stół? Kiedy w garnku znajdą się wszystkie składniki, potrawę gotujemy jeszcze około 10 – 15 minut.  W tym czasie smaki połączą się ze sobą.

Fasolka po bretońsku z kiełbasą najlepiej smakuje ze świeżym pieczywem. Można serwować ją również z ziemniakami lub z ryżem. Jeśli preferujemy ostre dania, dodatkowo przyprawmy fasolkę pieprzem Cayenne. Sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o fasoli.

Najlepsza fasolka po bretońsku ze świeżego ‘Jaśka’ – szybki przepis

Młoda fasola jest bardzo smaczna i nie wymaga długotrwałego moczenia, więc bez problemu i bardzo szybko możemy przygotować wyjątkowo smaczne danie, jakim jest fasolka po bretońsku z kiełbasą, ze świeżego ‘Jaśka’.

Składniki:

  • fasola - 60 dag młodej fasoli ‘Piękny Jaś’ lub ‘Jaś karłowy’
  • kiełbasa – ½ kg
  • wędzony boczek – 30 dag
  • cebula – 1 szt.
  • marchewka i korzeń pietruszki – po 1 sztuce
  • koncentrat pomidorowy – 3 łyżki stołowe
  • czosnek – 2 ząbki
  • mąka pszenna – 1 łyżka stołowa
  • sól, pieprz, szczypta cukru – do smaku
  • przyprawy –liście laurowe – 2 listki, majeranek – 2 łyżeczki, papryka mielona – 1 łyżeczka, ziele angielskie – 3 ziarenka
  • woda

Przygotowanie:

  1. Młodą fasolę możemy od razu ugotować do miękkości, z dodatkiem listków laurowych i ziarenek ziela angielskiego, najlepiej w dużym garnku. Woda, w której będzie gotować się fasola, powinna całkowicie zakrywać nasiona. Po upływie około 30 minut gotowania, dodajemy pokrojone w kostkę warzywa – marchew i pietruszkę.
  2. Na patelni podsmażamy boczek i kiełbasę. Dodajemy cebulę i, aby zagęścić fasolkę po bretońsku, dodajemy mąkę. Podlewamy odrobiną wody, by powstała zasmażka. Całość przez chwilę podsmażamy, po czym łączymy z gotująca się fasolką.
  3. Zawartość garnka gotujemy do momentu, aż fasola i warzywa będą miękkie. Dodajemy wówczas resztę przypraw oraz przecier pomidorowy.
  4. Przed końcem przyrządzania potrawy dodajemy drobno pokrojony czosnek. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i odrobiną cukru.

Fasolka po bretońsku z młodej fasoli jest najlepsza z pieczywem lub z ziemniakami. Warto wykorzystać szybki przepis do przygotowania zdrowego i wyjątkowo smacznego obiadu.

Pyszna fasolka po bretońsku – prosty przepis na danie z szybkowaru

Nie zawsze mamy czas i cierpliwość, by przygotować pracochłonne dania, które wymagają długiego gotowania. Należą do nich potrawy z fasoli, którą należy przed ugotowaniem przez kilka godzin moczyć, a następnie gotować do miękkości, nawet przez 2 godziny. Fasolka po bretońsku z szybkowaru jest sposobem na przygotowanie potrawy w krótkim czasie. Użycie garnka ciśnieniowego umożliwia szybsze gotowanie, z zachowaniem wartości odżywczych użytych składników. Potrawy wyróżniają się intensywnym kolorem i wyrazistym smakiem, dzięki bardzo szczelnej pokrywie, uniemożliwiającej parze wodnej wydostanie się na zewnątrz.

Oto prosty przepis na szybki obiad:

Składniki:

  • Biała lub czerwona fasola – ½ kg
  • kiełbasa – ½ kg
  • cebula – 1 szt
  • czosnek – 3 ząbki
  • koncentrat pomidorowy – 3 łyżki stołowe
  • liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego, 1 łyżeczka mielonej papryki, majeranek i tymianek
  • sól i pieprz
  • olej

Przygotowanie:

  1. Namoczoną fasolę, najlepiej przez całą noc, gotujemy w szybkowarze, z dodatkiem ziela angielskiego i listka laurowego, przez około 20 minut.
  2. Jeśli nie namoczyliśmy fasoli poprzedniego dnia, możemy namoczyć ją na pół godziny przed nastawieniem szybkowaru.
  3. Na patelni podsmażamy na oleju kiełbasę z cebulą i czosnkiem.
  4. Po 20 minutach, w czasie których gotowała się fasola, szybkowar otwieramy i dokładamy zawartość patelni, koncentrat pomidorowy oraz przyprawy. Gotujemy całość około 5 minut.
  5. Przygotowanie obiadu zajmie nam 25 minut.

W szybkowarze szybko ugotuje się zarówno tradycyjna fasolka po bretońsku, jak i fasolka wegetariańska lub zupa fasolowa. 

Prosty przepis na fasolkę po bretońsku można wykorzystać do ugotowania potrawy z wykorzystaniem suchej białej i czerwonej fasoli lub fasoli z puszki. Smak popularnego dania można modyfikować, dodając ostrą paprykę, pieprz Cayenne, urozmaicone smakowo wędliny i mięsa oraz grzyby. Osoby preferujące dania wegetariańskie, ugotują pełnowartościowe danie z fasoli, z bogatym zestawem warzyw oraz przypraw. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na bigos?

ikona podziel się Przekaż dalej